Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Dragos2006 » 24 Iul 2017, 12:45

Apicultura nu va fi niciodata o afacere pentru crescatorul de albine , doar o indeletnicire care sa-i asigure un trai onorabil. Eminamente apicultura este o activitate de timp liber . Ai un loc de munca stabil care iti aduce un venit regulat si in timpul liber te ocupi de apicultura.
Cei care vor sa traiasca exclusiv din apicultura cam greu de ei . Daca nu au un nume in bransa si un capital vom vedea doar profesionisti care nu au dinti in gura si merg cu troace de masini.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde yuonyuon » 24 Iul 2017, 13:09

Dragos2006 scrie:Apicultura nu va fi niciodata o afacere pentru crescatorul de albine , doar o indeletnicire care sa-i asigure un trai onorabil. Eminamente apicultura este o activitate de timp liber . Ai un loc de munca stabil care iti aduce un venit regulat si in timpul liber te ocupi de apicultura.
Cei care vor sa traiasca exclusiv din apicultura cam greu de ei . Daca nu au un nume in bransa si un capital vom vedea doar profesionisti care nu au dinti in gura si merg cu troace de masini.
afacere e cand munceste altu pentru tine , iar indeletnicire e cand iti rupi oasele singur, cam asa vad eu treaba. Si cum la stupi tu trebuie sa le faci pa toate .... DAR asta la noi in tara , in italia eX. sunt angajati cate 3 4 si patronu nu umbla in stupi. oare se poate si la noi??? eu zic ca se poate dar mai bine lasa.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde varza » 25 Iul 2017, 03:19

yuonyuon scrie:
Dragos2006 scrie:Apicultura nu va fi niciodata o afacere pentru crescatorul de albine , doar o indeletnicire care sa-i asigure un trai onorabil. Eminamente apicultura este o activitate de timp liber . Ai un loc de munca stabil care iti aduce un venit regulat si in timpul liber te ocupi de apicultura.
Cei care vor sa traiasca exclusiv din apicultura cam greu de ei . Daca nu au un nume in bransa si un capital vom vedea doar profesionisti care nu au dinti in gura si merg cu troace de masini.
afacere e cand munceste altu pentru tine , iar indeletnicire e cand iti rupi oasele singur, cam asa vad eu treaba. Si cum la stupi tu trebuie sa le faci pa toate .... DAR asta la noi in tara , in italia eX. sunt angajati cate 3 4 si patronu nu umbla in stupi. oare se poate si la noi??? eu zic ca se poate dar mai bine lasa.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde gica.mosu » 25 Iul 2017, 08:58

Ted scrie:Prețul nu este "corect" deloc! Dar acum depinde de fiecare cât poate sa aștepte!
Anul acesta am să aștept!


Asa este....am miere pe stoc de FS si tei din 2012 :mrgreen: ....Amu e "buna-rau" de tooot...o topesc, o amestec cu ceai-tinctura si "marchet"si o folosesc la stimulare-completare....nici"MOKA" n-o vand ;) In zona mea unii apic dau=vand salcam=25 lei iar poliflora cu 18-22lei....Pt Dragos si nu numai se poate traii ff bine si din apicultura (diversificarea activitatii in dif feluri) si sa ai o masina "bengoasa"...daca stii si ce si cum sa procedezi(si unde si cui vinzi produsele stupului)... ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Hunbee » 25 Iul 2017, 11:39

Mos cost..e 8 lei.
Hai ca e bine. Din ce in ce mai bine.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde tiih » 25 Iul 2017, 13:28

Hunbee scrie:Mos cost..e 8 lei.
Hai ca e bine. Din ce in ce mai bine.


Mare adevar vorbiti....din ce in ce mai bine...ptr.dansul :lol:

PS.Am vazut zilele trecute miere de zmeura de la Mos cost...int-un magazin de ...pescarie !!!... din orasul meu....borcan deosebit,eticheta mai ceva ca in occident..iti lua ochii...0,400 kg=19,5lei...alfel spus 48,75 lei/kg(pret ambalaj inclus :!: )
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde yuonyuon » 25 Iul 2017, 13:48

tiih scrie:
Hunbee scrie:Mos cost..e 8 lei.
Hai ca e bine. Din ce in ce mai bine.


Mare adevar vorbiti....din ce in ce mai bine...ptr.dansul :lol:

PS.Am vazut zilele trecute miere de zmeura de la Mos cost...int-un magazin de ...pescarie !!!... din orasul meu....borcan deosebit,eticheta mai ceva ca in occident..iti lua ochii...0,400 kg=19,5lei...alfel spus 48,75 lei/kg(pret ambalaj inclus :!: )
cine va opreste sa faceti si voi lafel. luati borcane , capace facetiva eticheta si vindeti !!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde talex » 07 Aug 2017, 15:46

8 lei poliflora la aca.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde teinegru64 » 07 Aug 2017, 18:15

Este al doilea an in care nu extrag ...decat necesarul familiei.Multe am invatat in astia doi ani.Si parca nici spatele nu ma mai doare.Frica mare a fost ca voi muri de foame.Nu am murit ... am renuntat la masina.Nici nu va inchipuiti ce misto e sa mergi cu rata ori cu trenu'..
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde cristi_vidican » 07 Aug 2017, 19:38

teinegru64 scrie:Este al doilea an in care nu extrag ...decat necesarul familiei.Multe am invatat in astia doi ani.Si parca nici spatele nu ma mai doare.Frica mare a fost ca voi muri de foame.Nu am murit ... am renuntat la masina.Nici nu va inchipuiti ce misto e sa mergi cu rata ori cu trenu'..

Crezi că putem face toți ca dumneata? :?:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Hunbee » 07 Aug 2017, 22:24

Filomera si apidava 8 lei cu "promisiunea" ca poate scade la 7,5.
"De la rusi vine ploaia" si scaderea pretului.
Am gresit sa sa spun ca afacerea tre calibrata la 9 lei. Tre calibrata la 8 lei.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde talex » 17 Aug 2017, 21:50

Aca ofera 7 lei.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Hunbee » 18 Aug 2017, 23:17

Fleacuri. Nu ne intereseaza cu cat o dam.
Noi aici discutam de "funduri" si bucfast.
Ce naiba, doar suntem profesionisti.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde kiloz » 19 Aug 2017, 19:24

ACA. cumpara totdeauna mai ieftin decit altii. Da maideparte si cu un efort mic baga diferenta in buzunar. Asta face de zeci de ani. Astfel a ajuns un fel de https://www.google.ro/url?sa=t&source=w ... RklPjHKhew al apiculturii!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Adi Hodis » 19 Aug 2017, 23:04

teinegru64 scrie:Este al doilea an in care nu extrag ...decat necesarul familiei.Multe am invatat in astia doi ani.Si parca nici spatele nu ma mai doare.Frica mare a fost ca voi muri de foame.Nu am murit ... am renuntat la masina.Nici nu va inchipuiti ce misto e sa mergi cu rata ori cu trenu'..

Ce facusi frate de te vad in ... involutie ?. Pai se poate ? ... dupa atitea modele de stupi incercate, nici unul nu a ajuns la scara mare ?. De productie, zic.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Adi Hodis » 19 Aug 2017, 23:05

N-am dat de mult pe aici dar zic ceva ce am mai zis cu ani in urma ... situatia apiculturii actuale era inevitabila. Noroc cu fondurile coanei Europa ca altfel era jale mare. Nici asa nu este stralucita afacerea, s-au cum sa-i zic ? ... ferma ?. Fugi do-mle ! ... Noi santem departe de adevarata ferma, de industrializare adevarata, de teritorii care sa ofere activitati la acel nivel pentru toata stuparimea samd ...

Realitatea este cam asa.
Fondurile UE au fost si sant doar o gura de oxigen ... adica, pt. o mica ferma este necesar un capital de minim 100 mii de coco. Pe real ar fi de la 150 de mii in sus. UE a dat 25 de mii la inceput, ca sa nu fii nici in car nici in caruta ... asa ca, stupinele cele mai multe nu prea au mai mult de 200 de stupi.
Ce productie poate sa scoata stuparul si la ce pret poate spera ... cand piata europeana are oferte aduse sub nas de la adevaratele ferme apicole din lume ?. La preturi mai mici decat ce primeste stuparul roman.

Asadar, situatia nu este noua.
O nisa ar fi fost asocierea si vanzarea productiei direct afara. Unii au facut-o si castiga mai bine.
Noi am incercat si s-a ales un maaare ... fas.
Pina atunci si de atunci, povestea este cam tot la fel ... care cum poate.
Unii cu evolutia ... altii cu involutia.

Noroc si s-auzim de bine !

PS
Nu zic de sanatate pentru ca ... sanatosi au fost si aia de pe Titanic, dar n-au avut noroc.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori