Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 07 Noi 2017, 20:15

Pentru asta trebuie sa multumim formatorilor de opinie din curentul #rezist, dar si celor care au ales sa fie ”contra” fara sa citeasca si/sau sa inteleaga. :roll:
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 07 Noi 2017, 21:04

ioanpuiu scrie: atenţi la tîlhari şi violatori puşi în libertate, e posibil să nu vedem restul ;)


Se pare ca da, cand ma uit la ce bancuri apar...
Am inteles mai nou ca va creste si ziua la 25 de ore prin ordonanta , fireste spre binele nostru... ;)
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde akmm » 08 Noi 2017, 08:19

Conform statisticilor, 99,999% dintre cei aflati in inchisori sunt nevinovati.Orice forma de amnistiere are darul sa le dea dreptate.Pana una alta acestia isi dovedesc nevinovatia, recidivand.Cel putin la spagari/corupti, actiunea e in forma continuata, netinind de satulie.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 09 Noi 2017, 20:29

csaa scrie:Pentru asta trebuie sa multumim formatorilor de opinie din curentul #rezist, dar si celor care au ales sa fie ”contra” fara sa citeasca si/sau sa inteleaga. :roll:

Nu mi-e clar dacă încerci să găseşti circumstanţe atenuante guvernării ăsteia de amatori sau promovezi modelul omului-oaie, în paralel cu cel al ciobanului-suprem, desigur.
Ultima oară modificat de ioanpuiu pe 09 Noi 2017, 20:34, modificat 1 dată în total.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 09 Noi 2017, 20:33

Ia uite măi csaa,
îl sprijini pe dracu' şi el te muşcă de beregăţile portofelului: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-22 ... e-2018.htm

O fi real, sau doar răutăţi ?
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 09 Noi 2017, 21:21

Deficitul balanţei comerciale în primele nouă luni din 2017 a ajuns la 8,8 miliarde de euro, cu 1,9 miliarde de euro mai mare decât cel înregistrat în perioada similară de anul trecut, potrivit datelor publicate joi de Institutul Naţional de Statistică (INS). :shock: :shock: :shock:

Nene Puiu, problema e ca la 10 miliarde deficit pe cont curent cursul se duce in 4,8-4,9 in 2018 la orice analiza tehnica simpla. Coroborat cu inflatia !? (sunt curios cat iese?) ne saraceste puterea de cumparare a tuturor cu 10 %. Chiar si bugetarii cu lefuri mici care "castiga" 4% in final vor fi mai saraci cu 6 % in 2018.

E destul de simplu!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde akmm » 10 Noi 2017, 11:10

Ce e asa greu sa dea o lege cu curs la 1 leu pe un euro.Imediat s-a rezolva problema salariilor.Cred ca nu-i duce capul sa calculeze.
NB.Propunerea este pentru idiotii care imediat sar cu gura ca agenturile straine musca din curs.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 10 Noi 2017, 19:26

FERITI-VA DE MINE !
începînd de ieri am devenit Poteră Fiscală

poteraşu.PNG


am sters din datele de identificare
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 10 Noi 2017, 19:51

Dacă tu, societate comercială ai debite la stat şi eu ţi-am prins (într-o relaţie comercială, prestări servicii, etc) ceva la mine, sunt obligat prin lege să-ţi reţin sumele datorate şi să le virez statului de îndată
partial.PNG

... ai încurcat-o cetăţene !
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 10 Noi 2017, 20:08

ioanpuiu scrie:
csaa scrie:Pentru asta trebuie sa multumim formatorilor de opinie din curentul #rezist, dar si celor care au ales sa fie ”contra” fara sa citeasca si/sau sa inteleaga. :roll:

Nu mi-e clar dacă încerci să găseşti circumstanţe atenuante guvernării ăsteia de amatori sau promovezi modelul omului-oaie, în paralel cu cel al ciobanului-suprem, desigur.

Nici....nici. Doar aduc aminte.
traian basecu spunea in ianuarie foarte clar si raspicat ca asta se va intampla daca #rezist va continua si va produce anularea OG 13. Si spunea el ca nu din cauza vreunei guvernari ci din cauza unor obligatii internationale, a unor hotarari ale CEDO.
PLM, nu-mi place base, dar trebuie sa recunosc ca a fost informat si foarte bine documentat.....spre deosebire de maaarea majoritate a celor din piata.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 10 Noi 2017, 20:14

ioanpuiu scrie:Ia uite măi csaa,
îl sprijini pe dracu' şi el te muşcă de beregăţile portofelului: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-22 ... e-2018.htm

O fi real, sau doar răutăţi ?

Pai tu de ce crezi ca vor sa mareasca salariile cu 25% din ianuarie ;) .
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Donbazil » 11 Noi 2017, 00:39

Salut!

Da' putina istorie adevarata nu v-ar interesa?

România are un stat catolic și un popor ortodox. Istoria nefericirii noastre

..."Soluția Cuza nu a convenit „protectorilor” noștri și ne-am trezit cu rege străin, în cel mai scurt timp. Catolic, bineînțeles.
Rege străin ( Carol I ) - sub domnia căruia s-au dărâmat 26 de biserici ortodoxe în București, mai multe decât pe vremea tiranului Ceaușescu. Aceste detalii n-o să apară în cărțile de istorie, dar se pot găsi informații, prin documente, pe ici pe colo"...

https://www.activenews.ro/stiri-politic ... tre-147361
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 11 Noi 2017, 11:45

Cei ce afirma ca tineretul de astazi este pragmatic, cinic si lipsit de patriotism, se inseala amarnic. Recent la o emisiune TV, ni s-a oferit dovada ca tineretul nostru prin reprezentantii sai cei mai alesi, sunt animati de cea mai adanca dragoste de patrie. La ora de varf, cu lacrimile dupa jaluzele si cu nodul in gat, un tanar ministru, isi declara iubirea netarmurita si mai ales neconditionata fata de mamica Românie. Frumos si inaltator. Cu atat mai inaltator cu cat inca nu s-a hotarât unde-si vor cosolida sentimentele patriotice, cele trei fetite ale patriotului, la Oxford, la UCLA, sau la Geneva, in conformitate cu traditia celor trei trandafiri.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 11 Noi 2017, 15:00

Te vad om serios si cu " mușchiul discernămîntului " ( a se citi mintea) bine antrenat! Cum poți sa crezi ca au fost demolate 26 de biserici in Bucuresti, cand pe vremea ceea poate nici nu existau atâtea? ! In plus, cei de religie catolică ce crezi ca se închină lu' Dagnea, ori ce au? Ei nu sunt tot creștini? Am rămas singurul popor de origine latina cu religie ortodoxă si s-ar putea ca asta sa fie una din explicatiile pentru care România nu da deloc inainte. Bate pasu' pe loc.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 11 Noi 2017, 17:14

Istoria spune urmatoarele: Cuza a avut o conventie cu clasa politica, fauritoare a unirii, pentru a conduce Principatele unite, timp de sapte ani. La expirarea celor sapte ani, in ianuarie 2017, dedulcit la cozonacul puterii, asa cum se intampla cu mai toti romanii, Cuza a refuzat sa se retraga, iar atunci elita politica a intervenit prin forta , dar fara violenta. Acest episod nu-i scade meritele, dar nici nu il fac un martir. A fost pur si simplu omul potrivit la locul potrivit. Imaginea lui a fost si este inca folosita de antieuropenii de atunci ca si de cei de astazi, pentru mentinerea unui antagonism de clasa si de valori morale si culturale , pentru izolarea Romaniei si mentinerea ei in sfera influentei estice
Aducerea “catolicului” dusman al romanilor, a insemnat revenirea la matca originara, consolidarea legaturilor cu Europa, Recunoasterea independentei, trecera accelerata de la feudalism la capitalism prin inceputul industrializarii in Bucuresti si Valea Prahovei, deschiderea trecatorii Predeal, construirea primelor cai ferate, alipirea Dobrogei, construirea podului Saligny, modernizarea portului Tomis, dezvoltarea invatamantului de toate gradele, a tuturor institutiilor, dupa modelul european. Dupa cate stiu eu , una din conditiile inscaunarii sale, pe care a respectat-o, a fost botezul ortodox, pentru toti urmasii sai. Curat complot antinational.
În acord cu harta confesională a Europei Occidentale, candidații la domnia Principatelor majoritar ortodoxe puteau fi ori romano-catolici, ori protestanți. Acest inconvenient a fost tranșat în Constituția din 1866. Capitolul II, Secțiunea I-Despre domn, articolul 82, prevedea că toți fiii și fiicele viitorului monarh ar fi urmat să fie obligatoriu crescuți „în religiunea ortodoxă a răsăritului".
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Donbazil » 12 Noi 2017, 00:52

Salut!

Shrek, nu am afirmat nicaieri ce cred eu. Pur si simplu am reprodus un material aparut intr-o sursa publica... Materialul este "adevarat" - pentru unii , cel putin pentru autor...Noi, ceilalti putem avea fiecare punctul sau de vedere....

Iata alt material care, pe unii i-ar putea interesa:

Mihail Roller a dat tot partidului. Şi viaţa, şi moartea. „Partidul m-a crescut, m-a ridicat şi m-a învăţat mereu.

https://www.historia.ro/sectiune/portre ... -nationale
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori