Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Adi Hodis » 21 Noi 2017, 23:22

Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde jonny_it » 21 Noi 2017, 23:34



Nu merge link-ul..
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde bio » 22 Noi 2017, 12:04

Alta postare dupa FACEBOK a unui comerciant de miere care spune ca este apicultor, dar in pagina lui are doar poze copiate dupa net cu alti stupari care lucreaza in stupina... cu el si albinele lui nici una .

..si postarea lui care m-a iritat ....poate eu sunt agitat dar si ala este nesimtit facind afirmatii defaimatoare la adresa altor apicultori.

De Ce Miere Adevarata?!?
Cu riscul de a plictisii vreau sa lamuresc cateva lucruri si mai ales sa spun de ce mierea noastra este Miere Adevarata:
.........
2. In fiecare an apicultorii sunt obligati sa efectueze un anumit numar de tratamente obligatorii ca sa mentina optima sanatatea albinelor, mai ales cei care practica pastoralul( nu am auzit pe nimeni sa vb despre asta), eu personal, tin foarte mult sa am o alimentatie naturala, curata (mai ales ca am doi fii de cativa anisori) asa ca nu efectuez aceste tratamente decat foarte rar( cam 30% din necesar) din aceasta cauza am pierdut familii intregi de albine si nu peste iarna cum se intampla de obicei dar asta este mi-am asumat asta.
3. Mierea noastra este extrasa la maturitate deplina, doar din rame de magazie deschise la culoare( nu am rame mai vechi 2 ani), mierea nu contine zahar pentru ca nu efectuam hraniri cu zahar.
Imi aduc aminte cum in vara ce tocmai a trecut, cel mai mare agricultor din zona a venit si m-a intrebat de ce in timpul culesului de la Floarea Soarelui un apicultor care se afla cu stupina pe terenul sau(acesta avea peste 200 de familii de albine si stupina certificata ECO) turna in fiecare seara cu o cana mare cam 1 l de lichid in fiecare stup, oare de ce ? Pentru ca ajuta albinele sa produca mai multa miere cu sirop din zahar. Si totusi avea certificare ECO! Asa a plecat acasa acel apicultor cu 3 tone de miere


...cu alte cuvinte indeamna lumea sa nu cumpere de la apicultorii care fac pastoral inventind motive imputzite si in concluzie doar el face MIERE ADEVARATA iar apicultorii care fac pastoral sunt niste nenorociti care fac tratamente si dau sirop in cules la albine.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Bee Happy » 22 Noi 2017, 18:42

Sa critici concurenta e o metoda mediocra, ineficienta de marketing. Sa sadesti indoiala asupra unui produs pe care si tu il produci este o prostie si mai mare.
E ca si cum restaurantele McDonalds din Bucuresti ar spune despre cele din Cluj ca vand mancare proasta.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Adi Hodis » 22 Noi 2017, 18:43

jonny_it scrie:


Nu merge link-ul..

Ok ... atasez poza si textul,

De vanzare miere de Albina poliflora sau salcam cantitate mare! Miere cat se poate de curata si nu este adaugat zahar cum 45% din apicultori Adauga mai multe detalii la tel!
0742 807 109
Fişiere ataşate
kkt.jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Adi Hodis » 22 Noi 2017, 18:57

Deci ... 45% din apicultori !. :shock:

Merita sunat ... de catre ceilalti 55% !. :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde bio » 22 Noi 2017, 20:18

Cred ca a fost sunat deja...a modificat anuntul !
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde gica.mosu » 22 Noi 2017, 20:27

Adi,sezi bland neneee,ca nu-i caz unic in "ROMANICA".....17 iul 2015 orele 19 si 37 min(aprox) ma cheama sotiea sa vin repede din stupina,ca la RADIOU antena satelor,vorbeste "unul" despre albine .... Si da,asa era, un mare apicultor din zona BN(NASAUD) zise ce zise bini di ta't...d'ale noastre si ce probleme au=avem noi cu stupii....La un moment dat, reporterul(RE) intreaba:dar cu produsele......cum=unde le desfaceti,vindeti,cum va descurcati?La care apic no'st de fap un "DR veterinar "zice:pai eu, nu vand prod mele in PIATA ....ca, acolo stim cu totii ce se vinde 8-) ...eu, i-mi chem clientii acasa,le dau un borcan de miere...i-si fac analiza si apoi le dau cat vor,fac asta de ani de zile ,am cumparatorii mei ......(citez din memorie)...Asadar,dragi colegi mare apicultor,de maserie ca si DR veterenar ...ma abtin =nu-l cunosc=nu stiu ce si cum.....daaaaar, ca OM=O(zero barat :oops: ) de ce, va dati voi seama :idea: P.S- sa apari pe un post public de radio(ascultat de fff multi oameni din tara-lume) si sa spui asemenea ineptii de doi bani,mi se pare o lipsa de bun simt,respect fata de N apicultori din tara(f multi i-si vand prod in piete,statiuni,pe unde poate fiecare...)=lumea intreaga.... ;) P.S1-ce nu stie "doctorul",e ca la PIATA ,IN ORSICE MOMENT I-TI POATE VENI UN CONTROL SA-TI IA PROBE DIN PRODUSELE EXPUSE SPRE VANZARE....IN SCHIB tu" OMUL" cel corect ii poti da=vinde de acasa or ce vrea "muschii" lu'matale=nu te verifica nimeni,si da,ii bagi pe ga't tot ce doresti.... :oops:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Shrek » 22 Noi 2017, 21:05

Aia cu pus sirop seara in stup, a muscat momeala de la fermier. Doar s-a dat de gol ca foloseste ..... precursori pentru productia de miere.
Dar asta îmi aduce aminte de o întâmplare. Acu' doi ani, am dat lovitura la tei si poliflora, motiv pentru care am castigat o grămadă de " clienti" la mierea cu aromă de ...moca. Exasperat de intrebarile unui vecin care ma aborda de fiecare data cand mergeam la stupi, despre ce am in bidoane de sunt asa negre ( sirop de zahar cu protofil la greu si " rahat " pentru ouat), i-am spus ca am ulei ars si dau la albine sa fac miere de asfalt. Adică se duc albinele, ling asfaltu' si in amestec cu uleiu' ars iese mierea aia închisă la culoare ( mană ). L-am rugat in mod expres sa nu spună nimănui ce este secret de...fabricatie. După o zi, un amic ma suna sa ma întrebe daca e adevarata faza cu uleiu'. Si cand ma gândesc ca avea si el albine.... Da' partea buna este ca am ....pierdut clientii la miere moca.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde bio » 22 Noi 2017, 22:09

Shrek scrie:Aia cu pus sirop seara in stup, a muscat momeala de la fermier. Doar s-a dat de gol ca foloseste ..... precursori pentru productia de miere.
Dar asta îmi aduce aminte de o întâmplare. Acu' doi ani, am dat lovitura la tei si poliflora, motiv pentru care am castigat o grămadă de " clienti" la mierea cu aromă de ...moca. Exasperat de intrebarile unui vecin care ma aborda de fiecare data cand mergeam la stupi, despre ce am in bidoane de sunt asa negre ( sirop de zahar cu protofil la greu si " rahat " pentru ouat), i-am spus ca am ulei ars si dau la albine sa fac miere de asfalt. Adică se duc albinele, ling asfaltu' si in amestec cu uleiu' ars iese mierea aia închisă la culoare ( mană ). L-am rugat in mod expres sa nu spună nimănui ce este secret de...fabricatie. După o zi, un amic ma suna sa ma întrebe daca e adevarata faza cu uleiu'. Si cand ma gândesc ca avea si el albine.... Da' partea buna este ca am ....pierdut clientii la miere moca.


..:))...Shrek ..:))

Dar aceala care v-am dat citatul ca nu stiu sa copiez pagina c8um a procedat ADi Hodis, este jighimea mare, cam in toate postarile lui, bate moneda pe ce hotii fac ceilalti apicultori si el ar fi foarte corect ? Si poze cu stupii lui mai nik, doar citeva cutii intr-o curte .


Shrek, tot ce scrie acolo sunt inventiile lui, hai ca faza cu siropul ia spus-o un fermier, dar despre citatul acesta al respectivului ce spui ?
2. In fiecare an apicultorii sunt obligati sa efectueze un anumit numar de tratamente obligatorii ca sa mentina optima sanatatea albinelor, mai ales cei care practica pastoralul( nu am auzit pe nimeni sa vb despre asta), eu personal, tin foarte mult sa am o alimentatie naturala, curata (mai ales ca am doi fii de cativa anisori) asa ca nu efectuez aceste tratamente decat foarte rar( cam 30% din necesar) din aceasta cauza am pierdut familii intregi de albine si nu peste iarna cum se intampla de obicei dar asta este mi-am asumat asta.
---
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde csaa » 22 Noi 2017, 22:24

Anul trecut (2016) am vazut, intr-o zona foarte slaba dpdv melifer, in apropierea unui canton, o remorca cu aproximativ 60 de stupi MER. Am crezut ca i-a adus doar pentru flora de vara din zona Argesului, dar am vazut ca nu au fost mutati pana toamna tarziu.
Iarna am trecut pe acolo si am intrat in vorba cu sotia cantonierului (nu va ganditi la prostii ca femeia are peste 60 de ani). Am intrebat si de stupi si mi-a spus ca sunt ai unor baieti taaare de treba. Doar pentru ca au lasat remorca in apropierea cantonului i-au dat doua borcane de miere extraordinara. Asa de buna ca nu zaharisise nici un pic!
M-a bufnit rasul. In apropiere nu e niciun salcam, iar despre miere de mana nu poate fi vorba. I-am explicat femei ca are un foarte bun sirop de zahar cu aroma de miere si.....surpriza....mi-a spus ca: De aia veneau din doua in doua zile si le dadeau sirop cu bidoanele!!!!
I-am identificat si pe ”baietii buni” si le-am facut ”reclama”. Fac parte dintr-o anumita ...comunitate....mari afaceristi, mari apicultori (????)....
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Shrek » 22 Noi 2017, 22:31

Mah, io ce sa zac, nu-s decat un crescător de albine începător si nu îmi place sa ii judec p-alții! El intr-o mana are dreptate da-n cealaltă n-are. Da o sa-mi notez faza cu stupina bio ca daca ma mor si iarna asta
mai mult de 5-10 % din efectiv o sa zac ca am stupina bio. N-o sa mai spun ca am " vandut" stupii.
Pana la urmă, reclama este sufletul comerțului. Am mai vazut io unu' care vindea familia de albine cu miere cu tot. Doar ca mierea era pe camp.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde bio » 22 Noi 2017, 23:01

dan pescarul scrie:Anul acesta mi-a spus o rudă, apicultor, despre un apicultor renumit că i se lăuda că a dat intr-o noapte o tonă de f40 la 300 de familii, in timpul salcîmului....


Dane, nu cred ca este adevarata relatarea ta. Un apicultor cu 300 de familii , 90% din miere merge la achizitor si achizitorul i-ti face analize la singe inainte de a-ti da banii .

Sa dai sirop , ca apoi sa-l extragi este munca multa si de unde draq sa mai gasesti oameni la munca ...plus ca diferenta de pret ce bagi si ce s-ar putea sa mai scoti...plus munca..nu merita sa te incurci--mai bine maresti numarul de familii si asa vei creste cantitatea de miere .

Un apicultor cu citeva familii, care nici nu stie ce inseamna predatul mierii la achizitor se poate incinta sa faca vreo gluma,... dar nici acela nu cred ca va face glume . Nu va face asa glume deoarece el nu are multe familii, ca nu are timp de stupi si nici pentru asa glume nu va avea timp.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde ignatov andrei » 22 Noi 2017, 23:14

MAI FRATILOR... nu mai mancati ciuperci!
In 90% din probe, se regaseste sirop, din ala, adus in tara tot de achizitor, sau...!
MUCLES!

Daca dai mierea la pretul oferit... recunosti ce spune achizitorul...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde cristian bh » 22 Noi 2017, 23:35

bio scrie:
dan pescarul scrie:Anul acesta mi-a spus o rudă, apicultor, despre un apicultor renumit că i se lăuda că a dat intr-o noapte o tonă de f40 la 300 de familii, in timpul salcîmului....


Dane, nu cred ca este adevarata relatarea ta. Un apicultor cu 300 de familii , 90% din miere merge la achizitor si achizitorul i-ti face analize la singe inainte de a-ti da banii .

Sa dai sirop , ca apoi sa-l extragi este munca multa si de unde draq sa mai gasesti oameni la munca ...plus ca diferenta de pret ce bagi si ce s-ar putea sa mai scoti...plus munca..nu merita sa te incurci--mai bine maresti numarul de familii si asa vei creste cantitatea de miere .

Un apicultor cu citeva familii, care nici nu stie ce inseamna predatul mierii la achizitor se poate incinta sa faca vreo gluma,... dar nici acela nu cred ca va face glume . Nu va face asa glume deoarece el nu are multe familii, ca nu are timp de stupi si nici pentru asa glume nu va avea timp.

Nene Bio,...probabil ca matale scrii pt cei cu 300 stupi,. :? .ca astialaltii,..cu 3,14 nu putem pune botul la vrajeala nici puscati,...ca suntem macar vaccinati de albina!
Ar trebui sa ma pufneasca rasul la ce spui,..da nu vreu sa-mi trezesc familionul,...adica matale vrei sa spui ca-i mai scump sa faci miere de sirop decat miere din ce culege albina? :shock:
Pai,...cum (mnezeii masii),..sa ma scuze copchii lui Doamne Doamne de mai jos,..cand ma uit la mierea din borcane,de la magazine,de la piata,...nu vezi un borcan cristalizat(afara de un sortiment se fs la lidl),...de culoare ce sa zic,..pai mierea mea zici ca e de pe alta planeta :mrgreen: ,...ca nici nu poti sa definesti nuantele ,.aromele,...da pan la urma,...omenirea se inmulteste,...si mierea de albine tre sa fie un moft!In ziua de azi,conteaza mai mult forma borcanului,imprimeul de pe capac,...decat continutul,..deci fii pe pace.traim vremuri de marcheting dus la superlativ,pt,...99%dintre noi,...
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde bio » 22 Noi 2017, 23:59

cristian bh scrie:...
Nene Bio,...probabil ca matale scrii pt cei cu 300 stupi,. :? .ca astialaltii,..cu 3,14 nu putem pune botul la vrajeala nici puscati,...ca suntem macar vaccinati de albina!
Ar trebui sa ma pufneasca rasul la ce spui,..da nu vreu sa-mi trezesc familionul,...adica matale vrei sa spui ca-i mai scump sa faci miere de sirop decat miere din ce culege albina? :shock:
Pai,...cum (mnezeii masii),..sa ma scuze copchii lui Doamne Doamne de mai jos,..cand ma uit la mierea din borcane,de la magazine,de la piata,...nu vezi un borcan cristalizat(afara de un sortiment se fs la lidl),...de culoare ce sa zic,..pai mierea mea zici ca e de pe alta planeta :mrgreen: ,...ca nici nu poti sa definesti nuantele ,.aromele,...da pan la urma,...omenirea se inmulteste,...si mierea de albine tre sa fie un moft!In ziua de azi,conteaza mai mult forma borcanului,imprimeul de pe capac,...decat continutul,..deci fii pe pace.traim vremuri de marcheting dus la superlativ,pt,...99%dintre noi,...



Cristi, de vreo 3 chiar 4 ani nu am extras la miere decit cu sotia si copilul..:(..si la numarul care il am de familii sa fiu sanatos sa extrag si sa vind mierea, miere... Abia am timp si putere sa extrag mierea, miere... si banii in plus ii fac cu diversificarea productiei.

N-as vrea sa se inteleaga altceva, dar toamna asta am facut aproape 200 de kile de pastura... sa nu mai spun propolis am plase de la colectoare puse una peste alta stiva la peste 1 m inaltime... ... polen ...si altele... Timp sa am si putere de munca ca fac banii prin diversificarea productiei . Sirop dau la familii cind simt ca ar fi lipsa de cules si dau sa fie cintarul pe plus la saptamina macar 100 grame
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


cron