Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 28 Aug 2017, 13:43

Deci nu numai de pe larvar si nu e dezastru 1%. Aceasta metoda a fost elaborata de mai multi biologi. In principiu s-au prelevat mostre dupa care s-a spalat toata colonia in alcool si s-au numarat paduchii.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 02 Sep 2017, 07:38

Servetelul la un roi dupa 3 saptamani:
DSCN7013.JPG

I-am mai adaugat unul proaspat. Azi le bag la toate familiile inca o tura(cele mai tari s-au scapat mai repede de gunoi) si gata. Cand nu va mai fi puiet le fac un scabatox si ne vedem la primavara ca miere este in exces la toti.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 02 Sep 2017, 07:47

Eu fac asa:

Pun ibricul pe cantar, acesta e pe 0, bag repede oxalicul pana nu se stinge afisajul dupa care bag glicerina si o tar de apa. Pun ibricul pe foc mic mestecand in acelasi timp; mai bag degetul din cand in cand sa nu se incalzeasca prea tare - cand e dizolvat in intregime iar solutia devine transparenta il torn repede peste servetele - in acest fel se raceste repede reducandu-se riscul deprecierii. Dupa care dezlipesc servetelele si le intind pe capacele stupilor. Cum am mai zis la stupii pe un corp ar merge mai bine varianta cu cartonase bagate intre rame. Am inteles ca varianta asta e mai anevoioasa ca trebuie sa scoti dupa aia tu mizeria.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 02 Sep 2017, 09:32

test 2 septembrie - 0 paduchi (asta nu inseamna ca nu sunt ci doar ca putem sta linistiti)
DSCN7019.JPG

DSCN7015.JPG
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde pvc » 17 Sep 2017, 21:14

La stupul monitorizat ( singur pe locatie in Bucuresti) am bagat prosoape cu oxalic pe la jumatatea lui august. Am facut testul cu zahar pudra in acel moment si a rezultat o infestare de 6%. Dupa o luna am refacut testul cu zahar pudra si infestarea a fost de 10%.La foaia de control au cazut vreo 10 paduchi in 24 ore.La acest stup si inca la cativa nu mi-au ajuns prosoapele pregatite in prima tura. In a 2-a tura am folosit acid oxalic mai vechi si am gasit dimineata inainte de folosire acid cristalizat pe prosoape.Deci posibil tratamentul sa nu fi fost eficace din cauza mea.Am aplicat de urgenta formic si au cazut gramada.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 18 Sep 2017, 08:42

Mersi de info.

Acidul reclistalizeaza și din cauza apei mai dure. In cazul asta se poate folosi apa distilata sau apa de ploaie. Trebuie sa mai fac si eu un test azi sa vedem cum stau. Revin.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde pvc » 18 Sep 2017, 09:25

asd5 scrie:Mersi de info.

Acidul reclistalizeaza și din cauza apei mai dure. In cazul asta se poate folosi apa distilata sau apa de ploaie. Trebuie sa mai fac si eu un test azi sa vedem cum stau. Revin.


La prima preparare nu a cristalizat. Am facut cu aceeasi apa. Doar acidul oxalic a fost diferit. Jumatate de cantitate mai veche (nu era expirata) iar cealalta jumatate din cutia din care am facut prima sarja.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 28 Sep 2017, 07:51

N-am mai miscat nimic pe la stupi de mult timp insa sper sa vin cu un feedback Sambata. Am stupi la care numai metoda asta am folosit-o si is curios cum stau.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde Balian » 28 Sep 2017, 09:13

pvc scrie:La stupul monitorizat ( singur pe locatie in Bucuresti) am bagat prosoape cu oxalic pe la jumatatea lui august. Am facut testul cu zahar pudra in acel moment si a rezultat o infestare de 6%. Dupa o luna am refacut testul cu zahar pudra si infestarea a fost de 10%.La foaia de control au cazut vreo 10 paduchi in 24 ore.La acest stup si inca la cativa nu mi-au ajuns prosoapele pregatite in prima tura. In a 2-a tura am folosit acid oxalic mai vechi si am gasit dimineata inainte de folosire acid cristalizat pe prosoape.Deci posibil tratamentul sa nu fi fost eficace din cauza mea.Am aplicat de urgenta formic si au cazut gramada.

Să înțeleg că AO pe benzi se pare că nu prea este eficient, sau tehnologia nu este încă clară?
Întreb că această tehnologie ar fi mult mai ușor de aplicat decât prin sublimare sau picurare.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 30 Sep 2017, 14:56

Azi 1% la un stup tratat doar cu chestia asta, albina in ghem din cap in cap.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 01 Noi 2018, 08:46

Anul asta am pus tratamentul pe la inceputul lui August. Am observat doar la 2 stupi multi paduchi cazuti pe servetel. Pe la inceputul lui Septembrie, cand a inceput sa se rareasca puietul am folosit benzi de lemn impregnate cu scabatox. A fost o cadere masiva. Despaducherea pare sa fi fost optima. Intru in iarna cu stupii bine populati si cu rezerve bunicele. Va urma un oxalic picurat la inceputul lui Decembrie in functie si de puiet.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde cristi_vidican » 04 Noi 2018, 14:21

Deci, oxalicul nu prea a decimat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 06 Noi 2018, 09:04

Tind sa cred ca ajuta cat de cat din moment ce nu am observat depopulari la stupi(2 ani la rand) ca de numarat paduchi nu am mai avut timp. Ne lipseste un amitraz cu adevarat de lunga durata ca apivarul. Improvizatiile cu amestec de ulei au actiune prea scurta.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde cristi_vidican » 06 Noi 2018, 10:33

În alegerea unui tratament pe care să ne putem baza, contează foarte mult să facem niște observații personale. Altfel facem tratamente și nu știm cât de eficiente sunt.
De ex, am niște prieteni care și-au luat microscop pentru a vedea încărcătura de spori cu nosema după anumite tratamente. Ca să știm dacă merită sau nu.

Am dat și eu cu oxalic prin sublimare doar că, am făcut aceeași greșeală, n-am stat să mai observ ce și cum după.
Și încă nu am o concluzie personală. Ceea ce mă face să nu fiu foarte hotărât.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde Balian » 06 Noi 2018, 11:13

Cred că este f. important să urmărim rezultatul tratamentelor. Ca pe poză am fundul stupului.
Placa albă gros de cca. 1mm este din plastict, pe care pot urmări rezultatul fiecărui tratament.
Fişiere ataşate
20170120_152042.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 06 Noi 2018, 15:03

Cum oricum nu mai prea am timp de albine ma bazez pe observatiile facute de altii. In orice caz nu as da amitraz in August cand exista foarte mult puiet in stup ca sa nu mai vorbesc de caturi.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: aristone555 şi 8 vizitatori


cron