Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Viespile

Mesajde Shrek » 17 Aug 2017, 14:02

Multumesc!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Viespile

Mesajde State » 18 Aug 2017, 01:58

Sau mai simplu, găurești un bidon de 2L puțin mai sus de jumătate, in forma de cruce + . Cu un marker împingi in tăietură, astfel încât să rămână o gaura cât sa intre o Viespe. Daca e mai mare, nu are nimic. Faci 5-6 găuri. Amestecul ți l-ai spus colegul și este destul de eficient. Eu puneam apa, zahar, oțet și o bucată de peste. Merge și carne de pui. Atenție pe unde le plantezi că îți cam muta nasul pe urmă.
Avantajul cu crestăturile astea este că nu ți se umple bidonul de apa când plouă.
Eu le plantam la maxim 1m de stupi, in fata urdiniselor. Acum 2 ani in toamna, am văzut cele mai multe viespi, tocmai de asta am și pus capcane.
Fa și tu un bidon într-un fel, altul diferit și vezi care e varianta cea mai buna. Apoi umple curtea cu bidoane, să zică vecinii că s-a mutat Las Fierbinți la tine.
Când sunt multe viespi in stupina, chiar e o problema.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Viespile

Mesajde apimat » 19 Aug 2017, 01:11

Daca esti fumator, gaurile le poti da cu tigara aprinsa.
Petre Țuțea: "Statul acesta îi apără pe străini de noi. Ca-n colonii."
Avatar utilizator
apimat
 
Mesaje: 98
Membru din: 13 Dec 2012, 14:18

Re: Viespile

Mesajde mellis » 01 Sep 2017, 11:06

Am mutat de dimineata la vatra noua din padure..
Viespii sunt o problema - pregatesc capcanele ..
Avem o solutie fara insecticid pentru otravit cuibul?

Ieri defrisam locul de spini - cu masca - pentru ca eram atacat - posibil un cuib in zona..imi fac griji ...
O alta vatra din apropiere - intr-o seara am ajuns sa le dau apa - era urdinisul negru....la un moment dat nu mai era nici una afara...
Am crezut ca le-a speriat mecla mea ;) - desi facusem dus de transpiratie deja...

Un lup cu elicopterul a luat una din aer si s-a pus in salcam sa o savureze..
l-am lovit cu ciuda - dar este tare rezistent ... trebuie sa mai lucrez la "ciuda"..
Sanatace buna...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara


Re: Viespile

Mesajde gica.mosu » 18 Sep 2017, 09:15

gica.mosu scrie:
gica.mosu scrie:...Daca anul trecut viespiile m-au terminat=si eu pe ele,acu nimic si nici in cele 5 stupine unde am fost(la apivasmob am vaxut 2-3) nu erau ,in piata pe la vanzatorii de struguri la fel,ceva s-a intamplat cu ele,dar nu le duc dorul....apar la anu


Spune-am intr-un MS ca atunci cand avem an secetos=avem si....viespi :| ...Amu nu pot sa mananc o para ,pruna=i-mi intran' gura...uneori cand umblu la stupi intra pi sub masca ;) pe rame...e jali mari...o noutateee-in capcane puneti:apa ,bere +un pic di otet..zeama di la peste spalat+ otet...Sange(de la spalat carne+ otet)in diferite vase=stiti voi ci si cum..spor la...prins 8-)

....

Da si se pareee ca apar din 2in 2ani....Da,in ac an parca izvorasc(desi am n capcane=omor fara numar si totusi nu fac fata :mrgreen: ) de unde nu stiu=am facut"curat"in podul casei mele...la vecini nustiu=nu am acces....P.S-daca vin 6-10* si mai grav...albina e in ghem si ele i-si vor videa di treaba nestingherit :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Viespile

Mesajde mellis » 19 Sep 2017, 23:58

gica.mosu scrie:de unde nu stiu=am facut"curat"in podul casei mele...la vecini nustiu=nu am acces....P.S-daca vin 6-10* si mai grav...albina e in ghem si ele i-si vor videa di treaba nestingherit :mrgreen:


mai trimite+ti vecinii la pescuit .. ca poate te mai primeste vecina prin pod..
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Viespile

Mesajde gica.mosu » 20 Sep 2017, 08:19

....Paaai,i-as trimite daaaar din"pecate" ambi vecini sor dus=plecat in lumea celor drepti :mrgreen: asadar, ramani sa duc tratative cu vecina(aia cu gardul...(stie shrek careee :P )....daaaar, ma tem ca ta't nu rezolv nica cu asa invazie...Sa nu uitam ca i-si fac cuiburi si in pamant :shock: speranta ta't la CAPCANE si la capcauni ramani si sa vina iarna ca sa le mai inghete si loooor c..u 8-)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Viespile

Mesajde cantemir » 20 Sep 2017, 09:36

Am observat ca barzaunii mei sunt mari betivani. Mananca cu pofta partile putrede de la fructele cazute din pomi... si se chiaunesc. Asa ca m-am hotarat sa-i "omenesc" dupa cum se cuvine.
La asfintit, cand betivanii inca mai zboara, le pun pe farfurioare cate o felie de paine uscata impregnata pana la refuz cu vin (merlot de Pietroasele, ca d-asta am). Aprind lumina pe terasa din spate si liberez zona.
Dimineata, e covor de barzauni morti sau in coma, dupa ce toata noaptea s-au dat cu capul de globul lampii.

Pana sa gasesc varianta asta, jucam badminton cu ei de se cruceau vecinii:
-Saracuuu... Prinde muste! :D
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Viespile

Mesajde gica.mosu » 28 Oct 2017, 20:22

....Timp de o luna de zile,am dus un razboi strasnic cu viespiile si da,m-au "terminat" ele dar nici eu nu m-am lasat.....si, cred ca am redus =omorat ff multe(CI-ule iartama...dar,i-mi apar saracia si nevoile si....stupii=albineleee :P ...)din ele cu capcanile din foto...O dedicatie pt Shrek(modul de realizare si montare)si nu numai :idea: P.S-am montat aproximativ 48 de capcani...cam doua de stup :!: P.S2- in bidoane am pus:apisugar+ apa+otet+bere....
Fişiere ataşate
20171028_153738.jpg
20171028_154523.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Viespile

Mesajde Closcutz » 29 Oct 2017, 22:04

Buna seara! Ce cantitati de apisugar, otet, bere, apa la un litru de solutie? Multumesc anticipat!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Viespile

Mesajde gica.mosu » 29 Oct 2017, 22:59

....Apisugar=500 gr(daca se pune zahar ...atrage si albinele :shock: )+150ml otet din vin(din comert)+0,5l de bere+apa pana la 5 litri....se pune aprox 100 ml in pet,max 2cm si se schimba daca suprafata cu lichid este acoperita de viespi-muste(au intrat si fluturi de gaselnita,gargauni....) :shock: Aceasta cantitate am impartit-o in peturi de 1-1,5 si 2,5l (am pus si in cele de 5l)de preferat de culoare inchisa(se pot agata si-n pomi)....Rectific din MS anterior...un pet la aprox 2 stupi :x Siii iata si "recolta"...doar 5% din total :mrgreen:
Fişiere ataşate
20171028_154309.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Viespile

Mesajde Closcutz » 29 Oct 2017, 23:45

Nea Gica dar apisugarul asta ce e? Cumva apiinvert sau dulcofruct?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Viespile

Mesajde gica.mosu » 29 Oct 2017, 23:57

....E unnnnnn...fel de aceiasi "marie cu alta......palarie"....rezultatele conteaza(difera....) unde il=le folosesti :shock:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau


Re: Viespile

Mesajde Cristi Ciocoiu » 08 Aug 2018, 07:32

Am incercat mai multe combinatii de lichide dar mai bun si mai ieftin ca Fanta + otet, nu exista. Incercati.
Cristi Ciocoiu
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


cron