Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: varatraz?

Mesajde cristi_vidican » 09 Sep 2017, 20:12

Balian scrie:Am întrebat să stiu ce să spun colegilor care folosesc Varatraz.
Varatraz conţine 150g/litru amitraz ambalat la 10ml omologat+PNA
Varachet forte conţine 200g/l amitraz + 240g tau-fluvalinat ambalat la 6,5ml omologat+PNA
Mitak conţine 200g/l amitraz ambalat la 50ml neomologat
Varroua poate să prezinte rezistenţă faţă de fluvalinat amintit de DM şi în multe articole scrise.
Nu ştiu ce preţuri au dar cred că merită să ne informăm.
Fiecare face cum crede.

Din ce știu eu, Varatrazul are aceeași cantitate de amitraz cât are și Varachetul.
Doar că Varachetul Forte mai are și taufluvalinatul. Care are efect și asupra braulei, dacă există. Eu n-am văzut până acum.
A fost o discuție anul trecut legată de prospectul VF. După discuții la ICDA, am fost asigurat că nu s-a schimbat nimic, doar că au fost nevoiți să scrie prospectul după normele europene.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: varatraz?

Mesajde kiloz » 09 Sep 2017, 20:57

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: varatraz?

Mesajde Balian » 09 Sep 2017, 21:11

kiloz scrie:https://www.google.ro/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.icbmv.ro/prospecte/varachet_forte_120281.pdf&ved=0ahUKEwjE4oL81JjWAhXMuhoKHUAdCmsQFgh4MBs&usg=AFQjCNGmLZpZ4-Pk9YP01bSfS1FL2Sx2RQ

De aici am luat cifrele.
http://apiardeal.ro/index.php?pagina=varachet_forte
Esenţa problemei era alta.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: varatraz?

Mesajde cristi_vidican » 09 Sep 2017, 21:11

kiloz scrie:https://www.google.ro/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.icbmv.ro/prospecte/varachet_forte_120281.pdf&ved=0ahUKEwjE4oL81JjWAhXMuhoKHUAdCmsQFgh4MBs&usg=AFQjCNGmLZpZ4-Pk9YP01bSfS1FL2Sx2RQ

După prospectul vechi se poate vedea cum cantitatea de amitraz din Vf e aceeași cu cea din Varatraz
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: varatraz?

Mesajde alin m » 01 Oct 2017, 19:58

Am folosit azi varatraz. Benzile nu au ars ca la varachet. La aprindere se facea flacara apoi mocneau chiar se si stingeau. Ar trebui sa imi fac griji ?
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: varatraz?

Mesajde Arhivistu » 01 Oct 2017, 20:16

Trebuie sa fie uscate bine ca sa arda,ard mai rau ca la varachet,de preferat ar fi sa pui varatrazul pe benzi de varachet.Trebuia sa te uiti dupa tratament daca au ars complet,daca nu au ars de tot iti dai si tu seama ca nici tratamentul nu e facut cum trebuie.
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: varatraz?

Mesajde alin m » 01 Oct 2017, 20:20

alin m scrie:Am folosit azi varatraz. Benzile nu au ars ca la varachet. La aprindere se facea flacara apoi mocneau chiar se si stingeau. Ar trebui sa imi fac griji ?


Cred ca imi raspund singur
Fişiere ataşate
Capture.PNG
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: varatraz?

Mesajde alin m » 01 Oct 2017, 20:23

Folosesc un varojet la care vad banda cum arde. Nu am gasit Varachet in aceasta toamna.
Pachetul de Varatraz l-am desfacut langa stupi. Mai sigilat si mai proaspat de atat nu se putea.

Cum adica sa fie uscate. Se vand ude ? :shock:
Am procedat ca la Varachet, picaturi cu spatii intre ele ca sa fie arderea completa. Benzile sunt porcarii la Varatraz. Asta e prima mea impresie.
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: varatraz?

Mesajde Arhivistu » 01 Oct 2017, 21:24

Nu se vand ude ! Dar daca sunt putin ingaduite nu mai ard,trebuie puse la soare sau undeva sa fie f bine uscate!
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: varatraz?

Mesajde cobi » 04 Oct 2017, 21:11

au ars majoritatea la mine...cele care ramasesera erau cam 80-90% din lungimea benzii arse..efectul e putin "?"
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori