Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Anul apicol 2017

Mesajde Bambucha » 01 Aug 2017, 08:28

danmirea scrie:Extrageri de la 60 de familii:
rapita - 3 butoaie
salcam - 4 butoaie
poliflora - 4 butoaie
FS - 6 butoaie
---------
total - 17 butoaie de 200 litri. - total estimat 5 tone => 83 kg /familie/an


Ma gandesc ca a fost posibil doar datorita tehnologiei MER evident ;)
Pe mine m-ar interesa ce procent de polen de salcam ai avut in mierea de salcam (daca ai predat-o), fiindca raman cam la aceeasi credinta care o aveam si pe topicul dedicat salcamului.

PS. Din ce se compune poliflora la tine?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Anul apicol 2017

Mesajde Hunbee » 01 Aug 2017, 10:20

Mai sa fie ce productii de mirare la danmirea.
Daca tu zici...nu te contrazic dar nu prea vad cum. Mai cad familii, mai roiesc, etc.
In rest a fost un an in care sa confirmat ca calculul de rentabilitate tre sal faci cu 9 lei, deci preturi de 11-12 nu vor mai fi.
Deasemenea se pare ca mortalitatea la fs nu este legat strict de neonice.
In rest totul ca de obicei, sperante, alergatura rupere de oase, preturi mici la engros.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Anul apicol 2017

Mesajde danmirea » 01 Aug 2017, 22:32

Atunci când când cade o matca ii pun un roi peste :). Am spus ca am pierdut ceva Matci anul asta. Vreo 10 din 60.
E destul de nasol . Cu roitul.... abia la floarea soarelui nu am mai rupt la botci :d.

In total am facut 17 butoaie si ceva peste dar nu mai pun la socoteala.

Am trimis o mostra in Germania la analize si nu a ieșit cum trebuia salcâmul. Adică nu s-a încadrat in limite cu polenul.

Așadar ce mie îmi părea calitate se pare ca nu e chiar asa.

Am sa dau 3 butoaie la en-gros ... vedem ce pret îmi oferă pe ea.

Poliflora este o miere de București compusă din otetar, tei, mana de tei si alte floricele ....

A fost mierea băgată între 1 Iunie si 24 Iunie .
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Anul apicol 2017

Mesajde Hunbee » 01 Aug 2017, 22:43

Deci oameni buni cumparati stupi.
Uite cum se fac medii de 80kg. Da repede repede pana nu creste pretul la stupi. :)
Poate va umpleti de bani.
Of doamne si albinaritul asta...
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Anul apicol 2017

Mesajde danmirea » 01 Aug 2017, 22:51

Hunbee eu nu vând stupi... cumpăr :).

Nu îmi iese ce vreau peste iarna, in primăvara când nu am cu ce cumpăr si fac familii puternice :).
Anul acesta si-au scos banii de la rapița si salcam .... restul a fost profit.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Anul apicol 2017

Mesajde Bambucha » 02 Aug 2017, 21:53

danmirea scrie:Am sa dau 3 butoaie la en-gros ... vedem ce pret îmi oferă pe ea.

Poliflora este o miere de București compusă din otetar, tei, mana de tei si alte floricele ....

A fost mierea băgată între 1 Iunie si 24 Iunie .


De cate ori am incercat sa fofilesc 10 stuchi prin Bukres am avut probleme :mrgreen: nici nu ma mai gandesc ce circoteca ar fi fost la 60, mai ales ca exista HCG prin care te pot expulza. Asa ca am renuntat cu timpul la sportul asta.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Anul apicol 2017

Mesajde danmirea » 02 Aug 2017, 23:36

e destul de greu cu capitala...

Stiu de HCMB 301 parca...nu mai stiu exact...dar era trecuta in amenda :))

mierea e destul de speciala...e foarte buna.

smecheria e ca stupii merg foarte bine tot anul in bucuresti.

Imi vine sa ii aduc pe toti aici :)

Cautam locuri retrase :D
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Anul apicol 2017

Mesajde gica.mosu » 03 Aug 2017, 07:35

danmirea scrie:Hunbee eu nu vând stupi... cumpăr :).

Nu îmi iese ce vreau peste iarna, in primăvara când nu am cu ce cumpăr si fac familii puternice :).
Anul acesta si-au scos banii de la rapița si salcam .... restul a fost profit.


Daaa,cunosc f multi apicultori cari fac ca tine....daaaar,ca nd anu'i rau mai eau si "tepe 8-) "...pe 15 apr am vandut 6 stupi si la rap+saclcam si-a scos baniiii,apoi pe 17 iul a mai luat 6 roi/6r..acum are 15 familii...Asadar,cand ai "finante banci=bani" te joci mai ales daca zona-vremea te ajuta :idea: P.S-ai ramas dator cu un raspuns=cum ierneaza fam daca scoti toata mierea si-o inlocuiesti cu api......i s-au "zaharoza"... :?: ..O zi buna la ta'ti-G.M
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Anul apicol 2017

Mesajde mausica » 03 Aug 2017, 13:10

Cum sa ierneze mosule.... impecabil...in primavara sigur nu vezi probleme in acele familii.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Anul apicol 2017

Mesajde danmirea » 03 Aug 2017, 14:58

de patru ani de zile...iernez stupii integral pe sirop F40. Nu exista probleme. In primavara cand descapacesc este lichid...ajuta la stimulare.
Inca un pont pentru lenesi....eu folosesc bitter de la Dacia Plant in loc de protofil sau ceaiuri. 1 litru de bitter la 200 de litri de sirop....la 4-5 butoaie de sirop costul nu e mare - 450 de lei.

Am vazut tot felul de subiecte despre hranirile de iarna...unii folosesc miere...altii sirop. acest F40 care il folosesc are 40% fructoza .... Nu merita sa faci tu sirop de zahar.

Varul meu ierneaza de mai multi ani pe acest sirop si nu a avut probleme.

am incercat diverse combinatii...cu suc de ceapa....cu apicomplex, etc...
Daca ai polen in zona si bagi sirop este uimuitor ce poti obtine ...Sa iti tratezi din timp stupii sa nu ai varroa....si succesul e garantat.

Varroa imi da batai de cap...Imi pare ca taktikul nu prea functioneaza...am inceput cu mavrik...urmeaza cand scade temperatura sa bag formic... Ideea e ca acum trebuie sa nu mai ai varroa in stupi....acum trebuie sa scapam de ei.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Anul apicol 2017

Mesajde varza » 03 Aug 2017, 15:25

Multumim Dan mirea pentru spcificatii. Eu unu tot pe roire am ramas setat. Daca nu e niciun secret explica putn partea cu roirea in special. Ai avut cules continu? Ce manevre ai facut? :D . Multumesc mult pentru toate informatiile impartasite.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Anul apicol 2017

Mesajde danmirea » 03 Aug 2017, 22:09

in bucuresti a fost cules....aprope continuu. Nimic spectaculos...dar e foarte important pentru intretinere si dezvoltare roi...
Despre partea roirii nu inteleg ce vrei sa explic....

Ca sa nu roiasca am rupt botcile....punct. Nimic special. Sa nu se inteleaga ca din cei 60 de stupi toti au avut botci si am rupt la toti botci...Sa zicem ca au fost maxim 15.


e adevarat ca i-am verificat mereu pe toti...

DAR aici este subiect principal Anul 2017 .....asadar sa ramanem pe subiect.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Anul apicol 2017

Mesajde asd5 » 04 Aug 2017, 07:40

danmirea scrie:...Ideea e ca acum trebuie sa nu mai ai varroa in stupi....acum trebuie sa scapam de ei.


Anul acesta a demonstrat ca daca nu ar fi fost varroa, familiile de albine, mierea si in genere aceasta ocupatie numita stuparit nu ar fi avut nicio valoare economica(exagerez putin).
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Anul apicol 2017

Mesajde danmirea » 08 Aug 2017, 14:39

adica daca am varroa ....are valoare economica ?


Pai cu varroa sau nu pretul la miere e miccccc...deci valoarea economica e de ras
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Anul apicol 2017

Mesajde pvc » 08 Aug 2017, 21:27

danmirea scrie:in bucuresti a fost cules....aprope continuu. Nimic spectaculos...dar e foarte important pentru intretinere si dezvoltare roi...
Despre partea roirii nu inteleg ce vrei sa explic....

Ca sa nu roiasca am rupt botcile....punct. Nimic special. Sa nu se inteleaga ca din cei 60 de stupi toti au avut botci si am rupt la toti botci...Sa zicem ca au fost maxim 15.


e adevarat ca i-am verificat mereu pe toti...

DAR aici este subiect principal Anul 2017 .....asadar sa ramanem pe subiect.


Eu in Bucuresti am scos de la 3 stupi 110 kg (de la 2 cate 50 kg, al 3-lea fiindca a roit doar 20) pe la jumatatea lui iunie si sper sa scot ceva mai mult acum. De-as avea unde sa tin vreo 20 as renunta sa mai tin la tara.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Anul apicol 2017

Mesajde danmirea » 08 Aug 2017, 21:58

a fost ceva cules....eu i-am adus aici dupa ce s-a terminat salcamul....

am facut cam 3-4 caturi de fiecare de atunci pana acum. Sincer nu mai stiu exact de cate ori am scos mierea din ei....nu mi-am notat.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori