Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Vegetatia nedorita pe pajisti

Mesajde stefanmadalin » 02 Noi 2017, 09:41

APIA plateste crescatorilor de animale subventie pentru pasunile pe care le detin. Pentru a primii aceste subventii, crescatorii de animale trebuie sa le intretina, adica sa mai taie din vegetatia arbustifera, sa mai aplice ingrasaminte organice, sa mai semene specii valoroase furajer...adica masuri care duc la cresterea valorii nutritionale a pajistilor, atat calitativ cat si cantitativ.

Numai ca, printre aceste masuri, eliminarea plantelor nedorite/toxice/care depreciaza lana....nu sunt binevenite, prezenta lor pe pajisti facand obiectul necordarii subventiilor.
Recent, primaria de la mine din zona a inchiriat pasunea detinatorilor de animale, acestia urmand a face lucrari (teoretic) de intretinere si imbunatatire a valorii furajere.

Plantele mentionate de APIA ca vegetatie nedorita sunt prezente in zona mea, unele dintre ele facand obiectul unor culesuri de nectar semnificative. Asta pentru ca ele sunt singurele plante pe care animalele nu le mananca, restul pajistei fiind barbierita de orice urma de vegetatie ierboasa.
Bineinteles, oierii nu vor avea bani de fertilizat, insamantat specii valoroase, asa ca se vor limita la distrugerea plantelor nedorite.
Langa oaie nu poate sta o albina...sau cum era? :D

Nu am nimic cu oitele/vacile sau alte animale, doar ca la mine in zona sunt prea multe si se calca pe coada una pe alta...
De ce nu pot inchiria si eu pajiste pentru albine?

http://www.apia.org.ro/files/subpages_f ... 5%9Fti.pdf
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Vegetatia nedorita pe pajisti

Mesajde balasbebe » 02 Noi 2017, 20:05

In afara de cucuta cred ca toate sunt melifere si ma refer strict la albine.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Vegetatia nedorita pe pajisti

Mesajde peterneamt » 03 Noi 2017, 10:44

Prin polenizare albinele înmulțesc și modifică structural flora din arealul în care trăiesc în interes propriu. Astfel se înmulțeau până acum câțiva ani buruienile în culturile agricole.....! Dacă ținem cont de faptul că în funcție de cantitatea și structura florei.... evoluează fauna......without bees is not life ! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Vegetatia nedorita pe pajisti

Mesajde stefanmadalin » 03 Noi 2017, 11:12

Nu vrei sa stii cate seminte impresite oile...
Daca vrei buruieni, baga oile o zi in tarla si la anul esti plin de balauri cu 7 capete.
Am un teren pe care il ingrijesc an de an, grau, porumb, rapita, floarea soarleui...de toate, productii bunicele. Curat de buruieni. Intr-un an, dupa porumb, au venit niste ciobani si au cam batut porumbistea...nu vreai sa afli cate buruieni din samanta mi-ai iesit anul urmator in floarea soarelui. Nu-mi mai recunosteam terenul.
Oile mananca si seminte, care se pare ca nu sunt digerate complet. Mananca seminte intr-un loc cu buruieni, vine la mine pe teren curat, se rahatesc, si buruieni grupa mare.

(Paranteza)
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Vegetatia nedorita pe pajisti

Mesajde peterneamt » 03 Noi 2017, 12:00

stefanmadalin scrie:Nu vrei sa stii cate seminte impresite oile...
Daca vrei buruieni, baga oile o zi in tarla si la anul esti plin de balauri cu 7 capete.
Am un teren pe care il ingrijesc an de an, grau, porumb, rapita, floarea soarleui...de toate, productii bunicele. Curat de buruieni. Intr-un an, dupa porumb, au venit niste ciobani si au cam batut porumbistea...nu vreai sa afli cate buruieni din samanta mi-ai iesit anul urmator in floarea soarelui. Nu-mi mai recunosteam terenul.
Oile mananca si seminte, care se pare ca nu sunt digerate complet. Mananca seminte intr-un loc cu buruieni, vine la mine pe teren curat, se rahatesc, si buruieni grupa mare.

(Paranteza)

Vezi ce ciudată e natura : dacă plantele nu vor să fie mâncate secretă otrăvuri ......dar dacă au interes (perpetuarea speciei ),se lasă mâncate ......( vezi legumele ) și strategia asta are multe avantaje ......semințele ....căldură......umiditate ..... au fertilizant din abundență ! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Vegetatia nedorita pe pajisti

Mesajde Hunbee » 03 Noi 2017, 17:34

Plina tara de oi.
De aia importam jumatate din carnea de porc. Ne plac oile.
Si acum si cretinul asta de Daia.
Din pacate unde te intorci dai peste oi. In timis nu gasesti teren cu buruieni.
Si nu piata ii tine in viata ci subventiile. Luati subventiile si in secunda doi dispar 80% din oi.
Dar na, traim in tara lu Daia.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Vegetatia nedorita pe pajisti

Mesajde jonny_it » 03 Noi 2017, 20:25

Hunbee scrie:Plina tara de oi.
De aia importam jumatate din carnea de porc. Ne plac oile.
Si acum si cretinul asta de Daia.
Din pacate unde te intorci dai peste oi. In timis nu gasesti teren cu buruieni.
Si nu piata ii tine in viata ci subventiile. Luati subventiile si in secunda doi dispar 80% din oi.
Dar na, traim in tara lu Daia.


10 oi sunt mai rentabile decat o vaca.
Doar cu laptele se pot scoate cheltuielile; mielul este profitul. Daca mai punem si subventiile deja este si mai bine.
Ca este seceta sau ploua oaia supravetuieste.

Problema este ca nu se mai gasesc oameni care sa munceasca(deh, ajutoare sociale) si proprietarii de oi trebuie sa munceasca singuri sau cu familia. Este multa munca, mult mai multa fata de la albine.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vegetatia nedorita pe pajisti

Mesajde Hunbee » 04 Noi 2017, 10:03

Va cred.
Cat despre "pusul familiei la lucru" se pare ca e singura solitie mai nou.
Vezi topicul "apusul vietii" si planurile de dezvoltare facute exclusiv pe "spatele" familiei.
Traiasca familia si ...oaia.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Vegetatia nedorita pe pajisti

Mesajde stefanmadalin » 06 Noi 2017, 13:11

Legislatia asta nu e de ieri de azi, e dinainte de ministrul bomba.
Numai ca noi trimitem borcane goale la minister si altii mulg oaia.

La voi cum este? vegetatia zic.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52


Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori