Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Condens in stup cu fundul gol

Mesajde Mihaii » 01 Oct 2017, 12:43

Salutare, am observat ca la toti stupii am condens in partea stanga, toti au fundul gol, de ce fac condens? Am folie peste rame si ziare peste folie, podisor si capac.
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde varza » 01 Oct 2017, 13:00

Dar nu ai spus in care parte se afla albinele :D . Oricum principala problema este faptul ca folia nu etanseaza din ce am inteles. Personal folosesc placaj de lemn ca podisor+ fund av.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde Closcutz » 01 Oct 2017, 13:01

Din cauza foliei ca doar nu din alta pricina... Eu nu o folosesc desi accept si argumentele in favoarea foliei...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde Mihaii » 01 Oct 2017, 13:04

Albinele se afla pe partea unde se produce condensul, fundul este gol, dar condens tot este
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde Domn_sergiu » 01 Oct 2017, 17:15

Condens apare in toti stupii in care vietuiesc albini.M'nealui sa sperie ca vede picaturi de apa,( pe care nu le ar vedea daca s ar uita la 5 dimineata)Daca ar avea fund plin si ordins 1cm /rama ne ar zice si da rautati pricinuite da condens...Da nu zice...
Domn_sergiu
 
Mesaje: 27
Membru din: 24 Oct 2012, 18:40

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde yuonyuon » 01 Oct 2017, 17:40

Mihaii scrie:Albinele se afla pe partea unde se produce condensul, fundul este gol, dar condens tot este
pfff....cum?...fund Av ..si face condens.... imposibil.
Sa vedem ce raspunde publicul mai intai.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde Mihaii » 01 Oct 2017, 19:14

Eu vreau doar o soluţie, de caterinca nu prea imi arde ...o fi din cauza ca in perioada asta schimbarile de temperatura sunt bruste?
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde yuonyuon » 01 Oct 2017, 19:31

Mihaii scrie:Eu vreau doar o soluţie, de caterinca nu prea imi arde ...o fi din cauza ca in perioada asta schimbarile de temperatura sunt bruste?


Ai puiet in stupi si deaia . afara is 5 grade . fa si tu socoteala.

la ce numesti tu condens ? 2 picaturi de apa ? vino cu date mai exacte .

ps: nu vezi ca lumea isi da cu parerea pentru ca nu vi cu detalii
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde cristi_vidican » 01 Oct 2017, 20:16

Condensul apare în situația în care aerul cald și umed întâlnește o suprafață rece.
Dacă acolo unde se face condens, se pune un material izolant, condensul nu se face.
Sau se mărește aerisirea ca să dispară umezeală datorată respirației.

Ziarele nu ajută nimic dacă sunt puse peste folie.
Folia e izolată cât de cât dacă peste ea se pune polistiren.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde alt stupar » 01 Oct 2017, 20:20

Mihaii scrie:Eu vreau doar o soluţie, de caterinca nu prea imi arde ...


soluția sa fie mai concentrata sau e suficienta si o emulsie ? :shock:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde Balian » 01 Oct 2017, 20:33

cristi_vidican scrie:Dacă acolo unde se face condens, se pune un material izolant, condensul nu se face.

Dacă aceea izolație se pune în interior condensul se transformă în mucegai, în lipsă de aerisirea zonei.
Dacă se izolează în exterior întradevăr se elimină suprafața rece și condensul nu se face.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde Mihaii » 01 Oct 2017, 22:52

yuonyuon scrie:
Mihaii scrie:Eu vreau doar o soluţie, de caterinca nu prea imi arde ...o fi din cauza ca in perioada asta schimbarile de temperatura sunt bruste?


Ai puiet in stupi si deaia . afara is 5 grade . fa si tu socoteala.

la ce numesti tu condens ? 2 picaturi de apa ? vino cu date mai exacte .

ps: nu vezi ca lumea isi da cu parerea pentru ca nu vi cu detalii

Condens il numesc ala care nu iti permite sa te uiti prin zona respectiva a foliei si unezeste rama de sub el, nu foarte tare, dar destul; https://photos.app.goo.gl/kOjMAZLAEGQbM6S93

Sub folie nu pun si nu am de gând sa pun nimic, nici nu imi imaginez ce dezastru ar fi daca materialul respectiv ar fi inbibat de apa.. La unii stupi am in podisor bagat polistiren de 5, dar si fara, tot fac condens ...puiet mai este, dar destul de puţin, nu cred ca aia ar fi problema..
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde yuonyuon » 01 Oct 2017, 23:01

Mihaii scrie:
yuonyuon scrie:
Mihaii scrie:Eu vreau doar o soluţie, de caterinca nu prea imi arde ...o fi din cauza ca in perioada asta schimbarile de temperatura sunt bruste?


Ai puiet in stupi si deaia . afara is 5 grade . fa si tu socoteala.

la ce numesti tu condens ? 2 picaturi de apa ? vino cu date mai exacte .

ps: nu vezi ca lumea isi da cu parerea pentru ca nu vi cu detalii

Condens il numesc ala care nu iti permite sa te uiti prin zona respectiva a foliei si unezeste rama de sub el, nu foarte tare, dar destul; https://photos.app.goo.gl/kOjMAZLAEGQbM6S93

Sub folie nu pun si nu am de gând sa pun nimic, nici nu imi imaginez ce dezastru ar fi daca materialul respectiv ar fi inbibat de apa.. La unii stupi am in podisor bagat polistiren de 5, dar si fara, tot fac condens ...puiet mai este, dar destul de puţin, nu cred ca aia ar fi problema..
hai ca mai facut curios.. vreau sa vad si eu cum de crezi asa si nu asa ?

1 unu la mana . daca ai puiet atunci ai temperatura si umiditate crescute . si lipsa de ventilatie .

................Dar hai ca sati zic .. răspunsu . peste folia aia pune o patura ceva sa izolezi termic . folia e rece .. prea rece...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde namzeb » 02 Oct 2017, 07:40

Daca ai fund AV si pe podisor folie, nu se face aerisirea si din aceasta cauza se produce condens.Afara rece in stup se produce caldura si cum intre cele doua paturi de rece (podisor si fund ) se va produce condens exact ca la fenomenul de ploaie.Indoaie un colt al foliei pe directia urdinis -spate sa se faca aerisirea.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde Mihaii » 02 Oct 2017, 18:01

yuonyuon scrie:
Mihaii scrie:
yuonyuon scrie:
Mihaii scrie:Eu vreau doar o soluţie, de caterinca nu prea imi arde ...o fi din cauza ca in perioada asta schimbarile de temperatura sunt bruste?


Ai puiet in stupi si deaia . afara is 5 grade . fa si tu socoteala.

la ce numesti tu condens ? 2 picaturi de apa ? vino cu date mai exacte .

ps: nu vezi ca lumea isi da cu parerea pentru ca nu vi cu detalii

Condens il numesc ala care nu iti permite sa te uiti prin zona respectiva a foliei si unezeste rama de sub el, nu foarte tare, dar destul; https://photos.app.goo.gl/kOjMAZLAEGQbM6S93

Sub folie nu pun si nu am de gând sa pun nimic, nici nu imi imaginez ce dezastru ar fi daca materialul respectiv ar fi inbibat de apa.. La unii stupi am in podisor bagat polistiren de 5, dar si fara, tot fac condens ...puiet mai este, dar destul de puţin, nu cred ca aia ar fi problema..
hai ca mai facut curios.. vreau sa vad si eu cum de crezi asa si nu asa ?

1 unu la mana . daca ai puiet atunci ai temperatura si umiditate crescute . si lipsa de ventilatie .

................Dar hai ca sati zic .. răspunsu . peste folia aia pune o patura ceva sa izolezi termic . folia e rece .. prea rece...

Pai sunt 40-50 de pui aproape gata de ecluzionare, deci...peste folie am ziare, peste ziare am podisor pentru hranitor, in podisor sunt 5cm de polistiren...cred ca este mai bine decat cu paturica..
namzeb scrie:Daca ai fund AV si pe podisor folie, nu se face aerisirea si din aceasta cauza se produce condens.Afara rece in stup se produce caldura si cum intre cele doua paturi de rece (podisor si fund ) se va produce condens exact ca la fenomenul de ploaie.Indoaie un colt al foliei pe directia urdinis -spate sa se faca aerisirea.Cu respect

am sa indoi un colt de folie, multumesc frumos!
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Condens in stup cu fundul gol

Mesajde yuonyuon » 02 Oct 2017, 19:11

ce ai tu acolo nu poti sa numesti condens, e normal . Ce am vazut la alti storceau ziarele ....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori