Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 08 Sep 2017, 08:37

Ai dreptate cand te referi la existenta unor gene ce se mainifasta mai intens, sau nu!

Atunci ar trebui revizuti termenii folositi:
- in loc de selectie, sa spunem ameliorare!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde danmirea » 08 Sep 2017, 09:03

selectie in vederea ameliorarii....ar fi corect :)
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde tiih » 08 Sep 2017, 09:08

Bambucha scrie:
cristi_vidican scrie:
Balian scrie:Am mai pus această întrebare şi în alte locuri inclusiv DM a dat o părere.
Din 2011 cumpăr mătci de la o fermă de multiplicare. În primul an am
reuşit să primesc la sfârşitul lui iunie după perioada de roire. După care
în fiecare an am comandat să primesc imediat după stoarcere de salcâm.
Prima şarjă cea din sfârşitul lui iunie era excepţional de bun din punct de
vedere al tendinţei de roire
. După care ani la rând am primit mătci cam
roitoare.Întrebarea:
Influenţează oare perioada de creştere în cazul de faţă mătci crescute
în perioada de roire tendinţa de roire a familiilor rezultate?

Dan Mărgărit ar zice că nu.
BratCristian u ar zice că da.
Că familia crescătoare va reuși să imprime viitoarei regine din însușirile ei.

Aici e mult de stat și observat. Și mai ales de notat.


Orice om care aprofundeaza macar niste notiuni elementare de epigenetica va fi de acord cu Bratu. Pacat ca se da cu batul in balta fara macar sa...


Fireste ca dl Bratu are dreptate dar trebuie facute niste precizari: la aceiasi "zestre genetica" ceea ce face diferenta intre matcile din mai si cela de la sfarsitul lui iunie tine de "factorii de mediu"
...matcile de mai in majoritatea cazurilor vor fi mai roitoare din 2 cauze..
1.sant crescute mai bine ,mai atent,sunt mai mult hranite in plin cules de nectar si polen...trantori mai numerosi,mai bine hraniti..mai virili..nu se compara prolificitatea lor in acel an si mai ales in primavara urmatoare cu a matcilor crescute la sfarsit de iunie,iulie,in plina seceta,cand in multe zone ale tarii albinele sufereau de foame....iar HRANIRILE CU ZAHAR niciodata nu suplinesc lipsa nectarului si a polenului in cresterea matcilor...Rezulta al doilea an stupi mai puternici si tendinta mai mare de roire
2sunt mai" batrane "si epuizate in anul urmator,maximul pontarii l-a atins inainte de perioda roirii,respectiv luna aprilie-mai spre deosebire de cele crescute in iunie-iulie care ating apogeul in perioada roirii si fac fata mai usor acestei perioade...
PS.Concret,ca sa fiu mai explicit..din roii facuti cu matci fecundate in luna mai eu ajung sa le pun cat la floarea soarelui,sa extrag 10...15 kg miere..sa am stupi pregatiti pentru culesul de rapita si salcam de anul viitor...riscand sa imi roiasca daca culesul la rapita si salcam este compromis din cauza ploilor...(toti ajung la dezvoltarea maxima 20 rame 1/1 pline cu albina sau 30 rame 3/4 mustind de albine spre sfarsitul infloririi salcamului..20 mai....
Din roii facuti cu matci fecundate la sfarsit de iunie iulie...nu extrag nici un gram de miere la FS..nu ai am asa de puternici anul urmator la rapita si salcam...sansa de roire si ea e mica...renunt cat mai mult la a avea asemenea matci..din moment ce nu ma intereseaza pastrarea sau comercializarea lor....
PS2Pe mine nu ma intereseaza decat mierea de salcam,singura care are pret foarte bun,singura pe care pot sa o vand in totalitate en detail..daca am prins salcamul..apoi nu ma mai intereseaza ce urmeaza...ca roiesc...sau ca obtin miere de FS pentru a o pastra(caci nu o vand sub nici o forma cu 8lei/kg....)
Ultima oară modificat de tiih pe 08 Sep 2017, 09:20, modificat de 2 ori în total.
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Shrek » 08 Sep 2017, 09:12

Este greu de crezut ca un producator de regine face si " ameliorare genetică " ori " selecție genetică " in lipsa unui laborator specializat si condiții de izolare perfecta a indivizilor, mai ales când este vorba de insecte. De regula, aceste " adaugiri" in clipul de prezentare sunt pur comerciale iar asteptările pentru " regina de excepție " nu ar trebui sa depăsească rata de 50%. Asta se spunea la biologie in clasa VI-a, prin anii 80. Acu' daca vrei însusiri exeptionale gen miere procesată de ...trantori, ori regine care caca ouă precum ploaia cu grindină, trebuie intervenit direct pe genom, cu gene, sprâncene, x-uri, y-grecuri, bastonase si cercultete, pe care nu sunt convins ca se pot face intr-o cutie de lemn, pe marginea soselei. Ah, daca vrei sa faci copii cu ochi albastri, poți pune albastru de metil in....prezervativ, dar daca " selectia" re rezultate, este doar pentru ca vecinul are.....y-grecul mai mare! In rest, sunt povesti. Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde teinegru64 » 08 Sep 2017, 09:24

tiih scrie:
PS2Pe mine nu ma intereseaza decat mierea de salcam,singura care are pret foarte bun,singura pe care pot sa o vand in totalitate en detail..daca am prins salcamul..apoi nu ma mai intereseaza ce urmeaza...ca roiesc...sau ca obtin miere de FS pentru a o pastra(caci nu o vand sub nici o forma cu 8lei/kg....)

Sa traiesti mult....moldovene.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde tiih » 08 Sep 2017, 09:39

Pt.teinegru.Multumesc mult..sa traiti mult si bine si dvs si toti colegii de pe forum
PS.Poate ne vedem o data iarna la vaslui.. la conferitele apicole organizate de dl Puf..sau ACA...etc
...sau poate ca ne-am vazut intamplator pe la Vaslui...fara sa stim unul de altul...asa cum l-am vazut si pe E.Rotaru....si pe altii.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde teinegru64 » 08 Sep 2017, 09:55

E.rotaru .E apicultor.Bun de tot.Ne da lectii.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde ignatov andrei » 08 Sep 2017, 10:45

Daca vrei sa faci crestere din material biologic garantat... cumpara FAMILII sau ROI!

Altfel, domnilor, ajungem la cumparare de cutii...
Apoi, fiecare... cum si ce "a tras"...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde cucubau » 09 Sep 2017, 16:53

Pentru binele apiculturi pentru a crea rasa perfecta , imuna la boli , neroitoare si care sa culeaga chiar si atunci cand nu exista cules in natura ,propun un concurs pentru a desemna cel mai mare apicultor al tuturor timpurilor.
Criteriile de departajare nu se vor baza pe productia medie de miere pe familiile detinute de apicultorii in cauza , nici pe cantitatea maxima produsa , si nici pe venitul total realizat din apicultura sau numarul de matci produse.
V-ati prins , conteaza personalitatea nr de postari si desigur tupeul persoanelor in cauza.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde octavianpopescu » 13 Sep 2017, 17:03

Pe 15 aug am schimbat o matca intr-o familie.matca buck in familie carpatina.a acceptat-o,a ouat fara probleme.matca s-a imperecheat in jur de 5-10 aug
M-am uitat azi si are mai multe oua intr-o celula.puiet capacit este (din ea) dar larve nu sunt.cuibul este destul de blocat dar pe rama cu pricina sunt si destule celule goale.ouat e foarte putin,cam 1 dm patrat din care un sfert multe in celule iar restul normale.multe = ~7
Ce sa fie?!
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde octavianpopescu » 13 Sep 2017, 17:33

Ca variante am doua:ori vreo "defectiune" dar nu am auzit vreo-data de asa ceva,ori matca ar vrea sa oua dar nu o lasa albinele
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 13 Sep 2017, 17:43

octavianpopescu scrie:Ca variante am doua:ori vreo "defectiune" dar nu am auzit vreo-data de asa ceva,ori matca ar vrea sa oua dar nu o lasa albinele


Schimba regina daca ai posibilitatea sau trimite-o pe lumea cealalta si unifica.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde octavianpopescu » 13 Sep 2017, 18:04

Exista si vreo explicatie?!
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde feederman » 13 Sep 2017, 18:40

octavianpopescu scrie:Pe 15 aug am schimbat o matca intr-o familie.matca buck in familie carpatina.a acceptat-o,a ouat fara probleme.matca s-a imperecheat in jur de 5-10 aug
M-am uitat azi si are mai multe oua intr-o celula.puiet capacit este (din ea) dar larve nu sunt.cuibul este destul de blocat dar pe rama cu pricina sunt si destule celule goale.ouat e foarte putin,cam 1 dm patrat din care un sfert multe in celule iar restul normale.multe = ~7
Ce sa fie?!

Din relatarea d-voastra se intelege ca regina a disparut, iar familia are acum albine ouatoare . Probabil, la ultima d-voastra interventie a suferit un accident. Incercati sa stabiliti data ultimei interventii.Afost cumva la sfarsitul lunii august?. Daca este asa atunci va trebui urmata calea indicata de colegul Jony.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde octavianpopescu » 13 Sep 2017, 20:19

Nu a disparut,matca este acolo
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde danmirea » 13 Sep 2017, 21:13

Sa nu cumva sa omori matca.

Am avut o matca f0 din care am tras F1 si am avut mai multe situatii de acest gen. Matca nu avea acoperire de albine ...nici spatiu si oua cate 4-5-6 oua in celula. Acele matci s-au dovedit a fi cele mai bune....

Daca nu ai puiet de trantori...sa nu o omori. Obserrva unde ai acum oua si verifica in 5-6 zile. apoi in alte 4 zile si vezi ce este capacit in acel loc ...

Daca e albina lucratoare e ok....daca sunt trantori ii iei gatul.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori