Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 03 Oct 2017, 07:13

....DaneeeTATA,si cine e de vina pt toate astea :?: ...VULPEA s-au unii "APICULTORI" :?: 8-)
Ultima oară modificat de gica.mosu pe 03 Oct 2017, 07:39, modificat 1 dată în total.
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde teinegru64 » 03 Oct 2017, 07:32

Mai dai si tu apa la moara. :lol: Este doar un singur ...criminal.Apicultoru'.
PS
Ai grija ca esti curtat de zambila.La blesteme. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde tiih » 03 Oct 2017, 09:13

dantat scrie:
Sa vedeti ce iarna grea, mai ales daca avem vulpi in 2 picioare care nu numai ca iti fura siropul, dar au grija [b]sa-ti scoata si ramele cu puiet alb din August si Septembrie[/b]. Concluzie, fara mancare, fara albina de iernare ci majoritar batrana. Morti in mijlocul iernii din mai multe motive... :twisted: :cry:


Citesc si parca nu imi vine a crede ca am inteles corect......asa de mult s-au specializat in furtisag vulpile cu 2 picioare?...actioneaza chirurgical si s-au specializat la extrem.???...
E ca si cum te-ai reprofila ...de la furtul de gaini..la furtul de opere de arta sau ..diamante :shock:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Iernarea albinelor

Mesajde L. Apis » 08 Oct 2017, 12:27

Ehee.. Iarna normala la unii. La inceput de aprilie la Dragasani de exemplu albina aducea polen iar la Roman a nins si a tinut zapada trei zile de au inghetat toate florile la magnolii. Sa vezi ce veselie pe albine care abia abia scapasera dupa doua viscole ca la carte in iarna.
Cu stima,
Avatar utilizator
L. Apis
 
Mesaje: 37
Membru din: 27 Ian 2013, 13:34
Localitate: Roman

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 17 Oct 2017, 12:28

Se anunta inca 1 saptamana cu temperaturi peste 15 grade. Cei care nu au pregatit pregatit albinele pentru iarna ar trebui sa-si faca timp si pentru ele.
La Iasi zboara ca vara :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Arhivistu » 17 Oct 2017, 21:26

Sa speram ca nu incep matcile sa oua iar cu caldurile astea :ugeek:
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 17 Oct 2017, 23:32

Arhivistu scrie:Sa speram ca nu incep matcile sa oua iar cu caldurile astea :ugeek:


Noaptea a fost rece pana acum dar in ultimele doua nopti a fost cald, daca tine mult asa o sa vedem iar puiet.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde peterneamt » 01 Noi 2017, 20:10

Atenție la tipul materialelor pe care le folosiți la izolarea familiilor de albine ......diafragmele de carton, sau materialele textile sau vata minerală,...... pot absorbii multă apă și pot menține astfel o umiditate mare in stup ( temperaturi scăzute , sfoegirea (mucegăirea ) ramelor neacoperite cu albine,....) cu urmări negative ......
:roll:

ps. Diafragmele și podișoarele de polistiren extrudat sunt foarte bune cu condiția asigurării aerisirii..... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 01 Noi 2017, 20:38

Ceea ce va spun trebuia postat la ... ASA NU. POVESTI ADEVARATE, dar, dat fiind faptul ca acel subforum nu poate fi vizionat de catre vizitatori, postez aici. Apropos de ce nu lasati la acel subforum la vedere ? Intrebarea este pentru admin si sau moderatori ( cati or mai fi fiind :lol: ).
Printre picaturi de timp am incercat si eu o restrangere a putinelor mele unitati biologice in vederea iernarii . Ochiometric am apreciat nr. de rame, le-am lasat in cuib pe cele mai pline iar pe restul le-am dat dupa diafragma la tras mierea din ele dupa ce in prealabil le-am zgariat cu furculita, asta se intampla acum aproape 3 saptamani.
Aseara fiind numai vreo 2*C cu vant puternic si foarte rece, cred ca temperatura resimtita era undeva la -10* C, m-am dus sa vad cat au acoperit ramele din cuib ca sa stiu daca mai e nevoie sa scot vreo rama pe unde se impune. Cand am ajuns ... surprise, toate se mutasera mai mult sau mai putin, unele chiar de tot, pe ramele uscate de dupa diafragme. Acum trebuie sa prind o zi cu ceva temperaturi suportabile, eventual sa ma invoiesc de la serviciu (lucru care imi displace profund) si sa ma duc sa le scutur de pe ramele uscate pe cele cu miere ! ;) Mi-am facut de lucru ... ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 01 Noi 2017, 20:58

paul scrie:Cand am ajuns ... surprise, toate se mutasera mai mult sau mai putin, unele chiar de tot, pe ramele uscate de dupa diafragme.


Cred ca 99% dintre apicultori au patit cel putin odata sa gaseasca cuibul dupa diafragma.
Si eu am patit-o, de atunci descapacesc la sfarsitul verii direct in caturi si dupa scot de tot ramele.
Cate 1-2 rame mai las dupa diafragma, dar doar daca sunt familii mai slabe si spatiu intre ramele alea goale poate fi ceva mai mare.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Balian » 01 Noi 2017, 21:21

paul scrie: surprise, toate se mutasera mai mult sau mai putin, unele chiar de tot, pe ramele uscate de dupa diafragme. Acum trebuie sa prind o zi cu ceva temperaturi suportabile, eventual sa ma invoiesc de la serviciu (lucru care imi displace profund) si sa ma duc sa le scutur de pe ramele uscate pe cele cu miere ! ;) Mi-am facut de lucru ... ;)

Citind propoziția de sus mă întreb, chiar inspitat am fost de când am trecut de la orizontale la MER (4-5 ani) nu am folosit diafragmă deloc? :?:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Mircea_63 » 01 Noi 2017, 21:40

Paul, 1-2 rame dupa difragma, dar bine distantate, nu duc la mutarea ghemului. Cand sunt apropiate, e altceva.
Am facut astfel: le-am pus hrana pana inceput sa iasa cate una la urdinis sa vomite. Apoi am "uitat" de ele, evident, dupa izolarea podisorului si gratii pentru soareci. Dumnezeu cu mila. Si a fost milos.
Insa... aici e alta clima, iar cu 40-50 km mai la vale e si mai bine, cu mult.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 01 Noi 2017, 21:48

Mircea_63 scrie:Paul, 1-2 rame dupa difragma, dar bine distantate, nu duc la mutarea ghemului.

Am avut si asa, 2 rame distantate si sa vezi ce minge am pe ele . Ba parca mi s-a parut ca rama a doua era mai distantata decat am lasat-o . Poate mi s-a parut ... ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Mircea_63 » 01 Noi 2017, 22:01

Am facut uneori asa:
Folie, lasat distanta la un capat, cat deasupra si in cat, rame la curatat, putine. Nu multe ca ma trezesc ca se muta. Si asta a functionat si a fost comod. Nu este practic pentru stupi multi.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Iernarea albinelor

Mesajde peterneamt » 01 Noi 2017, 23:06

Când familiile se mută după diafragmă ( folie ) sunt posibile 2 cauze : 1. de frig ,.... apariția de crăpături pe spatele stupului și ....( depopulare a familiei din diverse cauze ), sau 2. din cauza tratamentelor antivarroa, matca fuge din cuib.....! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Avram » 01 Noi 2017, 23:56

Parerea mea ....cand o familie se muta dupa diafragma este doar vina stuparului !

Complectarile si stimularile trebuiau incheiate demult, acuma intreb si eu ce rost mai au la aceasta data ramele dupa diafragma ?
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 32 vizitatori