Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde comi » 02 Mar 2016, 23:37

Ierneaza bine si in orizontal doua familii nu neaparat slabe sau roiuri.
Cu o conditie in stanga si dreapta diafragmei se pune obligatoriu o rama plina cu miere!
De ce oare?
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde csaa » 03 Mar 2016, 08:00

Pentru ca, se spune, ca familiile vor tinde sa se apropie de diafragma si sa formeze un singur ghem de iernare. Eu nu am observat asta.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde Florin Dobre » 03 Mar 2016, 13:03

Inseamna ca ai avut diafragma serioasa daca n-au facut asa. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 03 Mar 2016, 21:09

csaa scrie:Nu stiu cum ierneaza doua familii in stup orizontal, dar stiu cum ierneaza doua familii in stup vertical (12R). SUPER! La inceputul toamnei erau roiuri, iar acum au puiet pe trei rame.
Clar iernarea a doua familii in stup este o solutie pentru familiile mai slabe.


...Boieruleee,le lasi asa pana au 5rp(rame cu puiet)si apoi le poti muta in stupi separati de cate 10r s-au daca ai in stup de 16-18 r cu urdinise'nfata :idea: asta in jur de 1-15 apr...P.S- secretul iernarii a doi"matoi's-au roi in ac stup este DF cu sita intre ei ;) Vb din experienta....Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde Sam » 07 Mar 2016, 15:32

csaa scrie:Nu stiu cum ierneaza doua familii in stup orizontal, dar stiu cum ierneaza doua familii in stup vertical (12R). SUPER! La inceputul toamnei erau roiuri, iar acum au puiet pe trei rame.
Clar iernarea a doua familii in stup este o solutie pentru familiile mai slabe.


Va salut,

Intr-adevar 2 in 1 la diafragma comuna este o solutie buna! Iernez si eu fie roi + familie, fie roi+roi, sau familie pe 4 rame + familie pe 5 rame. La 3 rame de albina - 2 cu puiet, la 4 rame albina - 2,5/3 rame cu puiet, la 5 sau 6 rame cu albina - 3,5/4 rame cu puiet. Suprafata de puiet pe rama este generoasa!
Ca si comparatie, am si familii iernate singure pe 5 rame de albina, majoritatea au 3 rame cu puiet. In concluzie, la cele iernate 2 in 1 puietul este cu 0,5/1 rama mai mult decat familiile de aceeasi dimensiune iernate singure.

Pentru ca au crescut puiet din ianuarie, iar in februarie in cantitate mare, hrana s-a imputinat. Este primul an in care am oprit cate o rama de miere la rezerva pentru fiecare familie, si tare bine s-a nimerit cu aceasta primavara vremelnica. Cine nu a apucat sa se uite in cuiburi, va recomand sa o faceti inainte de vremea mai rece care se prognozeaza pentru saptamana viitoare.
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 11 Apr 2016, 09:42

In fila 6 din ac topic,acei stupi(trei in unu) cand au ajuns la 5r cu puiet...i-am schimbat la loc in lazile lor din toamna....Si cei doi in stup oriz,s-au dezv ff bini ,asa arata pi 28-03...P,S- merita iernati 2-3 in lada...si se dezvolta muuult mai bine :idea:... :!:
Fişiere ataşate
IMG_0328.jpg
IMG_0322.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 27 Noi 2016, 19:02

....Am scris-aratat(si poze) cum iernez 2-4 in stup.....Mai jos aveti cati 5-6 in stup(pt a ierna matcile de rezerva) pe cati 2-3-4 rame :shock: pt ca, stim cu ta'tii cat de valoroasa e o matca-regina primavara s-au cand gasesti cati unul bezmetic(cu 7-8 r de alghina) si salvezi situatiea ,cu matci de la "pepiniera"...am asezat in st di 16 r cati 3-4rame in partile laterale si in mijloc roii cu 2rame fiecare +df cu sita iar la nevoie unific 2 nuclee si folosesc o matca undi am nevoie...Am si cati 3 in stup dar ac an am sa incerc si aceasta varianta...reusita :shock: depinde de ce iarna v-om avea.....Am ac model de st la toipic-"curiozitati vechi si noi in albinarit" in lucru si la "treaba"si cei care doriti.... merita sa aveti 1-2 lazi pt o stupina.......SI,o poza din fata :idea:...
Fişiere ataşate
20161120_151147.jpg
20161120_151054.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 29 Ian 2017, 18:34

...Pe 28 ian,la 4* am "aruncat un ochi" la cei /2 rame...vezi pozele anterioare,se prezinta ff bini,...am si stupi stransi /4r cate doi in stup de 12 cu DF cu sita'n mijloc( ca in poza)totul OK...si au ramas inca 2 stupi stransi /cite 4r=1,2kg albine iernati in stupi separati(inca mai fac experiente) si, la ac nu am umblat de asemenea de pe 30 dec-'016(vizual)...si la fel sunt Ok(ghemul central aproape sus)urmand ca dupa primul ZB de curatire sa le pun dupa caz la astiea "MICI" cite o ENERGETICA si doamne ajuta :P Mai am in cativa 2rSANTGA + 4rameDR(DF cu sita 'ntre ei )si la fel sunt OK=in grafic...revin cu experimentele mele dupa 1martie...Spor la toti si iernare uscata.... :!:
Fişiere ataşate
20161205_161425.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 22 Sep 2017, 09:29

Asa cum am promis,aveti si cateva concluzii de la "cei mici" iernati 5-6 in stup orizontal ca'n pozele de mai suus:au trecut iarna ff bini, fara pierderi mari de albine,fara pete...si da,am folosit 2 matci la cei orfani,am unifict cate doi si i-am mutat pe alta vatra la inceput de martie...si dupa 2 luni aveau 4r cu puiet +2 larvar(oua) si in jur de 25 apr i-am vandut /8 rame=400 lei bucata...deci zic eu ca a meritat efortul...La cei ramasi pe loc (doi) iam dezvoltat si la salcam 2 au primit cat de 1/2....Sunt f multi care au mari pirderi la trecerea peste iarna....s-au primavara cumpara matci,stupi pt a-si completa efectivu sa plece in pastoral 8-) Asadar baieti merita incercat si aceasta metoda(descrisa si in MS mele anterioare)...Valabil si pt Danmirea si nu numai...O zi buna la ta'ti-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde DoarEu » 22 Sep 2017, 21:32

gica.mosu scrie:Asa cum am promis,aveti si cateva concluzii de la "cei mici" iernati 5-6 in stup orizontal ca'n pozele de mai suus:au trecut iarna ff bini, fara pierderi mari de albine,fara pete...si da,am folosit 2 matci la cei orfani,am unifict cate doi si i-am mutat pe alta vatra la inceput de martie...si dupa 2 luni aveau 4r cu puiet +2 larvar(oua) si in jur de 25 apr i-am vandut /8 rame=400 lei bucata...deci zic eu ca a meritat efortul...La cei ramasi pe loc (doi) iam dezvoltat si la salcam 2 au primit cat de 1/2....Sunt f multi care au mari pirderi la trecerea peste iarna....s-au primavara cumpara matci,stupi pt a-si completa efectivu sa plece in pastoral 8-) Asadar baieti merita incercat si aceasta metoda(descrisa si in MS mele anterioare)...Valabil si pt Danmirea si nu numai...O zi buna la ta'ti-G.M :!:

Mosule...dar ce spui daca am ierna 2-3 roi unul langa altul(dar cu regine de varste diferite) cu diafragma CU PLASA intre ei si urdinis separat separat doar de o scandura??
Nu migreaza albina la matca mai tanara(cu mai mult feromon)??
Am avut cazuri in care albina pur si simplu a omorat matca(sau a cazut ea peste iarna) si din 3 am ramas cu...2 sau ...1...
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 23 Sep 2017, 08:14

...'poi nu's ce sa za'c,daca e sa moara o matca se cara si daca-i singura in stup,dapai cand is 2-3 8-) De regula la cei cu 3 in lada ,am urdinise fata+stanga+dreapta si totul e OK.Am avut o matca moarta cu doi in stup(ca in fot de mai sus) si care or avut deschis ambele urdinise mici=laterale din fata.....Cauza a fost alta cred eu,am facut rocada mica intre 2 roi,unul mutat intralt loc in stupina iar cand a iesit albinele la zb de curatire cred ca parte din ele s-au intors la vechiul loc si.... :mrgreen: ...dar am avut la rez si am pus alta'nloc......In rest, nu au fost pb ci dor scavai depopulari nesemificative,si cum scrieam se dezvolta ff bini primavara....La cei cu urdinisele despartite de scandura(ambele'n fata unul langa altul,de regula pun matci tinere si nu am avut pierderi, doar depopulari din cauza feromonului de matca...fapt pt care ramane pe loc cel populat=unificat si matca din cel cu populatie mai mica o folosesc pt a salva unul fara matca iar ulterior daca nu corespunde pretentiilor mele le....schim=are "balta peste"... :P ....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde varza » 23 Sep 2017, 11:42

Am incercat si eu iernarea 2 roiuri in lada in trecut deasemenea si anul acesta. Problemele care au fost sunt in momentul cand incerc sa il mut in stup separat ... Intotdeauna apare o depopulare . Vroiam sa intreb cum procedati exact cand ii tranzvazati in alt stup pe urma? Sper ca sa inteles ce vroiam sa intreb . multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde yuonyuon » 23 Sep 2017, 11:44

varza scrie:Am incercat si eu iernarea 2 roiuri in lada in trecut deasemenea si anul acesta. Problemele care au fost sunt in momentul cand incerc sa il mut in stup separat ... Intotdeauna apare o depopulare . Vroiam sa intreb cum procedati exact cand ii tranzvazati in alt stup pe urma? Sper ca sa inteles ce vroiam sa intreb . multumesc
ii unesti can vine frigu (noiembrie). ca iarna incepe in decembrie .

edit: Cineva a spus ca ramele de langa diafragma centrala , sa fie pline cu miere , dar restu cum sa fie ? goale?

de stiut ca ramele de la diafragma vor fi primele cu puiet la iesire din iarna , deci ar trebuie sa fie rame de calitate.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde gica.mosu » 23 Sep 2017, 17:29

Pt varza....f simplu seara tarziu s-au dimineata devreme asez 2 lazi una langa alta si le mut,apoi le distantez cate 5-10 cm la 2 zile...simplu nu :P Cat despre depopulare ta't la tine intra albina,NU :shock: Yuuoane,org cuib la cei cu cati 5 r in ghem o fac astfel:rama 1-3-5 cu mieremai multa iar 2 si 4 cu miere mai putina+scavai pastura...secretul=sa fie ramele bine ocupate cu albina(logic rama de langa DF pline si de culoare inchisa ;) ...)....Iernare usoara la toti-G.M :!: P.S- aveti si foto in filele anterioare din ac topic 8-)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde yuonyuon » 23 Sep 2017, 20:11

deci sa zicem ca intra pe 5-6 la iernat : prima full capacit cu miere si pastura (deci pastura , ca nu stau la primavara pana infloreste salcia ca sa am o rama de puiet) dupaia urmeaza 3 de culoare(unde a fost ultimul puiet , slefuite) jumate capacite (2kg ) si restu "placi". albina strat complet. asta se intampla cand nu mai am puiet (eu inca mai am cate 4 rame). +o rama descapacita dupa diafragma.

Nu las mai multa miere pentru ca in primavara ramane o gramada capacita si blokeaza spatiul de ouata.

o alta obs care vreau sa o fac pentru incepatori este ca un stup pe 4 rame manaca mai mult decat unul pe 5-6 rame la iernan , aia de 3 mor de foame . iernare optima zic eu ca e pe 5-6 rame(la maidaneze).

Si inca una si gata, daca vreti sa iernati cate doi incercat sa aveti un stup puternic si unul slab , nu 2 slabi(pe 3 rame)
deci unul pe 5-6 si unul pe 3. chiar si 2 .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Iernarea a doua familii in stup orizontal

Mesajde varza » 24 Sep 2017, 09:43

gica.mosu scrie:Pt varza....f simplu seara tarziu s-au dimineata devreme asez 2 lazi una langa alta si le mut,apoi le distantez cate 5-10 cm la 2 zile...simplu nu :P Cat despre depopulare ta't la tine intra albina,NU :shock: Yuuoane,org cuib la cei cu cati 5 r in ghem o fac astfel:rama 1-3-5 cu mieremai multa iar 2 si 4 cu miere mai putina+scavai pastura...secretul=sa fie ramele bine ocupate cu albina(logic rama de langa DF pline si de culoare inchisa ;) ...)....Iernare usoara la toti-G.M :!: P.S- aveti si foto in filele anterioare din ac topic 8-)


Multumesc mult. Exact asta cautam sa inteleg. Eu mutam tot cate unul odata in alta cutie .... si bineinteles ca se cam depopulau .
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 86 vizitatori