Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 24 Iul 2017, 00:51

Dulap? nu progresam deloc? tu creza ca degeaba se foloseste dadant si ME pe scara mondiala . eu cred ca ar trebuii sa iti concentrezi atentia pe dezvoltarea/intretinerea famillilor de albine
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 24 Iul 2017, 10:54

Dar am vazut un stup tip dulap asa il vad eu :) , rame doar de 1/2 pe 4-5 nivele. Deci nu e cosmelita din acea inchisa total. E un stup mai inalt cu usita in spate, nu cu capac deasupra. Si puteai pune ramele in pat cald sau rece Ma gandeam ca e mai usor de lucrat la el scotand ramele prin spate decat pe sus. O sa gasesc azi filmul si il postez sa imi dai o parere. Multumesc!
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 24 Iul 2017, 11:48

IMG_20160216_163821.jpg
RVasile scrie:Dar am vazut un stup tip dulap asa il vad eu :) , rame doar de 1/2 pe 4-5 nivele. Deci nu e cosmelita din acea inchisa total. E un stup mai inalt cu usita in spate, nu cu capac deasupra. Si puteai pune ramele in pat cald sau rece Ma gandeam ca e mai usor de lucrat la el scotand ramele prin spate decat pe sus. O sa gasesc azi filmul si il postez sa imi dai o parere. Multumesc!
am lucrat pentru cineva asa ceva si sa dovedit ...... cum ma asteptam , dar omul a vrut neaparat sa dea cu oistea in gard . si a terminat si apicultura.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 24 Iul 2017, 16:41

Pai cum a terminat apicultura? Ma gandesc ca nu din cauza stupului? Ca arata foarte frumos si lucrat bine. Sau are ceva dezavantaj... Multumesc pentru timpul tau!
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 24 Iul 2017, 16:42

Scuze dubla postare
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 24 Iul 2017, 17:41

RVasile scrie:Pai cum a terminat apicultura? Ma gandesc ca nu din cauza stupului? Ca arata foarte frumos si lucrat bine. Sau are ceva dezavantaj... Multumesc pentru timpul tau!
omul a vrut sa i puna pe pavillion dupaia a zis ca e greu de lucrat . is 3 sertare a cate 8 rame ME.
cand tragi seratrele alea ramele se lipesc , un dezastru.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 24 Iul 2017, 17:46

Hai sa iti dau o idee pentru stationar , care se preteaza la idile tale, fi atent: 12 rame pat cald cu caturi din polistiren . am facut la cineva am sa fac si poze poate zilele astea. caturile sunt din extrudat cu margine de lemn . in pat cald se lucreaza extrem de lejer:)).
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 24 Iul 2017, 22:28

yuonyuon scrie:Hai sa iti dau o idee pentru stationar , care se preteaza la idile tale, fi atent: 12 rame pat cald cu caturi din polistiren . am facut la cineva am sa fac si poze poate zilele astea. caturile sunt din extrudat cu margine de lemn . in pat cald se lucreaza extrem de lejer:)).


Super dar :) nu am inteles pat cald si rece ! Adica pe timpul veri de ce nu in pat cald ? Avantaje /Desavantaje ? . Am un roi pus in pat cald am avut cred ceva furtisag mic la el sau inceput , ce am observat rama fiind asezata in pat cald ocupa tot urdinisul si erau albine multe pe rama , venind hoatele am observat ca se apropiau si cand aterizau si zburau din loc , am urmarit accest proces cateva minute , la celalalt in pat rece era putin razboi pe scandurica de zbor si albinele fiind mai agitate . Oare are ceva logica ce zic / ? : )
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 24 Iul 2017, 22:33

RVasile scrie:
yuonyuon scrie:Hai sa iti dau o idee pentru stationar , care se preteaza la idile tale, fi atent: 12 rame pat cald cu caturi din polistiren . am facut la cineva am sa fac si poze poate zilele astea. caturile sunt din extrudat cu margine de lemn . in pat cald se lucreaza extrem de lejer:)).


Super dar :) nu am inteles pat cald si rece ! Adica pe timpul veri de ce nu in pat cald ? Avantaje /Desavantaje ? . Am un roi pus in pat cald am avut cred ceva furtisag mic la el sau inceput , ce am observat rama fiind asezata in pat cald ocupa tot urdinisul si erau albine multe pe rama , venind hoatele am observat ca se apropiau si cand aterizau si zburau din loc , am urmarit accest proces cateva minute , la celalalt in pat rece era putin razboi pe scandurica de zbor si albinele fiind mai agitate . Oare are ceva logica ce zic / ? : )
Nu!

in primul rand se face furtisag numa din vina apicultorului ca a lasat urdinisu prea mare sau a dat sirop ziua. cu furtisagu iti distrugi stupina.nu trebuie sa existe
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 26 Iul 2017, 22:11

Credema ca incerc sa stapanesc situatia , dar timpul asta nenorocit cu munca munca si iar munca nu prea imi da de ales . Dar macar am renuntat la stimulare , numai seara cand ajung pe la tara o sa stimulez . Dar roi nu mai fac in viata mea cu o rama de puiet si matca imperecheata ! YouTubu vieti :|
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 28 Iul 2017, 22:32

Inca o intrebare, s-a discutat pe forumuri despre mutarea stupilor pe vatra, acuma ce nu am gasit eu daca e adevarat sau nu cum scrie in carte. Se ia stupul se duce intro pivnita rece si inunecata timp de 2 zile dupa care se pot muta linistit in aceasi vatra? Oare e real? Sa zicem pe vatra pe care am stupii am o pivnita si mut toti stupii in pivnita si ii tin 2 zile dupa care ii scot afara si ii pun la 200 metri de unde au fost. E ok sau..

In curand pun poze cu tentativa de pavilion :)
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 30 Iul 2017, 15:22

RVasile scrie:Inca o intrebare, s-a discutat pe forumuri despre mutarea stupilor pe vatra, acuma ce nu am gasit eu daca e adevarat sau nu cum scrie in carte. Se ia stupul se duce intro pivnita rece si inunecata timp de 2 zile dupa care se pot muta linistit in aceasi vatra? Oare e real? Sa zicem pe vatra pe care am stupii am o pivnita si mut toti stupii in pivnita si ii tin 2 zile dupa care ii scot afara si ii pun la 200 metri de unde au fost. E ok sau..

In curand pun poze cu tentativa de pavilion :)
nu e ok. cand alegi locatia stupilor trebuie sa te gandesti bine. ca si cum teai gandi unde pui catedrala neamului. altfel astept pana in noiembrie sa i muti.
albinile au "memorie" culoarea si locatia "GPS" dar si si orientare urdinisului si miros. nu poti muta stupii in curte cum vrei tu.
Se pot muta cate un metru in spate din 3 in 3 zile (200mx3 =600 de zile) in 2 ani ii muti:)))

Cu pivnita nustiu incearca si vezi:))
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 30 Iul 2017, 18:29

Varianta cu 2 ani suna nasol :lol:

Citez ce ziceai "" Iti zic din prima nu te COMPLICA!!! gandestete bine ce vrei sa faci si ce iti place sa faci . miere sau sau constructii. tamplarie sau albine."" Cred ca toate la un loc :lol:

O sa mut 5 Stupi la peste 3 km iar un stup o sa il duc in pivnita de test . Iar unu il las pe loc sa mai prinda culegatoarele . Dupa iti zic cum e cu pivnita :? Ia sa pun niste poze cu dresingu la albine test :mrgreen: Si Tata serifu e pe acolo da no sta la poza :lol:
http://imgur.com/a/kQ3cR
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 02 Aug 2017, 11:22

RVasile scrie:Varianta cu 2 ani suna nasol :lol:

Citez ce ziceai "" Iti zic din prima nu te COMPLICA!!! gandestete bine ce vrei sa faci si ce iti place sa faci . miere sau sau constructii. tamplarie sau albine."" Cred ca toate la un loc :lol:

O sa mut 5 Stupi la peste 3 km iar un stup o sa il duc in pivnita de test . Iar unu il las pe loc sa mai prinda culegatoarele . Dupa iti zic cum e cu pivnita :? Ia sa pun niste poze cu dresingu la albine test :mrgreen: Si Tata serifu e pe acolo da no sta la poza :lol:
http://imgur.com/a/kQ3cR
dar banii nu iti plac? nu de alta da parca nu strica sa fie acolo in buzunar:)))
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 04 Aug 2017, 10:43

Bani bani bani, visez si noaptea, dar parca din apicultura parca arunc bani ca si la lautari :lol: doar ca nu primesc dedicati doar intepaturi :roll:
Apropo daca am polen din primavara si e un pic acru le mai pot da la albine?
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Anterior

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


cron