Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PNA 2017-2019

Mesajde jonny_it » 13 Iul 2017, 22:34

cristi_vidican scrie:La încălzitorul de miere eu am găsit o soluție simplă - un frigider vechi, un bec și un termostat. Totul m-a costat cam 50 de lei. :lol:


Cate ore astepti pana se incalzeste mierea? :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Shrek » 13 Iul 2017, 23:07

Si eu sunt interesat? De cat sa fie becul? Poate lichefia mierea in găleți de 20 kg?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: PNA 2017-2019

Mesajde cristi_vidican » 13 Iul 2017, 23:08

jonny_it scrie:Cate ore astepti pana se incalzeste mierea? :?

Nu aștept. O las acolo și mă duc când e gata ;)
La mine, cu 1 bec de 100w, durează cam 2-3 zile la rapiță.
Topesc odată cam 30 de borcane
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PNA 2017-2019

Mesajde cristi_vidican » 13 Iul 2017, 23:14

Shrek scrie:Si eu sunt interesat? De cat sa fie becul? Poate lichefia mierea in găleți de 20 kg?

Mă bucur că ești interesat.
De 100 de w, sau 2x100w, ceva să facă căldură.
Poate, dar merge greu și nesatisfăcător în cazul meu.
Eu o bag în borcane și așa o decristalizez mulțumitor.

Hai că ușor, ușor îmi fac și eu PNA-ul meu pentru voi.
Să mergeți la Apia să vă dea cod de identificare.
Apoi la asociație să vă dea o adeverință cu nr de stupi - scrieți cât mai mulți, așa vă dau mai mulți wați la becururi.
Apoi tot de la asociație vă mai dă o cerere către ANARZ, ăia ce au vrut să-și ia calculatoare pe banii noștri.
Poate că mai bine le luau, că erau cu ele.
La ANARZ vă dă o adeverință că aveți nr de stupi care i-a spus asociația după cum voi ați spus la asociație (aveți grijă să nu schimbați numerele pe parcurs - fals în acte de stupi).
Apoi cumpărați totul și faceți dosar, care îl depuneți personal la APIA.
Cu ocazia asta vedeți și voi unde locuiește APIA.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PNA 2017-2019

Mesajde kovacslg » 14 Iul 2017, 10:39

Deci nu deranjeaza ca furnizorii scumpesc echipamentele, care sunt incluse in PNA, exact in saptamana in care apare ghidul.
Inventam noi destule, in afara de strainii care au cumparat jumatate de tara si cativa primari / politicieni / fosti sefi de CAP mai descurcareti, care au tehnologie, satul romanesc e de cascadorii rasului... Ne si filmeaza strainii si se amuza pe seama nostra, iar noi ne credem desteptii si istetii europei...n-avem nevoie de tehnologia lor, noi avem avem tractoare de 50 de ani cu trei roti, utilaje interesante unicate trase de cai, boi si alte animale.....

Legat de cunoasterea adresei apia: multi dintre noi umblam pe acolo de mai multi ani si depunem cereri pt SAPS. Vezi acolo si pensionari de 70-80 de ani, care depun cerere de plata pt un hectar doi, respectiv pt cateva sute de lei, numarul total de beneficiari fiind de peste 800 000.
DEPUN TOTI PERSONAL CEREREA. DE ANI DE ZILE. Dar acest sistem e gandit si impus de UE si functioneza destul de bine si echitabil.

Daca se complica VOIT depunerea dosarului pt apicultori (dosar stufos, adeverinte din 7 locuri, formulare complicate etc) putem ajunge la concluzia MULT DORITA DE UNII, ca depunerea personala nu este binevenita.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2017-2019

Mesajde kovacslg » 14 Iul 2017, 11:03

Oricum problema majora nu este cum depunem dosarul, personal sau prin asociatie ci faptul ca, PNA a fost si este construit astfel incat, grosul subventiei merge in marjele furnizorilor din program, interesesele BENEFICIARILOR fiind marginalizate.
Produsele subventionate sunt disponibile prin intermediul unor furnizori ''conceputi expres pt PNA'' si nu de pe o piata concurentiala stabila care produce calitate la preturi corecte.

S-au gasit tot felul de argumente de a nu include, sau de a scoate de la decontare stupi (numai 25% si numai o data / 3 ani), accesorii, utilaje etc, dar s-a insistat CONSTANT, ISTERIC SI CU SUCCES ca grosul sumelor sa mearga pe familii de albine, absolut in dezavantajul potentialilor BENEFICIARI.
Sumele alocate pentru echipamente sunt o gluma nu altceva, iar cheltuielille efective ale apiculturii nu sunt incluse in program aproape deloc - rame, foite, zahar, costuri de deplasare pastoral, combustibil, amenajare stupine permanente / temporare, ambalaje etc.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Bambucha » 18 Iul 2017, 18:13

kovacslg scrie:S-au gasit tot felul de argumente de a nu include, sau de a scoate de la decontare stupi (numai 25% si numai o data / 3 ani), accesorii, utilaje etc, dar s-a insistat CONSTANT, ISTERIC SI CU SUCCES ca grosul sumelor sa mearga pe familii de albine, absolut in dezavantajul potentialilor BENEFICIARI.


Nu numai stupii ( care in pastoral la 8-10 incarcari in camion nu o duc mai mult de 2 ani), dar s-au exclus si soclurile antivarroa (uzura uriasa) care erau unele dintre cele mai eficace in combaterea paduchilor. Probabil se doreste sa apara scriptic peste iarna "mortalitati" extreme de familii pentru a se justifica "refacerea" septelului. Desigur nelimitat :P
Astfel prioritatea numarul 1 PNA 17-19 este achizitia de familii respectiv matci de calitate proasta.
Romania lucrului bine f....
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti


Re: PNA 2017-2019

Mesajde cristi_vidican » 26 Iul 2017, 17:32

Azi am continuat drumurile pentru a putea depune dosarul pentru PNA.
Între timp am codul de identificare la APIA.
Am fost la Asociație pentru o cerere și o adeverință cu care am mers la OJZ.
Acolo am primit o adeverință cu nr de stupi care o pun la dosar pt APIA.
Înainte era simplu - mergeam la primărie pentru o adeverință care o duceam la Asociație.
Mai departe se ocupa asociația.
Acum, trebuie să mergi la primărie ca să-ți dea o adeverință cu nr de stupi.
Cu adeverința mergi la Asociație, care trebuie să-ți dea o altă adeverință cu nr de stupi și nr de crotalii.
Cu acea adeverință mergi la OJZ care îți dă o altă adeverință cu care mergi la APIA.
Aici mergi cu dosarul final, cu toate actele.
Înainte băteam la 2 uși.
Acum bat la 4.

Ca să nu mai zic că pt tratamente AV, trebuie să mergi cu o hârtie la medicul veterinar care să pună o ștampilă unde-i spun eu și să scrie ce-i zic eu.
Cu aceea mergi la Apicola și cumperi VF și Mavrirol.

La un moment dat eram hotărât să mă las de toate astea.
Dar, nu-i bai, că ne luptăm noi cu sistemul. nu ne omoară ei așa ușor.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Shrek » 26 Iul 2017, 18:06

cristi_vidican scrie:......
Înainte băteam la 2 uși.
Acum bat la 4..

Naspa! Pan' acu stiai tabla împărțirii la 2! De-acu' trebe s-o ' nveti si p-aia cu patru!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: PNA 2017-2019

Mesajde maravela » 26 Iul 2017, 20:44

Da ,unul e cu semnatura si celalalt cu stampila.Nu trebuie sa manance si ei o paine de la " stat" ?
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: PNA 2017-2019

Mesajde mausica » 26 Iul 2017, 22:01

cristi_vidican scrie:Trist, dar găsim noi soluții.
La încălzitorul de miere eu am găsit o soluție simplă - un frigider vechi, un bec și un termostat. Totul m-a costat cam 50 de lei. :lol:
La mătci - mi le fac eu ;)
La lăzi - mi le fac eu cu un tâmplar și nu-mi mai bat capul :mrgreen:
La tratamente, trec pe oxalic - cu 50 de lei dai 2 ani 50 de stupi. :o

Pai si pna cine il mai acceseaza daca toate le faci tu ? :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: PNA 2017-2019

Mesajde cristi_vidican » 27 Iul 2017, 09:07

mausica scrie:Pai si pna cine il mai acceseaza daca toate le faci tu ? :lol:

Îmi vine greu să mă despart de PNA.
L-am accesat cred din primul an.
Nu am făcut mare lucru prin el, dar a fost un exercițiu bun pentru mine ca să mă obișnuiesc cu hârtiile.
Foarte mulți se sperie de hârtii. când aud de ele, renunță.
Dacă le faci la vreme, cum trebuie, de multe ori treaba cu hârtiile nu-i așa de grea pe cât se pare.
E adevărat, presupune timp și răbdare.

așa că, anul acesta fiind mai complicată treaba cu hârtiile, birouri noi, drumuri noi, am zis că nu e bine să ratez oportunitatea.
Aproape că nu câștig nimic dacă pun la socoteală drumurile, dar experiența de a cunoaște funcționarii statului nu are preț. ;)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PNA 2017-2019

Mesajde Neafiliatul » 27 Iul 2017, 17:57

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: PNA 2017-2019

Mesajde kovacslg » 03 Aug 2017, 13:50

Data limita de depunere a cererrii de plata pt PNA este 15 august, insa am auzit ca zilele de 14, 15 vor fi zi libere la stat, adica luni si marti.
Daca asa este, atunci practic ultima zi de depunere ar fi vineri 11 aug. Daca se lucreaza si desigur pana la ora 1.
Stie cineva amanunte legate de cele semnalate?

Multumesc,
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PNA 2017-2019

Mesajde romikele » 03 Aug 2017, 14:25

Ultima zi de depunere a cererii este 16 august 2017.
romikele
 
Mesaje: 126
Membru din: 25 Feb 2011, 13:35

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori