Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde mircea » 11 Aug 2017, 10:38

Cristian IONITA scrie:
.....acele "doar simple vorbe frumoase" pot si si argumentate? exemplificate?

Noi doi am umplut in trecut niste pagini pe tema . Asa ca nu vad rostul, altora.
Totusi...
Nu au existat si nu exista persoane, grupuri , multimi care sa aiba scris pe steag principii de astea nobile.... libertate, egalitate, fraternitate, dreptate, etc, fara ca intr-un final totul sa se transforme in ceva contrar . Omul devine abuzator iar celelalte entitati devin opresoare si criminale, . Nu o spun eu...

Particularizand .
Binele nu se face cu de-a sila, nimeni nu-si poate lua pe cap toate necazurile lumii, nimeni nu poate sa reactioneze la toate nedreptatile din jur , etc. Bine ar fi ca macar din cand in cand sa ne pese de ceva sau cineva (suntem feriti de a deveni abuzatori) si sa nu fluturam steaguri.

Mai vad pe cate unu` ca-i pasa sau ca are potential , profil pentru asta si in rarele cazuri cand spun "bai, tie chiar iti pasa" ala se ariceste (in majoritatea cazurilor) de parca l-as injura de mama . Probabil ca chestiunea asta este asimilata si perceputa ca un semn de "slabaciune ", desi nu este asa .

CI-ule tie iti pasa, m-as baza pe tine la o adica, numai ca tu hingheresti oamenii dupa ce treci pragul (prag, termen corect si nu bariera) . De ani de zile... si mie nu-mi place asta . Iti tot spun dar degeaba .

Acum sa nu imi zici ca o dau in lambade .
Obositule !....sau neobositule in hinghereala.

** Pe tema...ma opresc aici . Altul e subiectul ....(sper sa ma tin de cuvant), ca nu de alta , da vine omuletu cu evaluarea si analiticu`(initiatoarea) care desi de multe ori le zice bine, o mai ia si prin halaciugi cateodata.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde Cristian IONITA » 11 Aug 2017, 12:51

Multumesc Mircea pentru argumente, am toata increderea ca initiatoarea topicului este suficient de amabila si sa ne permita putina lambada :)

Nu-mi plac steagurile de nici un fel, cu atat mai putin cele scrise (lozinci, etc) ... poate exprimarea mea pe forum sa para "propagandistica" si sa redea impresia de mult mai mult patos fata realitate dar ... va asigur ca pentru mine orice activitate pe acest forum este lipsita de patos.

Decat bine cu sila (sau si mai grav - cu frica) ... mai bine rau dar liber consimtit ... stiu ... si asta suna a lozinca ... dar asa vad eu ca ar fi in firea lucrurilor.

La partea cu aricitul .... or fi si dintr aceia care percep "pasatu" ca fiind "slabiciune" dar te asigur ca exista cei care considera doar ca "normalitate" ... iar pentru normalitate nu e cazul de elogii si aprecieri.

Daca ai un pic de rabdare sa urmaresti firul actiunii o sa constati ca ceea ce numesti "hingereala" este o reactie ... viata este un lung sir de compromisuri adevarat ... dar in ceea ce priveste pasiunea compromisul nu-si are loc.

Zi frumosa, si mii de multumirii initiatoarei pentru bunavointa aratata
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde Cristian IONITA » 11 Aug 2017, 13:21

Mircea_63 scrie:
Cristian IONITA scrie:
te rog studiaza un pic termenul de "homofobie" ... stiu .... la tine nu este singura "fobie" ... probabil este doar un simptom al sociopatiei


Te cam alinti confundand repulsia fata de tine ca fiind fobie. E doar scarba si lehamite. Deja te simti discriminat si cersesti afectiune?
Ai dreptate! Este un simptom al sociopatiei. Din pacate nu te pot ajuta. Apeleaza la un psihiatru, nu te mai chinui pe forum.



Mai Mirciulica ... eu ti-am mai spus ... tu ai imbatranit degeaba ... te comporti ca un copil de gradinita ... te tzuc.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde Bezna Zorilor » 11 Aug 2017, 14:09

"o mai ia si prin halaciugi cateodata" - nu am sa te rog sa aduci argumente si exemplificari, mai bine ma gandesc eu de ce'ai spus asta...

Treaba aia cu "iti pasa"...sa stii ca asa se simte, ca injuratura de mama...oamenii se simt descoperiti cand isi arata sensibilitatea, chiar daca, si tocmai de aceea...este o sensibilitate sincera.

Nu stiu daca tie chiar iti pasa de CI de aveti atatia ani de texte, sau iti place tie sa te citesti scriind, constient fiind ca scriind te mai citesc si altii. As vrea sa zic mai multe, dar nu vreau sa umblu cu "exemplificari si argumente", caci intelege fiecare..."dupa cum se simte pe dinauntru".
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde ignatov andrei » 11 Aug 2017, 14:42

Cristian IONITA scrie:Mai Mirciulica ... eu ti-am mai spus ... tu ai imbatranit degeaba ...


Daca-mi permiti, stimabile, onorabile...:
- cand spui DEGEABA, inseamna ca nimeni n-a consumat nimic.

Cand stim ca, indiferent de situatie, cineva consuma, se cheama... DE POMANA!!!

Acum, ca e vorba de onorabilul domn Mircea, ma abtin...!
Nu pentru EL, ci pentru tine...!

Ai o prea mare dispozitie la a critica, indiferent de situatie, ceea ce pe mine ma duce la urmatoarea "zicala":
- din toate cate un pic, inseamna ca nu stii nimic!

La mine, cand e vorba de apicultura, as putea sa ma iau la tranta cu tot Globul, dar cu cine sa ma antrenez... cu copilasii de pe Stuparitul...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde Cristian IONITA » 11 Aug 2017, 15:20

multumesc pentru corectura dl Ignatov, aveti dreptate ... am gresit "termenul"


@Miciulica (Mircea_63) ... eu ti-am mai spus ... tu ai imbatranit DE POMANA

revenind ... dl Ignatov ... eu ma recunosc a fi cel mai "copilas" in ceea ce priveste apicultura ... dar chiar si din aceasta situatie umila va rog sa-mi permiteti a va sugera sa aveti un pic mai multa bunavointa si intelegere ptr cei in aceeasi situatie ca a mea ... si sa incercati in a ne ajuta cu informatii intr-o forma ceva atragatoare si mai ales accesibila. (sigur stiti si dumneavoastra ca un profesor cu adevarat bun nu este cel care "stie" mai bine decat elevii ci .... cel care reuseste sa faca astfel incat ca elevi sa "stie" mai bine decat el.

Cu stima,
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde ignatov andrei » 11 Aug 2017, 15:27

Cristian IONITA scrie:multumesc pentru corectura dl Ignatov, aveti dreptate ... am gresit "termenul"


@Miciulica (Mircea_63) ... eu ti-am mai spus ... tu ai imbatranit DE POMANA

revenind ... dl Ignatov ... eu ma recunosc a fi cel mai "copilas" in ceea ce priveste apicultura ... dar chiar si din aceasta situatie umila va rog sa-mi permiteti a va sugera sa aveti un pic mai multa bunavointa si intelegere ptr cei in aceeasi situatie ca a mea ... si sa incercati in a ne ajuta cu informatii intr-o forma ceva atragatoare si mai ales accesibila. (sigur stiti si dumneavoastra ca un profesor cu adevarat bun nu este cel care "stie" mai bine decat elevii ci .... cel care reuseste sa faca astfel incat ca elevi sa "stie" mai bine decat el.

Cu stima,


Te duci mataluta la tovarasa invatatoare si-i spui ca te-am trimis eu...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde Mircea_63 » 11 Aug 2017, 15:36

ignatov andrei scrie:
Cristian IONITA scrie:Mai Mirciulica ... eu ti-am mai spus ... tu ai imbatranit degeaba ...


La mine, cand e vorba de apicultura, as putea sa ma iau la tranta cu tot Globul, dar cu cine sa ma antrenez... cu copilasii de pe Stuparitul...?!?


Sunt surprins de sinceritatea ta! Exact asa este: te porti pe forum ca campul de lupta. Nu poti purta o discutie fara ca aceasta sa devina o bataie de strada.
N-am contestat vreodata ca stii cate
picioare are albina, dar oricine crede ca le stie pe toate, stie mai putin decat isi imagineaza, dar chiar mai grav, este pierdut ca om. Regasirea nu e usoara.

LE Comparatia CI-ului cu un copil de gradinita, ma flateaza.
Pedalare pe diferenta varsta, insa, e o prostie: nu orice manz ajunge gloaba!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde ignatov andrei » 11 Aug 2017, 15:41

Mircea_63 scrie:dar oricine crede ca le stie pe toate, stie mai putin decat isi imagineaza, dar chiar mai grav, este pierdut ca om. Regasirea nu e usoara.

nu orice manz ajunge gloaba!


ADMIN-ule, ti-ai facut secta...?!?

Acum inteleg io de ce multi moderatori au rupt-o la fuga....!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde Mircea_63 » 11 Aug 2017, 15:57

Ignatoave, tu profiti de imensa toleranta a lui Mircea, la fel cum profita CI de prietenia sau legatura emotionala.

Am vazut destule grupuri pe FB din care ai fost trimis la plimbare.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde Bezna Zorilor » 11 Aug 2017, 16:02

"prietenia sau legatura emotionala" vine mai mult dinspre CI sau mai mult dinspre Mircea? Ma cam doare umpic capul.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde Cristian IONITA » 11 Aug 2017, 16:03

Mirciulica ... printre profitori esti tu ...

Te-as ruga sa te abtii la orice comentariu in ceea ce priveste relatia mea cu oricare alt membru al acestui forum ... inclusiv Mircea ... pur si simplu esti doar un bosorog i.mbecil, ce ai trait pana acum DE POMANA, incapabil sa intelegi prea multe.

Intre timp ... te astept sa discutam cum sta treaba cu curvele ... acolo macar ai a spune si tu cate ceva ... distractiv ca "inteligent" stim ca nu ai de unde.
Ultima oară modificat de Cristian IONITA pe 11 Aug 2017, 16:08, modificat de 2 ori în total.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde Cristian IONITA » 11 Aug 2017, 16:05

Bezna Zorilor scrie:"prietenia sau legatura emotionala" vine mai mult dinspre CI sau mai mult dinspre Mircea? Ma cam doare umpic capul.


Scumpita ... treci direct la algocalmin (fiole) ... lucrurile sunt complexe si deloc accesibile firilor sfioase si simandicoase.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde Bezna Zorilor » 11 Aug 2017, 16:10

Mircea zice c'o facut scoala profesionala. Probabil de jena de a manui limba romana mult mai bine decat juma' de forum. Mai dau din cand in cand "afiseaza acest mesaj" pe CI. Mah, dislexicule, inainte sa iti expui ciorba de ganduri, nu te'ai gandit si tu sa reiei gramatica din gimnaziu? Ma indoiesc ca bacu' la romana l'ai absolvit... Te rog, nu'mi raspunde, petru ca orice spui nu conteaza. :lol:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde Cristian IONITA » 11 Aug 2017, 16:16

oki ... nu conteaza .... dar dai din cand in cand "afiseaza acest mesaj"?

stai linistita ... oricare dintre noi mai mintim din cand in cand :)

Pe forum fiecare dintre noi spunem multe ... dar doar naivii inghit orice pe nemestecate :D ,

PS: sa stii ca exista Mos Craciun ... a venit chiar ieri seara la Scoala Profesionala unde a invatat Mircea si le-a adus elevilor de acolo anticipat cadourile ptr Decembrie ... ca cica atunci nu o sa aiba timp pentru ei, sunt multe domnisoare naive pe aceasta lumea care si dupa 30 de ani il asteapta in Decembrie, pe el si pe Fat Frumos.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Apicultorul si Tinder-ul...

Mesajde Mircea_63 » 11 Aug 2017, 16:57

Tonul si felul in care il iei la rost pe admin pentru inchiderea unui topic si apoi dai cu pumnul in masa cerand redeschiderea lui este dovada clara a ceea ce am sustinut mai sus. Nu mai e nevoie sa pun un link spre cererea ta...

Tendinta evidenta de discriminare pe criterii de varsta -sidrom Oedipian- denota "largimea" vederilor si a spiritului. Spirit extremist, similar nazistilor, inlocuiesti doar etnia cu varsta. Tu esti si vei fi mereu la varsta de aur. Oricine e mai tanar sau mai in varsta ori e necopt, ori bosorog.
Intreb doar: toti cei de-o varsta cu mine sunt bosorogi ori numai eu?
In ce priveste imbecilitatea... din partea ta e compliment!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori