Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 30 Oct 2017, 07:00

Closcutz scrie:Sunteti multumiti ori ba de vaporizatoarele de acid oxalic?

Ca aparat funcționează bine. După un an de folosire, ca tehnologie se pare eficientă. Pe moment rade ce găsește pe albină. Necesită accesori ca sursa de curent și echipament de protecție. Toate astea costă. Tehnic vorbind aparatul în sine este nejustificat de scump. Concurența va rezolva și acest dezavantaj. În ansamblu sunt mulțumit. Din punctele de vedere că AO totuși nu este o substanță toxică, albina nu este foarte sensibilă la dozaj, nu se acumulează în miere și ceară și cum am citit nu se dezvoltă rezistență față de AO, mă obligă să folosesc mască ceea ce cu VF nu prea făceam (greșit), mă face să fiu și mai mulțumit. La efective peste 100 de familii nu cred că va fi folosit. Acolo tratamentele pe suport va domina, din cauza ușurinței de aplicare și eficienței lor pe întreg ciclu de puiet căpăcit.
Legat de picurare care nu se poate folosi numai toamna în lipsă de puiet, stiu cine de ani de zile numai picurare folosește în tot sezon apicol. La fiecare metodă sunt avantaje și dezavantaje. Fiecare dintre noi, vom decide care ne este mai potrivit.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde cristi_vidican » 30 Oct 2017, 09:11

mausica scrie:Nu imi spune ca ai dat degeaba banii...

Balian ți-a răspuns mai bine decât aș fi făcut-o eu.
eu dădeam mult cu VF. Cu care poți dai în principal august-septembrie.
Sublimatorul de AO îmi oferă posibilitatea să pot să dau când cred că trebuie, să nu mai aștept să vină luna august.
Sublimatorul va fi o variantă de înlocuire a VF. Urmează să fac anul care vine o comparație mai exactă între cele 2 tipuri.

Nu îmi pare rău că am dat mulți bani pe tot echipamentul.
Dar, cum zicea Dan Mărgărit și alții din categoria lui, dar din Liga noastră, baza pe viitor vor fi tratamentele de contact.
Atenție însă la ce și cum.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde nicu68 » 30 Oct 2017, 19:28

sa inteleg ca poti face sublimare si in lunile iunie ,iulie cand afara sunt 30 de grade?
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Acid oxalic

Mesajde cristi_vidican » 30 Oct 2017, 20:30

nicu68 scrie:sa inteleg ca poti face sublimare si in lunile iunie ,iulie cand afara sunt 30 de grade?

De ce nu? Vaporii au aproape peste 100 grade. ;)

P.S. Am avut o discuție la un moment dat cu cineva care spunea că de câțiva ani tratează stupii doar cu AO sublimat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde mausica » 30 Oct 2017, 20:58

Daca esti multumit de rezultat atunci e perfect. Momentan scula si acareturile ce trebuie obligatoriu pe lg duce pretul destul de mult. Stupinele mici nu cred ca vor trece la nivelul asta ;)
E clar ca suntvavantaje si dezavantaje(de pret vad eu doar)...la mine personal mai poate intarzia achizitia ....pana atunci merg pe contact mai mult.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 30 Oct 2017, 21:09

nicu68 scrie:sa inteleg ca poti face sublimare si in lunile iunie ,iulie cand afara sunt 30 de grade?

Nu când afară sunt 30 de grade, dimineaţa când sunt 20, eu am făcut şi în iunie şi în iulie. Altfel orice tratament este mai bine făcut dimineaţa când albina are posibilitate de zbor de curățire. Nu este chiar bine dar și înainte de stoarcere se poate aplica dacă este necesar. Nu la noi, dar la clima noastră sunt foarte mulți care sublimează vara. Depinde ce se găsește pe foaia de fund antivarroa, și numai la acele familii la care pică.
Nu intră în miere. Mierea are în componență naturală acid oxalic.
Este biolog de meserie care aplică AO prin picurare vara. Nu necesită aparatură scumpă, numai o seringă. Are perioada de acțiune mai lungă decât sublimarea, dar timpul de aplicare este ceva mai lung. Paleta de tratamente este largă numai să facem.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde nicu68 » 31 Oct 2017, 21:14

mersi de raspunsuri
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Acid oxalic

Mesajde alt stupar » 01 Noi 2017, 11:13

Actual, sublimatorul bate orice alceva.
necazul e la stupinele mari, unde timpul necesar administrarii oxalicului este peste ce-si poate permite apicultorul...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Acid oxalic

Mesajde Bambucha » 01 Noi 2017, 21:20

Uite, un lucru bun ar fi subventionarea sublimatorului in loc sa se "cremuiasca" PNA cu mat biologic.
Eu o sa mi-l iau si fara.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 01 Noi 2017, 21:33

Bambucha scrie:Uite, un lucru bun ar fi subventionarea sublimatorului in loc sa se "cremuiasca" PNA cu mat biologic.
Eu o sa mi-l iau si fara.

Înseamnă că aveți număr de familii relativ mic sau timp și răbdare mare. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde Bambucha » 01 Noi 2017, 22:13

eu sunt hobist :P ma gandesc ca ar trebui sa aiba randament de macar 1 stup/minut cu o scula buna.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Acid oxalic

Mesajde octavianpopescu » 08 Noi 2017, 00:30

Am dat si eu in seara asta cu AO picurat.pana acum dadeam la temperaturi in jur de 4 grade...in zona la mine mai intarzie temperaturile astea asa ca am dat la 7 grade si pana am terminat s-au facut aproape de 8(eu ma asteptam sa scada si cand colo...).e bine,e rau, cum e?!mie mi se pare cam mare temp din ce stiu eu,dar parca ma durea putin inima cand le scoteam si din ghemul ala de la 4 grade.
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Acid oxalic

Mesajde akmm » 08 Noi 2017, 08:11

octavianpopescu scrie:Am dat si eu in seara asta cu AO picurat.pana acum dadeam la temperaturi in jur de 4 grade...in zona la mine mai intarzie temperaturile astea asa ca am dat la 7 grade si pana am terminat s-au facut aproape de 8(eu ma asteptam sa scada si cand colo...).e bine,e rau, cum e?!mie mi se pare cam mare temp din ce stiu eu,dar parca ma durea putin inima cand le scoteam si din ghemul ala de la 4 grade.

Rostul administrarii prin picurare la temperaturi cat mai scazute este:
1.impiedicarea zborului dupa administrare
2.imobilizarea acarienilor pe fundul stupului, odata cazuti
3.asezarea albinelor in ghem bine definit pentru a putea stropi pe intervale si nu pe albine imprastiate.
4.garantia ca in acea perioada nu mai exista puiet in nici o faza de dezvoltare, in special larvar, care moare in prezenta acidului oxalic..
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 08 Noi 2017, 08:39

cornelioandanciu scrie:Nu am reusit sa imi dau seama ce concentratie trebuie sa aiba acidul oxalic folosit in acea solutie. Cel mai corect ar fi ca sa se indice concentratia normala.Apoi, in functie de concentratia normala a acidului, sa se stabileasca reteta optima. Nu-i totuna cand folosesti acid de 1n , sau de 0,5n,in acelasi un litru de solutiede zahar. Am vazut ca pe aici exista domni care se pricep la chimie, eu nu ma pricep, poate ne lamuresc dumnealor.

Dacă folosiți AO pudră:
https://www.prisacadobrogea.ro/cumpara/ ... kg-7344065
dacă gata preparat lichid:
https://www.prisacadobrogea.ro/cumpara/ ... ic-7343980
Veți vedea și modul de administrare.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde octavianpopescu » 08 Noi 2017, 08:47

akmm scrie:
octavianpopescu scrie:Am dat si eu in seara asta cu AO picurat.pana acum dadeam la temperaturi in jur de 4 grade...in zona la mine mai intarzie temperaturile astea asa ca am dat la 7 grade si pana am terminat s-au facut aproape de 8(eu ma asteptam sa scada si cand colo...).e bine,e rau, cum e?!mie mi se pare cam mare temp din ce stiu eu,dar parca ma durea putin inima cand le scoteam si din ghemul ala de la 4 grade.

Rostul administrarii prin picurare la temperaturi cat mai scazute este:
1.impiedicarea zborului dupa administrare
2.imobilizarea acarienilor pe fundul stupului, odata cazuti
3.asezarea albinelor in ghem bine definit pentru a putea stropi pe intervale si nu pe albine imprastiate.
4.garantia ca in acea perioada nu mai exista puiet in nici o faza de dezvoltare, in special larvar, care moare in prezenta acidului oxalic..


Deci sa inteleg ca e ok si asa...
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 08 Noi 2017, 09:04

akmm scrie:4.garantia ca in acea perioada nu mai exista puiet in nici o faza de dezvoltare, in special larvar, care moare in prezenta acidului oxalic..

Deci sa inteleg ca e ok si asa...[/quote]

Dacă mai aveți adăpătorul instalat, și are albine pe el, nu este OK. Mai aveți puiet.
Nici temperatura nu este încă OK pentru ghem.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori