Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Probleme introducere matca

Mesajde Bratak » 02 Sep 2017, 21:30

la inceputul lunii august am constatat ca la unul din cei doi stupi ai mei (sunt incepator in albinarit)a disparut matca si albinele incepusera sa creasca botci. Am ales sa pastrez doua dintre ele care aratau mai frumos si am lasat stupul asa. A iestit o matca si am distrus cealalta botca. Am asteptat sa se imperecheze si sa fie OK. Dupa cateva zile nu am mai gasit-o insa am gasit pe una din ramele din fata(a 2-a) o botca din care iesea o matcuta. Of, am zis o iau de la capat cu imperecheatul..Dupa alte 3 zile am deschis stupul si am auzit cantecul matcii, probabil ca a mai iesit una si se cautau. La sfarsitul lunii nu mai aveam puiet capact si nici oua , matca disparand din nou.Stupul destul de linistit doar cateva albine bazaind din aripi. Nu aveam botci ca nu mai erau oua..iesisera insa cativa trantori de toata frumusetea..Am pus o rama cu puiet capacit si ceva oua poate vor face alte botci, au facut dar pe o rama ciudata ;a o margine unde cred ca au ouat albine .Botcile le-au distrus singure in 3 zile. M-am hotarat sa aduc o matca imperechiata , am ormat pasii ,distrus botci noi, pus foi ceapa stropit cu tuica de 60 grade, pus stimuent si inserat cusca de transport cu albina insotitoare pe o rama intr-o laterala a cuibului in cutia de transport. Am verificat seara dupa ce am pus sirop si statea albina pe cusca cam agitata.. Ce sa fac in continuare?
Bratak
 
Mesaje: 1
Membru din: 24 Aug 2017, 12:50

Re: Probleme introducere matca

Mesajde teinegru64 » 02 Sep 2017, 22:30

Inca o clona.Care stie apicultura multa. De la prima postare ...de incepator. :lol: Pas.
Ceva asemanator povestea cineva pe apiardeal....Pui botcile fata in fata...etc. :cry:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori