Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sublimator acid oxalic

Mesajde jonny_it » 23 Iun 2017, 22:23

mausica scrie:Mai eficient sigur e(nu ca timp )doar ca e scump aparatul.
Da dupa ce stai 3-4 ore cu masca aia pe fata parca te vad ca te lasi pagubas :lol:
La sutele tale de stupi......va dura ceva timp trat.


La 200 dureaza 2 zile, toamna vine repede seara si pe intuneric este mai greu. Am incercat cu lanterna frontala dar nu mai ai aceeasi viteza de lucru si iti mai invinetesti genunchii in suportii stupilor. :lol:
La 300 iti spun la toamna. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sublimator acid oxalic

Mesajde jonny_it » 23 Iun 2017, 22:25

cristi_vidican scrie:Numa să nu bată vântul tare, că duce aburul în alt județ. :lol: :lol:


Am stupi in 3 judete, deci fac tratament la munte si tretez si pe cei de la deal/campie :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Sublimator acid oxalic

Mesajde nicu68 » 23 Iun 2017, 23:24

nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Sublimator acid oxalic

Mesajde cristi_vidican » 24 Iun 2017, 11:14

Closcutz scrie:Imi puteti spune de unde ati cumparat aparatul? Macar in mesaj privat. Fe cate ori l-ati folosit? Va declarati multumit? Avantaje fata de furetto? Dezavantaje? Ma refer la cele constatate de dvs nu la ce se vehiculeaza pe net...


Dacă dai pe olx, oxalic, vei vedea vreo 2 anunțuri de sublimatoare.
Sunt cam la fel...
Furetto merge cu amitraz, sublimatorul cu oxalic.
amitrazul e o otravă. Oxalicul e mai prietenos cu albina și cu omul, dacă nu e inhalat.
Oxalicul nu va da rezistență niciodată.
La oxalic, tratamentul durează puțin mai mult decât la furetto.
Eu nu am folosit niciodată furetto, dar de anul acesta folosesc sublimator.
Încă nu pot să trag concluzii. O să văd cum vad păduchii în august când voi face o comparație cu VF dat prin metoda clasică
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Sublimator acid oxalic

Mesajde cristi_vidican » 24 Iun 2017, 11:15

nicu68 scrie:https://www.amazon.com/Oxalic-Acid-Vaporizer/dp/B01LQTM7RC/ref=sr_1_12?ie=UTF8&qid=1498249373&sr=8-12&keywords=acid+oxalic

La acest model, din câte știu, nu are control al temperaturii, ceea ce la oxalic e f important.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Sublimator acid oxalic

Mesajde nicu68 » 24 Iun 2017, 16:59

nu stiam ca temperatura trebuie reglata ,ma gandeam ca ii dau drumul si cand se termina acidul totul e ok, ce temperatura e ideala pt evaporarea acidului?
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Sublimator acid oxalic

Mesajde mausica » 24 Iun 2017, 21:31

nicu68 scrie:nu stiam ca temperatura trebuie reglata ,ma gandeam ca ii dau drumul si cand se termina acidul totul e ok, ce temperatura e ideala pt evaporarea acidului?

190gr cred ca e temp corecta...
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Sublimator acid oxalic

Mesajde albinateob » 17 Noi 2017, 07:37

Pana in prezent a facut cineva tratament prin sublimare cu acid oxalic la temperaturi mai joase (intre +5 si +14 grade Celsius)? Pe internet, unii sustin ca tratamentul se poate face de la +3 grade in sus, altii specifică ca tratamentul trebuie facut cand temperatura are intre +15 si +25 grade Celsius, cu specificarea ca, dupa tratament, albinele sa aibe la dispozitie 4 ore de zbor. Cei care ati experimentat tratamentul prin sublimare la ce temperatura exterioara ati facut-o? In ceea ce priveste reglarea temperaturii de functionare a aparatului, am inteles ca aparatul original nu are posibilitatea de reglare si este folosit fara nici un fel de reglare a temperaturii.
daruind vei dobandi
http://teostupina.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
albinateob
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Feb 2011, 11:01
Localitate: Pitesti, jud. Arges

Re: Sublimator acid oxalic

Mesajde Balian » 17 Noi 2017, 08:25

albinateob scrie:Pana in prezent a facut cineva tratament prin sublimare cu acid oxalic la temperaturi mai joase (intre +5 si +14 grade Celsius)? Pe internet, unii sustin ca tratamentul se poate face de la +3 grade in sus, altii specifică ca tratamentul trebuie facut cand temperatura are intre +15 si +25 grade Celsius, cu specificarea ca, dupa tratament, albinele sa aibe la dispozitie 4 ore de zbor. Cei care ati experimentat tratamentul prin sublimare la ce temperatura exterioara ati facut-o? In ceea ce priveste reglarea temperaturii de functionare a aparatului, am inteles ca aparatul original nu are posibilitatea de reglare si este folosit fara nici un fel de reglare a temperaturii.

La sublimare dacă albinele sunt restrânse în ghem, gazul nu prea poate intra între albine, deci efectul tratamentului va fi foarte mic. Sublimarea este pentru perioada activă. La această oră se aplică AO prin picurare.
La sublimatorul pe care folosesc, temperatura este reglabilă. De constructor era reglată la 230 de grade. Am încercat și cu 200, vara în căldură merge, dar am prins o vreme cu vânt și temp. mai scăzută la care nu am mai putut lucra. S-a cristalizat în diuză. Constructorul spunea că liniștit pot ridica și la 235 dacă am probleme. :!:
Orice tratament este bine să fie făcut dimineața, astfel încât albinele să aibă posibilitate de zbor de curățire și aerisire.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Sublimator acid oxalic

Mesajde BazzGabi » 17 Noi 2017, 09:20

Am sa va prezint în curând sublimatorul meu de acid oxalic, are reglaj temperatura, funcționează fără probleme și cel mai important este ieftin! L-am folosit în aceasta toamna și sunt foarte mulțumit.
BazzGabi
 
Mesaje: 24
Membru din: 24 Dec 2016, 21:36


Re: Sublimator acid oxalic

Mesajde peterneamt » 18 Noi 2017, 12:54

Crăciun Tratament de acid oxalic

Varza acariană este un parazit omniprezent pe albine de albine britanice.

Imaginați-vă că aveți o cârpă de prăjitură în spate, văzând fluidele vitale - și aveți o idee despre ce provoacă un acarian de varroa la o albină.

Astfel, apicultorii își tratează albinele împotriva varroei pe tot parcursul anului, dar această aplicare la mijlocul iernii a unui acid diluat (3,2%) de acid robarbit (acid oxalic) în siropul de zahăr este cel mai important, deoarece stupul ar trebui să aibă puține în ea - acolo unde acarienii varroa se înmulțeau - și astfel toți acarienii sunt pe albine (termenul tehnic este "phoretic") și sunt vulnerabili la acidul pe care albine îl transferă în jurul clusterului lor de iarnă.

În acest videoclip, stupul este deschis doar pentru un minut după aplicarea tratamentului, astfel încât clusterul de albine din camera de puieți, încălzit de albine până la o temperatură de 20 ° C, chiar și pe acoperișul meu rece, nu primește periculos rece.

Acest lucru va reduce dramatic sarcina varroa și va stabili albinele stupilor Abbey pentru o construcție sănătoasă în primăvară.

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori