Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Balian » 12 Sep 2017, 14:19

jonny_it scrie:Eu mai mult de 2 tratamente cu oxalic nu dau intr-un an. Din care unul cu oxalic la jumatate ca si concentratie.

Puteți fi mulțumit dacă v-a ajuns 2 tratamente. Eu am dat o tură după salcâm de 3 tratamente acid oxalic sublimat + Mitak pentru control
și tot așa după FS. La 30% din efectiv pica la fiecare acțiune destul. La restul după 2-3 tratamente nesemnificativ. La care a picat, în această
săptămână reiau cu AO sublimat 3+1 și tratament final în noiembrie-decembrie cu AO picurat. Altfel pățesc ca acum trei ani 60% terminați.
PS: Totdeauna depinde ce găsești pe carton. Ce pică.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde jonny_it » 12 Sep 2017, 14:35

Balian scrie:
jonny_it scrie:Eu mai mult de 2 tratamente cu oxalic nu dau intr-un an. Din care unul cu oxalic la jumatate ca si concentratie.

Puteți fi mulțumit dacă v-a ajuns 2 tratamente. Eu am dat o tură după salcâm de 3 tratamente acid oxalic sublimat + Mitak pentru control
și tot așa după FS. La 30% din efectiv pica la fiecare acțiune destul. La restul după 2-3 tratamente nesemnificativ. La care a picat, în această
săptămână reiau cu AO sublimat 3+1 și tratament final în noiembrie-decembrie cu AO picurat. Altfel pățesc ca acum trei ani 60% terminați.
PS: Totdeauna depinde ce găsești pe carton. Ce pică.


Fac si alte tratamente, nu doar acid oxalic. Prin sublimare daca dati nu afecteaza reginele(sau cel putin asa se spune, nu am testat). Cel prin picurare afecteaza reginele daca este dat prea des.

Cu exceptia unei vetre unde nu fac deloc tratamente si stau destul de bine si la varroa si la albine.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Balian » 12 Sep 2017, 16:09

jonny_it scrie:Fac si alte tratamente, nu doar acid oxalic. Prin sublimare daca dati nu afecteaza reginele(sau cel putin asa se spune, nu am testat). Cel prin picurare afecteaza reginele daca este dat prea des.
Cu exceptia unei vetre unde nu fac deloc tratamente si stau destul de bine si la varroa si la albine.

Cred că metoda cea mai eficientă de "scăpare" de varoua este formare de roiuri scuturate și tratate după formare
cu AO picurat. Separat ținute pe o locație staționar să nu ai inconștienți în apropiere care nu fac tretamente
poți s-o ții stupina sub o limită acceptabilă. Însă familii ținute an după an în producție și în pastoral, tot vor
avea varoua. Sau eventual netratat corespunzător și în creștere ca număr, ajungând să fii bombă pentru toți.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde gica.mosu » 18 Sep 2017, 08:54

Atata timp cat avem"urati"si nu scapam de ac parazit groznic :idea: .....nu s-a descoperit inca metoda cea mai eficienta=pt tratament,mai speram incaaa :idea: Siii,totusi VAROOA face RAVAGIIII :mrgreen: ...daaaar" EGZISTA" si o explicatie....NEGLIJENTA(pt unii din "pecate"...) si da,se lasa si cu urmari (sufera cini nu trebuie=albinele):mrgreen: P.S-ac an am pus benzi de mop cu mavrik 2f+3 trat cu scabatox cu fureto si nu cade nimic(sunt ff "suparat"...),le mai fac unul cand nu v-a mai fi puiet......
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde pvc » 18 Sep 2017, 09:28

Balian scrie:
jonny_it scrie:Fac si alte tratamente, nu doar acid oxalic. Prin sublimare daca dati nu afecteaza reginele(sau cel putin asa se spune, nu am testat). Cel prin picurare afecteaza reginele daca este dat prea des.
Cu exceptia unei vetre unde nu fac deloc tratamente si stau destul de bine si la varroa si la albine.

Cred că metoda cea mai eficientă de "scăpare" de varoua este formare de roiuri scuturate și tratate după formare
cu AO picurat. Separat ținute pe o locație staționar să nu ai inconștienți în apropiere care nu fac tretamente
poți s-o ții stupina sub o limită acceptabilă. Însă familii ținute an după an în producție și în pastoral, tot vor
avea varoua. Sau eventual netratat corespunzător și în creștere ca număr, ajungând să fii bombă pentru toți.


Locatia aceea fara inconstienti cred ca o gasim pe Marte. Daca ne grabim sa fim primii ajunsi.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde zahcat » 21 Sep 2017, 10:20

Stimați colegi.A folosit cineva dintre voi Scabatox ca atare ,adica prin picurare pe fitile de varachet si aplicate cu varojet-ul?
zahcat
 
Mesaje: 47
Membru din: 10 Mar 2013, 13:23
Localitate: bacau

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde DoarEu » 22 Sep 2017, 21:26

zahcat scrie:Stimați colegi.A folosit cineva dintre voi Scabatox ca atare ,adica prin picurare pe fitile de varachet si aplicate cu varojet-ul?

Merge...cu conditia sa fie dat doar cu varojetul,doza sa fie bine calculata(varachetul are mai mult amitraz/ml si scabatoxul mai putin) si sa se foloseasca un fitil intreg,nu jumate cum am vazut ca mai practica unii la varachet.Vezi ca daca nu-l dai cu varojetul face o flacara pe fundul stupului de cade juma' de stup cu aripile parlite.Grija mare si cat timp va ia sa il dati...excipientii din scabatox sunt foarte volatili...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde akmm » 02 Oct 2017, 09:07

Anul acesta am folosit scabatox impregnat in carton.Solutie preparata cu ulei alimentar.Pana sa constatam cum o fi in primavara dupa acest soc am preferat sa va spun ca o cadere de acarieni ca dupa acest tratament nu am mai avut.Intr-un cuvant sunt impresionat.Nu dau/recomand concentratii sau dimensiuni carton, nr buc etc.Am luat si eu dupa You tube.Am adaugat si un pic de ulei de palmier, ca e ca untura.
PS
Pot spune ca solutia am preparat-o in sticla de 2 litri Aquq carpatica, ca e larga la gura si are forma patrata, asa ca am dat-o in rasucire pe toate partile pana s-a imbibat cartonul.Evident ca in sticla am pus numai cantitatea de care am crezut ca e nevoie.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 02 Oct 2017, 11:05

Merge brici tratamentul numai ca benzile sunt curatate rapid de albine si actiunea in timp e limitata cu orice ai impregna asa ca pe viitor o sa folosesc metoda lui Puisoru cu servetelul impregnat si bagat pe urdinis - e mult mai simplu si cu acelasi efect. Oxalicul cu glicerina tine infestarea sub control pana la ultimul tratament.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Balian » 02 Oct 2017, 11:12

asd5 scrie:Merge brici tratamentul numai ca benzile sunt curatate rapid de albine si actiunea in timp e limitata cu orice ai impregna asa ca pe viitor o sa folosesc metoda lui Puisoru cu servetelul impregnat si bagat pe urdinis - e mult mai simplu si cu acelasi efect. Oxalicul cu glicerina tine infestarea sub control pana la ultimul tratament.

Cam câte zile pică și cât de tare acționează vă rog după aplicare?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde akmm » 02 Oct 2017, 12:29

akmm scrie:Anul acesta am folosit scabatox impregnat in carton.Solutie preparata cu ulei alimentar.Pana sa constatam cum o fi in primavara dupa acest soc am preferat sa va spun ca o cadere de acarieni ca dupa acest tratament nu am mai avut.Intr-un cuvant sunt impresionat.Nu dau/recomand concentratii sau dimensiuni carton, nr buc etc.Am luat si eu dupa You tube.Am adaugat si un pic de ulei de palmier, ca e ca untura.
PS
Pot spune ca solutia am preparat-o in sticla de 2 litri Aquq carpatica, ca e larga la gura si are forma patrata, asa ca am dat-o in rasucire pe toate partile pana s-a imbibat cartonul.Evident ca in sticla am pus numai cantitatea de care am crezut ca e nevoie.

Am uitat sa adaug, cartoanele le-am tras cu o sarma de scos ciusca.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde marco68 » 11 Oct 2017, 10:03

Eu am dat cu scabatox, 1 la 8 ml de ulei alimentar, impregnat pe festila de lampa, (o banda din bumbac) sau pe altii am vazut ca au cumparat um mop de spalat pe jos, au taiat toate firele, sint din bumbac si nu il rod, se pun peste rame sau intre rame prinse cu o pioneza....
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde kiloz » 12 Oct 2017, 08:04

La festile de lampa.
425ml ulei+75ml taktik sau scabatox pentru 120 buc.
dimensiunea18×3cm 2 buc pe familie
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde pvc » 12 Oct 2017, 09:15

jonny_it scrie:
pvc scrie:Eu anul trecut am bagat fasii de lemn impregnate in Tactik cu ulei in raport 1/8. M-am speriat ce a cazut. O sa aplic si anul acesta in octombrie. Pana atunci oxalic.


Eu mai mult de 2 tratamente cu oxalic nu dau intr-un an. Din care unul cu oxalic la jumatate ca si concentratie.


1 oxalic, 1 sau 2 formic. si 2 taktik.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 08 Noi 2018, 08:20

Am folosit si anul asta acest tratament cu rezultate foarte bune.
Ce am facut diferit este ca nu m-am mai complicat absolut deloc si am gasit o varianta foarte rapida de administrare. Am taiat la circular niste benzi de lemn de brad foarte subtiri si lungi (felii din scandura) pe care am pus scabatoxul pur cu siringa, dupa care imediat le-am introdus intre corpuri la ME doar saltand putin cu dalta corpul de sus; in acelasi timp lasand afara o mica parte din banda.
La tratamentul urmator am venit la stupi cu flaconul de scabatox, siringa si dalta; am scos banda afara, am impregnat-o si am introdus-o la loc in stup... fara masca, fum, deschiderea stupului, blocarea urdinisului etc. - super simplu, ieftin, rapid si mai presus de toate eficient.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde pvc » 08 Noi 2018, 11:00

asd5 scrie:Am folosit si anul asta acest tratament cu rezultate foarte bune.
Ce am facut diferit este ca nu m-am mai complicat absolut deloc si am gasit o varianta foarte rapida de administrare. Am taiat la circular niste benzi de lemn de brad foarte subtiri si lungi (felii din scandura) pe care am pus scabatoxul pur cu siringa, dupa care imediat le-am introdus intre corpuri la ME doar saltand putin cu dalta corpul de sus; in acelasi timp lasand afara o mica parte din banda.
La tratamentul urmator am venit la stupi cu flaconul de scabatox, siringa si dalta; am scos banda afara, am impregnat-o si am introdus-o la loc in stup... fara masca, fum, deschiderea stupului, blocarea urdinisului etc. - super simplu, ieftin, rapid si mai presus de toate eficient.


Eu amestec o sticluta de Taktic cu 1.8 l de ulei. Benzile de llemn taiate ca ale tale le bag in sticle de 2 l de apa carpatica (cam 75 stinghii/sticla) si torn taktic-ul amestecat cu ulei peste. Ajunge pentru 2 sticle. Daca raman sticlele mai goale le mai intorc cu gura in jos. A 2-a zi le pot folosi. Inainte de a le folosi scurg solutia in alte 2 sticle pt urmatorul tratament. Solutia ce ramane se poate folosi in continuare cu precizarea ca dupa fiecare lot ramane din ce in ce mai putina.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori