Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albine agresive!

Mesajde filip » 20 Sep 2017, 10:44

Shrek scrie:Medical vorbind, este aproape sa se moară dintr-o singura înțepături de albină. Dar o stire nu este vandabila daca nu se da vina pe " cineva" pentru moartea " cuiva". De aici si curentul de demonizare a micilor apicultori. Se vor inventa tot felul de norme ce vor favoriza numai fermele apicole uriase. " Borcanarii" vor dispare incet , incet .

Daca eu ”mic apicultor”nu voi avea voie sa mai tin albine,sa vad cine o sa mai vina in pastoral chiar in afara localitatii?!?

https://www.youtube.com/watch?v=wfT6iR1Hp6o
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Albine agresive!

Mesajde Shrek » 20 Sep 2017, 11:56

Cristian IONITA scrie:Si totusi ... nu considerati ca este anormal sa aducem pericolul mortal in mijlocul comunitatii? .... ne place sau nu, ne convine sau nu albina este mortala ...

Ai luat-o pe aratura deja! Ori poate vrei sa treci la un alt nivel-apicultura industriala. Nu stiu pe unde ti-ai petrecut copilăria ori de cand ai albine dar iti garantez ce eu m-am nascut cu albine in curte si nu îmi amintesc sa fi murit cineva din înțepături de albine . Dar in ultimii ani, după ce o grămadă de....botanisti au luat fonduri, crezând ca au prins pe Dumnezeu de picior si ca le va pica mana din cer, in realitate, din necunoaștere ori prostie, au dat peste cap dezvoltarea naturală si firească a albinelor ducând la infometarea, cresterea agresivității ca urmare a ravasirii cuiburilor ori a stresului de transport. Nu mai vorbesc de tot felul de incrucisari " controlate" cu rase neaclimatizate .
Ce poate fi mai frumos să iti vezi copiii alergând desculți prin iarbă din grădină, dar cititind tot felul de stiri negative despre albine, normal ca vei reacționa violent cand vezi un stup din preajmă. Si asta , doar din cauza unora care nu au habar de albine dar se cred buricu' pământului in materie de medicină. Cam ca la vaccinare.....
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Albine agresive!

Mesajde mellis » 20 Sep 2017, 12:10

Am albine si in oras - copiii se joaca la cativa metrii de ele..sunt obstacole intre albine si copii...dar nu sunt deloc agresive...
tot in oras - sunt cativa si in pod - zboara pe deasupra oamenilor si isi vad de traba lor..
oamenii oricum merg cu capul in pamant ..
le deschid foarte rar - si sunt foarte linistite..
accidente se pot intampla -dar de multe ori nu este vina lor - nu este normal ca ele sa fie scoase in fata ca si criminali si executate..
intrebarea este - cum scoatem din mintile oamenilor - ideea de albina ucigasa??
ce este de facut?
Sanatace!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Albine agresive!

Mesajde Shrek » 20 Sep 2017, 12:21

Nu stiu! Poate un drept la replica formulat de " asociatiile" apicole sau sindicatele astea nou infiintate. Documentat si explicat ca nu albinele sunt pericolul pentru comunitati. Aaaa, este adevarat ca nu te poti duce in stupina trasnind a rachiu si strigând ca zabaucu' : Cristiiii! Bah Cristiii! Atunci poți primi un tratament antireumatic. Dar in rest nu este nici un pericol.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Albine agresive!

Mesajde Cristian IONITA » 20 Sep 2017, 13:14

Shrek scrie:
Cristian IONITA scrie:Si totusi ... nu considerati ca este anormal sa aducem pericolul mortal in mijlocul comunitatii? .... ne place sau nu, ne convine sau nu albina este mortala ...

Ai luat-o pe aratura deja! Ori poate vrei sa treci la un alt nivel-apicultura industriala. Nu stiu pe unde ti-ai petrecut copilăria ori de cand ai albine dar iti garantez ce eu m-am nascut cu albine in curte si nu îmi amintesc sa fi murit cineva din înțepături de albine . Dar in ultimii ani, după ce o grămadă de....botanisti au luat fonduri, crezând ca au prins pe Dumnezeu de picior si ca le va pica mana din cer, in realitate, din necunoaștere ori prostie, au dat peste cap dezvoltarea naturală si firească a albinelor ducând la infometarea, cresterea agresivității ca urmare a ravasirii cuiburilor ori a stresului de transport. Nu mai vorbesc de tot felul de incrucisari " controlate" cu rase neaclimatizate .
Ce poate fi mai frumos să iti vezi copiii alergând desculți prin iarbă din grădină, dar cititind tot felul de stiri negative despre albine, normal ca vei reacționa violent cand vezi un stup din preajmă. Si asta , doar din cauza unora care nu au habar de albine dar se cred buricu' pământului in materie de medicină. Cam ca la vaccinare.....
lua


Shrekule ... daca cineva are alta opinie decat ai tu nu inseamna musai ca "a luat-o pe aratura". Daca din mesajul meu tu ai inteles ca-ti i-a cineva sunca din fasole nu dovedeste decat propria ta superficialitate.

Te asigur ca in viitorul apropiat nu vrea sa fiu mai apicultor decat sunt acum (hobby cu 20-25 familii) ce o sa fie peste 10 ani ... ramane sa vedem.

"Deranjul" nu inseamna musai ca cel intepat sa si moara ... dar spre deosebire de tine eu am auzit de oameni morti in urma intepaturilor de albine si acum 35 de ani.

Albinele au momente de agresivitate si fara a fi musai stresate de catre stupar, au factori de stres naturali (vreme, cules, etc).

Abordarea aceasta "partizana" nu aduce nimic constructiv.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Albine agresive!

Mesajde mellis » 20 Sep 2017, 15:18

haz de necaz...
accidente se intamla mereu..
problema este campania agresiva impotriva albinelor - ceea ce nu este potrivit - vor avea de suferit atat ele cat si noi pt campania asta morbida..facuta de tembeli...vanatori de rating..la fel de morbid..
Fişiere ataşate
atentie_zona_cu_albine_vii.jpg
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Albine agresive!

Mesajde ilalexandru » 20 Sep 2017, 21:59

Sa fim seriosi....cati au murit anul acesta in Romania din cauza albinelor? apropo: cati au murit in ultimele zile din cauza furtunilor???? Putina seriozitate....nu strica!!! Eu am albinele in mijlocul satului....intr-un sat in care, acum 10 ani, erau peste 2000 familii albine! Si....nu am auzit sa moara nimeni pana acum intepat de albina!Eu am ajuns cu prietena la spital....dar eram la extras de miere! Acum am un pavilion la marginea orasului....nu am auzit insa sa moara careva din oras intepat de albine! Asa ca.....haideti sa vin seriosi! Se moara mai rau de prostie....decat intepat de albine! Cine au murit anul acesta intepati de albine???? cati au murit din cauza alcoolului???? din cauza tigarilor?
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Albine agresive!

Mesajde yuonyuon » 20 Sep 2017, 22:27

in zonele rurale oamenii stiu "capitolul" intepaturi pe derost . stiu care sunt alergici si care nu , stiu ca toti au avut deaface cu asa ceva . problema e ca , cunostintele lor se limiteaza doar la asta , adica partea negativa ( singura parte negativa) . un pic de propaganda si gata .
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albine agresive!

Mesajde jonny_it » 21 Sep 2017, 15:24

yuonyuon scrie:in zonele rurale oamenii stiu "capitolul" intepaturi pe derost . stiu care sunt alergici si care nu , stiu ca toti au avut deaface cu asa ceva . problema e ca , cunostintele lor se limiteaza doar la asta , adica partea negativa ( singura parte negativa) . un pic de propaganda si gata .


Am un vecit care pana acum cativa ani era suparat pe mine ca am albine, dupa ce am facut unele modificari vine si ma ajuta uneori.
A fost si intepat intre timp si nu a patit nimic :lol:

Conteaza sa vorbim cu oamenii, sa le explicam ce sa faca pentru a nu fi intepati.

Si sa evitam pe cat posibil ca albinele sa devina agresive.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albine agresive!

Mesajde Hunbee » 21 Sep 2017, 16:27

Nu albina e problema(sau d in f mica masura).
Noi suntem. Ca le-am inmultit de sau umplut satele de stupi.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Albine agresive!

Mesajde jonny_it » 21 Sep 2017, 16:43

Hunbee scrie:Nu albina e problema(sau d in f mica masura).
Noi suntem. Ca le-am inmultit de sau umplut satele de stupi.


La munte unde am eu vatra aproape ca nu mai sunt albine in sat :?
Pe la Iasi este aglomeratie mare de cutii, ca albine nu prea au toti :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albine agresive!

Mesajde Cristian IONITA » 21 Sep 2017, 17:06

ilalexandru scrie:Sa fim seriosi....cati au murit anul acesta in Romania din cauza albinelor? apropo: cati au murit in ultimele zile din cauza furtunilor???? Putina seriozitate....nu strica!!! Eu am albinele in mijlocul satului....intr-un sat in care, acum 10 ani, erau peste 2000 familii albine! Si....nu am auzit sa moara nimeni pana acum intepat de albina!Eu am ajuns cu prietena la spital....dar eram la extras de miere! Acum am un pavilion la marginea orasului....nu am auzit insa sa moara careva din oras intepat de albine! Asa ca.....haideti sa vin seriosi! Se moara mai rau de prostie....decat intepat de albine! Cine au murit anul acesta intepati de albine???? cati au murit din cauza alcoolului???? din cauza tigarilor?


da ma rog dupa dumneavoastra cati oameni ar trebui sa moara ca sa "fim seriosi" ... ce are a face furtuna sau alcoolul sau tigarile cu albina?

faptul ca dumneavoastra nu ati auzi sa fi murit cineva datorita intepaturilor releva fix propria dumneavoastra superficialitate ... albina cand inteapa inteapa ca sa omoare PUNCT .... ca nu intodeauna are si acest efect ... foarte bine ...

Ceea ce lipseste este RESPONASABILITATEA ... iar atitudinea dumneavoastra nu ajuta cu nimic .... ba dimpotriva.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Albine agresive!

Mesajde Cristian IONITA » 21 Sep 2017, 17:15

Hunbee scrie:Nu albina e problema(sau d in f mica masura).
Noi suntem. Ca le-am inmultit de sau umplut satele de stupi.


imi permit sa mai adaug si ca nu-s putine cazurile cand stupii sunt amplasati in profund dispret fata de locuitori.

In 2010 am fost cu inca 2 apicultori in pastoral la Valea Iasilor .... nu am mai vazut niciodata aglomeratie de stupi ca atunci si acolo .... pavilioane insirate si amestecate (vazute de sus aveai impresia unui pumn de cuie aruncat ), stupi insirati pe marginea DN, etc ... datorita unui accident am ajuns sa descarcam pe zi (dupa ora 10.00) pur si simplu am blocat orice miscare pe raza de cca 100 m ... nimeni nu a putut iesi din casa timp de ore ... ma si mir ca nu am fost luati in furci.

De atunci nu mai merg in pastoral decat in locatii bine stiute ... cu distante decente fata de drumuri si locuinte, si bineinteles cu izolate fata de alte stupine.
Ultima oară modificat de Cristian IONITA pe 21 Sep 2017, 17:21, modificat 1 dată în total.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Albine agresive!

Mesajde Bambucha » 21 Sep 2017, 17:19

mellis scrie:Cu campania asta de rahat turcesc...si fara a face ceva impotriva ei
curand oamenii ne vor da afara din sat ca pe capcauni (pt Shrek nu e valabil - el are stapana ;)))
deci facem ceva sau??


Cam da... si daca stai si urmaresti useri fara identitate cum e Neafiliatul, nu te mai intrebi de ce s-a dat cu oistea-n gard la PNA de exemplu.
Stau cu zeci de stupi intre case si nu se intampla de ani buni nimic.

Concluzia, sunt interese de a distruge apicultura in general.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Albine agresive!

Mesajde yuonyuon » 21 Sep 2017, 19:08

Desii am stupina pe teren intravilan . consider aceasta ca fiind o mare prostie , dar din lipsa de alte optiuni si mare noroc ca nu am albine agresive. pe sezonul activ este imposibil asa ceva.

daca mai citesc multe comentarii imi dau seama ca pe majoritatea chiar i doare in p**x . pai sa ne fie de bine . la mentalitatea asta " da de unde sti ca tea intepat albina mea " nu mas mira sa ramaneti si fara stupi . macar un 10% responsabilitate .
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albine agresive!

Mesajde mellis » 21 Sep 2017, 23:56

you
nu am inteles o propozitie din ce ai scris...
ai albine in intravilan, dar cuminti...
si noi ceilalti suntem iresponsabili???
parca in sezonul activ albina are cules si nu-i arde de intepat...
cred ca eu am alt soi...
ce ai fumat?
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori