Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde stefanbad » 28 Sep 2017, 12:33

Daca temperaturile sunt in jur de 20 de grade (asa cum vor mai fi in saptamanile urmatoare langa Bucuresti), se mai poate da sirop (din comert) - eventual si cu protofil - albinelor?
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde 5rame » 28 Sep 2017, 12:42

La aceasta data nu mai este indicat sa se dea sirop la albine. Cel mult se mai poate descapaci dupa diafragma, pentru mici retusuri.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde mausica » 28 Sep 2017, 13:18

5rame scrie:La aceasta data nu mai este indicat sa se dea sirop la albine. Cel mult se mai poate descapaci dupa diafragma, pentru mici retusuri.

Ai incercat tu sa dai si nu l-au luat ??
Pai la 20gr si iarna iti ia siropu nene.
Clima care era pe vremea cand s-au scris cartile a disparut de mult !!!!
Adaptati-va odata situatiei actuale !!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde jonny_it » 28 Sep 2017, 13:59

mausica scrie:
5rame scrie:La aceasta data nu mai este indicat sa se dea sirop la albine. Cel mult se mai poate descapaci dupa diafragma, pentru mici retusuri.

Ai incercat tu sa dai si nu l-au luat ??
Pai la 20gr si iarna iti ia siropu nene.
Clima care era pe vremea cand s-au scris cartile a disparut de mult !!!!
Adaptati-va odata situatiei actuale !!!


Da clima este alta, dar albinele de iernare o sa fie tot alea pana la primavara. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde 5rame » 28 Sep 2017, 14:06

Stefanbad,

Acel sirop il vor lua, dar problema este, ce vor face cu el!?????

Ati obervat ca la aceasta data avem in stupi oua + puiet capacit dar foarte putin sau deloc puiet larvar!????? Asta pentru ca la aceasta data familia de albine nu mai creste cantitativ ci doar in mica masura calitativ.

Acum:

1. Daca nu aveti miere in ei, nu dati sirop, mai bine le dati turta deasupra.

2. Daca aveti miere in ei, dar ramele din mijlocul cuibului, dupa ce a eclozionat puietul, raman doar cu 5-10 cm coronita de miere capacita, dati rame la descapacit.

3. Daca aveti miere in ei, cel putin cate jumate miere capacita pe fiecare rama, nu ii mai deranjati.

4. Daca aveti prea putine intervale de albina, uniti.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde stefanbad » 28 Sep 2017, 15:24

Desi nu mai e activitate ca in toiul verii, totusi inca 3 saptamani de 20 de grade inseamna ceva activitate.. ma gandeam ca siropul pe care il mai pun acum (0.5 l / saptamana) sa il aiba de consum, acum.
Cu siguranta voi mai face ceva restrangeri saptamanile viitoare.
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde jonny_it » 28 Sep 2017, 15:29

stefanbad scrie:Desi nu mai e activitate ca in toiul verii, totusi inca 3 saptamani de 20 de grade inseamna ceva activitate.. ma gandeam ca siropul pe care il mai pun acum (0.5 l / saptamana) sa il aiba de consum, acum.
Cu siguranta voi mai face ceva restrangeri saptamanile viitoare.


Stii bancul ala cu una cu mancare una pentru dormit? :lol: Nu este asa. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde cristi_vidican » 28 Sep 2017, 15:49

5rame scrie:
1. Daca nu aveti miere in ei, nu dati sirop, mai bine le dati turta deasupra.

Asta nu aș recomanda nimănui.

Dacă ai descoperit acum că nu ai rezerve suficiente, dă sirop F40, nediluat cât să fie suficient să nu mai trebuiască să dai turte.
Decât turtă toată iarna, ca să nu mai zicem la ce cost, mai bine sirop concentrat acum.
Nu înțeleg de ce e voie miere după diafragmă și nu sirop F40? :idea:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde cristi_vidican » 28 Sep 2017, 15:52

Îndopați-vă stupii cu mâncare, de să nu mai aibă unde o pune.
Și la primăvară, și mai ales la salcâm, vă veți aduce aminte de mine.

P.S. Atenție doar la roire. Miere multă plus polen de afară, plus o regină sănătoasă .... rupe tot.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde 5rame » 28 Sep 2017, 16:23

cristi_vidican scrie:Îndopați-vă stupii cu mâncare, de să nu mai aibă unde o pune.
Și la primăvară, și mai ales la salcâm, vă veți aduce aminte de mine.

P.S. Atenție doar la roire. Miere multă plus polen de afară, plus o regină sănătoasă .... rupe tot.


Sunt intru totul de acord cu dvs. Nu indoparea este problema ci data la care se face. Chiar si invertit tot sirop este, trebuie ventilat, aranjat(mutat) in cuib si capacit, cand sa le faca pe toate?????????

Am ceva miere in ei, dar am si rame pe mijloc care nu ma multumesc, asa ca mai descapacesc dupa diafragma. Am mare teama ca nu o sa capaceasca suficient.

MIERE NECAPACITA( in iarna) = PROBLEME CU NOSEMOZA, asa ca fac descapacirea cu ceva strangere de inima.

Nu recomand iernarea stupilor pe turta, nu am facut niciodata, gasesc ca este foarte gresit, dar cred ca este mai gresit sa se dea sirop la aceasta data.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde 5rame » 28 Sep 2017, 16:38

cristi_vidican scrie:
5rame scrie:
1. Daca nu aveti miere in ei, nu dati sirop, mai bine le dati turta deasupra.

Asta nu aș recomanda nimănui.

Dacă ai descoperit acum că nu ai rezerve suficiente, dă sirop F40, nediluat cât să fie suficient să nu mai trebuiască să dai turte.
Decât turtă toată iarna, ca să nu mai zicem la ce cost, mai bine sirop concentrat acum.
Nu înțeleg de ce e voie miere după diafragmă și nu sirop F40? :idea:


Imi cer scuze, acum am cautat si am vazut ca F40 are substanta uscata 78.6%, probabil in conditiile in care ramane "nediluat". Nu am folosit.
Ar mai ramane problema capacirii, inseamna ca e bun la mici retusuri dar imi mentin parerea , nu la completari, pentru data aceasta, aproape inceput de octombrie.

multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde Balian » 28 Sep 2017, 16:39

stefanbad scrie:Daca temperaturile sunt in jur de 20 de grade (asa cum vor mai fi in saptamanile urmatoare langa Bucuresti), se mai poate da sirop (din comert) - eventual si cu protofil - albinelor?

La această dată sirop nu prea este indicat, dar cu Protofil fatal error.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde varza » 28 Sep 2017, 17:17

Daca ai descoperit acum ca nu ai miere baga pe "gat" la albina suficient cat sa ajunga in primavara (adica minim 13kg miere sau echivalent in sirop ..... Sirop gata invertit care il gasesti la mag apicole) decat sa stai toata iarna cu morcovu si sa umbli cu turte. 2. Atentie la proteina. ... In mod normal cand se hranesc familiile de albine cu sirop cantitatea de polen adusa in cuib creste f mult. Daca nu au suficienta proteina durata de viata a albinei va fi MICA! La aceasta data nu stiu cat polen se mai gaseste in natura!
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde Arhivistu » 28 Sep 2017, 20:07

Daca mai ramane miere necapacita dar este acoperita de ghem nu e nici o problema!
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde talex » 28 Sep 2017, 20:26

Îți uzezi albina cu sirop dat tarziu.. Siropul de completare se da în august. Cu stimularile poți merge pana în 10- 15 septembrie. Apoi cu rama după diafragma. DescapacitA. E simplu.
Altfel suporți consecințe în primăvara. Dacă ajungi.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde Ioan Guist » 28 Sep 2017, 21:19

cristi_vidican scrie:Îndopați-vă stupii cu mâncare, de să nu mai aibă unde o pune.
Și la primăvară, și mai ales la salcâm, vă veți aduce aminte de mine.

P.S. Atenție doar la roire. Miere multă plus polen de afară, plus o regină sănătoasă .... rupe tot.


Inca-i cald.
Ca si regula.Cat timp mai este puiet in rama (oricat) inseamna ca temperatura de "coacere" a siropului, e la locul ei.
Baga sirop si dormi linistit.Ce eclozeaza acopere ce se uzeaza.Foarte important e sa fie mancare doldora.Deranjul cu turtele uzeza muuuult mai mult acum si sa nu mai zic in iarna.

Numai bine

PS Inca am vetre unde mai dau zahar
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori