Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde yuonyuon » 21 Iul 2017, 11:49

dorindafi scrie:nu vad dece atita graba
cu ani in urma cind treceam pe la ACA se napusteau asupra mea intrebind daca am miere de dat
acuma daca ne vad ca schincim precum cateii nici nu ne baga in seama
lasatii fratilor sa bata ei la poarta noastra nu invers

nu bate nimeni la poarta voastra , mierea se importa la un pret mai mic. vremurile se schimba .

apicultura din romania vrand nevrand va trebui sa devina una industriala , ori va ramane hobby. si cu borcanelu......
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Hunbee » 21 Iul 2017, 11:58

Industriala nu are cum. Adica sa se aglomereze si mai mult masivele si sa avem si mai multe carute atacate.
Industrialul se preteaza daca ai loc. Sa fim realisti, la noi ny prea mai ai la salcam si tei.
Sau daca ma "industrializez" si descapacesc automatizat si nu cu furculita o sa -mi platesti mai mult? Sau daca incarc mecanizat iara cresti pretul platit?
Deci teoria cu industrializarea tine unde ai loc sa cresti fara sa aglomerezi.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde yuonyuon » 21 Iul 2017, 13:08

Hunbee scrie:Industriala nu are cum. Adica sa se aglomereze si mai mult masivele si sa avem si mai multe carute atacate.
Industrialul se preteaza daca ai loc. Sa fim realisti, la noi ny prea mai ai la salcam si tei.
Sau daca ma "industrializez" si descapacesc automatizat si nu cu furculita o sa -mi platesti mai mult? Sau daca incarc mecanizat iara cresti pretul platit?
Deci teoria cu industrializarea tine unde ai loc sa cresti fara sa aglomerezi.
Deci viitoru suna cam asa: Pretul scade !!!! datorita importurilor din asia si america de sud. tot ce e la noi pe piata e luat din china si revandut. cum te adaptezi sa dai angro la pret mic si sa ramai in viata ? raspunsul este industrializarea . daca nu se poate nu e nimic. dispare apicultura cum au disparut toata economia tari , asta era problema, 2 3 apicultori care vor sa vand 5- 6 kg.
vad ca multa lume inca se plange , inseamna ca inca nu au inteles aspectul acesta. anul acesta jumate din cunostintele mele (apicultori) au vandut sau au pierdut stupii in iarna , si nici nu au de gand sa reia activitatea.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde yuonyuon » 21 Iul 2017, 13:12

Suntem in perioada de tranzitie , o sa mai vb peste 5 ani (daca o mai fi cineva pe acici). urmariti un pic preturile la cereale cu au involuat , daca sar taia subventiile toata agricultura ar cadea in bot.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde balasaedy » 21 Iul 2017, 13:51

Bună ziua!Unde se mai pot face analize la miere,în alta parte dacă ICDA.
balasaedy
 
Mesaje: 30
Membru din: 04 Iun 2012, 15:13
Localitate: bucuresti stupina in dolj

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Hunbee » 21 Iul 2017, 17:47

Yunyun. Daca nu se poate inseamna ca nu se poate si gata.
Fa tu stupina de 1500 de stupi si plimba-te prin tara la masive aglomerate, plateste oameni si si cheltuie mi de euro dupa care vinde mierea la 8,5. Dupa asta trage linie si vezi cum merge "industrializarea".
Si ca paranteza, daca vezi apicultor "realizat" e pentru ca a pupat una sau mai multe transe de 112 sau 6.3 si a incasat cateva 10mi euro sau vinde material biologic la doritorii de industrializare si nu pentru ca ,vezi doamne, sa industrializat" si are linie de extractie automata si acum bubuie afacerea de atata eficienta.
Sau altfel spus, acum avem super centrifugi, super camioane, super echipamente apicole super bucfast si cat a crescut productia pe stup? Hai, cat a crescut productia in ultimii ani? ...?
Deci cu ce ajuta tehnologizarea daca albina nu are ce aduna pt ca nu are unde sau ca sunt prea multi stupi?
Ati vazut ce turnuri fac unii in fiecare an in anumita tari? In fiecare an.
Si noi daca stoarcem 10 kg/cules deja ne dam rotuzi.
Poti sa ai tehnologia tehnologiei daca albina nu aduce nectar in cantitati "industriale".
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde yuonyuon » 21 Iul 2017, 18:41

Hunbee scrie:Yunyun. Daca nu se poate inseamna ca nu se poate si gata.
Fa tu stupina de 1500 de stupi si plimba-te prin tara la masive aglomerate, plateste oameni si si cheltuie mi de euro dupa care vinde mierea la 8,5. Dupa asta trage linie si vezi cum merge "industrializarea".
Si ca paranteza, daca vezi apicultor "realizat" e pentru ca a pupat una sau mai multe transe de 112 sau 6.3 si a incasat cateva 10mi euro sau vinde material biologic la doritorii de industrializare si nu pentru ca ,vezi doamne, sa industrializat" si are linie de extractie automata si acum bubuie afacerea de atata eficienta.
Sau altfel spus, acum avem super centrifugi, super camioane, super echipamente apicole super bucfast si cat a crescut productia pe stup? Hai, cat a crescut productia in ultimii ani? ...?
Deci cu ce ajuta tehnologizarea daca albina nu are ce aduna pt ca nu are unde sau ca sunt prea multi stupi?
Ati vazut ce turnuri fac unii in fiecare an in anumita tari? In fiecare an.
Si noi daca stoarcem 10 kg/cules deja ne dam rotuzi.
Poti sa ai tehnologia tehnologiei daca albina nu aduce nectar in cantitati "industriale".
In mare parte aveti dreptate , dar sa stiti ca miere se face, un 50kg per famile, altfel intrati la hobby si nu mai putem sa vorbim de apicultura .
Ce vroiam sa zic pentru stupat\ri ca mine pana intro 100 de stupi si cu preturile astea la angro sa terminat poveste , numa ca eu de 5 ani nu mai dau la angro (parca era 14 lei FS atunci si nu atata vrajeala ). si sa dau cu borcane/bidoane tot anu e cum e.

Solutia ar fi sa maresti efectivu , marind efectivu faci mai multa miere si automat tre sa fi mai eficient , adica sa te cam industrializezi , adica sa bagi bani ca la pacanele, dar uitandute in sus la cei "mari" , ori sau apuact de BK=siroape , ori crescator de matci , roi sau alte inventii apicole , si astea din urma trag bani din fraieri care inca se mai apuca de apicultura(cu parere de rau), lumea se adapteaza e clar ca treaba sa strica altfel ar fi ca acum 10 ani toti cu carpatine si miere la greu .
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde RVasile » 21 Iul 2017, 19:15

Sa ma bag si eu ca musca in lapte fiind incepator.
Mi-am dat seama dupa un an aproape de albinarit ca treaba sta asa.
Ori faci matci/ roiuri si vinzi cum a zis younyoun
Ori dai sirop si vinzi ca miere si te doare in basca de albina.
Ori din miere falimentezi.
Vorbeac pentru cwi cu stupii pe stationar, cei cu pavilioane habar nu am.
Scuzati ca m-am bagat in seama :mrgreen:
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde yuonyuon » 21 Iul 2017, 22:00

RVasile scrie:Sa ma bag si eu ca musca in lapte fiind incepator.
Mi-am dat seama dupa un an aproape de albinarit ca treaba sta asa.
Ori faci matci/ roiuri si vinzi cum a zis younyoun
Ori dai sirop si vinzi ca miere si te doare in basca de albina.
Ori din miere falimentezi.
Vorbeac pentru cwi cu stupii pe stationar, cei cu pavilioane habar nu am.
Scuzati ca m-am bagat in seama :mrgreen:
cand am zis BK= siroape nu mam referit ca se face miere din zahar , ci e o metoda de lucru ....mai "eficienta"
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde alt stupar » 23 Iul 2017, 20:17

yuonyuon scrie:Suntem in perioada de tranzitie , o sa mai vb peste 5 ani (daca o mai fi cineva pe acici). urmariti un pic preturile la cereale cu au involuat , daca sar taia subventiile toata agricultura ar cadea in bot.

Nu, cu siguranta apicultura nu va disparea. Inadaptatii si nostalgicii -da. Soarta...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde alt stupar » 23 Iul 2017, 20:20

yuonyuon scrie: anul acesta jumate din cunostintele mele (apicultori) au vandut sau au pierdut stupii in iarna , si nici nu au de gand sa reia activitatea.

asta inseamna ca va miscati intrun mediu... cu adevarat ”apicultoricesc” :lol:
Da” macar... nu se mai chinuie degeba :roll:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde yuonyuon » 24 Iul 2017, 00:46

alt stupar scrie:
yuonyuon scrie: anul acesta jumate din cunostintele mele (apicultori) au vandut sau au pierdut stupii in iarna , si nici nu au de gand sa reia activitatea.

asta inseamna ca va miscati intrun mediu... cu adevarat ”apicultoricesc” :lol:
Da” macar... nu se mai chinuie degeba :roll:
Da , un rau necesar.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde varza » 24 Iul 2017, 09:13

Sa imi dau si eu cu parerea ca tot am putin timp. Singura posibilitate de trai din apicultura pare industrializarea chiar daca inca se blameaza bk si descapacitorul automat sau alte unelte mai high tech. Acuma ca nici cu aceste unelte/matci unii nu vor reusi sa tina pasul nu e vina uneltelor :D . Totusi anul acesta parca am vazut mult mai multe turnulete inca de la rapita la anumiti stupari decat in alti ani.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde teinegru64 » 24 Iul 2017, 09:29

varza scrie:Sa imi dau si eu cu parerea ca tot am putin timp. Singura posibilitate de trai din apicultura pare industrializarea chiar daca inca se blameaza bk si descapacitorul automat sau alte unelte mai high tech. Acuma ca nici cu aceste unelte/matci unii nu vor reusi sa tina pasul nu e vina uneltelor :D . Totusi anul acesta parca am vazut mult mai multe turnulete inca de la rapita la anumiti stupari decat in alti ani.

Eu vad multi pensionari pe prispa vaduvelor de apicultori...care se industrializeaza.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde filip » 24 Iul 2017, 09:38

Putine sunt zonele unde se renteaza in Romania apicultura industriala.
Daca comasezi stupii nu mai faci productie.Daca ai stupii imprastiati trebuie paza............
Raman rentabili cei care reusesc sa produca miere adevarata si sa o valorifice fara intermediari.
Una e sa vinzi o tona de miere din stuparit stationar cu 24 lei/kg si alta e sa vinzi 3 tone cu 8 lei/kg + costurile din pastoral.....
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Cristian IONITA » 24 Iul 2017, 10:46

filip scrie:Putine sunt zonele unde se renteaza in Romania apicultura industriala.
Daca comasezi stupii nu mai faci productie.Daca ai stupii imprastiati trebuie paza............
Raman rentabili cei care reusesc sa produca miere adevarata si sa o valorifice fara intermediari.
Una e sa vinzi o tona de miere din stuparit stationar cu 24 lei/kg si alta e sa vinzi 3 tone cu 8 lei/kg + costurile din pastoral.....


ba e cam tot aia .... banii aceia (cca 5000 Euro / an) nu sunt deloc suficienti pentru a dezvolta "afacerea" ... pot fi cel mult un spor la o alta activitate ... in nici un caz nu poti trai cu minima decenta.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori