Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Criza lemnului de foc

Mesajde lucky5strike » 07 Oct 2017, 12:01

Mai fratilor, ce se intampla cu lemnul in tara asta?

Acum 3 ani luai cu 180-200 lei/mc lemn foc, spart si adus la poarta. Sau te duceai in padure si iti dobora pe care il voiai din alea insemnate, la pret mai bun.


Acuma in padure nu mai intri, iar fara 400/mc nici nu se uita lemnarii la tine...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde stefanmadalin » 07 Oct 2017, 13:01

S-o fi taiat prea mult lemn si nu (prea) mai este...?? Or fi legile prea dure si le este frica sa mai ciordeasca? Zic si eu..
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde Mircea_63 » 07 Oct 2017, 13:26

Peste granita primesc un pret mult mai bun, asa ca apare efectul pietei libere.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde Cristi Ciocoiu » 07 Oct 2017, 14:13

Incercati sa faceti foc cu boabe de porumb sau cu stiuleti intregi. Au o putere calorica mai mare si sunt mai ieftini ca lemnul. Cautati pe google ,,centrala pe graunte" si va veti convinge.
Cristi Ciocoiu
 

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde lucky5strike » 07 Oct 2017, 15:29

Unde mai pui ca pe la noi se cumpara din greu lemn de foc... de la bulgari. :shock: :shock:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde mellis » 07 Oct 2017, 15:47

ati sarit peste topicul acesta ...
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=77&t=6978

va veni vremea sa nu mai aruncati...crengile..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde Mircea_63 » 07 Oct 2017, 16:09

In urma cu niste ani foloseam la centrala carbune. Omul cu carbunii lua la schimb porumb boabe, iar in toamna aia scazuse atat de mult porumbul incat am socotit ca nu merita sa il desfac de boabe, ci il pun stiulete, pe foc. A fost foarte bine.
Un kg boabe are putere calorica egala cu un kg carbune!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde cristi_vidican » 07 Oct 2017, 18:39

Legile mai aspre, controale, ceea ce face sa se mai taie asa de mult ilegal, cererea mare, mai ales vilele de la oras, monopo
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde lucky5strike » 07 Oct 2017, 21:26

Drept ca e si moda asta cu case cat mai mari... daca faci un 150 de mp, fara etaj, rade lumea de tine... inca... :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde mellis » 07 Oct 2017, 21:38

se tot scumpeste dar...
Ne-am invatat sa pice padurea pe noi si sa nu fim eficienti - sa facem risipa!!
In timp - datorita pretului de exemplu - vom realiza ca un lemn cumparat vara si uscat are un randament mult mai mare decat unul verde, lumea stie asta .. dar?

Puterea calorica depinde mult de umiditatea lemnului, evident, cel uscat avand o putere mai mare, in acest sens existand 3 clase diferite pentru umiditate:

>35% – ( lemnul de esenta tare pierde pana la 40 % din randament)
20% – 35 %
< 20 %

https://www.stejarmasiv.ro/incalzirea-locuintei-puterea-calorica-a-lemnului/

- Decat sa ne batem joc de el,mai bine il folosim eficient - si facem pe urma calcul de bani.
- O centrala pe lemne - sunt si second hand etc. +.un puffer (bazin 1000l sau mai mare) care inmagazineaza caldura si o cedeaza treptat....
-presa de peleti - asociatii locale ce pot beneficia de iarba, crengile si ce se mai arunca prin batatura...
Pana nu ajunge lemnul la os - nu ne trezim.
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde mellis » 08 Oct 2017, 00:56

uite o solutie de incalzire..
in loc sa facem pereti de caramida..mai bine facem pereti vii ;)
vara ventileaza si iarna incalzesc...
http://www.centredaily.com/living/article83284667.html

un mic inconvenient - purtam masca..dar daca ne lasam de beut..

traducerea
https://translate.google.com/translate?sl=en&tl=ro&js=y&prev=_t&hl=nl&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.centredaily.com%2Fliving%2Farticle83284667.html&edit-text=

e drept ca si soarecii au blana...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde Closcutz » 08 Oct 2017, 03:32

Eu cred ca interesanta este si abordarea subiectului despre eficientizarea incalzirii: gen pompa de caldura, panouri fotovoltaice, randament puffer, etc
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde Balian » 08 Oct 2017, 08:24

Closcutz scrie:Eu cred ca interesanta este si abordarea subiectului despre eficientizarea incalzirii: gen pompa de caldura, panouri fotovoltaice, randament puffer, etc

Cele enumerate plus sursa eoliană sunt sursele regenerabile destinate uzului casnic. La prima vedere rentabilitatea lor este OK, că energia primești pe gratis. Însă mărimea investiției le face să ieși cu preț final/kW mult mai încărcat. Și în caz optimal când nu se defectează ceva din aparatură destul de complicată. În plus la cele fotovoltaice apare problema acumulării energiei. Ziua produci și noaptea consumi. RENEL-ul zice că ar prelua surplusul dar nu plătește pentru ea nimic. Timbrul verde ce plătește fiecare consumator casnic la factură, anume să fie din ce să plătească producătorul verde, la casnici n-o face. Așa perioada de amortizare sare peste 25 de ani și în cel mai bun caz (fără nici o intervenție în această perioadă). Dar ce poate să derfecteze acela și defectează.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde gica.mosu » 08 Oct 2017, 09:18

cristi_vidican scrie:Legile mai aspre, controale, ceea ce face sa se mai taie asa de mult ilegal, cererea mare, mai ales vilele de la oras, monopo


Daaaa, asa este ....s-au confiscst o"DUZINA" de masini care transportau lemne ilegal.... :mrgreen: ..daaaaaar, furtul si taierile necontrolate continua 8-) Si la noi s-a scumpit cu 20-30lei/caruta..info=vecina :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde vasilefi » 08 Oct 2017, 10:44

S-au înăsprit controalele. Nu mai trec rudarii ca acum 2 ani la mine pe uliță. S-A scumpit și lemnul la sursa la ocolul silvic. Ei eliberează bonul. Smecherii cu mașină platesc un bon și fac 4-5 transporturi. Cei cu căruță se descurca mai greu.
Soluția cea mai buna pentru mine e un puffer de 1000 litri + lemne pentru minim 2 ani sa fie bine uscate și mai nou am găsit rebuturi de pfl. Mult Mai bune decât lemnele.
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Criza lemnului de foc

Mesajde Arhivistu » 08 Oct 2017, 11:28

Fiecare avem pamant la tara dar nu planteaza nimeni 10 15 ari de salcam si in 8, 10 a scapt de problema lemnului de foc pt.cati ani mai are de trait!! :idea:
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori