Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Shrek » 01 Aug 2017, 20:14

Bezna Zorilor scrie:Am inteles ce spui tu aco..............
Eu sar peste muncile campului, vezi tu... Eu si sora'mea platim muncitori :)), sclavi pe plantatie cum se zice. Ce fac eu e doar "mistificarea" vinului. :))

Si io cunosc câțiva " apicultori de succes " si chiar si " viticultori" care au dat lovitura in bransa. Doar ca cei pe care ii stiu io ( medici de renume, profesori universitari, avocați celebri si lista poate continua la nesfarsit) doar spală banii murdari prin aceasta activitate agricola.De fapt spalau, ca acum practica nudismul la...baia comună . Din apicultura se face bani dar nu stiu daca ii putem numara pe degete pe cei care , după ce fac socotile, rămân cu peste 10 mil de € pe an. In rest ramane o ocupație curată, relaxanta si chiar interesant a daca iti place filozofia.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde yuonyuon » 02 Aug 2017, 11:16

Bezna Zorilor scrie:Am inteles ce spui tu acolo, insa in apicultura e mai greu sa platesti muncitori ca sa faca treaba pentru tine...oamenilor le e frica de albine, si nu doar asta cat...ce sa faca...sa mai invete o meserie? Care, vorba aia...nu e pentru toti. Eu sar peste muncile campului, vezi tu... Eu si sora'mea platim muncitori :)), sclavi pe plantatie cum se zice. Ce fac eu e doar "mistificarea" vinului. :))
Si "scalvii" aia nu isi fac de cap? hai ca nu mai stiu despre ce discutam dar mi se pare foarte amuzant. Succes in campania electorala!!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Bezna Zorilor » 02 Aug 2017, 11:51

Cum adica sa isi faca de cap? Asta e increderea pe care o inspiri tu in oameni? Ca trebuie sa'si faca de cap? Vorbesti dintr'o perspectiva de filme cu tampiti.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde yuonyuon » 02 Aug 2017, 12:28

Bezna Zorilor scrie:Cum adica sa isi faca de cap? Asta e increderea pe care o inspiri tu in oameni? Ca trebuie sa'si faca de cap? Vorbesti dintr'o perspectiva de filme cu tampiti.
Hai ca sa prescurtez(ca sa nu mai scriu ce eram gata gata sa scriu) dar in orice afacere cred ca trebuie sa pleci de jos ca sa ai habar , sau poate ai ajuns la nivelu unde iti permiti sa "administrezi" de la distanta.Eu am lucrat cu oameni si "e grele" , poate tu ai deaia super calificati (noi nu stim nimic)

Trebuie sa faci un topic cum ai inceput biznisu si sa explici cat de bun e vinul de mure , eu unu acuma aud , nici nu mam gandit pana acum la asa ceva . probabil eram preocupat cu vinul de struguri .

sti ca orice trend pleaca de de la producator spre masele de consum si nu invers, si daca produsul e bun "rupi" :)) Te duci il inviti pe Fuego(altu nu am gasit):) , i dai un pahar de vin .dupaia bagi pa youtube (si facebook era sa uit) ai sa vezi atunci biznis
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Hunbee » 02 Aug 2017, 12:56

Younyoun, vezi ca bucuresteanca e buna la teorie. Te baga in "bezna".
Eu nu ma contrazic cu ea ca e periculoasa. Ai vazut ce privire are. :) cum zice ea asa si e.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde yuonyuon » 02 Aug 2017, 13:23

Hunbee scrie:Younyoun, vezi ca bucuresteanca e buna la teorie. Te baga in "bezna".
Eu nu ma contrazic cu ea ca e periculoasa. Ai vazut ce privire are. :) cum zice ea asa si e.
La "teoria" ai zis bine , acuma mai ramane sa vedem decare< de bagat in " " bezna" " nu are cum ca deja a calcat stramb. dar poate pana la final .... ne converteste, alcoolul si femeile mereu au fost pe primul loc(fara manele) :lol: :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Bezna Zorilor » 02 Aug 2017, 13:58

Nu am ajuns la nivelul ala si da, stiu cum este sa pleci de jos. Ma rog, eu sunt in ale mistificarii vinurillor, traditie mostenita din tata in fiu la mine in familie, zic de tata + bunic, ca taica'meu are doar doua fete cu care defileaza. Sora'mea, care'i mai mare, a fost trasnita de ceva timp de ideea asta cu fructele de padure. Adevarul e ca gurile noastre spurcate de femei vipere nu s'ar descurca in limba de lemn a sclavilor...cu care...e grele...daca nu ar fi, ocazional, taica'meu, sa descurce balamucul. Nu sunt bucuresteanca decat de vreo 11 ani, dar prietenii imi spun Angelina Jolie de TR. :))

Se face vin din orice, dar am incercat pana acum doar din macese si mure. Si ce sa zic...e mondial. :p Bunicul meu a lucrat toata viata la vinuri (are 93 de ani) si niciodata nu a conceput ca vinul sa poata fi facut din altceva. Dar unii pe globul asta pamanesc fac si din lapte de iapa.

Facetz, asadar, intalnirea aia a voastra la capitala si m'oi indura sa aduc oleaca la degustat.

P.s. Sunt cativa care fac vin din mure in Romania, dar sunt si foarte multi care din tarlaua cu mure scot doar murele pentru supermarket si dulceata, pentru ca de vin nu au auzit, nu stiu cum se face, etc. Iar aceia care fac vin din mure il vand cu 50 de lei / mai putin de un litru (sticla aia de sampanie de 750). Mie mi se pare cam scump. In orice caz, e trecut la specialitati, pentru ca e foarte sanatos si ...foarte bun...cum sa zic. :))
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde yuonyuon » 02 Aug 2017, 14:29

pai cum sa se faca , aduni murele le storici acolo, pui zahar(ups)...... decand ma luat valul asta cu "bio" numa prostii spun ... sti care e chestia asta ca noi ,astea cu bio o sa ne luam numa sandale in cap , pentru ca are cine sa ni le dea.

Nu prea imi mai bat capu cu lumea , cand e vb de sanatos , le zic doar ca e "100% natural" stiu ei ce insemna mai departe ca sunt "educati", DAR sa nu se inteleaga gresit , o fac pentru mine. e groznic nivelul de educatie (aproape zero) cand e vb de sanatate si alimentaie , asta e . deci cum ziceai sa pui accent pe culoare si simt .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde Bezna Zorilor » 02 Aug 2017, 15:19

In afara de vinul de struguri, restul vinurilor din alte fructe nu se fac din fructe stoarse, ci se mistifica. :)
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum poti invinge sistemul! Apicultara poate fi si rentab

Mesajde yuonyuon » 02 Aug 2017, 16:19

Bezna Zorilor scrie:In afara de vinul de struguri, restul vinurilor din alte fructe nu se fac din fructe stoarse, ci se mistifica. :)
Stai sa caut pe google....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori