Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde filip » 27 Aug 2017, 15:49

Adrian_rete scrie:Buna ziua
Sunt incepator si am un stup unde am introdud o matca noua , in prima faza nu au acceptato pentru ca aveau inca puiet de o zi ,doua, La o saptamana am introduso din nou si au acceptato dar ii de 7 zile in cuib si azi am facut un control , am gasit matca dar nu sunt larve cu puiet de nici o varsta. Tin sa pecizez ca matca e inperecheata.

Da putin sirop ori miere si o sa fie bine.
Reginele nu sunt mitraliere cand apesi pe tragaci sa oua.
Nu ai precizat daca regina e de anul asta ori mai batrana.
Reginele mai batrane la vremea asta inceteaza ponta.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde RVasile » 27 Aug 2017, 16:11

Adrian_rete scrie:Buna ziua
Sunt incepator si am un stup unde am introdud o matca noua , in prima faza nu au acceptato pentru ca aveau inca puiet de o zi ,doua, La o saptamana am introduso din nou si au acceptato dar ii de 7 zile in cuib si azi am facut un control , am gasit matca dar nu sunt larve cu puiet de nici o varsta. Tin sa pecizez ca matca e inperecheata.

Salut in stup trebuie sa ai rama cu miere dupa rama cu polen, sa fi atent cate rame ocupa albina atata rame trebuie sa lasi in stup ( rame pline cu albine nu rasfirate) la rama cu miere care are coroana miere pe partea de sus sa o introduci in mijlocul cuibului. Dupa ramele cu albina pui o diafragma, dupa pui o rama goala sau cu miere. Acum cum zicea colegu incepi stimulare cu sirop cate 150 g in fiecare zi( vezi daca il trage pana dimineata) stimularea se face seara. Daca trage dai mai mult siroop. Daca e pe 3-4 rame punei o turta cu polen deasupra. Gasesti in pravali apicole e 6-8 lei. Eu asa fac rog daca gresesc sa ma corecteze cineva. Baftă :)
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Adrian_rete » 27 Aug 2017, 18:29

Regina ii de anul acesta ii semnata cu galben asa o venit
Adrian_rete
 
Mesaje: 3
Membru din: 27 Aug 2017, 15:26

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Adrian_rete » 29 Aug 2017, 14:51

Buna ziua din nou
Pentru tratamente anti Varroa ce imi recomandati sa folosesc, am ca si medicamente Acid formic si Acid oxalic, cu care ar rtrebui sa fac acuma, ce cantitate si cate tratamente, stupi i-am restrans pe 6 rame 1/1 Langstroth
Adrian_rete
 
Mesaje: 3
Membru din: 27 Aug 2017, 15:26

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde RVasile » 15 Sep 2017, 22:06

Buna gasesti momentan pe youtube ceva , eu folosesc aceasta metoda explicata in filmulet ( singuru dezavantaj este dupa uscarea atelor de mop se cam prind albinutele in el ) Si tratament cu Varachet . Pentru Scabatox poti vedea aici filmuletul https://www.youtube.com/watch?v=SakceWDtXaM .Stima
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Shrek » 18 Oct 2017, 23:28

Dupa ce zilele astea am profitat de vremea frumoasa si am pregatit albinele de iarna ( nu voi mai ajunge la ele pana in decembrie), constat ca au inceput sa aduca polen in draci. Exista posibilitatea ca aceasta activitate a albinelor sa le dea programul peste cap si le afecteze in mod negativ? De exemplu reluatul ouatului .
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde mellis » 18 Oct 2017, 23:35

nu ingrijesc oua daca nu au timp favorabil
noaptea sunt in ghem - nu se intind mai mult decat pumnul..si atat pot duce..
doar nu tinem roiuri peste iarna..
dac ne uitam la mamutii lui DM au puiet pe frig fara probleme
nu sunt bebelusi - stiu ele mai bine decat noi...
si aici este toamna lunga...mai o luna merge bine
Sanatace buna
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde cristian bh » 18 Oct 2017, 23:40

Ei,,baga ele nu numa polen,...strugurele ii ochiul dracului,..nu atrage numa artisti, :D ..inca mai zboara prin otava,...la tot ce-i inflorit,..doar ca nu-i loc pt oua la ora asta.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Avram » 06 Noi 2017, 22:28

Toti posesorii de stupi au nevoie de adeverinta pentru alocarea codului de identificare a stupinei ?
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde lucky5strike » 07 Noi 2017, 20:38

Care vor sa se lipeasca de ceva fonduri. Care nu... asteapta sa fie reclamat si functionarul de la agricol sa iese pe teren.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Avram » 07 Noi 2017, 21:29

Multumesc lucky5strike , am sunat astazi la OJZ si m-a lamurit o doamna .In esenta ......este bine sa fi in rand cu lumea , voi face demersurile necesare chiar daca am o stupina mica.
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde joohny » 10 Noi 2017, 18:27

Va salut.Am rame de tei incheiate si le-am pus afara sub cerul liber,insa sint acoperite contra ploii.Intrebare:au ceva probleme in legatura cu deteriorarea lor pe timpul iernii?Multumesc anticipat.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde gica.mosu » 10 Noi 2017, 18:56

Boieruleee,pod nu ai la casa-grajd....le pui in grup de 12-15 buc si le agati sus s-au tot in pod, magazie in bax de banane cati12-14rame :shock: Si da,(asa fac eu)in bax eu le pun si sarme apoi le intind cand pun foite :idea:....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Shrek » 10 Noi 2017, 19:06

Io zac ca le poți lasa afara , in aer liber, dar sa fie acoperite sa nu ploua direct pe ele. N-au nimic poate isi schimba culoarea putin. Eu am avut cateva rame date la lins si le-am uitat în pomi pana primvara. Am pus foiță si in stupi nu am vazut nici o diferenta la luat in lucru. Doar ca sunt tentante la aprins focu'. Zici ca sunt date cu benzină!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde joohny » 10 Noi 2017, 20:16

Multumesc pt. raspunsuri.Totusi fiind din tei sint albe insa nu vreau ca in primavara sa ajunga inchise la culoare.Din expierienta cele lasate sub cerul liber se inegresc insa asezate a nu le ploua nu am incercat pina acum.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde csaa » 10 Noi 2017, 20:17

Ba eu zic ca or sa si mucegaiasca prin martie. Mult mai bine sus in pod
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori