Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Alexandru.Chisinau » 27 Sep 2017, 18:42

Pacea Domnului Isus Cristos, mult stimați copii ai Tatălui Ceresc! Ași dori să ne cunoaștem pentru o mai bună colaborare între noi ca apicultori, și pentru o mai dragă părtășie între noi ca frați și surori (în caz că sunt și surori pe acest forum). Am tot căutat pe online apicultori cu frică de Dumnezeu și nu i-am putut găsi pe toți laolaltă. Se zice că cel rău produce dezbinare între copii lui Dumnezeu ce l-au dat uitării și apoi ușurel conduce cu ei după voia sa. Iar Domnul Isus s-a rugat cu voce tare (pentru noi) și l-a rugat pe Tatăl Ceresc să ne facă pe toți una. Să nu uităm această dorință fierbinte a Domnului Isus și să nu uităm că unitatea aduce putere și biruință. Eu cât am scris/activat pe acest forum nu prea mi-am dat seama cine e împăcat cu Dumnezeu (doar cu mici excepții). Acum vi se acordă ocazia să-L proslăviți cât de puțin pe Domnul Isus și să vă prezentați în public cu voie bună, ca unii oameni cu adevărat transformați în inima și mintea lor de Duhul Sfânt. Nu trebuie să ne fie rușine să ne mărturisim credința noastră căci Domnul a zis: dar de oricine se va lepăda de Mine înaintea oamenilor, Mă voi lepăda şi Eu înaintea Tatălui Meu care este în ceruri. (Matei 10:33) Și mai este scris: după cum zice Scriptura: "Oricine crede în El nu va fi dat de ruşine." (Romani 10:11) Deci nu trebuie să ne temem de nimic și nici nu trebuie să ne sfiim să facem cunoștință între noi. Deocamdată nu merge vorba să grămădim grămadă toate averile noastre (ce ni le-a dat Dumnezeu) și să le împărțim între noi în așa mod ca nimeni să nu ducă lipsă de nimic, după cum au făcut-o frații noștri pe timpul Apostolilor. În acest topic ași dori doar pe scurt să ne prezentăm iar pentru o relație mai strânsă de cooperare există viața privată (mesaje private). Fie ca Bunul Dumnezeu să ne ajute la orice gând bun și la orice lucrare bună! Simțiți-vă liberi să scrieți despre orice doriți în limitele voii Domnului. Ar fi frumos poate să ne scrieți cum vă numiți, de unde sunteți, cum ați venit la Domnul, cum vă descurcați în apicultură în țara și zona voastră de trai. Să ne auzim de bine! Fiți binecuvântați de Bunul Dumnezeu în duh, suflet, trup și cu butoaie pline cu miere! :)



Cu apreciere,
Alexandru!
Fişiere ataşate
Proverb.16.24.jpg
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde lucky5strike » 27 Sep 2017, 21:48

Este!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde danmirea » 27 Sep 2017, 22:00

Prezent... :)


Te saluta fratele tau din Bucuresti, apicultor de prin 2011.

Legat de traiul din apicultura ... pentru mine apicultura reprezinta un venit suplimentar, dar asta abia de anul trecut incoa' , in restul anilor doar am bagat bani in ea.
Dar pot spune ca se poate trai frumusel din apicultura dar sa ai peste 100 de familii ....

Pacea Domnului!
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Alexandru.Chisinau » 28 Sep 2017, 10:33

Domnul să vă binecuvânteze!

Danmirea, te salut și eu! Veșnic să trăiești! :)

Da, consider și eu că se poate trăi binișor din apicultură. Fie ca Bunul Dumnezeu să ne ajute și în direcția aceasta :!: :)

Dacă ești din București, unde îți ții stupii? Pe acoperiș, nu ai încercat? ;)


Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Ioan Guist » 28 Sep 2017, 21:10

Guist ioan
0721204990

Suntem o tara de Crestini. Cine o auzit de Domnul Isus, de jertfa Lui, este "insamantat" cu Cuvantul ce nu se intoarce la Cel ce la imprastiat ,fara rod.De fiecare dintre noi (liber arbitru) depinde consolidarea intre persoana noastra si Creator.Va indemn pe fiecare sa-L cautati , sa cercetati toate lucrurile si sa bateti la toate portiile.
Personal ,am intalnit atat Ortodoxi cat si Romano Catolici sau alta confesiune ,cu aplecare si cunoastere intima a Domnului Isus.
Pentru asta eu i-i dau slava Domnului.

Va salut cu sanatate si dorinta de crestere in cunoasterea Domnului!!
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Alexandru.Chisinau » 28 Sep 2017, 21:58

Ioan Guist, fie ca Domnul să vă binecuvânteze!
Mă bucur să vă cunosc, și vă mulțumesc și pentru numărul matale de mobil. Dacă nu vă supărați, poate am să vă telefonez dacă îmi apar întrebări în domeniul apiculturii. Știu că aveți multă experiență! :)

Cu adevărat, să ne ajute Domnul pe toți ca să creștem în cunoașterea Lui :!:


Cu apreciere,
Alexandru
Fişiere ataşate
1qwq.jpg
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde BRUMITA » 29 Sep 2017, 19:56

Mulțumire simplă

Îți mulțumesc Doamne Dumnezeu
Că m-ai făcut eu să fiu eu
Chiar dacă mic si neînsemnat
E minunat
Mi-e bine așa cum voia Ta
N-aș vrea sa fiu nici toți si nici altcineva .
(Benone Burtescu )

O seara frumoasă . :)
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde gica.mosu » 30 Sep 2017, 09:55

lucky5strike scrie:Este!


.....AND I(si eu) :P ...Crestin ORTODOX (botezat in cristelnita) respect (cat pooot) si tin cont de cele 7 porunci(daaaar, ma consider cea mai pacatoasa porsoana 8-) ) fac cruce(cred in ea si nunumai) ma rog la chip cioplit....si da,nu judec pe nimeni indiferent din ce cult=confesiune religioasa face parte.... :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde maximotgv » 01 Oct 2017, 17:24

Bre nea Gica eu stiam ca sunt 10 porunci, ma-tale zici ca respecti 7! Tare-s curios care sunt cele 3 pe care nu le bagi in seama! :?: :roll:
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde alt stupar » 01 Oct 2017, 20:36

Dic !
Ce topic!

Auzi mă... Chisinau, da” tu cum esti copilul Lui ?
Legal sau numai dupa tată ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Mircea_63 » 01 Oct 2017, 21:01

Nu mai...ca e complicat:
Toti suntem copii Lui. Dar Isus zice ca celui caruia ii va fi rusine cu El, la randul Lui, la Judecata, ii va fi rusine cu acela.
Da, numai ca mai zice si ca nu oricine zice: Doamne, Doamne ia si nota de trecere, iar Tatal -desi n-ar trebui sa tii cont ca sunt diferiti, ca de fapt sunt una impreuna cu Sfantul Duh care nu zice nimic- mai zice la randul Sau ca pacatul mandriei e cel mai nesuferit dintre toate, iar mandria asta se poate manifesta si atunci cand faci parada cu credinciosenia ta, asa ca lasa-ti faptele sa vorbeasca si inima sa-ti ramana cum o stim unii.
Dar... nici nu te lua dupa mine, ca nu ma pricep. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde gica.mosu » 01 Oct 2017, 21:43

[
quote="maximotgv"]Bre nea Gica eu stiam ca sunt 10 porunci, ma-tale zici ca respecti 7! Tare-s curios care sunt cele 3 pe care nu le bagi in seama! [/quote]

Pai,alealalte 3.... :mrgreen: ...8: ma uit la vecina peste gard cand...scoate morcov si nu numai...... :mrgreen: 9....mai "fluier cateodata'n biserica".. 8-) 10......sunt(uneori) prea mandru de ce am facut in viataaaa :P ....Amu ai'nta'les :?:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde danmirea » 02 Oct 2017, 21:06

4. se inchina la chip cioplit ...deci incalca porunca a II-a .

In ziua de azi nu te poti mandri ca esti credincios... chiar trebuie sa ai ceva curaj ca sa afirmi, in fata multimii, ca esti fiu al Domnului.


Nu cred ca te poti mandri ca esti credincios, daca recunoasterea in fata unora ca esti credincios este mandrie....apoi mai bine sa nu vorbim niciodata de Dumnezeu.

Crezi ca faptele unora ii aduc pe altii la Dumnezeu si fara vorbe ? Fapte bune fac si necredinciosii.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Alexandru.Chisinau » 03 Oct 2017, 11:12

Vă salut respectuos pe toți. :) Fie ca Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Dacă ați remarcat, în primul mesaj (de descriere a topicului) am scris: În acest topic ași dori doar pe scurt să ne prezentăm iar pentru o relație mai strânsă de cooperare există viața privată (mesaje private). Fie ca Bunul Dumnezeu să ne ajute la orice gând bun și la orice lucrare bună! Simțiți-vă liberi să scrieți despre orice doriți în limitele voii Domnului. Ar fi frumos poate să ne scrieți cum vă numiți, de unde sunteți, cum ați venit la Domnul, cum vă descurcați în apicultură în țara și zona voastră de trai. Să ne auzim de bine!

Deci am fost nevoit să raportez vreo două mesaje căci instigă la ceartă și aduc prejudicii acestui topic, vă rog să nu vă supărați. Iar pe voi, frați de cruce, vă rog să raportați și voi mesajele ce nu se încadrează în acest topic, sau nu sunt în limitele voii Domnului Isus Cristos din Nazaret. Și nu răspundeți la mesajele provocătoare, nu mai zic că nu trebuie de luat la ceartă și vorbe goale cu nimeni. Cine dorește să pună întrebări oftopic (înafara subiectului) să se adreseze în privat (vă rog frumos). Pentru cine nu a priceput deocamdată: acest topic este pentru cei ce se consideră copii ai lui Dumnezeu (conform convingerilor noastre religioase) și nu pentru cei ce doresc să devină copii ai lui Dumnezeu sau care urăsc copiii lui Dumnezeu. Nu pot permite ca acest topic ce l-am deschis să se transforme într-un măcel verbal sau într-un fel de bordel cu glume proaste. :oops: :|
Consider că nu e greu de priceput ce se cere în acest topic, doar un pic de respect să fie, dragi și mult stimați apicultori.
Mulțumesc tuturora de înțelegere!
Domnul Isus Cristos să vă binecuvânteze pe toți!

Cu apreciere,
Alexandru
Fişiere ataşate
0.fagure.mananca1.jpg
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 03 Oct 2017, 14:04

gica.mosu scrie:[
quote="maximotgv"]Bre nea Gica eu stiam ca sunt 10 porunci, ma-tale zici ca respecti 7! Tare-s curios care sunt cele 3 pe care nu le bagi in seama! ...

Pai,alealalte 3.... :mrgreen: ...8: ma uit la vecina peste gard cand...scoate morcov si nu numai...... :mrgreen: 9....mai "fluier cateodata'n biserica".. 8-) 10......sunt(uneori) prea mandru de ce am facut in viataaaa :P ....Amu ai'nta'les :?:


- Mosu, oamenii astia au si ei dreptul la un colt al lor. Topicul reclama o anumita decenta si sobrietate.
Respecta-le dreptul de a se manifesta public asa cum considera ei de cuviinta. Poti sa nu fi de acord cu ei, chiar sa contesti, sa combati. Argumentat.
Dar daca nu ai nimic cu care sa contribui la un schimb de idei, mai bine abtine-te !

Nu editez sau sterg postarea ta, pentru ca sa ramana 'studiu de caz'.
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde cristi_vidican » 03 Oct 2017, 16:16

LUPU' ALBINELOR scrie:Nu editez sau sterg postarea ta, pentru ca sa ramana 'studiu de caz'.

Lupule, când am văzut că te-ai băgat aici, am crezut că vei fluiera în Biserică.
Am fost plăcut impresionat de abordare. :)

Este un topic în care ar trebui să mă bag și eu puțin.

Dar, vreau doar să fac o remarcă, puțin ironică.
Sunt mulți care, în timpul vieții se declară anti creștini, anti biserică, nu suportă ritualurile religioase, preoții etc.
Dar, la un moment dat îi văd cu sărumâna pe lângă toate acestea de mai sus.
Ba că e nevoie de botez (al copilului), ba că trebuie să se cunune și ei la popa, ba că trebuie popa să vină să-l împărtășească că moare mâine seară, ba că să ne rugăm pentru ei.

Nu-i bai, Domnul primește pe oricine și-n ultima secundă.

Doar că unii se dau mari cocoși, până bate vântul. Apoi ne descoperim toată credința care nu o avem.

Hai că am început să predic. :lol:

P.S. Referitor la a fi copilul lui Dumnezeu, Scriptura spune că unii cred că sunt, doar că la judecat vor afla că nu au fost niciodată. Să ne cercetăm fiecare!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori