Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stoparea roirii

Mesajde yuonyuon » 22 Sep 2017, 14:55

defapt cele care fac galagie sunt albine care in tineretile lor(doici) au stat la cafele iar acum intep sa ridice clontu .
Grija ta e ca sa previi , adica sa nu ai doici /chiar si cerese care stau la "scara blocului" . ca dupaia se vor apuca de botci .

in general sonajul si blocajele , lipsa de spatiu duce la roire . cu cat stupul e mai numeros cu atat riscu e mai mare , dar cum am mai zis la mine nu roiesc . multi isi schimba singur matcile in august . cei cu matci in al 3 lea an , incerc sa am matci de 2 ani max 3 .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stoparea roirii

Mesajde gica.mosu » 22 Sep 2017, 14:56

Yuonyuoon scrie:deci nu vorbim de rasa,gena......Cuuuum? dar despre ce vorbim? nu de albine care roiesc=ce iese din pisica...soareci mamanca=fara numar... 8-) paaai una e sa -ti intre in friguri un stup /8-9r cu albine=5 cu puiet si alta un altul cu 12+2caturi 1/2 de juma si plin ful cu di taoati :P ...ore e aceiasi treabaaaa?eu zic ca NUUU :idea: asadar, selectiea-rasa-gena-varsta matcii- "dalta" si nunumai, au si ele un rol intr-o stupina.....P.S-e f simplu =strangi din c.r 2-3 ani,faci cum scrie jony_it si apoi stai linistit si nu mai pazesti pomii....o zi buna s'veti-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stoparea roirii

Mesajde yuonyuon » 22 Sep 2017, 15:08

gica.mosu scrie:Yuonyuoon scrie:deci nu vorbim de rasa,gena......Cuuuum? dar despre ce vorbim? nu de albine care roiesc=ce iese din pisica...soareci mamanca=fara numar... 8-) paaai una e sa -ti intre in friguri un stup /8-9r cu albine=5 cu puiet si alta un altul cu 12+2caturi 1/2 de juma si plin ful cu di taoati :P ...ore e aceiasi treabaaaa?eu zic ca NUUU :idea: asadar, selectiea-rasa gena-varsta matcii- dalta si nunumai, au si ele un rol intr-o stupina.....P.S-e f simplu =strangi din c.r 2-3 ani,faci cum scrie jony_it si apoi stai linistit si nu mai pazesti pomii....o zi buna s'veti-G.M :!:


daca stam sa comparam ca motiv principal de roit , sau ce determina roitul in mod special , dintre rasa de albine si metoda stuparului . in majoritatea cazurilor stupii roiesc din lipsa de spatiu(lucrari ineficiente ale apicultorului) .

la dumneavoastra in stupina spuneti ca stupi isi fac de cap ?

Eu am rasa din zona voastra de la bunici care au albine de la strabunici (undeva la 30 km de onesti) . bine ca mai am si din alte zone , si nu roiesc. (pentru ca nu le dau eu voie) .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stoparea roirii

Mesajde 5rame » 22 Sep 2017, 15:11

gica.mosu scrie:Yuonyuoon scrie:deci nu vorbim de rasa,gena......Cuuuum? dar despre ce vorbim? nu de albine care roiesc=ce iese din pisica...soareci mamanca=fara numar... 8-) paaai una e sa -ti intre in friguri un stup /8-9r cu albine=5 cu puiet si alta un altul cu 12+2caturi 1/2 de juma si plin ful cu di taoati :P ...ore e aceiasi treabaaaa?eu zic ca NUUU :idea: asadar, selectiea-rasa-gena-varsta matcii- "dalta" si nunumai, au si ele un rol intr-o stupina.....P.S-e f simplu =strangi din c.r 2-3 ani,faci cum scrie jony_it si apoi stai linistit si nu mai pazesti pomii....o zi buna s'veti-G.M :!:


Intre 8-9 rame si 24 rame este o diferenta mult , mult prea mare. Cam de 300% si nicidecum de 20%.
Nu vorbin de alte rase, dar in cazul unei singure rase, carpatina noastra, o asemenea diferenta este imposibila.
Nu gena face diferenta ci dalta.
Sau altfel spus: Sub aceasi dalta asemenea diferente nu exista.
Dar capatand experienta si rupand cateva dalti sper sa inteleg si eu ce face diferenta.

Multumesc pentru raspunsurile primite si daca mai sunt si alte sfaturi, sugestii, idei, sunt mai mult decat bine-venite.

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Stoparea roirii

Mesajde gica.mosu » 22 Sep 2017, 21:00

Yuonyuon scrie: la dv in stupina spuneti ca stupi isi fac de cap? Nu ,nu am scris asa ceva....desi as vrea sa am cat mai multi stupi intrati in friguri....dar,eu GM am dalta de INOX :P si nu-i las sa fac ei ce vor...iata cum: am stupi 12r 1/1 cu 1-2 caturi de 1/2,le dau spatiu la timp=largesc cuibul,le pun la majoritatea recoltoare de polen(nu blocheaza cuibul cu pastura),le pun catul=fac egalari intre "bogati' si "saraci"(schimb de rame cu puiet si larvar=oua)inaite de plecare in pastoral la S1,pun catul 2 cand si la care trebuie,le scot=extrag mierea la timp,le pun polistiren sub capace s-au le asez la umbra,fac roi la timp la cei care construiesc poterase,nu las matca din BR sa treaca in anul 3(o schimb in anul 2),fac selectie doar din fam care intra in friguri greu s-au deloc =botci de SL,in lipsa de cules=fac stimulari......Pentru 5 rame:Roitul este un fenomen biologic NATURAL ce duce la conservarea si perpetuarea specie=ALBINEI si datorita ac fenomen putem obtine un nr mai mare de fam,matci si fam puternice...daca stii ce si cum=daca ai "dalta" buna=experienta indiferent de tipul si marimea lazii=stupului...si nu numai acestea( am scris o parte di ele in MS anterior :idea: O seara buna la ta'ti-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stoparea roirii

Mesajde 5rame » 23 Sep 2017, 20:11

gica.mosu scrie:Yuonyuon scrie: la dv in stupina spuneti ca stupi isi fac de cap? Nu ,nu am scris asa ceva....desi as vrea sa am cat mai multi stupi intrati in friguri....dar,eu GM am dalta de INOX :P si nu-i las sa fac ei ce vor...iata cum: am stupi 12r 1/1 cu 1-2 caturi de 1/2,le dau spatiu la timp=largesc cuibul,le pun la majoritatea recoltoare de polen(nu blocheaza cuibul cu pastura),le pun catul=fac egalari intre "bogati' si "saraci"(schimb de rame cu puiet si larvar=oua)inaite de plecare in pastoral la S1,pun catul 2 cand si la care trebuie,le scot=extrag mierea la timp,le pun polistiren sub capace s-au le asez la umbra,fac roi la timp la cei care construiesc poterase,nu las matca din BR sa treaca in anul 3(o schimb in anul 2),fac selectie doar din fam care intra in friguri greu s-au deloc =botci de SL,in lipsa de cules=fac stimulari......Pentru 5 rame:Roitul este un fenomen biologic NATURAL ce duce la conservarea si perpetuarea specie=ALBINEI si datorita ac fenomen putem obtine un nr mai mare de fam,matci si fam puternice...daca stii ce si cum=daca ai "dalta" buna=experienta indiferent de tipul si marimea lazii=stupului...si nu numai acestea( am scris o parte di ele in MS anterior :idea: O seara buna la ta'ti-G.M :!:


Multumesc mult pentru raspunsul dvs.
E nevoie de experienta, foarte multa experienta si urechi ciulite.

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Stoparea roirii

Mesajde yuonyuon » 23 Sep 2017, 20:17

5rame scrie:Multumesc mult pentru raspunsul dvs.
E nevoie de experienta, foarte multa experienta si urechi ciulite.

Multumesc!


Ia un caiet si alege un stup cu matca ok , saptamanal noteaza in caiet exact ce gasesti : ex cantitate de puiet/pastura/miere , nr de albine (aproximativ) cantitati de puiet capacit in raport cu larvar etc si dupa un an de zile ai sa vezi altfel treburile.

eu am mai sfatuit cativa apicultori incepatori si culmea ca doar unul a facut asa si acuma il intreb eu pe el:))) glumesc . dar e o metoda buna de a invata .. Fisa stupului...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stoparea roirii

Mesajde balasbebe » 24 Sep 2017, 08:15

Daca saptamanal o sa umbli la stupi nu ajungi departe.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Stoparea roirii

Mesajde yuonyuon » 24 Sep 2017, 08:52

balasbebe scrie:Daca saptamanal o sa umbli la stupi nu ajungi departe.
la un stup , nu la stupi. si daca nu stii sa umblii in stupi , nu ajungi nicaieri
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Stoparea roirii

Mesajde 5rame » 26 Sep 2017, 10:43

[url]Pescarul[/url] pe topicul CRESTEREA MATCILOR a scris:

"Pacat ca esti prea departe , m-am reapucat de albine cu 5 ani in urma ,nu am avut in nici un stup botci de roire ,am vazut la alti prieteni , m-am dezvoltat prin cumparare roi si botci ,in rarele cazuri cand am gasit 3-4 botci i-am impartit imediat ,isi schimba matcile cand decid ei ,nu m-ia roit nici un stup ,am vazut si ajutat la prinderea lor la alti prieteni ,ca idee ex. din 50 stupi te pot lasa cam 5-7 stupi fara unul din culesuri atunci cand decid sa schimbe matca , ce zici de asta .Nu vand ,nu cumpar ,doar ma dezvolt cu greu pentru ca stupii mei NU FAC BOTCI ,iar botcile pe care le cumpar probabil matcile la imperechere ia din caracterul trantorilor ."

"Anul trecut toti asteptam 3 culesuri de salcam si un cules turbat dar vremea nu a tinut cu noi ,anul acesta cred cu tarie ca va fi unul bun cu de toate , daca ar incepe ceva botci sant pregatit , am cutii rezerva minim 40 -50 :lol: iar cu datul de lucru Valentin are dreptate cresc 7-8 faguri pe an ."

7-8 faguri crescuti pe an, cuib compact, spatiu in caturi.

Multumesc mult!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Stoparea roirii

Mesajde gica.mosu » 26 Sep 2017, 11:05

Da,f bine ce scrie -pescarul,cu o precizare zic eu:nu -i obligator sa cladesti 7-8 FAGURI/STUP,E SUFICIENT DOAR 3-4 /an pt a asigura rame bune pt ouat+ceara necesara pt achizitie de foite....dicutam nu de mult cu un apicultor(apivasmob)care a vazut la un incepator in stupi rame negre se 8-10 ani :mrgreen: P.S- uneori si eu G.M ,umblu "in limba" dupa niste botci de roire ...dar,nu toate sunt si de calitate...stiti voi si de ce(unii) :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stoparea roirii

Mesajde teinegru64 » 26 Sep 2017, 11:26

gica.mosu scrie:+ceara necesara pt achizitie de foite...

Sau... +ceara pt ati face proprii faguri.Sa fim corecti. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stoparea roirii

Mesajde Avram » 26 Sep 2017, 21:35

gica.mosu scrie:....dicutam nu de mult cu un apicultor(apivasmob)care a vazut la un incepator in stupi rame negre se 8-10 ani :mrgreen:


Ce-i de mirare nea Gica .... 8 - 10 ani faguri in stupi ?

Dumnezeu stie pe unde am citit .... sunt canadieni profesionisti care au faguri mult mai vechi in stupi si nu isi fac atatea griji.
Apicultorul acela incepator poate a vrut si el sa copieze de la ai mai mari !

Acum ce zici , a gresit incepatorul sau nu ?
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Stoparea roirii

Mesajde State » 26 Sep 2017, 23:34

Dan Margarit zicea într-un filmuleț că are faguri și de 20 ani și nu este o prioritate pentru el schimbatul fagurilor. Nu-mi aduc aminte exact in care din filme vorbea dar am reținut partea asta.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Stoparea roirii

Mesajde ignatov andrei » 27 Sep 2017, 06:32

Avram scrie:
gica.mosu scrie:.... sunt canadieni profesionisti care au faguri mult mai vechi in stupi si nu isi fac atatea griji.


Mai au si familii la care "uita" sa intervina cu lunile... si tot nu-si fac griji...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Stoparea roirii

Mesajde jonny_it » 27 Sep 2017, 13:39

State scrie:Dan Margarit zicea într-un filmuleț că are faguri și de 20 ani și nu este o prioritate pentru el schimbatul fagurilor. Nu-mi aduc aminte exact in care din filme vorbea dar am reținut partea asta.


Am si eu faguri de peste 10 ani, dar au stat in cat sau s-a intamplat sa fie prin marginea cuibului.
La fel cum anul acesta am topit si faguri de 2 ani, erau prea negri.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori