Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde stefanmadalin » 02 Sep 2017, 14:38

cucubau scrie: exista si o parte buna, in lipsa lui tot mai multi "apicultori" vor fi nevoiti sa foloseasca tratamente alternative neconventionale.

Adica vrei sa spui ca ei vor doza corect scabatoxul si mavrikul cand nu erau in stare sa puna picaturile pe o banda?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Balian » 02 Sep 2017, 16:48

Sunt nenumărate metode de combatere nu numai varachet. Dacă apicultorii în general ar deschide
orizontul de informare pe care nici al dracului nu vor şi apicultura ar funcţiona mult altfel. Mai bine. :roll:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde filip » 02 Sep 2017, 16:58

Balian scrie:Sunt nenumărate metode de combatere nu numai varachet. Dacă apicultorii în general ar deschide
orizontul de informare pe care nici al dracului nu vor şi apicultura ar funcţiona mult altfel. Mai bine. :roll:

Da,daca medicii veterinari ar face tratamente asa cum fac la animalele subventionate........... :lol:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Balian » 02 Sep 2017, 17:14

Apicultura nu este subvenţionată? Dacă nu ceri subvenţie nu primeşti.
Când ceri să primeşti bani trebuie să îndeplineşti nişte condiţii.
Condiţiile ne doare, şi nu ştiu de ce?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde filip » 02 Sep 2017, 17:43

Balian scrie:Apicultura nu este subvenţionată? Dacă nu ceri subvenţie nu primeşti.
Când ceri să primeşti bani trebuie să îndeplineşti nişte condiţii.
Condiţiile ne doare, şi nu ştiu de ce?

Te las pe tine sa ceri subventie eu iti ofer gratis varroua sa echilibram costurile de intretinere a albinelor. :lol:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde ignatov andrei » 02 Sep 2017, 21:39

Balian scrie:Apicultura nu este subvenţionată? Dacă nu ceri subvenţie nu primeşti.
Când ceri să primeşti bani trebuie să îndeplineşti nişte condiţii.
Condiţiile ne doare, şi nu ştiu de ce?


Esti tanar si frumos... tu esti viitorul...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Balian » 03 Sep 2017, 06:14

Am 56 de ani din păcate.(Sau să fiu fericit că am ajuns?)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde ignatov andrei » 03 Sep 2017, 06:16

Balian scrie:Am 56 de ani din păcate.(Sau să fiu fericit că am ajuns?)


Multi inainte, cu sanatate si bucurii!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Balian » 03 Sep 2017, 06:48

Îţi mulţumesc, la fel îţi doresc!
(Sănătate le doresc şi pentru albinele tale că bucurie nu se ştie dacă au!) :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde balasbebe » 03 Sep 2017, 07:20

Balian scrie:Apicultura nu este subvenţionată? Dacă nu ceri subvenţie nu primeşti.
Când ceri să primeşti bani trebuie să îndeplineşti nişte condiţii.
Condiţiile ne doare, şi nu ştiu de ce?

Eu asa vad subventia sa te duci la veterinar sa faca reteta. Cu ea te duci la magazin si o primesti MOCA, achiti doar acel tva si eventual o mica atentie, un borcanel de miere.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Balian » 03 Sep 2017, 07:34

Ar fi super dacă veterinarul ar pricepe la vindecarea albinelor. Şi dacă măcar teoretic
ar fi în temă. Din păcate bineînţeles cu excepţii sunt total afoni. În acest fel apicultorul
de rând cu mintea aceea multă acţionează cum poate. Rezultatul toată gama. :cry:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde filip » 03 Sep 2017, 09:02

balasbebe scrie:
Balian scrie:Apicultura nu este subvenţionată? Dacă nu ceri subvenţie nu primeşti.
Când ceri să primeşti bani trebuie să îndeplineşti nişte condiţii.
Condiţiile ne doare, şi nu ştiu de ce?

Eu asa vad subventia sa te duci la veterinar sa faca reteta. Cu ea te duci la magazin si o primesti MOCA, achiti doar acel tva si eventual o mica atentie, un borcanel de miere.

Are logica ce spui,multi medici veterinari au si farmacii veterinare.
Reteta ori Vouchere ar fi modalitatea prin care s-ar putea simplifica birocratia,doar e PROGRAM NATIONAL lupta impotriva varroua.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Balian » 03 Sep 2017, 09:18

Până în prezent apicultorul, nu chiar toţi au cumpărat medicamentele apicole
din magazine on line. Azi ai comandat mâine ai primit. Dacă ai putut lua în
calcul tot necesarul pe an ai plătit transportul o dată.Gama era destul de mare.
Acum se pare că nu se mai poate. Prognoza spune să mergi la veterinar să
cumperi de la el la sfatul lui. Dar nu are, nu ştie şi dacă dai comandă primeşti
când primeşti să vezi la ce preţ. Magazinele pe internet erau în concurenţă
oriunde erau în ţară. Veterinarul de la Pociuvelişte logic te va arde cum poate. :cry:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde varza » 03 Sep 2017, 10:56

Eu folosesc mitak de ceva timp. Aceasi substanta activa, se administreaza exact ca si varachetul iar pretul e ok(mai ieftin ca si varachetul). Nu am avut probleme cu el. Pentru mine a fost solutia cea mai buna auzind diverse zvonuri despre varatraz.....
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Arhivistu » 05 Sep 2017, 00:38

Am dat cu varatraz si au picat paduchi grupa mare,inainte dadusem cu varachet si eu picati 5 10 paduchi...naiba stie ce sa mai crezi
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde ignatov andrei » 05 Sep 2017, 05:16

Arhivistu scrie:Am dat cu varatraz si au picat paduchi grupa mare,inainte dadusem cu varachet si eu picati 5 10 paduchi...naiba stie ce sa mai crezi


Se intampla ca, la primul tratament, indiferent de produsul folosit, sa cada mai putini, deoarece nu erau destui paduchi "prezenti".
La a doua administrare, "prezenta" paduchilor fiind mai mare, normal sa cada mai multi.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori