Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde ilalexandru » 04 Ian 2012, 12:54

Turtele sunt facute din miere poliflora. Mierea de rapita merge dupa 15 februarie cand albinele au realizat zborul de curatire si nu se anunta perioade lungi cu timp rece.
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde ilalexandru » 04 Ian 2012, 23:58

Azi, 4 ianuarie 2012, am continuat a pune turtele la familiile de albine. Am gasit si primul nucleu fara matca...de ce si cum a ramas fara ea? Cine poate stii!A intrat in iarna pe 2 rame 1/1. Consum mic de miere, insa matca lipsa...ceea ce arata faptul ca a pierdut matca de curand. L-am unificat cu o familie ceva mai slaba si restul albinei, care a ramas in nucleu, i-am dat drumul peste nucleul vecin. Nucleu in care matca incepuse deja sa oua...Avea vreo 20 de oua de 1-2 zile
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde danut » 05 Ian 2012, 13:11

Sa va traiasca albinele si multumiri ptr. filme!
LIBERTATEA ESTE BUNUL CEL MAI DE PRET AL OMULUI!
Avatar utilizator
danut
 
Mesaje: 92
Membru din: 23 Feb 2011, 21:45
Localitate: Teleorman

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde marian67stroe » 05 Ian 2012, 22:10

Sa va traiasca albinele si multumiri ptr. filme!

IDEM si eu:)
PS consider ca un filmulet bine facut face mai mult ca o multime de comentarii mai mult sau mai putin avizate.
la multi ani
Cand nu esti sigur de caracterul unui om, priveste-i prietenii.
Avatar utilizator
marian67stroe
 
Mesaje: 127
Membru din: 24 Noi 2011, 11:40
Localitate: Targoviste

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde ilalexandru » 06 Ian 2012, 00:11

Azi am terminat cu turtele. Si surpriza...am gasit o familie fara matca. Din cauza ca a fost frig afara, nu am putut sa bag un nucleu peste familie. Sper sa se mai incalzeasca putin zilele urmatoare si sa pot veni si cu un filmulet. In concluzie, doua matci lipsa deja. Si amandoua din 2011. Familia o salvez, insa o sa am doua matci la rezeva mai putin. Noi sa fim sanatosi!
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde alt stupar » 06 Ian 2012, 09:44

este un fenomen... putin ciudat
de cele mai multe ori, mare parte din matcile "cazute" in iarna sunt la prima iernare.
cel putin, eu asa am constatat
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde gabi bee » 06 Ian 2012, 10:41

salut alex ! cum ti-ai dat seama ca nucleul si apoi familia respectiva nu mai avea matca ? ce semne erau si cum te-ai convins ? numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde andrei_calinescu » 06 Ian 2012, 12:39

alt stupar scrie:este un fenomen... putin ciudat
de cele mai multe ori, mare parte din matcile "cazute" in iarna sunt la prima iernare.
cel putin, eu asa am constatat


Am observat si eu.
Am doua pareri: tratamentele anti-Varroua administrate uneori in exces le ataca spermateca.
O fecundare cu probleme.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde peterneamt » 06 Ian 2012, 13:45

Ai dreptate, dar mai este si alta problema : matcile batrine mai si mor ca si oameni, ca de, asta e viata.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde andrei_calinescu » 06 Ian 2012, 13:55

Asa e Peter, dar eu vorbeam de matci din an(din roii facuti la inceputul lui mai).
Vis-à-vis de pericolul chimic, raman la parerea ca cel mai bine pentru matca e roirea pe foite artificiale(fara puiet).
Se face tratamentul in seara respectiva si se introduce matca fecundata a doua zi.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde peterneamt » 06 Ian 2012, 14:22

Eu cresc matci de multi ani si pot sa iti spun ca nu toate au dat rezultatele mamelor lor si sint sigur ca e vorba si de calitatea oualor din care provin larvele transvazate, pentru ca in rest conditiile de crestere au fost asemanatoare. Dar vezi si natura insasi e foarte surprinzatoare nu sti de la ce sa te astepti. Prin 1992 in urma unei crescatorii de la cea mai buna familie cu matca italiana am obtinut si doua matci la care albinele erau normale fenotipic,
iar toti trintorii aveau ochii albi ,pe cind la surorile lor nu .Deci numai o verificare pe termen lung poate sa iti confirme calitatea unei matci,dar vezi ca si la oameni este valabila.
IN CEEA CE PRIVESTE AMITRAZUL DA, ESTE TOXIC CUMULATIV. REALIZAREA INMULTIRII PRIN ROIRE PE FAGURI ARTIFICIALI SI TRATAREA ACESTORA IN LIPSA PUIETULUI SI A REGINEI ITI VA DA NUMAI SATISFACTII.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde ilalexandru » 06 Ian 2012, 21:41

gabi bee scrie:salut alex ! cum ti-ai dat seama ca nucleul si apoi familia respectiva nu mai avea matca ? ce semne erau si cum te-ai convins ? numai bine ! :P


Salutare GAbi. E simplu si usor sa-ti dai seama. LA nucleu am vazut agitatie la urdinis. Daca la ceilalti stupi, albina iesea si intra pe urdinis, la nucleu ea era agitata si parca cauta ceva. Prima data am zis ca poate are urdinisul astupat si nu poate intra. Insa imediat ce am deschis si capacul, am vazut albina cum dadea din aripi si bazaia. La familie, ghemul era imprastiat si parca singur "urla" ca nu are matca. Sper sa prind cat mai repede o zi calda si sa-i dau matca.

Andrei cred ca nici una din variantele tale nu se aplica. Pt ca nu vad explicatia logica : daca e de vina spermateca, de ce nu a disparut pana acum doua - trei saptamani? iar daca e o fecundare cu probleme, de ce nu si-au tras botci sa schimbe matca in vara? LA nucleu, matca e de pe la inceputul lui iulie, in familie inca nu stiu. Trebuie sa verific caietul si sigur imi dau seama si de varsta ei.
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde danut » 06 Ian 2012, 22:37

Asa cum zice alt stupar am avut cazuri in care matci din anul respectiv au disparut peste iarna ,foarte putine ce-i drept ,am avut si o matca care a murit efectiv dupa patru ani ,de batrana ,si era una super.mai cad matci si din cauza folosirii in exces a varachetului,deoarece matca neeiesind din stup ,nu are posibilitatea sa se aieriseasca asa cum o fac albinele,dupa tratament ,insa sunt cazuri rare!.cum constat daca o familie si-a pierdut matca pe timp de iarna ! Simplu:dupa fiecare zbor de curatire ,catre seara dupa ce se linistesc,trec prin fata stupilor.Familiile cu matca sunt linistite , si nu misca nici o albina,cele fara matca sunt agitate si cauta pe fata stupului ,pe peretii laterali si pe scandura de zbor!Deschizand familia respectiva se vad semnele caracteristice familiei fara matca ,albinele plangand ,bat din aripi ridicate de abdomen in sus si umbla dezorganizate pe rame!Totdeauna am rezolvat problema unificand familia respectiva cu vecinul.!
LIBERTATEA ESTE BUNUL CEL MAI DE PRET AL OMULUI!
Avatar utilizator
danut
 
Mesaje: 92
Membru din: 23 Feb 2011, 21:45
Localitate: Teleorman

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde ilalexandru » 08 Ian 2012, 21:04

Azi am reusit sa unific familia gasita fara matca cu un nucleeu. Ce am constatat... foarte multa umiditate in stup... De ani de zile aceeasi problema la verticali...parca atrag umiditatea. Familia avea matca data in septembrie 2011 tot dintr-un nucleu. A avut puiet pana in octombrie cand a fost impachetata. Consumul de miere a fost foarte mare, ceea ce dovedeste ca are ceva timp de cand a pierdut matca. Am bagat nucleul, format din doua rame, aproape in mijlocul familiei. Vad maine la urdinis daca primesc matca sau nu. Am realizat si doua scurte videoclipuri. Scuzati limbajul lui tata si imi pare rau ca nu am filmat toata operatiunea. Erau cam 5 grade afara si a trebuit sa grabim operatiunea...am zis ca nu se stie cum evolueaza vremea si decat sa mai stea familia asa fara matca, mai bine o rezolvam azi, chiar daca albina era in ghem. Sacrifici cateva pentru o familie intreaga

ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde ilalexandru » 08 Ian 2012, 21:22

Si acum sa ne intoarcem putin in timp. Cateva poze de la salcam 2010. Abia astept luna mai
Fişiere ataşate
salcam3.JPG
salcam2.JPG
salcam1.JPG
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Jurnal Alexandru

Mesajde ilalexandru » 08 Ian 2012, 21:24

IN 2010 a fost ceva floare in salcami, dar mai putina in comparatie cu 2011
Fişiere ataşate
salcam4.JPG
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori