Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde filip » 29 Aug 2017, 08:59

E greu pana se invata romanul ca exista si alte tratamente mai ieftine fata de Varachet si Mavrirol.
http://apiluk.ro/index.php/product_deta ... lay/id/720
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde teinegru64 » 29 Aug 2017, 09:24

Gasesti Mavrirol la farmacia veterinara din piata veche.Expira maine 30 lei Mai gasesti Mavririrol in piata Traian 64 lei.Daca esti din vaslui.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde cristi_vidican » 31 Aug 2017, 14:13

Cei care mai aveți vreo cutie cu Varache Forte...
Păstrați-o la loc bun și sigur.
Peste ani va valora foarte mult.

P.S. Din surse oficiale, încă nu se știe nimic despre când vom avea iar VF. Așa că, vă recomand ce am scris mai sus.
P.S.S. S-ar putea să nu mai avem surprize niciodată la administrarea Varachetului.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Closcutz » 31 Aug 2017, 14:45

Eu va recomand s-o aruncati la gunoi dupa ce o folositi si sa uitati de ea! :lol:
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde cristi_vidican » 31 Aug 2017, 15:48

Closcutz scrie:Eu va recomand s-o aruncati la gunoi dupa ce o folositi si sa uitati de ea! :lol:

Dacă dispare VF, dispar și mulți apicultori odată cu el.
Cunosc și acum apicultori care n-au apucat să dea niciun tratament anul acesta.
Au vrut să cumpere VF, dar nu s-a mai găsit.
Iar ei tot speră să găsească pe undeva.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde filip » 31 Aug 2017, 16:05

cristi_vidican scrie:
Closcutz scrie:Eu va recomand s-o aruncati la gunoi dupa ce o folositi si sa uitati de ea! :lol:

Dacă dispare VF, dispar și mulți apicultori odată cu el.
Cunosc și acum apicultori care n-au apucat să dea niciun tratament anul acesta.
Au vrut să cumpere VF, dar nu s-a mai găsit.
Iar ei tot speră să găsească pe undeva.

@cristi,
lupta contra varroua e program national.
De ceva timp ICDA face tot posibilul sa nu onoreze comenzile de medicamente si material biologic.
Pacat de apicultori care inca spera sa gaseasca megicamente pentru albine la magazinele ACA.
Odata ce ICDA pierde clientela ce e interesata de produsele lor se indreapta cu pasi repezi spre faliment.
Pe mine m-au pierdut de client desi am facut rezervari de regine inca de anul trecut.
In plin sezon eu trebuia sa transmit prin fax acte si sa merg la banca.
Apropos Institutul doreste sa vanda ori sa faca o baza de date....... :oops:
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... yZ6liZ6Gg0
Mitak 50 ml circa 50 lei-Varachet 6,5 ml circa 50 lei in farm veterinare care lipseste. :oops:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde teinegru64 » 31 Aug 2017, 22:20

Astazi sa gasit varatraz in farmaciile veterinare si in unele magazine cu specific apicol.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde jonny_it » 01 Sep 2017, 15:40

teinegru64 scrie:Astazi sa gasit varatraz in farmaciile veterinare si in unele magazine cu specific apicol.


Cand dispar de tot varachetul si varatrazul si toate "tratamentele" pe baza de amitraz dispar si cel putin 50% din cazurile de CCD din Romania.
Asa este romanul, daca anul acesta pierde 10% din familii la anul trateaza dublu, pierde si mai mult, trateaza si mai mult. Omoram mai multe albine/familii cu tratamentele decat omoara varroa.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde stefanmadalin » 01 Sep 2017, 20:41

Azi l-am auzit la antena satelor pe directorul stiintific al Aca sau al institutului, combinatului...plm ( nu mai retin). Spunea ca incearca sa vina cu produsul cat mai curand posibil, sa prinda macar tratamentele in lipsa puietului. Zicea ca asteapta o substanta din formularea produsului fara de care nu pot fave nimic.

Eu unul fac tratamente cu VF in fiecare toamna, dar anul asta imi iau gandul de la el.
A îndrumat cu incredere tratamentul cu Mavrirol ca solutie la lipsa VF.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde ignatov andrei » 01 Sep 2017, 20:53

jonny_it scrie:Cand dispar de tot varachetul si varatrazul si toate "tratamentele" pe baza de amitraz dispar si cel putin 50% din cazurile de CCD din Romania.
Asa este romanul, daca anul acesta pierde 10% din familii la anul trateaza dublu, pierde si mai mult, trateaza si mai mult. Omoram mai multe albine/familii cu tratamentele decat omoara varroa.


De unde ai mai scos tampenia asta...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde balasbebe » 02 Sep 2017, 06:09

stefanmadalin scrie:Azi l-am auzit la antena satelor pe directorul stiintific al Aca sau al institutului, combinatului...plm ( nu mai retin). Spunea ca incearca sa vina cu produsul cat mai curand posibil, sa prinda macar tratamentele in lipsa puietului. Zicea ca asteapta o substanta din formularea produsului fara de care nu pot fave nimic.

Eu unul fac tratamente cu VF in fiecare toamna, dar anul asta imi iau gandul de la el.
A îndrumat cu incredere tratamentul cu Mavrirol ca solutie la lipsa VF.

Poate scot ceva apa de ploaie. Am auyit de la Busu ca vin ploile.

Eu am renuntat demult la varachet. Se laudau multi ca este gratis, sau aproape gratis.
Sa faca afaceri cu cine vor ei, adica cu statul ca pe mine nu ma prind pe schema.
O lovitura mai mare nu se putea da. Daca mor albinele nu mai au domeniu de activitate. O sa vand ce a mai ramas si ies la pensie. Au reusit in buna parte sa distruga si ce a ramas viabil. S+au facut yeci de asociatii care mai de care mai dubioase doar sa scoata banii din PNA.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde asd5 » 02 Sep 2017, 06:20

jonny_it scrie:
teinegru64 scrie:Astazi sa gasit varatraz in farmaciile veterinare si in unele magazine cu specific apicol.


Cand dispar de tot varachetul si varatrazul si toate "tratamentele" pe baza de amitraz dispar si cel putin 50% din cazurile de CCD din Romania.
Asa este romanul, daca anul acesta pierde 10% din familii la anul trateaza dublu, pierde si mai mult, trateaza si mai mult. Omoram mai multe albine/familii cu tratamentele decat omoara varroa.


Ar trebui sa ne invatam sa facem evaluari inainte de a lua masuri(tratamente). O pauza fortata de puiet in sezonul roitului cu tratamentul de rigoare si inca un tratament la a doua pauza de puiet in toamna rezova elegant problema paduchilor si a intoxicatiilor. Tratamentele astea pot fi si din sfera BIO cum ar fi formicul pe absorbante sau oxalicul picurat. Totul e sa fim atenti la semnele infestarii(nu faza cu "am vazut paduchi" :D) si sa facem teste daca avem indoieli.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Balian » 02 Sep 2017, 08:24

asd5 scrie:Ar trebui sa ne invatam sa facem evaluari inainte de a lua masuri(tratamente). O pauza fortata de puiet in sezonul roitului cu tratamentul de rigoare si inca un tratament la a doua pauza de puiet in toamna rezova elegant problema paduchilor si a intoxicatiilor. Tratamentele astea pot fi si din sfera BIO cum ar fi formicul pe absorbante sau oxalicul picurat. Totul e sa fim atenti la semnele infestarii(nu faza cu "am vazut paduchi" :D) si sa facem teste daca avem indoieli.

Pot să confirm controlând ani la rând rezultatul tratamentelor pe foaia de observaţie antivarroa, că la roiuri scuturate nu prea este infestaţie.
În schimb la familii de producţie în funcţie câte ierni au trăit sunt mai tare infestaţi. Cred că noi singuri cu tratamentele aplicate incorect
şi neverificate , la aceste familii producem varroa rezistente la anumite substanţe (tau-fluvalinat, poate şi la amitraz).
După experienţa mea acizii organici (acid oxalic, formic) prin oricare metodă de aplicare (picurare, sublimare, evaporare) şi cu pauză de puiet
în primăvară după salcâm vom fi mai eficienţi în lupta cu varroa, decât cu tretemente în 3 în 3 zile repetate de 5-7 ori cu VF. Acizi organici
distrug fizic varroa prin ardere, şi nu produc rezistenţă. Cel puţin aşa scriu biologii care lucrează în domeniu. Este indicat după ciclul de
tratament o verificare cu o altă substanţă.
PS: În schimb dacă faci tratament numai în lipsă de puiet în noiembrie, vei avea albină de iernare afectată de varroa, care va trăi mai puţin,
neputând rezolva la maxim schimbare de generaţie în primăvară. Astfel la înflorirea pomilor fructiferi va apărea o scădere de populaţie când
încă nopţile pot fi reci. Părere personală!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde filip » 02 Sep 2017, 08:39

Eu am alta parere.
Nu crestem rezistenta varroua la tratamente,de fapt noi scadem imunitatea albinei.
Un tratament corect in lipsa de puiet ar trebuii sa aiba eficienta 100% doar ca varroua se ia si din floare........
A se vedea infestarea din pastoral............
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Balian » 02 Sep 2017, 10:27

filip scrie:Nu crestem rezistenta varroua la tratamente,de fapt noi scadem imunitatea albinei.


Imunitatea albinei nu are nimic cu gradul de infestare în schimb are cu gradul de mortalitate a familiilor.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde cucubau » 02 Sep 2017, 12:51

Atata timp cat singura boala cunoscuta este parazitoza si singurul parazit cunoscut ramane varroua CCD-ul ramane singura boala ce va crea pe viitor probleme de nedepasit pentru "apicultori" .
Daca lipsa varachetului a creeat isterii, exista si o parte buna, in lipsa lui tot mai multi "apicultori" vor fi nevoiti sa foloseasca tratamente alternative neconventionale.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori