Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde luci » 19 Aug 2017, 17:50

Vorbim de cat ne ofera altii pe un kg de miere da nu spunem cat ne costa pe noi sa producem un kg de miere.2400 kg productie cu 60 familii din 80 total.Cheltuieli anuale 34000 ( motorina; benzina; asigurari;taxe de drum;revizii;impozite;baterii;cauciucuri si salariul minim pt.fraieru de intretine stupii)Rezulta un pret mediu de peste 14lei pe kg ca sa nu lucrez in pierdere.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde Closcutz » 19 Aug 2017, 20:24

Si acum intrebarea de baraj! Cum reusiti sa supravietuiti avand in vedere costul de productie? Pai banuiesc ca in primul rand taiati salariul minim "pt fraier" de pe lista...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde luci » 19 Aug 2017, 20:45

Nu sunt decat 3 variante si anume:
1."fraieru" gaseste alt fraier sa munceasca moca in stupi.
2."fraieru" isi ia al doilea giob sa "scape mai repede"
3.Vinde mierea la un pret care sa-i permita sa supravietuiasca(asta presupune sa aiba bani sa reziste cativa ani fara sa vanda miere si la momentul oportun sa valorifice mierea)
Alte variante nu stiu; oricum in Ro sunt f. putini care traiesc numai din stuparit.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde filip » 19 Aug 2017, 20:51

Eu nu am facut astfel de socoteli,dar vand mierea cu borcanul la preturi bune (25 lei poliflora-30 salcamul /kg)
Pe langa pensie e OK.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde ilalexandru » 19 Aug 2017, 21:06

la domnul Filip exista o pensie....la altii un salariu. foarte putini traiesc numai din apicultura!
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde Arhivistu » 19 Aug 2017, 21:07

filip scrie:Eu nu am facut astfel de socoteli,dar vand mierea cu borcanul la preturi bune (25 lei poliflora-30 salcamul /kg)
Pe langa pensie e OK.

Traiasca pensia!!!scapi din aglomeratia orasului,te duci,te destinzi..is pe minus vreo 2000 de lei anu asta,dar mai conteaza ,cand esti pasionat?! Neaparat vrei profit?

..cand stai si le tot calcuezi nu iti iese ...
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde luci » 19 Aug 2017, 21:09

filip scrie:Eu nu am facut astfel de socoteli,dar vand mierea cu borcanul la preturi bune (25 lei poliflora-30 salcamul /kg)
Pe langa pensie e OK.

Bine zici" pe langa pensie e OK"
In Banat am intalnit in colonel de armata cu 12000 lei pensie cu 50 familii de albine care afirma ca a obtinut 5000euro profit de la albine(nu tinea cont de cheltuieli si considera venitul obtinut profit pt ca nu avea nevoie de salar)Dar nu toti apicultorii au pensie; ba mai mult trebuie sa traiasca dupa stupi si sa-si faca si o pensie.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde State » 19 Aug 2017, 21:23

Înviem topicul lui MB? :lol:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde Hunbee » 19 Aug 2017, 21:44

La 8-9 lei si pastorala pt miere nu e sustenabil.
Ca se iau fonduri e altceva.
Altfel spus cati din zootehnie si agricultura ar supravietui fara zubventii?
Si inca o treaba.
Datorita stupinelor de hobby si semiprofesioniste care asigura biodiversitatea, niciodata nu va fi nevoie de profesionisti. Cu ei sau fara ei tot una e.
Nu acelasi lucru e la alte sectoare zootehnice unde nu exista hobbiysti sau semiprofesionisti.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde luci » 19 Aug 2017, 21:49

Cine e MB si unde a scris despre cat il costa mierea produsa anu asta ca anu trecut oricum a fost mai putina si implicit mai scumpa?
E important sa privim obiectiv la propria activitate sau "ne furam caciula singuri"
Am deschis acest topic pt ca cred ca e util sa avem in vedere aspectele financiare ale activitatii.
Un achizitor de miere imbogatit pe seama stuparilor a facut urmatoarea afirmatie: "stuparii sunt prosti; pun pe cantar cel mai bun stup sa se laude cat le-a bagat cantaru dar cand sa extraga nu prea au ce pt ca nu au stupi"
Si avea dreptate.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde State » 19 Aug 2017, 22:20

MB este aici:

viewtopic.php?f=10&t=5842

Achizitorul avea dreptate. Un episod asemănător s-a întâmplat și anul asta. Bucurie mare mare că s-a făcut FS mai mult că niciodată. Care mai de care mai slobod la gură, să vadă lumea că el a făcut miere nene, nu jucărie. Bașca unul posta pe toate topicurile pe unde apuca, de parcă i-ar fi zis cineva că nu-l crede. Adică na, ne căcăm in drum și dam și cu bățul în el, să fie treaba terminata până la capăt. Unii probabil au uitat de 2016.

Făcând niste calcule, consum-profit(2016-2017), probabil ne da cu -. Există și cealaltă categorie, care sunt pe profit, dar pe ei nu o să-i vezi pe forumuri cu gura până la urechi. În general, sunt mai "feriți", mai cu capul pe umeri.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde cristian bh » 19 Aug 2017, 22:27

Banul se face cu bani,.nu cu rupere de oase,...restul sant tanguieli de popa ostenit.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde State » 19 Aug 2017, 22:29

Și încă o chestie Luci. Achizitorii nu cheamă pe nimeni să ducă marfa la ei. Ei stau și așteaptă oile. Oile bineînțeles că nu vorbesc între ele, nu au un cioban. Fiecare merge pe mâna lui. Cine profita? Achizitorii, care spun că apicultura merge foarte bine. Pentru ei, evident.
Oile stau in soare, își rup carca si....le trece viața. Dar au un hobby foarte plăcut, apicultura.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde filip » 19 Aug 2017, 23:30

luci scrie:
filip scrie:Eu nu am facut astfel de socoteli,dar vand mierea cu borcanul la preturi bune (25 lei poliflora-30 salcamul /kg)
Pe langa pensie e OK.

Bine zici" pe langa pensie e OK"
In Banat am intalnit in colonel de armata cu 12000 lei pensie cu 50 familii de albine care afirma ca a obtinut 5000euro profit de la albine(nu tinea cont de cheltuieli si considera venitul obtinut profit pt ca nu avea nevoie de salar)Dar nu toti apicultorii au pensie; ba mai mult trebuie sa traiasca dupa stupi si sa-si faca si o pensie.

E o diferenta sa faci 1 tona de miere in stationar si sa reusesti sa o vinzi cu 25 lei.
Si alta e situatia cand faci 3 tone in pastoral si vinzi mierea cu 8 lei.
Diferenta vine din costuri de transport,paza,etc.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde gica.mosu » 20 Aug 2017, 07:54

filip scrie:
luci scrie:
filip scrie:Eu nu am facut astfel de socoteli,dar vand mierea cu borcanul la preturi bune (25 lei poliflora-30 salcamul /kg)
Pe langa pensie e OK.

Bine zici" pe langa pensie e OK"
In Banat am intalnit in colonel de armata cu 12000 lei pensie cu 50 familii de albine care afirma ca a obtinut 5000euro profit de la albine(nu tinea cont de cheltuieli si considera venitul obtinut profit pt ca nu avea nevoie de salar)Dar nu toti apicultorii au pensie; ba mai mult trebuie sa traiasca dupa stupi si sa-si faca si o pensie.

E o diferenta sa faci 1 tona de miere in stationar si sa reusesti sa o vinzi cu 25 lei.
Si alta e situatia cand faci 3 tone in pastoral si vinzi mierea cu 8 lei.
Diferenta vine din costuri de transport,paza,etc.


.....Adevarat ce ziceti majoritatea dintre voi....Daaaar, cine s-o cumpere :?: Pe 24 iul am fost in piata la Tg-Ocna si am dat 5,5kg miere si 400gr polen.....Ieri in Onesti si de acasa am dat de 13 mil ....au venit"ai nostri" in CO,apoi cine mai cumpara?...am miere pe stoc din 2012 si nu numai eu....ff multi dintre apicultori :mrgreen:P,S- cine stie ce si cuuum=diversificarea activitatii in stupina si a produselor....castiga"RAZBUIUL"...in rest,sa fiiiiiim SANATOSI cu ta'tii :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: costul cu kg de miere produs in 2017

Mesajde Mircea_63 » 20 Aug 2017, 11:17

Apicultorii din UE isi vand mierea direct in supermarket? Presupun ca nu.
Cum de nu dispare ocupatia din moment ce presupune munca multa si bani putini? Nu de alta, dar acolo munca e foarte bine platita comparativ cu Romania.
Tot cautand sa inteleg, singura concluzie a fost ca reusesc sa produca la costuri foarte mici. Altfel spus, la aceiasi cheltuiala obtin productii mult mai mari. Cine descopera cum fac asta, face pasul inainte.
Intr-o tara in care mergi 8 ore la munca si din cea mai prost platita castigi mult peste cat spune initiatorul topicului, ar fi de asteptat sa ramana doar apicultura de hobby. Si totusi, acolo exista oameni care din asta traiesc. In plus, sarmanii de ei nici nu au o albina atat de buna precum Carpatina... Care o fi explicatia?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori