Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stup din cat 1/1

Mesajde Mihaii » 09 Aug 2017, 04:23

Salut, având nevoie de lăzi pentru anul viitor, și fiindcă bănetul este cam puțin, am decis sa adaptez un cât 1/1 în asa fel în cât sa îl transform în stup, și rezultatul a fost cum trebe, acuma fiindcă mai mai am un cat 1/1 cu care nu am ce face, m-am gândit sa îl adaptez și pe asta, dar înainte de asta, am nevoie de mai multe păreri, sa știu dacă ar fi anumite probleme, sau nu. În primul și în primul rand, eu folosesc caturi 1/2, deci le țineam degeaba, și în al doilea rand, caturile erau prea mici, adică puneam rama în el și rama ajungea pana pe celalalte rame din cuib, și pe lângă faptul ca strivea albinele, mai rămâneau și ridicate cu 2-3 mm ramele.
Am luat o legătură de leaturi uscate cu înălțimea de 4.5cm și lățimea de 2.5 cm. Am întors invers catul, am tăiat 4 legături încât sa le pun pe margini ca și cum ar fi o parte din cat, după ce am pus leaturile, catu a fost cu 4.5cm mai înalt. Am pus plasa anti-varroua dedesubt, și ca să nu steie plasa pe cărămizi sau pe scândurile de lemn, pe ce țin eu stupii, am mai pus un rand de leaturi pe dedesubt, deci: cat, rand de leaturi cu înălțimea de 4.5cm, plasa, și iară rand de leaturi cu înălțimea de 4.5, totul în forma stupului, nu fără leat în fata și în spate, ca să pot baga tabla, pentru ca neavând circular, nu am reușit sa fac canalele pe care sa culiseze tabla, dar primăvara și când fac tratamentele, pun stupul pe placa de polistiren.
Urdinis-ul l-am făcut de 2.5cm pe 25 cm, în primul rand de leaturi, aici am greșit ca am făcut urdinisul prea lat, 2.5cm este enorm de mult, dar în fine, o sa rezolv problema asta. Dilema este următoarea; 4.5 cm între rame și fund este prea mult? Stupul ca să îl încerc, am băgat o familie în el, și nu prea am văzut sa fie o diferență, înafara de faptul ca urdinisul este enorm, adică ar pute trece simultan 5 albine una peste alta :D deci sa modific și catul celalalt? Și pe lângă toate cele, mi se pare și o soluție mai ieftina, adică știm toți ce preț are un stup, și ce preț are un cat... Menționez ca caturile au 2.5 cm grosime, la fel ca stupii.
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Stup din cat 1/1

Mesajde teinegru64 » 09 Aug 2017, 08:36

Mihaii scrie::D deci sa modific și catul celalalt?

Nu modifica.Pune/i patru betze . Sa aiba picioare. Si lasa/l asa. Daca maine unu va afirma ca... ,,stupul fara fund " e cel mai bun ?
Il vei putea contrazice. Ii vei da dreptate.La orice ora din zi ori noapte. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stup din cat 1/1

Mesajde Mihaii » 09 Aug 2017, 11:34

teinegru64 scrie:
Mihaii scrie::D deci sa modific și catul celalalt?

Nu modifica.Pune/i patru betze . Sa aiba picioare. Si lasa/l asa. Daca maine unu va afirma ca... ,,stupul fara fund " e cel mai bun ?
Il vei putea contrazice. Ii vei da dreptate.La orice ora din zi ori noapte. :lol:

? Aici era vorba de distanta între fund(fie el plin sau gol)si rame
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Stup din cat 1/1

Mesajde yuonyuon » 09 Aug 2017, 12:03

Eu zic sa faci unul cu fund plin acum sa vezi ..... :)
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stup din cat 1/1

Mesajde asd5 » 10 Aug 2017, 07:46

Incepatorii astia ce se mai complica... catul e deja stup.
Faci un fund plin din 4 scanduri si 3 lati de 1 cm in doi timpi si trei miscari; pui fundul pe iarba, catul si capacul. gata WTF :lol:

Apropos poti lasa si cum zice teiul fara probleme. Totul e sa ai stupii tari. E unul care tine stupii asa prin sua.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Stup din cat 1/1

Mesajde asd5 » 10 Aug 2017, 07:49

asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Stup din cat 1/1

Mesajde Mihaii » 10 Aug 2017, 19:29

asd5 scrie:http://beesource.com/point-of-view/charles-martin-simon/bottomless-beekeeping/

Hai ca ar fi cum ar fi, eventual dacă as avea ciment sub stupi, pentru ca dacă ar fi sa las stupul pe pământ, ar tine, atâta timp cât nu ploua... Pentru ca doar atunci este tare...dar când ploua, din ciment devine lut, și fiindcă am în zona și șarparaie, înafara de șoareci, as mai da și de ei prin stup :lol: dacă as lasă stupul fără fund ridicat la o distanta anume de la sol, iară ar fi de rău, ei în sua au culesuri, nu "culesuri" cum avem noi în România, probabil la prima lipsa de cules ar fi o nebunie prin toți stupii :D ca să nu mai vorbim de matcile care cad din stupi... Hai ca dacă as produce eu matcile, în stupul respectiv, sa aibă zborul de orientare facut acolo, poate ar merge rezolvat cu matca... Dar prea complicat, mai degrabă dorm liniștit și gata :roll: cred ca totuși cel mai simplu este tot cu plasa, nu pentru varroua, pentru ca aia oricum nu are treaba cu plasa, ci doar pentru protecție fata de alte familii.
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Stup din cat 1/1

Mesajde yuonyuon » 10 Aug 2017, 21:18

Mihaii scrie:
asd5 scrie:http://beesource.com/point-of-view/charles-martin-simon/bottomless-beekeeping/
ca să nu mai vorbim de matcile care cad din stupi...

wtf??? poti sa detaliezi?
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stup din cat 1/1

Mesajde asd5 » 11 Aug 2017, 08:04

Am dat un exemplu extrem ca sa iti revii nu ca sa il copiezi. Apicultura in stationar poate fi foarte simpla in materie de echipamente.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori