Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde asd5 » 02 Oct 2017, 07:47

Chestiile asta cu rezistenta sunt povesti pe care nu le mai cred.
Faptul ca stuparii aplica tratamente necorespunzatoare in prezenta puietului e marea buba. Si mi se pare normal ca anul asta sa fie putini paduchi din moment ce anul trecut s-au "detonat" in stil mare. Strategiile antipaduchi trebuie sa difere in functie de gradul de infestare si momentum. Schemele standard sunt depasite.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde Balian » 02 Oct 2017, 08:15

asd5 scrie:Chestiile asta cu rezistenta sunt povesti pe care nu le mai cred.
Faptul ca stuparii aplica tratamente necorespunzatoare in prezenta puietului e marea buba. Si mi se pare normal ca anul asta sa fie putini paduchi din moment ce anul trecut s-au "detonat" in stil mare. Strategiile antipaduchi trebuie sa difere in functie de gradul de infestare si momentum. Schemele standard sunt depasite.

Rezistența varroa la o substanță se poate verifica cred destul de ușor. Când se fac roiuri scuturate (fără puiet) în mod normal se face tratament. Imediat după tratament se verifică cu zahăr pudră sau alcool. Dacă tratamentul s-a aplicat corect și tot cade în număr mai mare este bai cu aceea substanță.
Cred că aplicările necorespunzătoare în mare măsură constă în nerespectarea lungimii perioadei căpăcite și ritmicitatea aplicării care rezultă din idea cât stă păduchii pe albină înainte să intre în celulă. La această problemă cum citesc părerile sunt foarte variate.
Anul trecut a detonat infestația și au murit ce trebiuau să moare. Fapt ce demostrează că schemele standard sunt depășite. De aceea avem periodic infestații mari că mai cred mulți în sheme standard.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde tiih » 02 Oct 2017, 10:48

Hunbee scrie:Doua tratamente?
Nu unul?
Eu din cate stiu de la dozajul clasic era un singur tratament fara puiet.
Intreb ca aud cum unii au dat 4 trat. si vor sa dea inca 3.
Nu e cam mult si ne trezim cu pierderi la matci si ceara plina de amitraz?
Intreb si eu.


Da,dou tratamente in lipsa puietului,la ultimul suplimentar cazand si ultimii paduchi....ca sa nu mai fac alte tratamente in primavara ...in vara....3...4 in total in septembrie octombrie...
Nu cad mai multe matci decat atunci cand as face 5..8..si primavara si vara....
Caderea matcilor e "tributul" pe care trebuie sa al platim paduchelui...
Ce nu stiu multi este ca nosema o data instalata...isi cere un "tribut" mul mai mare in matci, pe timpul iernii si e mult mai periculoasa .... :!:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde Hunbee » 03 Oct 2017, 14:10

"Chestia cu rezistenta sunt povesti"?
Pai oare "chestia" ca paduchele nu moare mai nou decat de la dublul tratamentelor de acum 5-6 ani nu poate fi o dovada ca "chestia cu rezistenta" deja se manifesta?
Nu e exclus.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde Balian » 03 Oct 2017, 14:50

Hunbee scrie:"Chestia cu rezistenta sunt povesti"?
Pai oare "chestia" ca paduchele nu moare mai nou decat de la dublul tratamentelor de acum 5-6 ani nu poate fi o dovada ca "chestia cu rezistenta" deja se manifesta?
Nu e exclus.

În urmă cu 25-30 de ani am dat de două ori toamna cu varachet (să nu mai vorbesc de Sineacar 1978-1982) și erau protejate. Dacă am
proceda la fel azi cred că am fi total protejat de lucrul de primăvara următoare. :P :cry:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde teinegru64 » 03 Oct 2017, 14:55

Daca la beciul domnesc albinele ar fi protejate de varooa .....as merge cu drag. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde tinumaftei » 03 Oct 2017, 15:23

Ce sunt alea tratamente împotriva varoozei?
Vrem sa zicem ca aplicarea de fel și fel de substanțe, pe fel și fel de suporturi, cu fel și fel de scule, in doze cere seamănă mai degrabă cu Auschwitz, astea, se numesc TRATAMENTE?
Cu 6,5 ml de amitraz (12-20%)se trateaza aproximativ 50 de familii in cazul unui tratament omologat. Și cad păduchii an de an de mai bine de 30 de ani. Comparativ, am văzut retete pe internet la care pentru tratamentul aceluiași număr de familii se administrează 125-150ml de amitraz. Adică de vreo 25 de ori mai mult. Mi se pare logic ca dacă ar exista supraviețuitori au acestui " tratament" ei sa fie imuni la o doza corecta terapeutic. Din câte am înțeles au fost aplicate de către unii inovatori doze de amitraz la care și albinele au fost omorâte, nu numai varooa.
Și exemplul de mai sus este doar cu o substanța. Dar asta se întâmpla și cu celelalte substanțe eficiente împotriva varoozei. X testează o metoda, Y aude de metoda lui X și, neavând încredere deplina, dublează doza ca sa fie sigur de rezultat, Z și următorii fac la fel și formula ajunge sa intoxice Albinele. Apoi ne plângem împotriva substanței..... și apar poveștile și prim repetare se transforma in Legende.
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde teinegru64 » 03 Oct 2017, 16:01

Anul asta legenda a murit.La 15 iulie.Atunci cand prospectu' ne propune un tratament eficace.Prospect pentru pinguini...salut valter...Si produsu' a disparut
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde Hunbee » 03 Oct 2017, 17:36

Tinumaftei, de acord.
Exista o psihoza a tratamentelor cu tot felul de variante "home made".
Nu stiu daca e o directie buna, si cu siguranta apar situatii de sub/supradozaj.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde tinumaftei » 03 Oct 2017, 17:55

Hunbee scrie:Tinumaftei, de acord.
Exista o psihoza a tratamentelor cu tot felul de variante "home made".
Nu stiu daca e o directie buna, si cu siguranta apar situatii de sub/supradozaj.

Da, exista o presiune pe apicultor din doua direcții.
Prima, prețul. Medicamentele bune sunt scumpe.
A doua, garanția. In ciuda prețului exagerat de mare, nici un vânzător/ producător de medicamente nu oferă o garanție reala. Mai ales pe partea acaricidelor "BIO" unde prețurile sunt nesimțit de mari și eficientă foarte scăzută!
Și atunci te apuci de tuns mopul și dai cu acaricide intr-un stup mai mult decât primește un hectar de livada sau de rapița!!! A formula un medicament nu e chiar la îndemâna oricui!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde Hunbee » 03 Oct 2017, 18:08

Exact.
Si daca rezultatele "experientelor", posibilii paduchi rezisteti, ar ramane in stupul "experimentatorui", nu as avea nemultumiri. Fiecare cum il taie capul.
Dar din pacate degeaba tratez eu cu doze corecte si evit (cel putin incerc) sa creez "superacarieni", cand in pastoral sunt infestat cu ei si atunci trebuie sa aplic si eu 9 fumigatii pe an ca sa controlez cat de cat situatia.
Cand am auzit de la colegul din comuna aplica 7 fumigatii in toamna asta m-am crucit.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde kiloz » 03 Oct 2017, 20:34

Arhivistu scrie:Unde si cine a facut studiul ca in urma tratarii cu amitraz se dezvolta sporii de nosema?! Asta chiar n-am mai auzit-o! :shock:

Nu numai studii sunt, dar si singur se poate trase concluzile.

Colegul nostru de pe forum scrie:
-Ajung iar la concluzia ca gradul de infestare cu nosema este legat si de chimicalele care le folosim noi ca si tratamente + lucrarile + hrana pe care o dam albinelor.-
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde cucubau » 03 Oct 2017, 22:23

kiloz scrie:Colegul nostru de pe forum scrie:
-Ajung iar la concluzia ca gradul de infestare cu nosema este legat si de chimicalele care le folosim noi ca si tratamente + lucrarile + hrana pe care o dam albinelor.-

Este doar o parte din adevar, nosema profita de ori ce amanunt ce creeaza discomfort albinelor , iar in urma nosemei vin toate relele , care la randul lor slabesc si mai mult organismul albinelor.
Cand se va intelege ca nosema favorizeaza varroua si numarul mare de tratamente antivarroua favorizeaza nosema alta va fi realitatea.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde filip » 03 Oct 2017, 22:36

In august am pus Mavrirol iar ieri am facut un Varachet.
In primavara voi folosi betisoare sarbesti,am vazut ce randament au la o stupina infestata a unui vecin.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde peterneamt » 27 Oct 2017, 09:08

;)
Numărarea numărului de acarieni varroa în stup este esențială pentru obținerea tratamentului potrivit la momentul potrivit. Videoclipul Dr. Claire Beauvais, medic veterinar apicol, explicând metoda de numărare a varroa cu zahăr cu glazură. Materiale necesare: - Borcan de sticlă (borcan de miere de un kilogram) - Sită (pălărie de apicultor) - Zahăr de gheață - Filtru (cafea) - Elastic - Suport pentru filtre (Scotch) apă
Metoda de numărare a acarienilor varroa cu zahăr de glazură (medic veterinar apicol)

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde kovacslg » 28 Oct 2017, 11:51

2013 infestatie slaba, cules bun la salcam, cules foarte bun la poliflora stationar
2014 infestatie foarte puternica, cules 000 la salcam, cules 000 la poliflora stationar
2015 infestatie slaba, cules slab la salcam mediu la poliflora stationar
2016 infestatie puternica, cules 0 la salcam, bun in stationar poliflora
2017 infestatie slaba, cules bun la salcam, slab in stationar poliflora

Tratamente:
- de la inceput am facut 3-4 tratamente/an cu varachet. 3 picaturi la corp 1/1 10 rame
- primul dupa ce sunt luate magaziile 05-15 august
- urmatoarele in functie de infestatia constatata la primul tratament
- ultimul dupa 10 oct, obligatoriu la temperaturi de 14-15 grade cu ghem rasfirat

Pierderi sunt si le accept.
In anii cu infestatii masive e depopulare puternica la cca 10 % din familii, pe care le desfiintez in acea toamna la unificari egalizari
Familiile cu infestatii medii sunt desfiintati in anul urmator la unificari primavara sau la formare roi (niciodata cu botci sau matci din aceste familii)
Posibile avantaje:
- selectia / eliminarea familiilor fara rezistenta la varroa
- dezvoltare f buna a familiilor - ceara, stupul fara acumulari mari de amitraz.
- miere curata fara amitraz
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori