Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

D-ale lu' Caragiale - Contemporane

Mesajde Jean Valjean » 08 Oct 2017, 15:01

Ideea deschiderii acestui topic mi-a venit citind despre discursul directorului circului din Bucuresti, cu ocazia dezvelirii statuii printului de Monaco.
Initial, am crezut ca este o ironie la adresa primarului general al capitalei. Ulterior am inteles insa ca n-a fost vorba de nicio ironie, ba din contra, a fost foarte serioasa afirmatia, venita "din suflet".
Concluzia?? Nenea Iancu e nemuritor si merita un topic in acest forum.

Prin urmare, prima dovada ca nea Iancu e nemuritor o aduce Gabriela Firea si prietenului ei, directorul circului.

Din ciclul "eu, care familia mea de la patuzsopt în Cameră, si eu ca rumânul imparţial, care va să zică... cum am ziţe... în sfârşit să trăiască! (Urale şi ciocniri.)" :

" „Prezența dumneavoastră aici, doamnă primar general, ne dovedește o dată-n plus că circul românesc nu are numai un trecut și un prezent, ci și un foarte frumos viitor“. La final s-a strigat „Trăiască Circul!“, iar doamna primar general a spus „Doamne ajută!“.

http://recorder.ro/video-paine-circ-si- ... re-viitor/
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: D-ale lu' Caragiale - Contemporane

Mesajde Jean Valjean » 08 Oct 2017, 15:19

Din ciclul "Asta-i cusurul tau"

Domnul - c-asa vine vorba - Mirel Palada, dupa ce nu se poate controla pe sine insusi si-l controleaza riguros pe la carii si proteze pe - iarasi, asa vine vorba - domnul Mihai Gotiu, amandoi ilustri politicieni cu realizari atat de marete incat scapa puterii de intelegere nemijlocite a alegatorului roman, vine cu o propunere de-a dreptul dezarmanta:
"o dezbatere publica privind rolul violentei in viata publica. Violenta fizica. Violenta verbala. Violenta simbolica. Violenta de idei."

Care va sa zica, are si violenta rolul ei, in multilateral dezvolatata noastra viata publica.
Pai pana cand sa nu avem si noi falitii, pardon, violentii nostrii?!

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-22 ... otanti.htm
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: D-ale lu' Caragiale - Contemporane

Mesajde Bezna Zorilor » 08 Oct 2017, 17:45

Pentru ca am decis sa ma exprim mai mult in imagini si mai putin in cuvinte, las si eu asta aici.
Ah, si respecta'ti'as talentul, Jeane!
Fişiere ataşate
16473233_1210044352364036_3839768715685012078_n.png
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: D-ale lu' Caragiale - Contemporane

Mesajde mellis » 08 Oct 2017, 19:10

- ce parere aveti?
- slabe, nu ati avut un roman sa puneti aici - circar ?
- fiti ba romani ba

- in istorie nu prea l-am cunoscut pa baiatul asta. AIAIE.

concluzia unui om al strazii care doarme langa circ de 25 ani - suparat ca au stricat un loc de parcare..
- "sa nu aruncam chistoace - acolo sa ne ducem sa ne petrecem unele placeri de bucurie "



;)
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: D-ale lu' Caragiale - Contemporane

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 09 Oct 2017, 11:10

- Jeane, tin sa te felicit pentru initiativa deschiderii acestui topic!

Prin el Cafeneaua isi largeste paleta posibilitatilor de exprimare.
Astfel, cei dotati cu un 'al 6-lea simt' (acela de a sesiza umorul incapsulat in situatii
pe care altii le considera banale), sa poata sa adauge plus valoare.

Umorul (cu toate nuantele lui), este un PANACEU pentru suflet!
Si, cu o societate care stoarce tot mai mult stres din om, chiar avem nevoie sa refulam!

Tine-o tot asa!

LU'
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: D-ale lu' Caragiale - Contemporane

Mesajde Bezna Zorilor » 09 Oct 2017, 13:06

Daca ai bunavointa sa il cercetezi cat de cat pe Valjean pe forum ai surpriza sa descoperi un om cu stiinta de carte, cunostiinta de umor...si obrazul fin. Doar ca in ultimul timp nu mai scrie, fiind ocupat cu viata lui Jean Valjean, ca doar stii si tu povestea. Putem sa'l intelegem si sa'l scuzam. Sa'i dea dumnezeu sanatate si succes...pare ca stie avantajele si dezavantajele de a fi primar in sat.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: D-ale lu' Caragiale - Contemporane

Mesajde Jean Valjean » 20 Mar 2018, 22:01

Din ciclul "mutu' rupe pamantul" (are si Caragiale mutul lui, il gasim in "O reparatie") :

Cazul uluitor al bărbatului surdo-mut, amendat de Jandarmerie pentru că a ”scandat lozinci”
https://stirileprotv.ro/stiri/actualita ... eriei.html

Acum noi ce sa-i facem?! Ca nici el nu s-a astamparat. Scanda tare, sa-l auda toata lumea!
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: D-ale lu' Caragiale - Contemporane

Mesajde mellis » 21 Mar 2018, 00:54

pai tu nu stii ca militienii se joaca mima la ghiseu?
mima agresiv!!!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: LUPU' ALBINELOR şi 22 vizitatori