Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu plasa

Mesajde Mihaii » 03 Aug 2017, 18:25

În primu și în primu rand salut!
De 3 zile tot am cautat pe net informații, ca să știu dacă chiar se merita sa depun efortul pentru a gauri fundul unui stup cu fund plin! Zis și făcut, numa de bine se zicea, etc... Aeresire, alea alea... Deși dețin și stupi cu fund anti-varroua, și sincer sa fiu, înafara de faptul ca arunc doar folia pe ei și fac tratamente mai ușor, nu prea am remarcat cine știe ce diferența, dar totuși, am zis sa încerc, și zis și făcut, am luat bormașina și ferestraul și am făcut o dita mai gaura în fundu stupului! 32x38 cm mai precis, și logic, ora 7 seara și 36 de grade afara, deci chin în primul și în primul rand pentru albine ca o trebuit sa le mut juma' de ora în alt stup, pe căldura aia, și chin pentru mine, mai ca ma topeam :D bun, sa trecem la subiect; am făcut gaura în fund, am montat plasa pe interiorul stupului și am mutat albinele din nou în el, astăzi, ora 18, 36°, am mers sa vad eficienta acestei gauri, și am facut doua poze:
Stup fără gaura în fund: http://i67.tinypic.com/244s4fp.jpg
Stup cu gaura în fund: http://i65.tinypic.com/fci5o7.jpg
Diferența? Nici una, ba din contra, la cel cu gaura în fund vad început de barba. Deci chiar se merita efortul doar pentru a le face albinelor o munca cât mai ușoară în a ventila stupul? Eu oricum voi continua sa gauresc toți stupii, pentru iernare tip clopot, care mi se pare mai sigura decât iernare tip horn. Acuma sper sa nu fiu luat la rost, gen ca eu am ceva cu fundurile anti-varroua, ca ce experienta am eu(nu am, dar am doi ochi în cap cu care vad), etc... Doar arat ceea ce am rezolvat eu, ca să vadă și cei care au de gând sa facă la fel.
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde mausica » 03 Aug 2017, 18:53

Daca ai decupajul rezonabil atunci e un mare atu.
Acum la caldurile aste nu t astepta la minuni dar, ajuta foarte mult. Un stup cu fund plin acum e covor pe jos..pe cand cei cu sita au mici urme de barbi(asta la mine in stupina).
Sa vezi avantaj cand ii transporti ;) nu o sa vezi familie sufocata de caldura.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde cucubau » 03 Aug 2017, 19:16

Stupii cu fund provarroua roiesc mai greu dect cei cu fund plin si nu din cauza ca albinelor le-ar fi mai greu sa se desparta de vechiul stup ci datorita faptului ca in stupii fara fund se dezvolta mai greu in primavara.
Incet dar sigur fundurile cu plasa vor deveni amintire.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde yuonyuon » 03 Aug 2017, 19:34

cucubau scrie:Stupii cu fund provarroua roiesc mai greu dect cei cu fund plin si nu din cauza ca albinelor le-ar fi mai greu sa se desparta de vechiul stup ci datorita faptului ca in stupii fara fund se dezvolta mai greu in primavara.
Incet dar sigur fundurile cu plasa vor deveni amintire.
da.... moare puiet pa banda


edit: Stup pe 10 rame nu sufera la 40 de grade . roi(roinite) in schimb sub 5 rame o iau in freza din lipsa apei . da voi credeti ca albinele alea transpira de cald acolo ?? la mine sub capac OSB ul e rece.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Mihaii » 03 Aug 2017, 19:43

yuonyuon scrie:
cucubau scrie:Stupii cu fund provarroua roiesc mai greu dect cei cu fund plin si nu din cauza ca albinelor le-ar fi mai greu sa se desparta de vechiul stup ci datorita faptului ca in stupii fara fund se dezvolta mai greu in primavara.
Incet dar sigur fundurile cu plasa vor deveni amintire.
da.... moare puiet pa banda

Puiet nu moare, de ce sa moara? Dacă ai albina acoperitoare nu prea are cum sa moara, eventual dacă se aduna în ghem, dar în cazul asta moare și în stup cu fund normal.
La faza cu roitul...recuperează cu pași rapizi dezvoltarea, nu știu dacă mai contează după un anumit timp partea cu roitul... Oricum, o sa mențin sub ochii stupul respectiv, poate o fi prea mica gaura... Eventual o măresc...sau cel mai probabil dau scândurile jos de pe fund și montez peste tot plasa, cu niște leaturi... Aveți idee cu ce as putea face "cantul" prin care sa culiseze tabla? Nu am circular.
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde yuonyuon » 03 Aug 2017, 19:54

Nu ai tu albina acoperitoare daca da un (minus) in martie/aprilie . si puietul din partea de josnu mai vede lumina zilei.
Stupul cu fund , in primul rand are fund adica e diferenta , eu ambservat demult treaba asta si nu vreau sa vad stupi cu "antivaroua" defapt sunt cu aerisire .
parerea mea e ca iti faci de lucru.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde tiih » 04 Aug 2017, 09:29

cucubau scrie:Stupii cu fund provarroua roiesc mai greu dect cei cu fund plin si nu din cauza ca albinelor le-ar fi mai greu sa se desparta de vechiul stup ci datorita faptului ca in stupii fara fund se dezvolta mai greu in primavara.
Incet dar sigur fundurile cu plasa vor deveni amintire.


Incet si sigur fundurile cu plasa au devenit "amintire" pentru multi sustinatori ai acestui fel de a ierna familia de albine,aflati in mare verva prin anii 2011-2014 pe acest forum....
Au disparut si mare parte din familiile lor ,s-au rarit sau au disparut si postarile lor dupa un anumit timp(nu dau nume...cine este curios nu are decat sa analizeze postarile din ultimii 7...8 ani referitoare la iernare si la contoversa mai veche "fund plin-fund antivarooa"
Era la moda atunci urarea "iernare uscata"..dar mai la moda ar trebui sa fie acum urarea "iernare fara depopulare".....
Ca se dezvolta mai greu primavara si provoaca roirea mai greu este perfect adevarat .... pericolul cel mai mare este ca slabesc la tranzitia iarna-primavara devenind porti de intrare a bolilor in primavara (nosema,viroze,LE.septicemie..etc...etc... mai ale daca au intrat deja "reblegiti" la iernare... :idea:

PS.Locuiesc la bloc,dormitorul il am pe nord,si am termopan...si un pic de condens spre sfarsitul iernii...dar asta nu inseamna ca pentru a scapa de condens sa stau toata iarna cu plasa de tantari la geam.(sa ne gandim doar la factura de gaze,uzura centala,bronsite...etc,asa ca varuiesc camera la inceput de primavara... asa cum nici C.L.HRISTEA nu ne spunea in cartile si articolele lui despre apicultura sa folosim iarna plasa ,ci "bine ar fi sa schimbam primavara familia de albine intr-o lada curata si dezinfectata...".
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Closcutz » 04 Aug 2017, 10:15

Eu detin si stupi cu fund plin si stupi cu plasa anti-varroa. Fiecare are dezavantaje cat si avantaje. La roinite obligatoriu fund plin. La transport cu fund plin iti dardaie tare de tot izmenele sa nu se sufoce!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde teinegru64 » 04 Aug 2017, 10:46

Se pare ca cei cu plasa...sunt mai inteligenti.
Fişiere ataşate
Prun 541.jpg
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde yuonyuon » 04 Aug 2017, 11:50

Closcutz scrie:Eu detin si stupi cu fund plin si stupi cu plasa anti-varroa. Fiecare are dezavantaje cat si avantaje. La roinite obligatoriu fund plin. La transport cu fund plin iti dardaie tare de tot izmenele sa nu se sufoce!
eu la transport la stupii mai tepeni le mai dau un cat 1/2 ca sa dorm linistit.
conditia sa nu fie plini cu miere . poti sa ai tu mama plasei daca is plini cu miere si albina sa blokeaza plasa si ......
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde stefanmadalin » 04 Aug 2017, 11:50

Closcutz scrie: La transport cu fund plin iti dardaie tare de tot izmenele sa nu se sufoce!

Nici daca ai podisor cu plasa si/sau capac cu aerisire? Asa cum ar trebui sa aibe toti stupii.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde yuonyuon » 04 Aug 2017, 11:54

stefanmadalin scrie:
Closcutz scrie: La transport cu fund plin iti dardaie tare de tot izmenele sa nu se sufoce!

Nici daca ai podisor cu plasa si/sau capac cu aerisire? Asa cum ar trebui sa aibe toti stupii.
deci ca sa mai zic odata , defiecare data cand au murit stupi la transport . problema a fost ca albinile au blocat plasa neavand spatiu suficient (volum de aer) posibil din cauza mierii sau efectiv trebuia cat .
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde teinegru64 » 04 Aug 2017, 15:12

Semi-stup model Ursu.O fi avut Ursu Layens? Are fund de plasa. :lol:
Fişiere ataşate
Prun 520.jpg
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Closcutz » 04 Aug 2017, 15:31

Plasa de la podisor nu asigura aerisire destula pt ca albinele se gramadesc in partea de sus disperate dupa aer. Cand deschid stupii fara plasa pe fund efectiv albina se revarsa din ei dupa transport...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Ioan Guist » 04 Aug 2017, 16:10

tiih scrie:
cucubau scrie:Stupii cu fund provarroua roiesc mai greu dect cei cu fund plin si nu din cauza ca albinelor le-ar fi mai greu sa se desparta de vechiul stup ci datorita faptului ca in stupii fara fund se dezvolta mai greu in primavara.
Incet dar sigur fundurile cu plasa vor deveni amintire.


Incet si sigur fundurile cu plasa au devenit "amintire" pentru multi sustinatori ai acestui fel de a ierna familia de albine,aflati in mare verva prin anii 2011-2014 pe acest forum....
Au disparut si mare parte din familiile lor ,s-au rarit sau au disparut si postarile lor dupa un anumit timp(nu dau nume...cine este curios nu are decat sa analizeze postarile din ultimii 7...8 ani referitoare la iernare si la contoversa mai veche "fund plin-fund antivarooa"
Era la moda atunci urarea "iernare uscata"..dar mai la moda ar trebui sa fie acum urarea "iernare fara depopulare".....
Ca se dezvolta mai greu primavara si provoaca roirea mai greu este perfect adevarat .... pericolul cel mai mare este ca slabesc la tranzitia iarna-primavara devenind porti de intrare a bolilor in primavara (nosema,viroze,LE.septicemie..etc...etc... mai ale daca au intrat deja "reblegiti" la iernare... :idea:

PS.Locuiesc la bloc,dormitorul il am pe nord,si am termopan...si un pic de condens spre sfarsitul iernii...dar asta nu inseamna ca pentru a scapa de condens sa stau toata iarna cu plasa de tantari la geam.(sa ne gandim doar la factura de gaze,uzura centala,bronsite...etc,asa ca varuiesc camera la inceput de primavara... asa cum nici C.L.HRISTEA nu ne spunea in cartile si articolele lui despre apicultura sa folosim iarna plasa ,ci "bine ar fi sa schimbam primavara familia de albine intr-o lada curata si dezinfectata...".


Lipsa postarilor dintr-o anumita parte a ...parerilor,a baricadei adica, poate ar trebuii sa dea de gandit.Unde e loc de gandit zic.Lipsesc de pe forumuri si de pe net informatii ...diferite, nu din cauza de lipsa de albine sau activitate domnule Tiih.Adevarul e cu totul altul.Si da...e crud. A trecut perioada roz a schimburilor de idei si informatie si s-a intrat in zona grupurilor de interesene comune, de sustinere reciproca si de deschidere totala pe informatia apicola, de pastoral etc . Cand statul si mai nou si asociatiile de breasla combinat cu "colegi de bine" te fauleaza imediat ce scoti capul, ce faci? te retragi in munti ? nu, fiinca le dai bucurii unor loaze.Te retragi in ...garaje.Exista in Transilvania cel putin, cateva garaje,magazii ateliere de tamplarie, unde la o cafea si adapost de ploi si ger se toaca probleme.Nu ma astept sa intelegeti asta si nici ca-mi pasa.
Prin postarea ce va apartine nu feceti nimic decat sa va jucati putin prin casa ramasa nesupreveghiata (cam mult timp e drept) precum niste soricei. :lol: Asta pots-o inteleg si va acord un cat de indulgenta.

Revin la problema colegului.
Fundul ativaroua vine la pachet cu alte chestiuni ale sistemului de lada .Cu alte cote si cu totul alt stil ... tehnica in apicultura adica. Numai ca reticenta locala (in anumite locatii e mai acuta )duce inovatia in zona ...fac cum cred eu si apoi, lipsa rezultatelor este atribuita ideii.
Nimeni nu schimba , nu imbratiseaza (cu atat mai mult cineva ce face din apicultura un unic job si susrsa de venit) o idee sau tehnica daca aplicarea ei nu da rezultate vizibile...palpabile si nu se reflecta in profit.

Acus acus vine iarna si urarea (mi-o atribui) Iernare uscata ! va fi tot mai actuala.

Hai...spor la treaba fiecaruia.!
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde teinegru64 » 04 Aug 2017, 17:12

Ai uitat sa zici de lupi.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori