Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA APICULTURA BIO

Discutii despre apicultura bio , tratamente , legislatie , conversie etc..Poate fi apicultura biologica o solutie...ramane de vazut .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Albinarit Fara Tratamente

Mesajde Ion Loghin » 04 Oct 2017, 09:52

Buna ziua. Sant curios sa stiu daca in Romania exista apicultori ce nu aplica tratamente, adica fara utilizarea chimicalelor de orice natura, contra varoa si a altor daunatori ai albinelor. In strainatate exista multi apicultori ce nu folosesc tratamentele. Am multe exemple in acest sens. Dar in Romania? Exista cineva? Asi vrea sa deschidem si sa dezvoltam acest subiect. Asi vrea sa impartasim pareri la subiect. Personal, practic acest model de apicultura de vre-o 6 ani. Am ceva experienta. Dar mai sant multe de invatat.
Ion Loghin
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Oct 2017, 09:28

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde Ioan Guist » 04 Oct 2017, 10:36

Apicultura fara tratamente si fara profit.
Apcultura de dragul apiculturii , hoby adica. Foarte bine si se poate desface subiectul in milioane de fatete.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde mellis » 04 Oct 2017, 11:13

Sunt multi care au practicat sau practica - dar din 2 in 2 ani trebuie sa iti cumperi albine...
trebuie sa fii atent si sa citesti printre randuri - nu exista FARA TRATAMENTE...sau mai bine spus din 500 / 1000 colonii 2 sau 3 rezista ..
daca iti permite timpul si viata sa faci astfel de studii si sa omori atatea albine - bafta..

Sunt multe metode - testate mai mult sau mai putin..
vorbim de studii de zeci de ani...
nu este simplu deloc.
Bafta!!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde cobi » 04 Oct 2017, 12:29

la ce scara practici? ce tratamente folosesti?

Ma bate gandul sa am o vatra lipsita de grija otravurilor dar momentan doar la nivel de hobby pare suportabil...
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde Ion Loghin » 04 Oct 2017, 12:32

Si totusi, printr-o rigida selectie naturala, roiurile in natura supravietuiesc fara tratamente. Oarecum, ele reusesc sa coabiteze cu varoa. Apicultori din SUA ca Dee Lusby din pustia Arizonei intretine circa 700 stupi fara tratamente si pe faguri naturali, adica albinele sant lasate sa-si creasca singure fagurii. O mai demonstreaza si Michael Bush, Serge Labesque, Solomon Parker, in SUA; John Keyfuss in Franta; David Heaf, in Anglia, dar si altii.
Ion Loghin
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Oct 2017, 09:28

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde Ion Loghin » 04 Oct 2017, 12:38

Personal, practic la o scara foarte mica. De amator. Si totusi, vazand pe altii, inclin sa cred ca se poate la o scara mai larga.
Ion Loghin
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Oct 2017, 09:28

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde Cristian IONITA » 04 Oct 2017, 12:38

Ion Loghin scrie:Si totusi, printr-o rigida selectie naturala, roiurile in natura supravietuiesc fara tratamente. ...


cate sezoane supravietuiesc? ... si-n stup supravietuiesc 2-3 sezoane ... si cu productii limitate

au fost discutate metode de "simulare" a naturaletii ... gen scuturare albina pe faguri noi intrun anumit moment al dezvoltarii - sa ai ce scutura .... si sa existe timp suficient pentru a se pregati de iernat(crescut rame, generatii de albine, strans recolta, etc). In mod evident ai recolta mai slaba ... deci pierzi bani.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde jonny_it » 04 Oct 2017, 14:14

Am o vatra la munte, in judetul Neamt, aproape de unde mergea Sadoveanu cand a scris Baltagul. :lol:
Este al 3-lea an fara tratamente chimice. In anii precedenti(2 ani) am dat doar cu oxalic in toamna.

Familiile arata bine, la fel de bine ca cele de pe cealalta vatra de la munte. Am si BK si carpatina acolo. O parte au crapat acum 3 ani, mai bine zis au ajuns cu foarte putine albine in toamna, am omorat matcile si am unit cu cei mai buni.

Fac constant teste cu zahar pudra, daca infestarea devine prea mare la toti o sa tratez, deocamdata nu este cazul.

Am spus fara tratamente chimice. Totusi tratez dupa o reteta primita de la un moldovean(pe jumatate rus) ex agent secret :D
Exista o planta cu flori galbene numita Vitrigia(sper ca nu am botezat-o). O usuc la umbra si o amestec cu burete de pe salcie si lavanda uscata(in primul an am pus si cateva picaturi de ulei de lavanda si nu a fost cea mai buna idee). Pun totul in ajumator si dau 5-10 pufaituri(in functie de cat de mult iese) la fiecare familie. Toamna cad destul de multi si nu isi mai revin.

Am incercat sa dau si doar cu lavanda sau doar cu vitrigia dar nu are acelasi randament. Cad si doar de la buretele care creste pe salcie(comparat cu caderea lor naturala) dar nu foarte multi.

Daca totul este bine inca 2 ani trec la aceeasi metoda pe toate vetrele, eventual raman la tratamentul de mai sus + un oxalic in toamna.
Daca este cineva interesat pun poze cu planta.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde 5rame » 04 Oct 2017, 14:29

jonny_it scrie:Am o vatra la munte, in judetul Neamt, aproape de unde mergea Sadoveanu cand a scris Baltagul. :lol:
Este al 3-lea an fara tratamente chimice. In anii precedenti(2 ani) am dat doar cu oxalic in toamna.

Familiile arata bine, la fel de bine ca cele de pe cealalta vatra de la munte. Am si BK si carpatina acolo. O parte au crapat acum 3 ani, mai bine zis au ajuns cu foarte putine albine in toamna, am omorat matcile si am unit cu cei mai buni.

Fac constant teste cu zahar pudra, daca infestarea devine prea mare la toti o sa tratez, deocamdata nu este cazul.

Am spus fara tratamente chimice. Totusi tratez dupa o reteta primita de la un moldovean(pe jumatate rus) ex agent secret :D
Exista o planta cu flori galbene numita Vitrigia(sper ca nu am botezat-o). O usuc la umbra si o amestec cu burete de pe salcie si lavanda uscata(in primul an am pus si cateva picaturi de ulei de lavanda si nu a fost cea mai buna idee). Pun totul in ajumator si dau 5-10 pufaituri(in functie de cat de mult iese) la fiecare familie. Toamna cad destul de multi si nu isi mai revin.

Am incercat sa dau si doar cu lavanda sau doar cu vitrigia dar nu are acelasi randament. Cad si doar de la buretele care creste pe salcie(comparat cu caderea lor naturala) dar nu foarte multi.

Daca totul este bine inca 2 ani trec la aceeasi metoda pe toate vetrele, eventual raman la tratamentul de mai sus + un oxalic in toamna.
Daca este cineva interesat pun poze cu planta.


Eu sunt interesat, multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde jonny_it » 04 Oct 2017, 14:30

5rame scrie:Eu sunt interesat, multumesc!


Urc in pod imediat si fac poze.

PS: varroa este strans legata si de nosema si chimicale + hrana(tot chimicale).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde jonny_it » 04 Oct 2017, 14:58

Asa arata planta, seamana putin cu musetelul. Nu stiu sigur daca "Vitrigia" este denumirea reala. Dar este buna si pentru facut sirop dar in concentratii mari este letala pentru albine.
Sunt multe de spus...

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde Mircea_63 » 04 Oct 2017, 15:17

S-a indus ideea ca substantele naturale sunt sanatoase, iar cele fabricate de om toxice.
Cele mai puternice otravuri sunt fabricate de natura!
Nu cunosc planta respectiva, dar la modul general va spun: aveti grija cu ce va jucati!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde namzeb » 04 Oct 2017, 15:49

Aristica, acidul oxalic este tot o solutie bio ca are extract de le rosii ,planta pe care ai pozat-o am vazut-o si pe la mine. Un apicultor batrin folosea bozul in tratare varoo plecind de la faptul ca batrinii pe la noi cind gainile fac paduchi pune in cotet citeva tulpini de boz dupa care varuieste cotetul.Si eu am incercat diferite plante care uleiurile puternic mirositoare sa aiba vre-un efect ca roinita,salvie,busuioc,etc. Voi cauta si eu planta sa o experimentez.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde mellis » 04 Oct 2017, 17:00

jonny_it scrie:
Am spus fara tratamente chimice. Totusi tratez dupa o reteta primita de la un moldovean(pe jumatate rus) ex agent secret :D

deci agentii secreti rusi au venit in Moldova sa practice stuparitul sub acoperire?
Buna treaba.
Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde jonny_it » 04 Oct 2017, 18:25

mellis scrie:deci agentii secreti rusi au venit in Moldova sa practice stuparitul sub acoperire?
Buna treaba.
Sanatace


Ex agent al Rep. Moldova. M-am intalnic ocazional in Romania cu el si am stat la povesti.
Omul cunoaste 6 limbi straine si are un pic de pregatire.
Acum este apicultor in Rep. Moldova, a iesit la pensie.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde teinegru64 » 04 Oct 2017, 18:52

E ala cu gpl pe jip?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Următorul

Înapoi la APICULTURA BIO



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori