Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

calitatea fagurilor artificiali

Mesajde cristi arad » 19 Aug 2017, 00:46

Bine v-am regasit; de cativa ani incoace ,( din comoditate sau nesincronizarea unor intalniri cu cei de la ETTA) ; am inceput sa achizitionez faguri artificiali de la alti producatori tot din zona Bistritei (nu dau nume ca inca nu am verificat dar voi face investigatii - de laborator - si va voi tine la curent cu ce am aflat). tot de vreo 3 ani incoace intampin o problema in stupina si anume matcile nu vor sa depuna in faguri noi claditi pe foi achizitionate de la ceilalti producatori de foi de ceara; asadar eu cred, si vreau si alte pareri, ca foitele de ceara se falsifica la greu de catre unii producatori si ca ei de fapt ne vind parafina, evitata sistematic de matca la ouat (matca nu depune oua decat in fagurii inchisi la culoare). se stie preferinta matcilor pentru a oua (mai ales in sezon rece) in ramele fagurii inchisi la culoare, dar culmea in fagurii claditi in totalitate de albine depune ponta si in cei albi; conchid si intaresc ca ni se vinde pe piata parafina in loc de ceara afectandu-ne intr-o masura sesizabila stupina . Repet pe cei de la ETTA i-asi exclude din discutie intrucat sunt recunoscuti ca fiind seriosi si nu am intampinat astfel de probleme cu foitele lor. NU VREAU SA FIU INTELES ALTFEL, NU PROMOVEZ NICI UN PRODUCATOR IN DETRIMENTUL ALTUIA . ; dar daca iese la analize ce zic eu , cei de la care am luat in ultimul timp foi de ceara cam vor mult de pierdut cu mine
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde Mircea_63 » 19 Aug 2017, 01:08

Cristi, exista un topic unde colegii discuta exact despre "Calitatea fagurilor, la zi"...
Altfel, e de interes ce ne povestesti!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde teinegru64 » 19 Aug 2017, 09:25

Incearca sa iti faci faguri din ceara proprie.Dar sa nu deschizi...subiect...de unde procur parafina ? :lol:
Chestia e ca 8% nu rezoneaza cu 80%.
Am uitat de presa anul asta.Am luat-o in freza.La Vaslui.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde cristi_vidican » 19 Aug 2017, 09:28

teinegru64 scrie:Am uitat de presa anul asta.Am luat-o in freza.La Vaslui.

La Vaslui?
Credeam că acolo sunt cei mai buni :o
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde teinegru64 » 19 Aug 2017, 09:44

cristi_vidican scrie:
teinegru64 scrie:Am uitat de presa anul asta.Am luat-o in freza.La Vaslui.

La Vaslui?
Credeam că acolo sunt cei mai buni :o

Da... dar eu sunt din Neamt si am vrut sa fiu patriot.Fagurii sunt de la o firma din Neamt.Sa nu se interpreteze. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde cristi_vidican » 19 Aug 2017, 10:41

teinegru64 scrie:Da... dar eu sunt din Neamt si am vrut sa fiu patriot.Fagurii sunt de la o firma din Neamt.Sa nu se interpreteze. :lol:

Mi-a venit inima la loc
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde cristi arad » 20 Aug 2017, 11:58

poate ca exista subiectul deschis, oricum este o mare problema si cercetez sa descopar mai multe si dupa caz sa-i fac raspunzatori pe cei ce vand parafina in loc de ceara--- afectindu-ne fondul apicol intr-o masura importanta ar trebui sa dispara de pe piata (si o sa contribui la problema asta).
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 12:55

Da, e o problemă ?
dar ca prin targuri stuparimea se arunca ca-necata la cumparat ceara taman la ăla ce are preturile cele mai mici... asta nu e o problema ?
De unde plm faguri din ceara curata la ”uimitorul” pret de 30 de lei/kilu, manopera inclusă ? Ai ?
Parafina platesti, parafina duci acasa !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde gica.mosu » 20 Aug 2017, 13:35

cristi_vidican scrie:
teinegru64 scrie:Da... dar eu sunt din Neamt si am vrut sa fiu patriot.Fagurii sunt de la o firma din Neamt.Sa nu se interpreteze. :lol:

Mi-a venit inima la loc


...HAIII dom"parinte" de ce va luati di Sodoveni mei ca..... ei fac tb buuuuna(uneori) dar e muuuuulti care depasesc acel prag de bun simt de inlocuitori20-30% si atunci patiti ca G.M(in foto) si nu numai :mrgreen: P.S trebuie tinut cont si de temp de afara si de timpul (durata)cat de repede se cladesc acele rame...nr de sarme felul de lipre a acestora pe rame...asadar,si noi avem o vina UNEORI....si sa nu uitam :E LUME sI EI PRODUCATORII=tb sa" traieste" si ei...cum ...NON CE: 8-) P.S2-am luat faguri de la mai multe"FIRME" si daca nu tii cont de cele scrise de mine ,o patesti la fel :mrgreen:
Fişiere ataşate
20170722_183443.jpg
Ultima oară modificat de gica.mosu pe 20 Aug 2017, 13:40, modificat de 2 ori în total.
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 13:37

Si-acum, sa facem :D o aroganță
Pe segmentul cu adevarat important din apicultura (Liga Mare, cum i-ar zice unii ;) ) acolo unde se schimba rame de ordinul miilor de bucati/an, variantele de lucru sunt: se prelucreaza exclusiv propia ceara sau ( chestie de optiuni) se trece usor-usor totul pe plastic.
Obiceiul cu schimbat ceara la targuri, schimbat faguri vechi contra foițe la ”bostinarul-tata-nepotu-si-stranepotu” a ramas in sarcina hobbystilor si a incepatorilor.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde gica.mosu » 20 Aug 2017, 13:46

Am luat faguri de la"bostinari" si cu pachet de"firma" si.....VAIIII mama lor=VARZAAAAA :mrgreen: O sa reincep sa-mi torn in foite propriea ceara ...am presa :P ...punct...si sa moara "mama"looor :D
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde Shrek » 20 Aug 2017, 13:48

gica.mosu scrie:................. fel :mrgreen:

Minune mare! Nenea Gică produce rame cu .....emoticoane!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde gica.mosu » 20 Aug 2017, 13:58

Shrek scrie:
gica.mosu scrie:................. fel :mrgreen:

Minune mare! Nenea Gică produce rame cu .....emoticoane!


....MAIIII,da nu ma lesi :?: Nu ff multi se ..."lauda" ca mine......Sa fii iumbit ,am auzit ca mai traiesti,s-au m-am inselat? :D
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde teinegru64 » 20 Aug 2017, 14:01

gica.mosu scrie:Am luat faguri de la"bostinari" si cu pachet de"firma" si.....VAIIII mama lor=VARZAAAAA :mrgreen: O sa reincep sa-mi torn in foite propriea ceara ...am presa :P ...punct...si sa moara "mama"looor :D

Cand eram si prost si mic ii credeam pe aia de imi spuneau ca eu nu pot steriliza. Am luat un termometru de 5oo grade .Soccc la 180 de grade ceara era bine merci.SSi numai buna de turnat in presa.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde Shrek » 20 Aug 2017, 14:05

Nu te las nea Gica! Am avut si io niste rame care aratau ca icoana făcătoare de....rele! Da' io credeam ca nu stiu sa le insarmez!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: calitatea fagurilor artificiali

Mesajde Balian » 20 Aug 2017, 17:57

Dacă aţi încerca faguri din plastic aţi ocoli mare parte din problemele
înşirate mai sus!! ;)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Următorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


cron