Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde cristi_vidican » 14 Apr 2016, 09:43

Se zice că (virgulă) Carnica nu face populații mari. Că (virgulă) culege cu populație mai puțină
Povești!
Așa arată C1 (MER) la o Carnica. Ce-i drept, e o excepție.
Aici e ceva bai din cauza mea
Fişiere ataşate
carnica.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde mausica » 14 Apr 2016, 12:51

Idem tot carnica .....poza e facuta la prânz când culegătoare era afara
Fişiere ataşate
received_971904946250431.jpeg
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde feederman » 26 Mai 2016, 09:09

Pana acum toate discutiile erau centrate pe productivitatea rasei. Cred ca evolutiile climatice din ultimii cinci ani, ar trebui sa ne determine sa avem in vedere , mai ales, adaptarea la mediu.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde feederman » 18 Noi 2017, 12:36

Daniel Popovici scrie:Vorbim despre matci Carnica imperechiate cu trantori locali, la liber:
Am avut (eu si inca un prieten cu simt de observatie treaz) cu nemiluita familii de albine locale cu 8-9 rame Dadant de puiet "ca la carte" si populatie poate dublu fata de carnica, iar mierea din cat la salcam era poate in jur de 8-10 kg, necapacita, iar carnica cu 6 rame de puiet a dat 15-16 kg de miere avand ca bonus si capacirea ei.
Si Bomba (pt. Janese): Am avut matci de Carnica - 6 surori, nu 1 ( e drept ca imperechiate intr-o perioada cu multi trantori de Carnica cu pedigree, maturi in stupina) iernate cu 2 rame de musca, pe 4 rame Dadant incomplet ocupate, care n-au avut nevoie de hraniri suplimentare primavara pt. ca nu avea cine sa manance din acea hrana.
La 14 aprilie aveau cate 2-3 rame Dadant "tabla" de puiet.
La 5 mai cate 5-6 rame de puiet din 7-8 rame ocupate in total si 1 fagure de 3-4 kg miere de rapita.
La 20 mai am luat de pe ele cele 15-16 kg ( cat de 12 rame Dadant 1/2 plin-"tzapan de nu-l poti ridica") de la salcam.
La 5 iunie - aceeasi "figura" la salcam 2.
Nici urma de botci.
Intrebare: De ce sa vand familii primavara? (nu pot vinde roiuri dupa salcam - pana in august, miere, matci. Oricum o lesinatura din asta face miere mai multa decat pretul unui roi de Carpatina - si nici nu-ti roieste)
Iar cu stagnarea ouatului - uneori, poate de cele mai multe ori, prinde mai mult bine decat rau acea stagnare.
Pe mine ma mira cum si de unde asa putine albine adulte fac treaba de 3 ori mai buna decat acelasi numar de albine din alte rase.

Incepe iarna si punem iar aceeasi intrebare. Ce inseamna "carnica ierneaza foarte bine cu efective de populatii reduse", afirmatie a crescatorilor de albine carnica, de la mama lor ? Cate intervale de albine sustin o asemenea situatie ? 3; 4; 7?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde csaa » 20 Noi 2017, 20:59

Unde activeaza domnul Popovici?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde florinapi » 22 Noi 2017, 07:54

Nici carnica nu mai e ce-a fost!
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde italianu » 22 Noi 2017, 09:09

De unde cumperi carnica?
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde kiloz » 22 Noi 2017, 10:08

csaa scrie:Unde activeaza domnul Popovici?

viewtopic.php?f=15&t=3096#p97326
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde feederman » 02 Feb 2018, 12:18

Oare de ce, cei doi apicultori romani din Canada se incapataneaza sa lucreze cu albina ruseasca de culoare inchisa ?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde jonny_it » 02 Feb 2018, 13:02

feederman scrie:Oare de ce, cei doi apicultori romani din Canada se incapataneaza sa lucreze cu albina ruseasca de culoare inchisa ?


Care 2? :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde feederman » 02 Feb 2018, 13:40

jonny_it scrie:
feederman scrie:Oare de ce, cei doi apicultori romani din Canada se incapataneaza sa lucreze cu albina ruseasca de culoare inchisa ?


Care 2? :)

Se pot afla date despre ei din " ABC, apicultura pentru incepatori". Doi romani discreti si altruisti, demni de toata stima.
Alt apicultor din Canada, situat in topul crescatorilor de regine, se spune ca este nr 1, Anicet Desroches, produce Ligustica , Carniolia , ruseasca Primorskie si VSH. Aceasta din urma este de fapt o albina cu originea in zona Ucrainei, un amestec de carniolia, adansonii si caucaziana, adica o carpatina. VSH a plecat tot de la Primorskie. Multe denumiri fac parte din strategia comerciala americana, dar activitatea in sine se desfasoara la modul serios, iar scopul ameliorarii ramane ca obiectiv permanent. Cred ca trebuie sa ne intoarcem la liniile autohtone. Argument? Asta-i iarna?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde italianu » 02 Feb 2018, 14:33

feederman scrie:
jonny_it scrie:
feederman scrie:Oare de ce, cei doi apicultori romani din Canada se incapataneaza sa lucreze cu albina ruseasca de culoare inchisa ?


Care 2? :)

Se pot afla date despre ei din " ABC, apicultura pentru incepatori". Doi romani discreti si altruisti, demni de toata stima.
Alt apicultor din Canada, situat in topul crescatorilor de regine, se spune ca este nr 1, Anicet Desroches, produce Ligustica , Carniolia , ruseasca Primorskie si VSH. Aceasta din urma este de fapt o albina cu originea in zona Ucrainei, un amestec de carniolia, adansonii si caucaziana, adica o carpatina. VSH a plecat tot de la Primorskie. Multe denumiri fac parte din strategia comerciala americana, dar activitatea in sine se desfasoara la modul serios, iar scopul ameliorarii ramane ca obiectiv permanent. Cred ca trebuie sa ne intoarcem la liniile autohtone. Argument? Asta-i iarna?


Șăzi blând, iarna tre' sa vie ... :D
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde feederman » 02 Apr 2018, 07:52

cristi_vidican scrie:Se zice că (virgulă) Carnica nu face populații mari. Că (virgulă) culege cu populație mai puțină
Povești!
Așa arată C1 (MER) la o Carnica. Ce-i drept, e o excepție.
Aici e ceva bai din cauza mea

Ce cusur au anul acesta? In ultimele postari se distinge o oarecare nehotarare? Aceeasi indoiala pare a fi prezenta si la colegul Balian.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde cristi_vidican » 02 Apr 2018, 08:09

feederman scrie: Ce cusur au anul acesta? In ultimele postari se distinge o oarecare nehotarare? Aceeasi indoiala pare a fi prezenta si la colegul Balian.

Carnica pentru mine are câteva inconveniente dacă o compar cu Bk, de ex.
- mai predispusă la roire - cum mie îmi plac familiile tari, aici e greu de controlat.
- mai agresivă - când stai cu albinele printre oameni, o albină blândă te unge la suflet. Iar una agresivă, te face dușman cu toți vecinii.
- În cules puternic crește mai puțin puiet, ceea ce se vede în luna următoare.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde asd5 » 02 Apr 2018, 08:10

Am Carnica si eu, din Austria, si n-am avut populatii asa de mari niciodata.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde cristi_vidican » 02 Apr 2018, 08:18

asd5 scrie:Am Carnica si eu, din Austria, si n-am avut populatii asa de mari niciodata.

Sunt o serie de factori care fac ca o familie să fie mai mică sau mai mare.
Uite, eu mă confrunt cu o dilemă.
Am doi prieteni care sunt cu mine în sezon. Pe unde merge eu și ei, sau invers.
După FS ne despărțim.
Ei pleacă cu stupii în Oradea, la margine, eu la sat.
Deja după 2-3 săptămâni mă uit la stupii lor și văd că sunt deja diferențe între ai lor și ai mei.
Primăvara la rapiță sunt diferențe uriașe. Și asta în 3 ani la rând.
Au albină de la mine.
Primăvara, la mine nu e diferență între rase. Toată lumea are populație bună. Apoi vin frigurile, la care unele nu pot rezista.
Aici m-am mai învățat și eu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori