Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde yuonyuon » 12 Aug 2017, 13:14

vicpo scrie:
yuonyuon scrie:
cristian bh scrie:Treaba e clara,..stupii ce pleaca la cules,..au fund cu sita!
De ce e clar asa . asta ma chinui sa inteleg . Si eu am sita doar sus si e deschisa numa pe timpu transportului atat.

yuon raspunde la o intrebare ; de ce albina inchide(propolizeaza) plasa de deasupra si pe cea de jos nu? cum se simte ia mai bine?
pentru ca se face curent cu urdinisul , deaceaia se pune folie deasupra. Simplu ca la gradinita. pui folie de nailon nu se mai face curent si albina isi pastreaza microclimatu /temperatura etc.

in schimb la fondurile cu plasa apar socuri de temperatura mai mari decat la cei cu fund plin si de aici ......

tu la casa ai patru pereti sau 3 ? daca scade temperatura brusc afara in ce camera se resimte socul mai tare? astea is la mintea cocosului.

temperatura de 34/35 va exista doar unde este al;bina acoperitoare in caz in care temperatura scade . auma iar cu cat scade mai mult cu atat aria albinei acoperitoare se restrange mai mult si va ramane puiet neacoperit .

poate ca uni ati observat iarna la stupii cu fund plin veti vedea o parte din zapada/gheata topita pe capace sau o laterala unde este ghemul format , in schim la cei cu sita e bocna.
Asta intre noi "incepatorii".

Edit: Apropo la FS anul asta am avut intre 10 grade noaptea si 35 ziua , diferenta draq
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde vicpo » 12 Aug 2017, 14:23

nu ai raspuns la intrebare . daca pui la un stup podisorul cu sita deasupra cuibului albina propolizeaza ,in schimb plasa de pe fundul stupului nu.Exemplu dat de tine cu peretii ...nu are ce cauta in lumea albinelor.Puietul in primavara are de suferit pt ca iernam familii slabe care nu pot acoperii puietul in niciun fel de stup.o familie cu peste 20000 de albine de iernare o doare in basca de vremea de afara, va avea suficienta albina sa incalzeasca cele maxim 4 jumatati de rama de puiet cit are in sfirsit de martie .Orice manual de apicultura nu ne invata sa iernam pe 5 sau 6 rame ,ce sa vorbim de 3. si inca o problema pe care o piezi din vedere , la stupii me si mer ghemul se formeaza in c2 si progreseaza spre c3 adica departe de fundul stupului , si mai sint si alte lucruri de spus ,poate va m-ai fi timp.ps cind am vorbit de rame m-am referit la dadant, in me nu se concepe iernare sub 10 rame si aici ma refer la rame cu albina nu rame care la jumatatea lui decembrie sa ramina descoperite
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde yuonyuon » 12 Aug 2017, 14:44

bine ca ai lamurit problema . acum stim de ce ... eu cel putin am inteles.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Ioan Guist » 12 Aug 2017, 21:58

yuonyuon scrie:yuon raspunde la o intrebare ; de ce albina inchide(propolizeaza) plasa de deasupra si pe cea de jos nu? cum se simte ia mai bine?
pentru ca se face curent cu urdinisul , deaceaia se pune folie deasupra. Simplu ca la gradinita. pui folie de nailon nu se mai face curent si albina isi pastreaza microclimatu /temperatura etc.

in schimb la fondurile cu plasa apar socuri de temperatura mai mari decat la cei cu fund plin si de aici ......

tu la casa ai patru pereti sau 3 ? daca scade temperatura brusc afara in ce camera se resimte socul mai tare? astea is la mintea cocosului.

temperatura de 34/35 va exista doar unde este al;bina acoperitoare in caz in care temperatura scade . auma iar cu cat scade mai mult cu atat aria albinei acoperitoare se restrange mai mult si va ramane puiet neacoperit .

poate ca uni ati observat iarna la stupii cu fund plin veti vedea o parte din zapada/gheata topita pe capace sau o laterala unde este ghemul format , in schim la cei cu sita e bocna.
Asta intre noi "incepatorii".

Edit: Apropo la FS anul asta am avut intre 10 grade noaptea si 35 ziua , diferenta draq[/quote]

Off Dooamne !! Bine ca am inteles si eu . Si bine ca am o minte mai mica decat ochiul strutului (strutul are creerul mai mic decat ochiul :lol: ) Dar in mintea mea sucita am aplicat-o vice versa acum15 ani , ca in sceneta cu Grigore Vasiliu Birlic. Adica tot ce spui 'mneata e pe de a indoaselea mon cher !!
Nu , nu te agita , ramai asa cum esti in banca dumnitale. Ramai acolo ca e bine.Si da-i inainte cu acelasi tupeu impartonabil.Da ...da esti pe fagasul cel bun.
Apropos . Numarati nitel stupii celor ce sustin fundul plin.Cat va iese?? A ... da ? atat? Bun . Ei bine,cam asta e lotul pus la bataie intr-un studiu martor pe o chestiune ce apare noua (nou pentru mine) inainte de a o aplica.
Frate apicultor, oricare ai fi zic, cand seara descoperi ca mainile ti sunt date in plus dec catre Dumnezeau (fiinca te dor si nu ai unde sa ti le pui sa poti sa adormi) cand descoperi ca esti prostul prostilor si albina face torul mai bine ca toata stiintasi muult mai bine decat tine ...boule, cand descoperi ca de fapt nou si inovator e bun cand e mai aproape de albina, atunci vei intelege ca ce ai scris pe forumuri si net e ...Vax albina.
Altfel zis Fra '. Cand o sa intelegi ca Dumnezeu e la carma tuturor lucrurilor si albina parca e lasata sa nu fie imblanzita anume, cand descoperi cu adevarat cata inteleptciune o pus in gaza asta, o sa te faci mic ...mic de tot cat un vierme de gaselnita.
Dar nu va scriu eu astea ca sa va combat. Ci doar ca sa nu se zica vreodata ca ...nu am luat la cunostinta.


Cu drag. Un vierme.De caselnita.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde csaa » 12 Aug 2017, 22:08

Revin si eu si intreb care ar fi beneficiile fundului cu plasa? Daca la ”fundul gol” stai 85% din timp cu subarul aproape inchis de ce nu folosim un ”fund intreg” in care sa facem niste gauri iar in cei 15% sa folosim si aerisitoarele din podisor?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde yuonyuon » 12 Aug 2017, 22:23

Ioan Guist scrie: Adica tot ce spui 'mneata e pe de a indoaselea mon cher !!


Daca puteti detalia de ce . ar fi un topic extraordinar. Imaginativa ca suntem exact cum credeti dumneavoastra si poate la sfarsitul zilei invatam si noi ceva bun .
Ultima oară modificat de yuonyuon pe 12 Aug 2017, 22:27, modificat 1 dată în total.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Ioan Guist » 12 Aug 2017, 22:26

Mentiune.
Am fundurile cu plasa de aerisire pe toata suprafata fundului. Tot anul. Nu am subere sau alte obturatore.
Cunosc cu indeamanuntul si carentele si neajunsurile colegilor ce combat fundul cu plasa, fiinca am indraznit sa trec prin ele. Nu am insa nici un interes sau motivare sa intru in detalii.
Fiecare cu ...treaba lui, fiecare cu convingerile lui.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde yuonyuon » 12 Aug 2017, 22:42

Eu nu combat doar contest , am in stupina amandoua felurile si chiar nu stiu daca mai conteaza de ce e asa si nu asa . eu nu cred ca este o noutate ci mai degraba is doua variante . nu e nimic revolutionar .in alte cuvinte Steaua si Dinamo desii apreciez stupii cu fund plin (am zis mai sus de ce)

Pacat de stuparii care incep apicultura cu astfel de cutii(cu plasa) , sunt ca sacul fara fund in mainile nepriceputilor , dar nu spun de ce is buni pentru ca NU STIU! (acum trebuia sa completeze unul care stie(si care vrea) ).
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde ignatov andrei » 13 Aug 2017, 02:03

Ioan Guist scrie:
Dar in mintea mea sucita am aplicat-o vice versa acum15 ani ,


Nu cumva erai inca angajat pe la Procter & Gamble, iar apicultura era doar o optiune de trai...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde ignatov andrei » 13 Aug 2017, 02:07

Faci industrial... bravo tie!!!
Lasa-i, taica, pe cei ce mai vor sa cerceteze!
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 13 Aug 2017, 02:16, modificat de 2 ori în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde ignatov andrei » 13 Aug 2017, 02:14

Ioan Guist scrie:Mentiune.
Am fundurile cu plasa de aerisire pe toata suprafata fundului. Tot anul. Nu am subere sau alte obturatore.
Cunosc cu indeamanuntul si carentele si neajunsurile colegilor ce combat fundul cu plasa, fiinca am indraznit sa trec prin ele. Nu am insa nici un interes sau motivare sa intru in detalii.
Fiecare cu ...treaba lui, fiecare cu convingerile lui.


Iar stupii, la cules de Rudbeckia, pe 3 august, aveau doar 3(trei) albine in cat!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Ioan Guist » 13 Aug 2017, 09:09

Da, recunosc . Am avut si probabil voi mai avea si ani prosti. Cusosc si lipsa de cules pe un an intreg si ani cu accidente incarcati de stupi si ani cu otraviri si stropiri .Am trecut prin toate . Prin loci si nozeme, prin varoa si varos.Printre oameni buni si pintre oameni ne-buni.

Domnule Andrei, sunt in picioare! Sunt sanatos si ...multumesc frumos de ganduri.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Hunbee » 13 Aug 2017, 09:10

Din toata discutie se reconfirma o realitate trista. Suntem da-ti dracului ca breasla si chiar popor.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde yuonyuon » 13 Aug 2017, 13:59

Hunbee scrie:Din toata discutie se reconfirma o realitate trista. Suntem da-ti dracului ca breasla si chiar popor.
realitatea bato vina.... oare nu e perceptia distorsionata a fiecaruia in parte asupra unor aspecte .

hai ....succesuri in domeniu pe care lati ales "candva".
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Ioan Guist » 13 Aug 2017, 17:23

ignatov andrei scrie:Faci industrial... bravo tie!!!
Lasa-i, taica, pe cei ce mai vor sa cerceteze!


Macar io incerc ,nu reusesc tot timpul ca nu sunt Gigi de la scularie sa stiu tot.
Dar sa fiti lasati in pace sa ce ?? sa CERCETEZE? ! Macar umorul nu va parasit Domnule Andrei. Hai ca am o saptamana mishto. Am ras cu pofta. Si mai sunt cativa ce hohotesc ca -i aud de la mine din hala.

Cercetati ... cercetati si iara cercetati !! Si ma rog cum nu sunteti lasati ? Niste banditi ce ingradesc Cercetatorii si nu-i lasa sa cerceteze :lol: :lol:
Pare rau, as mai scrie dar ma doare burta si putin ...falcile.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde cristian bh » 13 Aug 2017, 18:21

No,...amu dilema? :lol:
Fişiere ataşate
rsz_dsc_0048.jpg
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori