Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde filip » 11 Sep 2017, 18:51

jonny_it scrie:
filip scrie:Ce LA ori LE importam niste gandaci si se rezolva cu supraaglomeratia.
https://www.youtube.com/watch?v=uZ64SQXnOcA
Vezi minutul 5,30.


Gandacii aia intra in solul din fata stupilor. Daca muti stupii si nu iernezi 2 ani la rand pe aceeasi vatra scapi partial de ei. Asa fac francezii.

Da,dar gandacul cica zboara vre-o 10 KM :oops:
http://www.ansvsa.ro/download/ghiduri_- ... ulidae.pdf
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde jonny_it » 11 Sep 2017, 19:05

filip scrie:Gandacii aia intra in solul din fata stupilor. Daca muti stupii si nu iernezi 2 ani la rand pe aceeasi vatra scapi partial de ei. Asa fac francezii.

Da,dar gandacul cica zboara vre-o 10 KM :oops:
http://www.ansvsa.ro/download/ghiduri_- ... ulidae.pdf[/quote]

Atat poate zbura la un singur zbor, toata vara are timp sa se plimbe pe distante si mai mari. Eu asa stiam ..
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde filip » 11 Sep 2017, 19:12

jonny_it scrie:
filip scrie:Gandacii aia intra in solul din fata stupilor. Daca muti stupii si nu iernezi 2 ani la rand pe aceeasi vatra scapi partial de ei. Asa fac francezii.

Da,dar gandacul cica zboara vre-o 10 KM :oops:
http://www.ansvsa.ro/download/ghiduri_- ... ulidae.pdf


Atat poate zbura la un singur zbor, toata vara are timp sa se plimbe pe distante si mai mari. Eu asa stiam ..[/quote]
Deci schimbarea vetrei nu e o solutie......gandacul zboara si e atras de stupii cu albine.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Shrek » 11 Sep 2017, 20:18

jonny_it scrie:Eu cand am cumparat 350 de lazi nu erau fonduri UE, si uite ca m-am descurcat, ......
Loca exista in 99% din stupinele din tara, nu aduci nimic nou. :)

Mai taie din ele ca-ti creste nasu'! Chiar daca ai avut capital initial, pe mine nu ma convingi ca nu ai muls ....vaca milka, sau "fondurili ieuropene"! Dar cum ar fi (ipotetic vorbind) ca eu, proprietar de pamant langa cultura ta de lavanda, sa pun cucuruz si sa-l erbicidez de fo cinci ori, pe motiv ca nu este eficient. Apoi sa erbicidez total intr-o zi cu vânt. Cam cum ar fi! Că tot profit reinvestit 100% ar veni.Apoi pun..canepa ca este mai avantajoasă .
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde jonny_it » 11 Sep 2017, 20:59

Shrek scrie:Mai taie din ele ca-ti creste nasu'! Chiar daca ai avut capital initial, pe mine nu ma convingi ca nu ai muls ....vaca milka, sau "fondurili ieuropene"!


Nu stii tu cati bani se fac din vanzarea de roiuri la cei cu fonduri UE, indirect am luat foarte multe fonduri, dar ma descurcam si fara.
Sincer imi este mila de albine, anul trecut am dat la unul 20 de roi si a facut peste 90 de roi din ei pana in toamna, nu a iesit cu prea multi in primavara. De atunci selectez clientii, ca oricum sunt suficienti.

Shrek scrie: Dar cum ar fi (ipotetic vorbind) ca eu, proprietar de pamant langa cultura ta de lavanda, sa pun cucuruz si sa-l erbicidez de fo cinci ori, pe motiv ca nu este eficient. Apoi sa erbicidez total intr-o zi cu vânt. Cam cum ar fi! Că tot profit reinvestit 100% ar veni.Apoi pun..canepa ca este mai avantajoasă .


Ceva cu coperti de carton si cu numele tau pe ea, ghici?

Parerea mea este ca fondurile alea ar trebui investite cu mai multa inteligenta, adica sa fie alocate la cei care chiar fac ceva, adica cei care traiesc din apicultura, nu cei ca mine sau ca tine.

Tu cat ai luat? :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde ignatov andrei » 11 Sep 2017, 21:05

Io, care, stiti si voi ca-s prostu' satului... sa inteleg ca SAR se apuca de cultivat canepa...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde jonny_it » 11 Sep 2017, 21:10

ignatov andrei scrie:Io, care, stiti si voi ca-s prostu' satului... sa inteleg ca SAR se apuca de cultivat canepa...?!?


Cred ca da, este mai ieftin sa o cultive ei, deh, fumatori inraiti. ... glumeam :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Shrek » 11 Sep 2017, 21:37

ignatov andrei scrie:Io, care, stiti si voi ca-s prostu' satului... sa inteleg ca SAR se apuca de cultivat canepa...?!?

Nu mah! Ei o distribuie! Mai e unu' pa jos care vrea sa faca un mega magazin pa net cu ...mierea nebunilor!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde filip » 11 Sep 2017, 21:58

Shrek scrie:
ignatov andrei scrie:Io, care, stiti si voi ca-s prostu' satului... sa inteleg ca SAR se apuca de cultivat canepa...?!?

Nu mah! Ei o distribuie! Mai e unu' pa jos care vrea sa faca un mega magazin pa net cu ...mierea nebunilor!

Vanzatori de iluzii sunt destui,clienti dornici inca se gasesc.Problema e ca vraja se destrama repede....
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde ignatov andrei » 11 Sep 2017, 22:35

filip scrie:Vanzatori de iluzii sunt destui,clienti dornici inca se gasesc.Problema e ca vraja se destrama repede....


Sa-mi spui "cutzu" de nu murim amandoi... iar vraja... o duce mult si bine, ca e marfa nene...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 11 Sep 2017, 22:41

Experienta proprie? Ceva neobisnuit,dar se pare sincer.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde ignatov andrei » 11 Sep 2017, 22:41

Shrek scrie:
ignatov andrei scrie:Io, care, stiti si voi ca-s prostu' satului... sa inteleg ca SAR se apuca de cultivat canepa...?!?

Nu mah! Ei o distribuie! Mai e unu' pa jos care vrea sa faca un mega magazin pa net cu ...mierea nebunilor!


Ala "care vrea sa faca un mega magazin..." a pierdut afacerea...
I-a luat-o unu ce se pricepe ca adminstrator...

P.S. Mai capcaune, atat timp cat esti un anonim... nu prea esti credibil...ca si altii se mai injura in oglinda...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde ignatov andrei » 11 Sep 2017, 22:42

kiloz scrie:Experienta proprie? Ceva neobisnuit,dar se pare sincer.


Adica ce, mai anonimule... ai tu altfel de cunostinte...?!/
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde ignatov andrei » 11 Sep 2017, 22:45

Cum dracu' de nu se facu' membru... Ncolae Aistaifoaiei...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde filip » 11 Sep 2017, 22:46

ignatov andrei scrie:
filip scrie:Vanzatori de iluzii sunt destui,clienti dornici inca se gasesc.Problema e ca vraja se destrama repede....


Sa-mi spui "cutzu" de nu murim amandoi... iar vraja... o duce mult si bine, ca e marfa nene...

Daca faci aceiasi gresala de doua ori in viata.............inseamna ca esti hipnotizat.
Am auzit ca un apicultor a dat cateva sute de kg de miere care nu au mai fost platite.........in al doilea an a dat o tona.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde ignatov andrei » 11 Sep 2017, 22:53

filip scrie:
ignatov andrei scrie:
filip scrie:Vanzatori de iluzii sunt destui,clienti dornici inca se gasesc.Problema e ca vraja se destrama repede....


Sa-mi spui "cutzu" de nu murim amandoi... iar vraja... o duce mult si bine, ca e marfa nene...

Daca faci aceiasi gresala de doua ori in viata.............inseamna ca esti hipnotizat.
Am auzit ca un apicultor a dat cateva sute de kg de miere care nu au mai fost platite.........in al doilea an a dat o tona.


Anul asta a dat si mai mult de o tona...
Cica are cont deschis de...in Elvetia...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori