Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: albina blonda de Banat

Mesajde jonny_it » 24 Oct 2017, 21:22

Molluc scrie:Aici te contrazic. De ce? Pai am zis ca stupina e mostenire. Stupi vechi. Cel ce a detinut stupina vreme indelungata cel putin 25 de ani nu mai traieste. Din pacate nu pot sa-l intreb exact de unde are albinele. Nu am stupina langa mine. Cine avea albine langa mine este un batran care iarna trecuta a pierdut stupii.


Albinele nu sunt vaci! ;)
Trantorii zboara multi km, intr-o stupina doar cu carpatine este suficient un trantor(ligustica sau buckfast) si in 2-3 ani zici ca-s italiene. :)

La fel de bine pot fi si "blonde de Banat" dar in Cluj? Nu este imposibil dar cauta cei din Banat si nu prea gaesc si o gasim in Cluj? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: albina blonda de Banat

Mesajde Molluc » 24 Oct 2017, 21:31

jonny_it scrie:
Molluc scrie:Aici te contrazic. De ce? Pai am zis ca stupina e mostenire. Stupi vechi. Cel ce a detinut stupina vreme indelungata cel putin 25 de ani nu mai traieste. Din pacate nu pot sa-l intreb exact de unde are albinele. Nu am stupina langa mine. Cine avea albine langa mine este un batran care iarna trecuta a pierdut stupii.


Albinele nu sunt vaci! ;)
Trantorii zboara multi km, intr-o stupina doar cu carpatine este suficient un trantor(ligustica sau buckfast) si in 2-3 ani zici ca-s italiene. :)

La fel de bine pot fi si "blonde de Banat" dar in Cluj? Nu este imposibil dar cauta cei din Banat si nu prea gaesc si o gasim in Cluj? :lol:



Bine nu te contrazic, nu am experienta pe buckfast.Stiu ca te ocupi de mult de albine.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: albina blonda de Banat

Mesajde Molluc » 24 Oct 2017, 21:37

Exista un cules de poliflora in zona, era cineva pe vremuri care venea in zona cu un pavilion si facea treba, erau alte timpuri. Ai dreptate vizavi de trantori, dar am mentionat ca nu sant stupine in zona.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: albina blonda de Banat

Mesajde stroe » 25 Oct 2017, 10:52

jonny_it scrie:
Albinele nu sunt vaci! ;)
Trantorii zboara multi km, intr-o stupina doar cu carpatine este suficient un trantor(ligustica sau buckfast) si in 2-3 ani zici ca-s italiene. :)

:lol:

Este o exagerare . Tocmai ca albinele nu sunt vaci nici trantorii nu sunt tauri. Un trantor care vine de unde vrei are sanse destul de mici sa ajunga la o matca, dupa care, daca ajunge moare. Sperma sa daca a a intrat are sanse mici sa fie pastrata si depozitata in spermateca o mare parte fiind eliminata.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: albina blonda de Banat

Mesajde jonny_it » 25 Oct 2017, 15:40

stroe scrie:Este o exagerare . Tocmai ca albinele nu sunt vaci nici trantorii nu sunt tauri. Un trantor care vine de unde vrei are sanse destul de mici sa ajunga la o matca, dupa care, daca ajunge moare. Sperma sa daca a a intrat are sanse mici sa fie pastrata si depozitata in spermateca o mare parte fiind eliminata.


Inmulteste 280 (familii) cu 1 000 (trantori; aproximativ/familie) = 280 000 de trantori.
Credeti ca la 10 km de mine sunt sanse mici sa ajunga un trantor BK? :lol:

Ganditi-va ca albiele italiene aduse in anii 70-80 au fost folosite in special in sudul tarii. Acum gasim carpatine cu inele portocalii in toata tara. Despre asta vorbim ...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: albina blonda de Banat

Mesajde alt stupar » 29 Oct 2017, 12:25

Intre timp, pe aici prin Banat, lumea s-a orientat masiv spre albina... galbena. Sau portocalie ;)
De care ?
De... aia! Ca doar e Banat, ținutul interferențelor multiculturale :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Anterior

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori