Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde varza » 24 Sep 2017, 10:01

Buna tuturor. Din cauza unor probleme legate de transportul stupilor doresc sa imi fac o remorca apicola mai "custom" sa zic asa. Ca si legislatie sunt afon recunosc .... de acea intreb. Care ar fi cea mai buna solutie..... sa o construiesc din temelie sau sa o transorm pe una existenta?. Am nevoie de o capacitate cat mai mare care sa poata fi tractata de o autoutilitara cu categoria b/b+e. Ca si idee vreau ceva care sa imi simplifice munca la maxim. Ceva in genul asta :https://www.youtube.com/watch?v=PkMpbW5Jjs0 . Nu am gasit asa ceva la vanzare dar mi-ar placea. Deci cum fac rost de asa ceva si ce implica? Multumesc :D
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde Cristian IONITA » 24 Sep 2017, 12:56

Nu am vazut filmul cu ce propui dar ca sa tractezi cu b (e) esti limitat la maxim 3500 masa totala (si asta cu relativ putine tipuri de masina si nu foarte ieftine atat la achizitie cat si exploatare) .... scazi masa remorcii si ramai cu cca 2500 kg util .... la 100 kg / stup rezulta ca poti transporta maxim 25 de stupi .... hai 30 cu ceva marja .... daca numarul este suficient ... asta tu stii
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde mausica » 24 Sep 2017, 20:34

https://youtu.be/PkMpbW5Jjs0
Asta e filmarea despre care vb el
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde Shrek » 24 Sep 2017, 21:48

Dacă ai gânduri mari pentru extindere, proiecte cu fonduri eu, bla, bla, bla, io iti recomand sa pui burta pe carte si sa dai examen pentru categ. C+E. Filmarea se refera la cuiburi, dubleaza estimarea si vei vedea ca in mod normal , remorca nu rezista. Consulta un inginer rar. Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde topy » 24 Sep 2017, 22:15

Iti vine a impunge pina aliniezi remorca la sinele alea la incarcare. Ia o platforma auto de tonajul pe care il poate trage auto pe care il ai sau vrei sa il ai omologata si construieste pe ea ce iti place. Toata constructia sa fie mobila si atunci e considerata incarcatura si nu ai treaba cu omologarea. Dupa un sezon nu iti place ce ai facut si o iei de la capat.... :D
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde varza » 24 Sep 2017, 23:12

Multumesc tuturor. As dori sa maresc numarul de stupi... sa ajung la un numar mai normal(pana acum am tot experimentat pe bietii stupi, da acum gata :D ). Deocamdata folosesc o dacie papuc diesel sa ii mut si deasemenea am mai platit pe cineva cu duba sa ii transporte in anumite mutari cand am fost depasit.Problema e ca fie nu au timp fie nu vor sa se complice cu stupii, etc si as prefera sa am o solutie mai buna. Fac pastoral pe distante destul de mici (50km maxim) insa des(rapita,salcam, tei) findca zona la mine nu ofera f mult in zona unde ii am amplasati si fara pastoral ma vad nevoit sa mai vand din ei . La momentul actual pot transporta cu aceasta masina aprox 20 stupi odata fara a include remorca (am un cadru adaptat suprainaltat dar e un chin sa ii incarci/descarci la acea inaltime). Acum caut o solutie mai pe buget sa zic asa. Daca pot lega ceva dupa aceasta masina ar fi ok dar ar trebui sa ajung la un numar de aproximativ 45-50 stupi minim/ transport ca altfel e dificil si necesita prea multe drumuri.Cu camioane apicole nu vreau sa lucrez in special cu cele tip pavilion .... am avut ocazia sa vad cum e si nu mai vreau... spatiu mic si caldura mare. Deci vreau ceva de pe care sa ii pot muta usor pe suport unde sa ii las dar sa fie daca e posibil si ieftin. Ca optiune as putea schimba si masina cu altceva dar nu stiu ce. Important e sa pot transporta minim 45-50 stupi/transport si sa ii pot descarca rapid de pe masina . Buget maxim disponibil ar fi f mic undeva la 3500 euro. Nu stiu ce optiuni pot gasi in aceasta zona. Daca aveti idei sau opinii sunt interesat. Multumesc
PS: Deocamdata nu am acesat fonduri pentru ca mi sa parut cam complicat eu fiind ocupat si cu altceva.... iar partea legislativa consuma mult timp/complicata. Nu stiu nici acum sigur daca a fost doar impresia mea :?
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde mausica » 24 Sep 2017, 23:40

Optiuni ai asa :
1. Utilitara...condusa cu B (dupa ea poti lega o remorca de 4-5m daca ai permis B+E) si duci 80-100 (cu remorca)sau 40-60 doar pe utilitara
2. Jeep+remorca de 4-5-6m(in cazu asta iti trebuie neaparat B+E
Pe oricare din variante poti sa iti faci pavilioane modulare extensibile dupa cum doresti
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde State » 25 Sep 2017, 00:23

varza scrie:Buna tuturor. Din cauza unor probleme legate de transportul stupilor doresc sa imi fac o remorca apicola mai "custom" sa zic asa. Ca si legislatie sunt afon recunosc .... de acea intreb. Care ar fi cea mai buna solutie..... sa o construiesc din temelie sau sa o transorm pe una existenta?. Am nevoie de o capacitate cat mai mare care sa poata fi tractata de o autoutilitara cu categoria b/b+e. Ca si idee vreau ceva care sa imi simplifice munca la maxim. Ceva in genul asta :https://www.youtube.com/watch?v=PkMpbW5Jjs0 . Nu am gasit asa ceva la vanzare dar mi-ar placea. Deci cum fac rost de asa ceva si ce implica? Multumesc :D


O varianta mai simpla are colegul Andrei_D de pe forum. O remorca cu doua axe, puțin mărită platforma și rândul de pe mijloc mobil. Nu încarci, nu descarci. Ajungi pe câmp, calezi remorca și tragi rândul din mijloc. La ITP dai platforma jos, pui obloanele și gata. In talon am impresia că e de 750kg.
Pentru ce vrei tu, o platforma auto ar fi indicat. Puțin modificată dar cu părți mobile,cum a scris și colegul mai înainte.
Ce am văzut în filmulețul ăla pare mișto dar în realitate nu e chiar simplu. Sa fii singur pe câmp și nevoit să încarci stupii care sa fie și plini, deja te ia capul. Nu știu ce nu ți-a plăcut la camioane dar mi se par cele mai simple. Oricând, la orice ora din zi și din noapte, dai o cheie și ai plecat. Sunt ani in care faci mutari la 2 zile, cauți alta zona, stropiri, etc.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde mausica » 25 Sep 2017, 01:14

Aia din filmare e shok :shock:
Pai daca ai stupii cu mag pline te ia durerea de cap.
Un modular extensibil...pe 4 randuri...lateralele raman pe loc iar mijloacele ies afara. Sau poti face cu 3 randuri doar. Totul e in fc de remorca.
https://youtu.be/JKyybsig7uk
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde Cristian IONITA » 25 Sep 2017, 03:54

varza scrie:Multumesc tuturor. As dori sa maresc numarul de stupi... sa ajung la un numar mai normal(pana acum am tot experimentat pe bietii stupi, da acum gata :D ). Deocamdata folosesc o dacie papuc diesel sa ii mut si deasemenea am mai platit pe cineva cu duba sa ii transporte in anumite mutari cand am fost depasit.Problema e ca fie nu au timp fie nu vor sa se complice cu stupii, etc si as prefera sa am o solutie mai buna. Fac pastoral pe distante destul de mici (50km maxim) insa des(rapita,salcam, tei) findca zona la mine nu ofera f mult in zona unde ii am amplasati si fara pastoral ma vad nevoit sa mai vand din ei . La momentul actual pot transporta cu aceasta masina aprox 20 stupi odata fara a include remorca (am un cadru adaptat suprainaltat dar e un chin sa ii incarci/descarci la acea inaltime). Acum caut o solutie mai pe buget sa zic asa. Daca pot lega ceva dupa aceasta masina ar fi ok dar ar trebui sa ajung la un numar de aproximativ 45-50 stupi minim/ transport ca altfel e dificil si necesita prea multe drumuri.Cu camioane apicole nu vreau sa lucrez in special cu cele tip pavilion .... am avut ocazia sa vad cum e si nu mai vreau... spatiu mic si caldura mare. Deci vreau ceva de pe care sa ii pot muta usor pe suport unde sa ii las dar sa fie daca e posibil si ieftin. Ca optiune as putea schimba si masina cu altceva dar nu stiu ce. Important e sa pot transporta minim 45-50 stupi/transport si sa ii pot descarca rapid de pe masina . Buget maxim disponibil ar fi f mic undeva la 3500 euro. Nu stiu ce optiuni pot gasi in aceasta zona. Daca aveti idei sau opinii sunt interesat. Multumesc
PS: Deocamdata nu am acesat fonduri pentru ca mi sa parut cam complicat eu fiind ocupat si cu altceva.... iar partea legislativa consuma mult timp/complicata. Nu stiu nici acum sigur daca a fost doar impresia mea :?


Exista ce vrei tu

https://www.google.ro/search?client=ms- ... 9Pf-AEol4M:

Dar trebuie sa ai in vedere cel putin urmatoarele:
- permis categoria e;
- masina apta sa tracteze peste 3000 kg;
- organizare extrageri astfel incat sa muti stupii "extrasi"
- alegerea locatiilor astfel incat sa ti permita asezarea rampelor

Bafta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde yulian » 25 Sep 2017, 09:25

Dupa cum ti-au zis si colegii - incepe cu C+E. Pe urma, in functie de buget...vezi pe unde te incadrezi.
Eu am L200+remorca 4.2*2.3 (ceva de genul) si pot duce aprox 56 familii/2 randuri suprapuse (7x4) - stupi varsati cu toate acareturile necesare - grinzi, lazi, etc.
Avantajele sunt cele ale familiilor pe jos.
Dezavantaje - incarcatul/descarcatul familiilor = spate indoit. Bena este relativ mica, daca ai de extras musai cu remorca dupa tine.
Masina trage 2.7 T, total MMA=5500. O familie extrasa = 45kg * 56 +600kg remorca...e pe acolo.
Fişiere ataşate
20160809_234107.jpg
20160809_234107.jpg (18.44 KiB) Vizualizat de 10894 ori
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde mausica » 25 Sep 2017, 13:51

Cum de nu te-ai gandit la un modul Iulian ?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde Catalin Ene » 25 Sep 2017, 15:00

mausica scrie:Aia din filmare e shok :shock:
Pai daca ai stupii cu mag pline te ia durerea de cap.
Un modular extensibil...pe 4 randuri...lateralele raman pe loc iar mijloacele ies afara. Sau poti face cu 3 randuri doar. Totul e in fc de remorca.
https://youtu.be/JKyybsig7uk



Ideea cu modular extensibil pe 3 - 4 randuri este o idee foarte buna daca nu te deplasezi pe distante mari si nu vrei sa depasesti 70 - 80 de familii.
La asa ceva ma gandesc si eu in viitor daca merge bine.
Eu ma deplasez pe distante de maxim 20 km (salcam), iar rapita si floarea soarelui maxim 10 km.
Acum apelez la cineva cu un furgon, chinuala incarcat/descarcat, gasit oameni.
Acest sistem mi se pare cel mai potrivit, nu incarc, nu descarc, bag remorca dedesupt si am plecat cu ei.

Vedem.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde yulian » 25 Sep 2017, 15:24

mausica scrie:Cum de nu te-ai gandit la un modul Iulian ?

M-am gandit...dar a fost mai important sa termin casa...si s-au dus lei grei in tencuieli, termopane, incalzire :lol:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde varza » 25 Sep 2017, 19:53

Multumesc pentru idee. Cred ca voi ramane la idea cu duba+remorca sau acest papuc+o remorca. Problema e ce pot tracta cu ea (cat de cat legal)? Deocamdata sunt multumit ca e inalta+4*4. Nici nu imi pot inchipui ceva fara tractiune 4*4 . La transport am nevoie sa pot tracta macar 45 stupi/transpot. Acum stand si gandinduma..... Cum iau cu mine si magaziile necesare. Oare am loc si pentru ele sau trebuie sa fac un transport separat pentru ele? :?
De asemenea daca ar fi sa iau un camion cred ca mar ustura la buzunar cu taxele (rovineta,asigurare,impozit) stie cineva daca e chiar asa?! Ca altfel nici sar direct la camion dar sa fie normal nu pavilionar. :D
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: E legal realzarea unei platforme apicole ?

Mesajde varza » 25 Sep 2017, 19:59

yulian scrie:Dupa cum ti-au zis si colegii - incepe cu C+E. Pe urma, in functie de buget...vezi pe unde te incadrezi.
Eu am L200+remorca 4.2*2.3 (ceva de genul) si pot duce aprox 56 familii/2 randuri suprapuse (7x4) - stupi varsati cu toate acareturile necesare - grinzi, lazi, etc.
Avantajele sunt cele ale familiilor pe jos.
Dezavantaje - incarcatul/descarcatul familiilor = spate indoit. Bena este relativ mica, daca ai de extras musai cu remorca dupa tine.
Masina trage 2.7 T, total MMA=5500. O familie extrasa = 45kg * 56 +600kg remorca...e pe acolo.


Multumesc pentru informare. Spunemi te rog cat ai dat pe ea sau care ar fi un pret corect? Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Următorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori