Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Mircea_63 » 22 Oct 2017, 21:22

Deci la partea asta primeaza egoismul din tine! Cum sa fie ala rege si sa-i mearga bine, iar eu sa fiu muritor de rand?
Dar daca monarhia asigura democratia si dilueaza lupta pentru ciolan?
Afacerile merg trasnet cand investitorul stie ca e ferit de rasturnari de putere. El e puterea, dar nu si forta. Restul schimba-se cum vor, nu e loc de dictatura.
King e garantul democratiei! Economia ia avant si ne este bine tuturor. Asta asa... pe scurt. K. are si el un buget alocat. Rolul lui este sa tina scaunul "blocat."

Pare anacronic, am simplificat la maxim, dar cam asa vad ideea de monarhie.

Pentru binele asta sa ma impiedice invidia asupra lui si sa zic ca decat sa-i fie lui bine, mai bine sa ne fie tuturor mai rau?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Bezna Zorilor » 22 Oct 2017, 21:27

Inteleg ce spui dar nu stiu cum se face ca intotdeauna cand a fost vorba de regi, vremurile au fost mai grele pentru saraci. Pentru ca tendinta de a'l asupri pe prapadit, de a functiona pe tip pradator este mai mare. Vezi game of thrones. Traiasca doctrina marxista! =))
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Mircea_63 » 22 Oct 2017, 21:30

Ia compara Romania interbelica cu Rusia interbelica. :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Bezna Zorilor » 22 Oct 2017, 21:49

hai dincolo ca povesesc.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde tiih » 22 Oct 2017, 22:16

Bezna Zorilor scrie:Intra dincolo, ca am povestit de ce. Regalismul se sprijina pe partea rea a omului...cine poate oase roade, cine nu...nu mai conteaza. Exact ca in jungla. Comunismul este opus lui pentru ca merge pe partea crestina, altruista din om.


Draga Bezna,aici esti total in bezna....sau poate ai vrut sa spui capitalismul
Argumente...ultimii 27 de ani postrevolutionari..au aparut multi milionari...multi boschetari,,,,multi care traiesc ca in paradis pe lumea asta....si mult mai multi,insutit de multi.. care traiesc de pe o zi pe alta....
Asta e regula si la nivel mondial,,,,poate nu stiai..1% din populatia planetei Pamant detine 50% din avutia acestei planete.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Mircea_63 » 22 Oct 2017, 22:32

Tih, niciodata nu s-a trait in Romania mai bine decat acum. Per ansamblu...
Este normal sa fim nemultumiti deoarece putea fi mult mai bine. Polarizarea veniturilor a fost intotdeauna deranjanta, desi este fireasca pana la un nivel si nedreapta peste altul.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde mellis » 23 Oct 2017, 11:54

Am dorit magazine pline - avem
Am dorit granite deschise - avem
putem sa ne gasim de lucru in tari europene sau mai departate oricand - sa fim vecini cu LU'pu...
viitorul ni-l facem singuri..
de ce sa plecam - avem motive..
de ce sa ramanem - avem motive..

Nemultumiti este normal sa fim - sunt multe lucruri ce trebuiesc schimbate -
multi din cei ce au plecat se pare ca inca sunt legati de tara..multi investesc aici bani . ..

marele avantaj care il neglijam - scolile sunt (inca) gratuite - putem face studii superioare fara sa platim averi ca si in alte tari..dar tot ce este gratuit nu apreciem ...

Cum facem sa schimbam lucrurile in bine sau in rau?

ce facem cu sistemul medical plin de bube? cei din vest si nu numai fug in Ungaria sau in alte parti
sa se trateze...dar cotizam in tara sume prost gestionate de "interese"?
ce facem cu pensiile ce nu le mai prindem?
..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 23 Oct 2017, 22:22

mircea scrie:Atat ?
Cum ati trecut pe lucruri mai serioase cum s-a dus naibi subiectul.
Ieri seara era vorba de un meniu la alegere, pizdulice la gratar sau putulici cu mac......si m-ati facut cu capul tot urmarind la mesaje sa vad ce ni se serveste la final .
Lu` ce ar insemna asta, adica cine trebuie sa-si asume ? Si cine trebuie sa inteleaga ?
Viitorul nu poate suna bine cata vreme nu intelegem indeajuns si nu ne asumam indeajuns trecutul!


-Mircea, ma refeream la o condamnare publica si oficiala a comunismului. In modul in care oficialitatile din Germania si-au asumat holocaustul si au promovat masuri reparatorii platite urmasilor victimelor nazismului.
Dar nu acest aspect financiar e important. Ci infierarea oficiala a unei doctrine si a unui regim criminal, cu introducerea in cartile de istorie a acestui aspect. Pentru ca tinerele generatii sa inteleaga corect ce a insemnat comunismul si pentru ca istoria sa nu se mai repete. Educatia la nivel de familie este bine venita, dar nu poate avea impact social fara o abordare nationala facuta de membrii academiei, analisti, istorici, oameni cu autoritate pe domeniu. Ca altfel, desi inca nici nu a murit Iliescu, nici nu s-au racit imaginile cu victimele Revolutiei si memoria victimelor comunismului, ca ne si confruntam cu o revenire in forta a neo-marxismului la tinerele generatii de intelectuali cu fite.

In modul asta, viitorul nu numai ca nu suna bine, dar nu suna nici macar rau. Ci de-a dreptu panicard...
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde mellis » 24 Oct 2017, 02:13

Cum ar putea sinele nostru sa nu fie strain de noi,care in loc sa ne pierdem viitorul in trecut ar trebui sa ne pierdem trecutul in viitor! Atunci am fi liberi si am poseda cu adevarat vointa reala si nu doar iluzorie. Sorin Cerin

si totusi, americanii au venit sa ne " salveze "?!?
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Mircea_63 » 27 Oct 2017, 09:45

mellis scrie:
si totusi, americanii au venit sa ne " salveze "?!?


E bun scepticismul, dar si acesta, ca orice lucru, are masura lui.
Poti generaliza: a venit cineva sa ne salveze? Sa ne salveze de ce sau cine anume?

Nimeni nu face ceva absolut dezinteresat, nici macar vreun om. Ca pentru oameni interesul poate fi si de alta natura decat strict material, e altceva. La nivel de politica si tari lucrurile sunt ceva mai concrete, dar asemanatoare.

Au salvat romanii vreo tara, iar asta dezinteresat?
Pana si niste refugiati de razboi cu copii in brate si expusi abuzurilor, infometarii, torturii si mortii sunt primiti cu ostilitate din partea majoritatii populatiei.

O intrebare mai asezata ar fi:
Schimbarile pe care afirma americanii ca le asteapta de la noi sunt sau nu sunt spre mai bine pentru noi?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde mellis » 27 Oct 2017, 10:21

Mircea_63 scrie:Au salvat romanii vreo tara, iar asta dezinteresat?
Pana si niste refugiati de razboi cu copii in brate si expusi abuzurilor, infometarii, torturii si mortii sunt primiti cu ostilitate din partea majoritatii populatiei.

O intrebare mai asezata ar fi:
Schimbarile pe care afirma americanii ca le asteapta de la noi sunt sau nu sunt spre mai bine pentru noi?


Am stat vreo 6 luni in Banska Bistrica din Slovacia.
In centrul orasului este un monument inchinat eroilor romani ce au eliberat orasul de fascism.
de fapt au fost "carne de tun" - "convinsi" de noii "aliati" sa lupte impotriva vechilor "aliati"..

Intrebarea cu americanii - si ironia sortii - mi-au venit in minte dupa ce am re-citit pamfluetul LUpului referitor ideea ce s-a cuibarit in mintea rezistentei - ca vin americanii sa ne salveze..
si cati au murit cu acest "blestem" pe buze...
au intarziat putin....iar despre salvare - este tot o fel de "carne de tun"...mai noi ii spune "scut antiracheta"..

sanatce buna!
Fişiere ataşate
slovacia5.jpg
slovacia5.jpg (23.94 KiB) Vizualizat de 5082 ori
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Mircea_63 » 27 Oct 2017, 12:07

Oamenii aia au fost militari trimisi impotriva nazistilor si scopul lor nu era eliberarea slovacilor sau altei tari, ci anihilarea nemtilor.
Si-au dat viata pentru infrangerea nazismului, iar razboiul asta nu se oprea la granita.
Ba mai mult, una dintre conditiile lui Stalin pentru ca Ardealul sa fie retrocedat, era ca Romania sa participe cu 12 divizii, alaturi de rusi, pana la capat.

Nu contest sacrificiul si meritele eroilor romani, dar asta a fost contextul.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Donbazil » 27 Oct 2017, 23:23

mellis scrie:
Mircea_63 scrie:Au salvat romanii vreo tara, iar asta dezinteresat?
Pana si niste refugiati de razboi cu copii in brate si expusi abuzurilor, infometarii, torturii si mortii sunt primiti cu ostilitate din partea majoritatii populatiei.

O intrebare mai asezata ar fi:
Schimbarile pe care afirma americanii ca le asteapta de la noi sunt sau nu sunt spre mai bine pentru noi?


Am stat vreo 6 luni in Banska Bistrica din Slovacia.
In centrul orasului este un monument inchinat eroilor romani ce au eliberat orasul de fascism.
de fapt au fost "carne de tun" - "convinsi" de noii "aliati" sa lupte impotriva vechilor "aliati"..

Intrebarea cu americanii - si ironia sortii - mi-au venit in minte dupa ce am re-citit pamfluetul LUpului referitor ideea ce s-a cuibarit in mintea rezistentei - ca vin americanii sa ne salveze..
si cati au murit cu acest "blestem" pe buze...
au intarziat putin....iar despre salvare - este tot o fel de "carne de tun"...mai noi ii spune "scut antiracheta"..

sanatce buna!



Salut!

Incet, incet, constat ca va ridicati tot mai multi patrioti cu idei nationaliste si de stanga....De ce mama-naibii o-ti avea discurs de dreapta, zau ca nu pricep....Vad ca v-ati cam saturat de minciunile americanilor si aliatilor lor ...Maine poimaine veniti sa va inscrieti la mine la comunisti....Daca polonezii, cehii, ,slovacii si ungurii pot , oare de ce noi n-am putea fi o tara a stangii nationaliste?... :idea: :idea: :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Mircea_63 » 27 Oct 2017, 23:41

Donbazil, stanga nu inseamna numai comunism.
Deacord cu liberte, fraternite, dar e mai greu cu egalite. Ce fel de egalitate?
Ca uite, eu nu m-as putea considera egal cu unul harnic de exemplu. Prietenii spun ca sunt comod, iar dusmanii cei nedrepti spun ca sunt puturos. :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Donbazil » 28 Oct 2017, 00:08

Salut!

Draga prietene, eu stiu ca tu stii ca eu stiu ca in viata lucrurile se intampla putin mai altfel decat in scrierile utopice...
Mie-mi place acel stangism care era acum vreo douaj'da ani in Suedia, sau care-i prin Israel, deci nu te gandi la Corea de Nord... :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Viitorul suna bine?!?

Mesajde Mircea_63 » 28 Oct 2017, 09:39

Donbazil, eu am impresia ca tu confunzi social democratia cu comunismul. Caci Suedezi si Israelieni nu sunt comunisti, iar tu ai afirmat ca esti, citez, "comunist".
Accepti ideea de:
- proprietate privata;
- pluripartidism
- drepturile omului; ?
O sa-mi spui ca aveai o casa proprietate privata pe vremea aia... Puteai avea mai multe? Dar o afacere privata?
- alegeri libere?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 66 vizitatori