Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 21:40

pvc scrie:Acesta este un mesaj privat
s
Dată expediere: 16 minute în urmă
Expeditor: ignatov andrei
Destinatar: pvc

Aflu eu cine esti, nu te teme!

Clasic ! :oops:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde cristian bh » 20 Aug 2017, 21:41

pvc scrie:Se pare ca.

de cand la intrarea in gradina botanica,....se vinde kk la cornet gusterilor.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde csaa » 20 Aug 2017, 21:54

Ce draq discutam pe topicul asta????
Nici un argument pentru FA, nici un contraargument pentru fund plin. Doar ”eu asa fac, daca nu faceti ca mine sunteti fraieri” si, colac peste pupaza, mai apare si discutia asta despre matci / tepari.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde petru71 » 20 Aug 2017, 22:06

csaa scrie:Ce draq discutam pe topicul asta????
Nici un argument pentru FA, nici un contraargument pentru fund plin. Doar ”eu asa fac, daca nu faceti ca mine sunteti fraieri”


O postare extrem de pertinenta.
Mai trist e ca in ultimele zile si-au facut aparitia cativa oameni care chiar aveau ce sa spuna.
Lipsesc cu desavarsire explicatiile argumentate.
Poate cei care chiar stiu sunt plictisiti deja de subiect.
Sanatate !
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde cristian bh » 20 Aug 2017, 23:15

Ce explicatii mai vreti,cinspe tone de miere nu-i un argument convingator?
ce sa mai discutam despre albina,discutia se poarta in garaj, loje private, caini caucazieni de paza imprejur.
Problema ii ca unu cu treisunu virgula paispe stupi are priza mai mare la gugustiuci decat stapanii lojelor,...or asta nu se poate,...
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde petru71 » 20 Aug 2017, 23:37

cristian bh scrie:Ce explicatii mai vreti,cinspe tone de miere nu-i un argument convingator?
ce sa mai discutam despre albina,discutia se poarta in garaj, loje private, caini caucazieni de paza imprejur.
Problema ii ca unu cu treisunu virgula paispe stupi are priza mai mare la gugustiuci decat stapanii lojelor,...or asta nu se poate,...


Stii cum vine asta tizule ?
Eu, gugustiuc, incerc sa invat cate ceva de la cei care stiu.
Ca de-aia stau pe forumul asta. Muzica e alta treaba... :mrgreen:
Si de buna vreme, nu mai gasesc nimic valoros postat (ca informatie apicola, evident).
Oricum, intre timp, am ajuns la o concluzie: cei mai multi apicultori sunt zgarciti cu informatia.
Sunt atat de zgarciti, incat, pentru mine, este evident ca nu vor sa mai spuna nimic relevant.
Spune-i lehamite, spune-i egoism, spune-i cum vrei. Faptele vorbeste (ma rog, postarile fara nici o substanta, doar muschi etalati).
Hai sa-i spunem pe nume: Vrei sa inveti ? Pe gratis nu ne jucam !!!
(Sunt putine exceptii, dar acestia sunt oameni dincolo de bani).

Am invatat in acest an, in timp ce dadeam cu capu' de lazi, ca toate cretiniile pe care le-am executat in mica mea stupina costa. Mult.
Costa matci, costa roi pe care i-am facut prost si tarziu, costa albina. Costa multa munca. Degeaba. Dar am invatat cate ceva.
Morala: daca vrei stii apicultura, trebuie sa platesti. Cat ?
Naiba stie...
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Mircea_63 » 21 Aug 2017, 02:25

Pitare, sper sa reusesc sa transmit clar ce vreau sa spun:
La inceputuri, cand am intrat pe forum, imi era greu sa inteleg tot ce se scrie. Am buchisit si cautat uneori pe net ca sa imi traduc. Dupa ce am inceput cat de cat sa inteleg, apare alta problema. Erau unele afirmatii contradictorii si fiecare era argumentata. A trebuit sa ma lamuresc despre masura fiecarui argument si sa inteleg, sa selectez de la cine vine informatia. Foarte important sa stii cine zice!
Am invatat foarte mult si ma speriu uneori de cat de putin stiu.
Am recitit topicul si vad foarte multa informatie. Daca exista cu niste ani in urma, as fi spus ca tine.

Un mic amanunt: in discutia asta in care unii iau de bun fundul plin, iar altii cu sita si poate ca fiecare are dreptate, nu se pomeneste de marimea populatiei. Un stup slabut, cu albina putina, nu se comporta la fel ca unul foarte bine populat.
Daca e vorba de iernare, umezeala e cel mai periculos dusman. Sita sa nu? Depinde ce populatie iernezi

Un stupar care are lazile doldora de albina afirma una, iar altul cu familii lesinate vine si il contrazice. Ce sa vezi? Amandoi au dreptate pe partea lor.

Se mai contreaza altii, ma uit la argumente si vad mestesug. Ce sa cred? In schimb am vazut cu ochii mei rezultate la X si caramizi sparte in piept la Y. Basca si reclamatii... Ma mai intreb a cui informatie e mai pertinenta?

Forumul nu e manual sistematizat. Dar informatie exista si inca multa.

La urma urmei, nimic nu te impiedica sa pui intrebari.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde asd5 » 21 Aug 2017, 08:39

Uite frate aci pe cea mai notorie lista de discutii in care sunt in mare parte biologi:

http://community.lsoft.com/scripts/wa-L ... 0&P=136916

Concluzia unanima e ca aportul anti varroa e mult prea mic pentru a justifica neajunsurile si costurile. Aceasta dubitare e neesentiala. Face fiecare dupa cum il taie capul si toata lumea e multumita. :)
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde tiih » 21 Aug 2017, 09:17

petru71 scrie:
Am invatat in acest an, in timp ce dadeam cu capu' de lazi, ca toate cretiniile pe care le-am executat in mica mea stupina costa. Mult.
Costa matci, costa roi pe care i-am facut prost si tarziu, costa albina. Costa multa munca. Degeaba. Dar am invatat cate ceva.
Morala: daca vrei stii apicultura, trebuie sa platesti. Cat ?
Naiba stie...


Corect..Daca vrei sa stii apcultura trebuie sa platesti:bani,ani din viata,efort fizic si intelectual.....
Nu se poate invata apicultura din filme si din carti fara un mentor,fara propiile incercari cu reusite si caderi...
E ca si invatarea conducerii unui automobil!Poti invata sa sofezi stand in biblioteca si citind zeci si zeci de carti sau reviste,vizionand sute si sute de filme..fara sa pui mana pe volan ,fara un instructor????..Trebuie sa pui mana pe rama(pe volan)si sa fie cineva bineintentionat sa-ti calauzeasca primi pasi...(toti incepatorii se entuziasmeaza de filmele lui D.Margarit,viseaza sa fac precum dansul dar nu cunosc..[b]. legile de baza ale apiculturii[/b] :!: (daca ar cunoaste ...si-ar da seama ca e imposibil!)
Spre exemplu ,frica de furtisag daca nu ti-o insufla cineva sau daca nu ai trecut prin asa ceva cu pierderi..nu poti sa o cunosti cu adevarat oricat ai citi.E similara deraparii pe un drum cu polei,zapada,mazga..si nu ati intra in sange decat dupa ce ai ajuns sa derapezi...si sa mai si supravietuiesti!!!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Ioan Guist » 21 Aug 2017, 09:22

Asa cum este si titlul subiectului, asa am cunoscut si noi fundurile ce nu au fond plin. Nu le-am cunoscut ca fiind anti varoua. Nu le-am montat ca sa tratam,scapa, reduce sau sa incurcam cumva pe acarieni.
Discutia pro rezultate antivaroua duce catre o nemeritata denigrare a fundului deschis. Cu toate ca starea de contact direct cu mediul pe o perioada lunga din timpul iernii si nu numai, poate avea si cosecinte anti varoua deloc de neglijat.

Avantajele lazilor ce au fundului deschis, (inchis cu plasa) construit corect sunt suficiente pentru a acoperii investitia .Ca sa nu mai zic ca lemnul ce putrezeste in timp poate fi mai scump decat o sita de inox sau galvanizata.
Sigur, pentru colegii ce au ca activitate de hoby apicultura, sau complectare de venituri, sitele pot fi in anumite perioade un impediment.Se inteapa cu vre-o lada aiurea , nu au datele si schitele de constructie lazi actuale, nu au interes de a investii in tehnica noua etc etc. Insa, si doar pentru faptul ca primavara zona de fund e super curata si ajunge .

Am sugerat unui coleg sa puna un roi la pachet intr-o lada.Familia de albine nu e lasata sa aleaga lada.I-o dam noi cadou. Si pe deasupra i-i mai dam si pozitia fata de soare , fata de relieful din jur.O mai caterisim si cu un anumit aliniament al fagurilor fata de urdinis, fata de peretele frontal, fata de tavan etc etc.
D'aia zic . Ce astazi pentru noi pare doar o gaura prin care intra frigul la albinute, maine poate fi ameliorarea faptului ca inghesuim in permanenta o insecta intr-un mediu pe care nu -l alege de una singura nici moarta. Nu am vazut in natura ca albinele sa stea doi sau 4 sau 400 de roi unul langa altul.Sa nu mai zic de plimbat de ci colo prin pastorale.
Daca tot cautam mediul perfect de trai, cercetati modul de aliniament al fagurilor construiti natural de albina in lada goala.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde tiih » 21 Aug 2017, 09:44

Ioan Guist scrie:
Am sugerat unui coleg sa puna un roi la pachet intr-o lada.Familia de albine nu e lasata sa aleaga lada.I-o dam noi cadou. Si pe deasupra i-i mai dam si pozitia fata de soare , fata de relieful din jur.O mai caterisim si cu un anumit aliniament al fagurilor fata de urdinis, fata de peretele frontal, fata de tavan etc etc.
D'aia zic . Ce astazi pentru noi pare doar o gaura prin care intra frigul la albinute, maine poate fi ameliorarea faptului ca inghesuim in permanenta o insecta intr-un mediu pe care nu -l alege de una singura nici moarta. Nu am vazut in natura ca albinele sa stea doi sau 4 sau 400 de roi unul langa altul.Sa nu mai zic de plimbat de ci colo prin pastorale.
Daca tot cautam mediul perfect de trai, cercetati modul de aliniament al fagurilor construiti natural de albina in lada goala.


Daca familia de albine ar fi lasata sa aleaga lada,ar alege scorbura unui copac sau un buduroi,asa cum a facut-o in trecut ,milioane de ani...nimic cu plasa jos...nici gand de pastoral la ea...

O solutie de compromis:fund plin pentru ea in perioada 20 august..20 aprilie...fund cu sita pentru noi in perioada pastoralului 20 aprilie..20 august....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde Ioan Guist » 21 Aug 2017, 09:54

Personal as alege mai bine ...invers.Viceversa
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde cristi_vidican » 21 Aug 2017, 10:18

Iarna, neapărat sită pe fund.
Am un coleg care, de frică a băgat subărul și a lăsat doar urdinișul deschis.
Sus închis bine.
A fost cam rău pt el.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde ignatov andrei » 21 Aug 2017, 10:57

Cand nu vom face diferenta intre ceea ce vrea albina si ceea ce vrea apicultorul, dar nici nu vom stabili ca foarte multe metode sunt variante de compromis... tot timpul vor fi pareri spuse pe un ton mai mult decat intolerabil!!!

Tu, Ioane Guist, ai spus o vorba:
- albina reactioneaza...!!!

Acum... are, sau nu, dreptate cel "fata cu reactiunea"... ramane la latitudinea fiecaruia...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde ignatov andrei » 21 Aug 2017, 11:00

cristi_vidican scrie:Iarna, neapărat sită pe fund.


Acum ce facem:
- sarim la cristi_vidican pentru ca are un "ton" imperativ, sau citim doar o parere...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Diferența între stup cu fund plin și stup cu fund cu pla

Mesajde tiih » 21 Aug 2017, 11:21

cristi_vidican scrie:Iarna, neapărat sită pe fund.
Am un coleg care, de frică a băgat subărul și a lăsat doar urdinișul deschis.
Sus închis bine.
A fost cam rău pt el.


Un stup din poliuretan etansat cu folie de polietilena sus,diafragma din polistiren ....moare sigur iarna daca are fundul plin...
Un stup din lemn de brad,cu scandurele (podisor)din lemn de brad-nu pfl,nu pal-..cu diafragma din lemn de brad si pernita din mult hulita papura ,deci cu peretii care "respira usor" rezista pe timpul iernii chiar daca ai inchizi urdinisul de tot, la temperaturi de minus 20 grade C....O spun eu din experienta...si a mai spus-o inainte C.L.Hristea....
Ultima oară modificat de tiih pe 21 Aug 2017, 11:36, modificat 1 dată în total.
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori