Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Politia in actiune

Mesajde Cristian IONITA » 10 Aug 2017, 12:08

Donbazil scrie:Salut!

Pentru ca sunt catvia colegi de pe acest forum, care orice-ar fi si oricum s-ar intampla lucrurile, tot partea "pentru - contra" o abordeaza, n-am sa le fac pe plac si voi continua sa postez chestiunile care mie mi se par de interes pentru breasla in care am activat aproape 30 de ani si pentru care am un respect deosebit.
Colegului care afirma ca n-am simtzul umorului ii transmit ca asta nu poate aprecia el pentru ca fiecare om are stacheta lui in ce priveste limitarea dintre misto' si gluma.... :idea:
Dar , sa trecem la ultimele noutati....


S.U.A.

– legislaţia privind pensiile militare este diferită de cea care reglementează pensiile civile;
– pensia se calculează în funcţie de anii şi lunile în serviciul militar, data trecerii în rezervă, categoria de forţe, modul de executare al serviciului militar şi baza de calcul, stabilită ca medie a salariilor cele mai mari în ordine descrescătoare primite în 36 de luni, oricare ar fi acestea, în decursul serviciului militar;
– pensia medie a fost în anul 2008 de 4.632 USD/lună.

Apai daca eu rezist cu o pensie de cinci ori mai mica, nu-i chear atata de rau.... ;)

http://www.aradon.ro/cum-se-pensioneaza ... to/1876906


revenim pe aceasta tema .... jalnica comparatia cu "altii"
ar trebui facuta pe deaintregul si nu pe bucati ... oare politistii aia americani de primesc acum pensii de peste 4000 USD/luna au fost "slugoi" al regimului totalitar?
sau societatea USA este tarata de mitocanie si copruptie cum este (sper eu doar inca) cea "mioritica"?

oare profesorul, sau doctorul, sau postasul USA are pensie comparabila cu cea a profesorului, doctorului si postasului roman?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 10 Aug 2017, 14:51

Cristian IONITA scrie:revenim pe aceasta tema .... jalnica comparatia cu "altii"
ar trebui facuta pe deaintregul si nu pe bucati ... oare politistii aia americani de primesc acum pensii de peste 4000 USD/luna au fost "slugoi" al regimului totalitar?
itica"sau societatea USA este tarata de mitocanie si copruptie cum este (sper eu doar inca) cea "mior?

oare profesorul, sau doctorul, sau postasul USA are pensie comparabila cu cea a profesorului, doctorului si postasului roman?

Pe rand si cu argumente:
1. Comparatia....de ce e jalnica???? Considerand ca SUA au cel mai inalt nivel de democratie (nu cred, dar hai sa acceptam de dragul discutiei) e normal sa ne raportam la standardele lor. Acolo am vrea sa ajungem si noi, nu-i asa?
2. legea pensiilor e facuta si pentru actualii pensionari (fosti militieni daca vrei) dar mai ales pentru viitorii pensionari (actualii politisti)
3. incerc sa ghicesc ce ai vrut sa spui prin ”sau societatea USA este tarata de mitocanie si copruptie cum este (sper eu doar inca) cea mioritica ”. Cred ca ai uitat sa scrii o propozitie, dar probabil te referi la scandalurile din jurul presedintelui american si la mitocania de notorietate a acestuia. Mda! Nimic nou.
4. Habar n-am ce salariu au profesorii de gimnaziu sa liceu in SUA, stiu doar ca si dumnealor sunt nemultumiti. Cum pensia se calculeaza in functie de contribuivitate....e clar ca sunt nemultumiti si de pensie. Probabil raportul 1/4, 1/5 se mentine si in cazul lor.



E destul de clar pentru tine?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 10 Aug 2017, 15:02

Am si eu o nedumerire: cateva zeci de posturi mai "sus" spuneai ca il stimezi pe don Basil (nu era chiar asta expresia dar ceva de genul asta), acum l-ai trecut la categoria "slugoi". :o :?: :?: :?:
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde Cristian IONITA » 10 Aug 2017, 16:47

csaa scrie:
Cristian IONITA scrie:revenim pe aceasta tema .... jalnica comparatia cu "altii"
ar trebui facuta pe deaintregul si nu pe bucati ... oare politistii aia americani de primesc acum pensii de peste 4000 USD/luna au fost "slugoi" al regimului totalitar?
itica"sau societatea USA este tarata de mitocanie si copruptie cum este (sper eu doar inca) cea "mior?

oare profesorul, sau doctorul, sau postasul USA are pensie comparabila cu cea a profesorului, doctorului si postasului roman?

Pe rand si cu argumente:
1. Comparatia....de ce e jalnica???? Considerand ca SUA au cel mai inalt nivel de democratie (nu cred, dar hai sa acceptam de dragul discutiei) e normal sa ne raportam la standardele lor. Acolo am vrea sa ajungem si noi, nu-i asa?
2. legea pensiilor e facuta si pentru actualii pensionari (fosti militieni daca vrei) dar mai ales pentru viitorii pensionari (actualii politisti)
3. incerc sa ghicesc ce ai vrut sa spui prin ”sau societatea USA este tarata de mitocanie si copruptie cum este (sper eu doar inca) cea mioritica ”. Cred ca ai uitat sa scrii o propozitie, dar probabil te referi la scandalurile din jurul presedintelui american si la mitocania de notorietate a acestuia. Mda! Nimic nou.
4. Habar n-am ce salariu au profesorii de gimnaziu sa liceu in SUA, stiu doar ca si dumnealor sunt nemultumiti. Cum pensia se calculeaza in functie de contribuivitate....e clar ca sunt nemultumiti si de pensie. Probabil raportul 1/4, 1/5 se mentine si in cazul lor.



E destul de clar pentru tine?



oau ... in sfarsit reusesti si tu sa ai o replica argumentata .... ce s-a intamplat? ai fost in concediu? si ai mintea limpezita ... fara aere de garcea?

1. este jalnica pentru ca este facuta fix si numai cu referire la pensiile (si implicit veniturile) politistilor .... fara a se avea in vedere si restul ... societate, dezvoltare economica, educatie, nivel de venituri, administratie, etc; SUA ca si societate exceleaza in multe, inclusiv in ceea ce priveste "democratia" ... dar bineinteles ca-si are tarele ei. Nu are decat sa ne ajute raportarea la standardele lor ... dar nu doar punctual si unde ne "cade" unora din noi bine ... nu trebuie exclusa privirea de ansamblu.
2. iar subiectul este??!! ... ca nu inteleg? ... a spus cineva ca sunt exclusi militieii sau politistii?
3. ai dreptate .... am uitat sa scriu ... ASA cum este ... mai pe scurt si ca sa intelegi si matale ... in SUA politistii nu conduc in topul spagarilor, si nici nu-s numiti "garcea", si nu ajunge politist mai toti ratatii societatii ... plus multe alte diferente majore; Chiar nu are nimic de-a face cu scandalurile in care este implicat Trump ... si nici mitocania cu adevarat notorie a acestuia.
4. sistemul de invatamant din SUA difera substantial fata de cel european (si implicit de cel din Romania) ....este poate singurul sistem de invatamant in care este o competie reala intre institutiile de invatamant .... poate ca la gimnaziile "de stat" (adica sociale) sa existe nemultumirii privind castigurile .... dar un profesor bun este curtat de scoliile bune ... iar pentru asta practic nu exista limita in ceea ce priveste castigurile. Totodata sistemul de pensii difera ... neffind administrat de stat .... acolo numai "contributia" conteaza.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in actiune

Mesajde Cristian IONITA » 10 Aug 2017, 17:02

csaa scrie:Am si eu o nedumerire: cateva zeci de posturi mai "sus" spuneai ca il stimezi pe don Basil (nu era chiar asta expresia dar ceva de genul asta), acum l-ai trecut la categoria "slugoi". :o :?: :?: :?:


realitatea este cea mai inalta stima ... pentru mine oamenii sunt oamenii ... nu definiti de "job", sper ca Donbazil sa aiba suficienta toleranta si sa nu puna la suflet.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 10 Aug 2017, 17:36

NU stiu ce ai fumat, dar lasa-te! E penibil ce ai scris. Mda, tu esti penibil in integralitatea ta, asa ca .....
Reciteste ce ai scris, corecteaza si mai discutam. Daca te si documentezi inainte sa postezi.......esti......
Hai, la treaba!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde Cristian IONITA » 10 Aug 2017, 18:17

Tu ai idee ce insemna exact "penibil"?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 10 Aug 2017, 18:53

Te cunosc, deci stiu!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 10 Aug 2017, 19:07

Ca sa reluam de la postarea ta anterioara: noi facem o comparatie intre bugetarii (militari, politisti, profesori, etc.) a doua state: SUA si Romania. Tu amesteci si profesorii din institutiile private. De ce nu amesteci si ”militarii” din Black Water, sau sa faci comparatie cu .....garzile de corp.
Ma, tu spui tampeniile cu atata candoare si insisti cu atata tarie in ce postezi ca te suspectez de port inutil de creier.
Zau asa! Ce draq, ne cunoastem!. Macar ai bunul simt sa te documentezi inainte sa ma contrazici.
Hai gata pe ziua de azi! Ma duc sa alerg! Mai vorbim maine, daca vrei iti povestesc pe unde am fost in excursie ca sa ma ”ozonez ” ;)
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde Cristian IONITA » 11 Aug 2017, 13:19

csaa scrie:Ca sa reluam de la postarea ta anterioara: noi facem o comparatie intre bugetarii (militari, politisti, profesori, etc.) a doua state: SUA si Romania. Tu amesteci si profesorii din institutiile private. De ce nu amesteci si ”militarii” din Black Water, sau sa faci comparatie cu .....garzile de corp.
Ma, tu spui tampeniile cu atata candoare si insisti cu atata tarie in ce postezi ca te suspectez de port inutil de creier.
Zau asa! Ce draq, ne cunoastem!. Macar ai bunul simt sa te documentezi inainte sa ma contrazici.
Hai gata pe ziua de azi! Ma duc sa alerg! Mai vorbim maine, daca vrei iti povestesc pe unde am fost in excursie ca sa ma ”ozonez ” ;)


hmm ... vad ca ai pierdut rapid ozonu' ... probabil explica de ce-i mai rarefiata situatia sub cascheta ... :mrgreen:

Am precizat ca in ceea ce priveste sistemul de invatamant (sau sanatate) nu este deloc simplu sa comparam sistemul SUA cu oricare alt sistem european ... despre SUA daca vrem sa vorbim despre profesori nu avem cum sa nu vorbim si despre "privat" acolo educatia care "conteaza" este la privat.
:) ai auzit de BlackWater ... si mai mult ii consideri "privati" ... te sfatuiesc sa mai sapi un pic .... se pare ca la o analiza ceva mai atenta guvernul SUA nu e deloc strain de aceasta situatie.

Uite ca tot aiu adus profi in discutie ... profi "de la stat" din SUA sunt priviti cumva similar ca si politistii de la noi ... adica ajung acolo multi dintre cei care nu sunt capabili sa ajunga in alta parte :)

Atept cu interes sa ne povestesti de excursie ... cel mai bine in topicul dedicat, iar pe viitor poti sa ma intrebi ... cu voie si fara de voie am batut coclauri si-n tara la noi si pe la vecini.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in actiune

Mesajde Cristian IONITA » 11 Aug 2017, 16:29

http://www.mediafax.ro/social/rezultate ... a-16689775

se pare ca dl Godina mai are de asteptat pana sa intre la academie

Ca dumnealui a picat (a nu stiu cata oara) examentul de admitere nu este o surpriza ... interesant este insa modul in care se stabilesc si se aplica baremurile de admitere la aceasta instituie de invatamant .... oare de ce ne mira faptul ca politistii sunt cum sunt cand admiterile sunt "blatuite" in acest mod.

Oare si la Academiile similare din SUA se intampla la fel?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 11 Aug 2017, 20:41

Cristian IONITA scrie:
csaa scrie:Ca sa reluam de la postarea ta anterioara: noi facem o comparatie intre bugetarii (militari, politisti, profesori, etc.) a doua state: SUA si Romania. Tu amesteci si profesorii din institutiile private. De ce nu amesteci si ”militarii” din Black Water, sau sa faci comparatie cu .....garzile de corp.
Ma, tu spui tampeniile cu atata candoare si insisti cu atata tarie in ce postezi ca te suspectez de port inutil de creier.
Zau asa! Ce draq, ne cunoastem!. Macar ai bunul simt sa te documentezi inainte sa ma contrazici.
Hai gata pe ziua de azi! Ma duc sa alerg! Mai vorbim maine, daca vrei iti povestesc pe unde am fost in excursie ca sa ma ”ozonez ” ;)


hmm ... vad ca ai pierdut rapid ozonu' ... probabil explica de ce-i mai rarefiata situatia sub cascheta ... :mrgreen:

Am precizat ca in ceea ce priveste sistemul de invatamant (sau sanatate) nu este deloc simplu sa comparam sistemul SUA cu oricare alt sistem european ... despre SUA daca vrem sa vorbim despre profesori nu avem cum sa nu vorbim si despre "privat" acolo educatia care "conteaza" este la privat.
:) ai auzit de BlackWater ... si mai mult ii consideri "privati" ... te sfatuiesc sa mai sapi un pic .... se pare ca la o analiza ceva mai atenta guvernul SUA nu e deloc strain de aceasta situatie.

Uite ca tot aiu adus profi in discutie ... profi "de la stat" din SUA sunt priviti cumva similar ca si politistii de la noi ... adica ajung acolo multi dintre cei care nu sunt capabili sa ajunga in alta parte :)

Atept cu interes sa ne povestesti de excursie ... cel mai bine in topicul dedicat, iar pe viitor poti sa ma intrebi ... cu voie si fara de voie am batut coclauri si-n tara la noi si pe la vecini.

Ma tu insisti in a-ti arata prostia.
Noi vorbim de BUGETARI. Daca vrei compara salariile profesorilor din institutiile private romanesti (putine, e adevarat) cu cele similare din SUA. Am spus similare, nu compara Howard decat cu Oxford.
Blakwater e o firma privata, nu mai crede tot ce scrie pe wiki. Implicarea guvernului SUA a fost analizata si de niste comisii ale congresului, iar la ei astea sunt mai nasoale decat DNA-ul la noi si participarea la audieri e obligatorie (nu ca la noi). In ce priveste salariile lor ......fosti colegi din liceu care au avut stagii prin Afganistan si Irak mi+au spus ca mlitarii americani viseaza ca dupa 2-3 stagii in teatrele de lupta sa se angajeze in Blackwater unde salariile sunt muuuult mai mari decat soldele din US Army.
In ce priveste ultima ta afirmatie....iti aduc aminte ca la "transporturi" intrau cei respinsi in "alta parte", inclusiv de scolile militare.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita


Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 14 Aug 2017, 22:10

Fişiere ataşate
lumanare.jpg
lumanare.jpg (12.57 KiB) Vizualizat de 5086 ori
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde bio » 15 Aug 2017, 09:54

"Pe șoseaua București din municipiul Giurgiu, în noaptea de vineri spre sâmbătă, o autospecială de poliție în care se aflau doi polițiști de la Secția Rurală Băneasa, în timp ce încerca să intre într-o benzinărie care se afla pe cealaltă parte a drumului, a intrat în coliziune cu un autoturism marca Dacia Duster care venea din sens opus. În urma impactului, cei doi polițiști au suferit răni grave și au fost transportați la spitale din Capitală", a declarat sâmbătă, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al IPJ Giurgiu, Cornel Vasilache"

Din articolul de mai sus reiese ca politistii nu ar fi respectat legea cel putin asa mi se pare mie.

Pacat, ca inca mor oameni pentru nerespectarea unor lucruri simple .
Era atit de greu ca politistul de la volan sa acorde prioritate ??
Este grea viata cind NU respecti legile de circulatie .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 15 Aug 2017, 11:39

bio scrie:......
Este grea viata cind NU respecti legile de circulatie .

Corect! Poti sa o postezi din nou cu caractere mai mari, poate inteleg toti.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori