Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA APICULTURA BIO

Discutii despre apicultura bio , tratamente , legislatie , conversie etc..Poate fi apicultura biologica o solutie...ramane de vazut .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde Mircea_63 » 05 Oct 2017, 10:19

Am putea obtine mierea haladuind prin paduri si depistand albine prin cate o scorbura.
Dezavantaj, nu au voie sa tai copacul.
Avantaj, ar creste pretul ca la trufe.
Dealtfel si cresterea porcilor este o porcarie. Mult mai natural ar fi sa ne apucam de vanat mistreti.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde Ioan Guist » 05 Oct 2017, 12:15

Facem prinsoare ca in maxim 2 ani colegul va avea pagina cu vanzare albine...matci cu imunitate ridicata ?
Nu ca ar fi rau.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde tinumaftei » 05 Oct 2017, 12:18

Ioan Guist scrie:Facem prinsoare ca in maxim 2 ani colegul va avea pagina cu vanzare albine...matci cu imunitate ridicata ?
Nu ca ar fi rau.

Și va avea și o multime de clienți, ca... mare este grădina!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde Mircea_63 » 05 Oct 2017, 12:32

Facem! Pe o cafa mare, ca oricum o bem. Sa vedem in care garaj. :)

Da' stii ce m-am gandit eu?
Am auzit mereu afirmatii facute de sau despre supraponderali care au dereglata oaresce glanda si se ingrasa fie si daca beau apa, fara sa manance. Pai nu ma apuc eu de studiat? Intai vreau sa fac rost de porci d'astia cu glanda dereglata si ii fac ditamai grasunii, ca apa am.

Pasul urmator, incerc sa obtin si niste albine care sa faca miere, fara cules. Din roua, glanda lor o fi stiind cum, eu le dau apa. Printr-o selectie riguroasa, nu se poate sa nu reuseasca. Daca tot e sa fie bio, bio sa fie.
Da'... oare apa bio gasim?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde jonny_it » 05 Oct 2017, 12:36

tinumaftei scrie:
Ioan Guist scrie:Facem prinsoare ca in maxim 2 ani colegul va avea pagina cu vanzare albine...matci cu imunitate ridicata ?
Nu ca ar fi rau.

Și va avea și o multime de clienți, ca... mare este grădina!


Vand regine din 2002 .. daca erau nasoale acum plantam varza :lol:

Cristi Vidican sper sa nu reinterpreteze treaba cu varza :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde jonny_it » 05 Oct 2017, 12:45

Ioan Guist scrie:Facem prinsoare ca in maxim 2 ani colegul va avea pagina cu vanzare albine...matci cu imunitate ridicata ?
Nu ca ar fi rau.


Reginele sunt in mare parte buckfast, o sa pun pe internet rezultatele pentru fiecare linie/test. Fac reclama la altii de prin Danemarca, Norvegia, Luxemburg, etc :)

Pretul la regine:
La 40 de lei = nu murim de foame
La 50 de lei = avem bani si de benzina pana la stupi(renuntam la bicicleta)
La 60 lei devine profitabil.

Eu as face un pariu ca in maxim 2 ani nu mai vand deloc in tara.
De ce sa le vand in tara cu 40 lei cand pot sa le trimit in Danemarca/Italia/Franta cu 15 - 40 euro?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde Ion Loghin » 05 Oct 2017, 13:10

Mircea_63 scrie:Am putea obtine mierea haladuind prin paduri si depistand albine prin cate o scorbura.
Dezavantaj, nu au voie sa tai copacul.
Avantaj, ar creste pretul ca la trufe.
Dealtfel si cresterea porcilor este o porcarie. Mult mai natural ar fi sa ne apucam de vanat mistreti.


Ce este rau daca pretul unei astfel mieri ar fi ca cel al trufelor? Produsele apicole de calitate trebuie sa impuna astfel de preturi. "Depistand albine prin cate o scorbura" pana la urma nu este un lucru rau. Daca doriti sant acele trufe de care vorbiti. Astfel de material genetic poate contribui substantial la diversitatea genetica al materialului biologic din stupinele noastre. Un lucru foarte bun in vederea selectiei unor albine adaptate la mediul inconjurator si capabil sa existe fara prea multa cocolire din partea apicultorului. Nu vanarea roiurilor salbatice e cheia, ce selectia si producerea de matci din material biologic ce s-a dovedit rezistent la daunatori, cel ce dovedeste o productivitate buna si bland in lucrul cu el.
Ion Loghin
 
Mesaje: 13
Membru din: 04 Oct 2017, 09:28

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde jonny_it » 05 Oct 2017, 13:17

Mircea_63 scrie:Facem! Pe o cafa mare, ca oricum o bem. Sa vedem in care garaj. :)


Ai baut si cand ai scris textul de mai jos? :)

Mircea_63 scrie:Da' stii ce m-am gandit eu?
Am auzit mereu afirmatii facute de sau despre supraponderali care au dereglata oaresce glanda si se ingrasa fie si daca beau apa, fara sa manance. Pai nu ma apuc eu de studiat? Intai vreau sa fac rost de porci d'astia cu glanda dereglata si ii fac ditamai grasunii, ca apa am.

Pasul urmator, incerc sa obtin si niste albine care sa faca miere, fara cules. Din roua, glanda lor o fi stiind cum, eu le dau apa. Printr-o selectie riguroasa, nu se poate sa nu reuseasca. Daca tot e sa fie bio, bio sa fie.
Da'... oare apa bio gasim?


In orice domeniu cand cineva incearca sa descopere sau sa imbunatateasca ceva apar scepticii si spun ca nu este bine si ca trebuie neaparat facut totul ca pana acum, deci vor sa taie orice sansa de evolutie/progres din start. Toti trebuie sa ramana prosti ca ei.

PS: Nu mai tratez cu varachet de aproximativ 7-8 ani, niste ******* spuneau ca o sa-mi moara toate albinele daca nu dau cu varachet. Ironia este ca aia acum nu mai au albine, eu am de 4 ori mai multe fata de atunci.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde jonny_it » 05 Oct 2017, 13:26

Ion Loghin scrie:Ce este rau daca pretul unei astfel mieri ar fi ca cel al trufelor? Produsele apicole de calitate trebuie sa impuna astfel de preturi. "Depistand albine prin cate o scorbura" pana la urma nu este un lucru rau. Daca doriti sant acele trufe de care vorbiti. Astfel de material genetic poate contribui substantial la diversitatea genetica al materialului biologic din stupinele noastre. Un lucru foarte bun in vederea selectiei unor albine adaptate la mediul inconjurator si capabil sa existe fara prea multa cocolire din partea apicultorului. Nu vanarea roiurilor salbatice e cheia, ce selectia si producerea de matci din material biologic ce s-a dovedit rezistent la daunatori, cel ce dovedeste o productivitate buna si bland in lucrul cu el.


Cred ca 80% din apicultorii din tara aceasta sunt panicati ca nu gasesc varachet, in conditiile in care exista tratamente(zic de alea chimice) mult mai eficiente si mai ieftine, dar deh, asa s-au invatat, bagam amitraz pana le iese pe ochi. Restul de 20% care mai si gandesc o sa inteleaga ce ai scris. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde jonny_it » 05 Oct 2017, 13:29

Eu nu mai continui subiectul pentru ca iar a deviat in alte directii, la fel ca multe altele de pe forum.
Incep sa inteleg pe unii gen Ioan Guist + altii, nu prea dau din casa informatii din lipsa de timp pentru discutii inutile. Cand moderatorii o sa-si faca treaba calitatea discutiilor o sa creasca mult, pana atunci bascalie la greu.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde Cristi Ciocoiu » 05 Oct 2017, 13:42

big like
Fişiere ataşate
biglike.png
Cristi Ciocoiu
 

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde Mircea_63 » 05 Oct 2017, 13:50

Jonny, tu confunzi reclama mascata cu informatia. Tu asta faci: reclama mascata.
Descurajez noile potentiale descoperiri? La fel fac oamenii de stiinta cand afirma ca nu poate fi creeat perpetuum mobile. Din partea mea, n-ai decat sa incerci.

De asemenea confunzi ironia cu bascalia. Culmea, tocmai tu vorbesti despre bascalie, cel care deunazi iti dadeai cu parerea in chestiuni legate de varsta mea, iar asta la modul mitocanesc.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde jonny_it » 05 Oct 2017, 14:22

Mircea_63 scrie:Jonny, tu confunzi reclama mascata cu informatia. Tu asta faci: reclama mascata.


Arata-mi un anunt in care eu spun ca vand regine te rog.
Familiile alea au regine importate sau crescute de mine, daca doar eu as creste liniile alea ar fi reclama pe fata nu mascata.

Mircea_63 scrie:Descurajez noile potentiale descoperiri? La fel fac oamenii de stiinta cand afirma ca nu poate fi creeat perpetuum mobile. Din partea mea, n-ai decat sa incerci.


ELGON iti spune ceva? Deci nu este chiar perpetuum mobile. ;)

Satatate!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde Mircea_63 » 05 Oct 2017, 14:33

Aha, am zis eu ceva de regine? Si totusi... vezi ca stii si singur?

Elgon, vopsele, vulcan in Africa... se pare ca faci referire la ceva de care nici Google nu stie sau daca stie, il lasa undeva la coada, fiind cam egal cu zero.
Facusi o facultate de stiinte exacte si vii cu perpetuum mobile?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde tinumaftei » 05 Oct 2017, 15:00

jonny_it scrie:
tinumaftei scrie:
Ioan Guist scrie:Facem prinsoare ca in maxim 2 ani colegul va avea pagina cu vanzare albine...matci cu imunitate ridicata ?
Nu ca ar fi rau.

Și va avea și o multime de clienți, ca... mare este grădina!


Vand regine din 2002 .. daca erau nasoale acum plantam varza :lol:


Nu uita: Mama proștilor este mereu gravida!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Albinarit Fara Tratamente

Mesajde jonny_it » 05 Oct 2017, 15:11

Mircea_63 scrie:Aha, am zis eu ceva de regine? Si totusi... vezi ca stii si singur?

Elgon, vopsele, vulcan in Africa... se pare ca faci referire la ceva de care nici Google nu stie sau daca stie, il lasa undeva la coada, fiind cam egal cu zero.
Facusi o facultate de stiinte exacte si vii cu perpetuum mobile?


http://www.elgon.se/

https://aristabeeresearch.org/varroa-resistance/

"Omul cat traieste invata" - Spor la citit!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la APICULTURA BIO



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


cron