Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde peterneamt » 22 Noi 2017, 09:34

:roll: S-a tot vorbit de comuniști ( s-a făcut și proces ), de credincioși (religii ), de capitalism.......Dar eu mă rog Lui , și Românilor să înceapă să-i judece pe cei ce vândură Țara la fier vechi și profitorilor și asta fără respectarea contractelor.......Pe când Doamne un proces împotriva capitaliștilor trădători de țară ? :evil:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde yuonyuon » 22 Noi 2017, 11:29

peterneamt scrie::roll: S-a tot vorbit de comuniști ( s-a făcut și proces ), de credincioși (religii ), de capitalism.......Dar eu mă rog Lui , și Românilor să înceapă să-i judece pe cei ce vândură Țara la fier vechi și profitorilor și asta fără respectarea contractelor.......Pe când Doamne un proces împotriva capitaliștilor trădători de țară ? :evil:
Eu zic sa ne rugam toti odata , poate functioneaza si scapam de tradatori...e ca si cum ne am ruga ca albinele sa scape de varoa . oare funcționează? doar cu matanii?

Aaa da stai ca aici e la "au. vai. aoleu" cum ne a prezentat domnu IG in video ca religia ar fi doar pentru cei cu probleme , cei slabi care au cunoscut "greuu" in viata si sau agatat de un fir de speranta . acuma au un scop .au valoare , un plus fata de restu . eu is de parere ca majoritatea li sa "implementat" "scopu" in somn. sa le dea Dumnezeu sanatate.

Scopul fiind orice, incepand de la religie pana la culoarea preferata.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Ioan Guist » 22 Noi 2017, 11:52

E mishto nu ? mestre yuonyuon, dar esti foarte tare domnle ! Esti pe baroseneala si nu te temi de nimeni si nimic. Montezi de unul singur cozi de pruna dimineata, iar pe seara montezi la 'shto ...cozi de piersica.
Foarte tareee!!
Ma mai gandesc asa din cand in cand ce tare tre'sa fi sa stai in spatele unui monitor si sa fi smecher ca nu te stie nimeni. Tre' sa fie ceva special.Normal ca tu ...esti special si restul e prosti, creduli si retarzi.Nu mai tu esti unic in cusca ta.

Hai sictir nimicule!
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde tiih » 22 Noi 2017, 11:57

peterneamt scrie::roll: S-a tot vorbit de comuniști ( s-a făcut și proces ), de credincioși (religii ), de capitalism.......Dar eu mă rog Lui , și Românilor să înceapă să-i judece pe cei ce vândură Țara la fier vechi și profitorilor și asta fără respectarea contractelor.......Pe când Doamne un proces împotriva capitaliștilor trădători de țară ? :evil:



Asa ceva nu e posibil in viitorul apropiat..poate sa dureze sute de ani ...pentru ca marea majoritate din acesti capitalisti..sau fii lor.... provin din fostii "comunisti" mai instariti.cu functii cheie in vechea orinduire.. ,din acei peste 4,5 milioane.purtatori de carnet rosu de partid.. imprastiati pe la zeci de partide dupa 89...
Incepand cu 1945 cu acceptul marilor puteri (vezi Yalta) timp de aproape 20 de ani a avut loc un proces de uniformizare si de disparitie a bogatasilor(vezi nationalizarea principalelor mijloace de productie si colectivizare agriculturii.
Din 1990 procesul s-a desfasurat in sens invers(vezi Malta),prin furturi ,privatizari de doi bani....licitatii trucate....etc...etc...
Ultima oară modificat de tiih pe 22 Noi 2017, 12:19, modificat de 2 ori în total.
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Ioan Guist » 22 Noi 2017, 12:00

Ok,
Va rog frumos , lasati acest subiect pe directia de inceput.
Iernare uscata fiecaruia!
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde paul » 22 Noi 2017, 20:34

Ioan Guist scrie:
Hai sictir nimicule!

Ioane, oare nu-i mai fain sa incercam sa intelegem oamenii asa cum sugereaza nepoata lu Mos Tutea, aia care cica o citit Biblia pe sarite ??? Oare n-ar fi mai fain sa incercam sa ne intelegem unii pe altii si dupa ce ne iese asta la mare arta sa incercam sa-l intelegem si pe Tata ???
Am ferma convingere ca cine nu poate sa-l inteleaga pe fratele lui n-are nici o sansa sa inteleaga VOIA TATALUI !!!
Spunea Valjean undeva prin topicul asta ca nu crede ca postarile de pe aici pot schimba paradigme existentiale. Nu vreau sa spun vorba mare dar TIPLA (postarea) m-o facut sa fiu mai atent la oameni si sa incerc sa-i inteleg, bineinteles dupa cat ma duce capul. ;)
Ioane, te inteleg, dupa cat ma duce capul, ca sa n-avem vorbe ! :)
Yuoane, te inteleg si pe tine ! Si eu am fost ca tine si Ioan o fost ca tine, numai ca noi cand realizam cat de natarai am fost, ne vine sa ne luam campii si ... mai sarim calul. :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Ioan Guist » 22 Noi 2017, 21:54

Paul
Ba ...tu zici bine si ...scriptic.Da uite si eu si tu ...suntem oameni pacatosi. Si de 15 ani scriu si incerc, ma lupt sa tin ...stilul Crestin.Te mai si ...saturi Fra' ca astia cu ...nu au mama nu au TATA, parca nu se mai gata !! cresc exponential.

Am inceput cu Dragos &co si am continuat cu Andrei- americanul si cu Maximus si cu mine si cu tine si cu te miri cine si cu no-name si cu 100 de clone si cu ...dracu si cu ma-sa.

Mai scapi si tu si eu in urzici.Nu zic...da i-mi pare rau cate o data ,da... uite nu mai sunt la moderare sa sterg ce am scris la nerv si la instinct "animalic".
Una peste alta ...Mergem inainte si iernare uscata !

PS. Tu chiar crezi ca am uitat ? Cafeaua si branza aia din Bucovina?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Bezna Zorilor » 22 Noi 2017, 22:39

Treaba era ca ori suntem copiii lui dumnezeu si scriem la liber si zicem ca Iisus e o experienta privata, sufleteasca, personala...adica ce tine de fiecare si cum o vede fiecare...ori nu avem ce cauta in discutia asta pentru ca nu am citit niste carti de nume grele? Hotaraste'te!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde yuonyuon » 22 Noi 2017, 22:43

Ioan Guist scrie:
Hai sictir nimicule!

unde am calcat stramb??
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Shrek » 22 Noi 2017, 22:44

Nu stiu daca are legătură cu subiectul dar pe nationaltv ruleaza acum un film interesant. O posibila perspectiva a celor " predestinati"! Si ce se intampla cu cei care " nu sunt alesi"!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde ignatov andrei » 22 Noi 2017, 23:20

paul scrie:
Ioan Guist scrie:
Hai sictir nimicule!

Ioane, oare nu-i mai fain sa incercam sa intelegem oamenii asa cum sugereaza nepoata lu Mos Tutea, aia care cica o citit Biblia pe sarite ??? Oare n-ar fi mai fain sa incercam sa ne intelegem unii pe altii si dupa ce ne iese asta la mare arta sa incercam sa-l intelegem si pe Tata ???
Am ferma convingere ca cine nu poate sa-l inteleaga pe fratele lui n-are nici o sansa sa inteleaga VOIA TATALUI !!!
Spunea Valjean undeva prin topicul asta ca nu crede ca postarile de pe aici pot schimba paradigme existentiale. Nu vreau sa spun vorba mare dar TIPLA (postarea) m-o facut sa fiu mai atent la oameni si sa incerc sa-i inteleg, bineinteles dupa cat ma duce capul. ;)
Ioane, te inteleg, dupa cat ma duce capul, ca sa n-avem vorbe ! :)
Yuoane, te inteleg si pe tine ! Si eu am fost ca tine si Ioan o fost ca tine, numai ca noi cand realizam cat de natarai am fost, ne vine sa ne luam campii si ... mai sarim calul. :)


De fiecare data, sub masca anonimatului (ma ... pe poze), te-ai dat destept! Oare de ce...?!?
EVRICA! "Prietenii Stuparitului" au drepturi, dar si posibilitatea sa "voroveasca" intre postari...
iNTOTDEAUNA AI MANCAT... PE LANGA...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde ignatov andrei » 22 Noi 2017, 23:24

VOI, astia care aveti posibilitatea sa manacati ciuperci pe SUBFORUMUL "Prietenii Stuparitului", chiar nu aveti niciun respect pentru cei ce posteaza "LIVE"...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde cristian bh » 22 Noi 2017, 23:45

ignatov andrei scrie:VOI, astia care aveti posibilitatea sa manacati ciuperci pe SUBFORUMUL "Prietenii Stuparitului", chiar nu aveti niciun respect pentru cei ce posteaza "LIVE"...?!?

Este posibil ca unii sa manance ciuperci neoparite fara vro opreliste,..iar altii sa intre in efervescenta,...generalizata,.... numa la gandul asta! :lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde yuonyuon » 23 Noi 2017, 10:39

Ioan Guist scrie:Paul
Ba ...tu zici bine si ...scriptic.Da uite si eu si tu ...suntem oameni pacatosi. Si de 15 ani scriu si incerc, ma lupt sa tin ...stilul Crestin.Te mai si ...saturi Fra' ca astia cu ...nu au mama nu au TATA, parca nu se mai gata !! cresc exponential.

Am inceput cu Dragos &co si am continuat cu Andrei- americanul si cu Maximus si cu mine si cu tine si cu te miri cine si cu no-name si cu 100 de clone si cu ...dracu si cu ma-sa.

Mai scapi si tu si eu in urzici.Nu zic...da i-mi pare rau cate o data ,da... uite nu mai sunt la moderare sa sterg ce am scris la nerv si la instinct "animalic".
Una peste alta ...Mergem inainte si iernare uscata !

PS. Tu chiar crezi ca am uitat ? Cafeaua si branza aia din Bucovina?
cine nu te lasa sa ti stilu crestin? esti copil sa scrii asa ceva.

Paul . natarai o sa fim mereu . numa ca ne dam seama, de fiecare data ,mai tarziu .
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde mircea » 23 Noi 2017, 22:04

Ioan Guist scrie:Mircea,
Acum cativa ani ...7-8-9 ? nici nu mai stiu, eram prin Moldova in plina iarna.Intre Husi si Bacau ...prin nametii moldovenesti pur- singe. Cum calatoream asa alene si taris- alunecus , ce sa vezi ?Ne-am pierdut. Mai sti de ce Mircea? Fiinca vorbeam una intr-una si ne complectam reciproc.Asta o fost cauza ! A doua cauza e ca conduceai tu si nu eu. :lol: Dragostea si manifestarea ei in om era subiectul, in jurul caruia"ne-am pierdut" in nametii moldovenesti.

Da Ioane, ne-am pierdut....in noi . Ca de fiecare data.
..................
Ioane, am spus ca nu sunt cu fericirile, doar cu cativa oameni sunt cu tristetile .Eu pe la subiectul asta nu prea am ce sa caut, citesc dar nu am ce spune, da cand citesc niste chestii parca, parca as spune ceva.
Cum sa taci cand vine unu si indruga bazaconii ? Cica nemtii au omorat milioane de evrei, pentru ca asa scria acolo si ca justificarea tot acolo se gaseste . Te ia cu capul cand il citesti pe fericitul asta...auzi la el....justificarea se gaseste acolo.

Apoi vine un alt fericit si spune ....ca loazele nu au ce cauta prin zona si ca degeaba se dau cu fundu` de pamant....si ca se vehiculeaza prin cercurile inalte predestinarea si ca el insusi ar avea o teorie in privinta asta . Ca una e sa vorbeasca loazele intre ele despre BK.....si alta elita crescatorilor . Si apoi dupa ce scoate teoria pe gura se apuca si intreaba ,...... ai citit Biblia ?

Acum intreb si eu....astia doi....ce or fi citit Ioane ?....si de ce ma intreaba pe mine , care sunt o loaza ?
Mai baieti (astia doi, mai sus amintiti), daca ati citit Biblia este in regula....da va rog eu....nu mai debitati public interpretari de astea, personale....oricat de fericiti ati fi voi , fara suparare...ramaneti in fericirea voastra....personala.
..........................
Te salut cu prietenie, Ioane .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Ești copilul lui Dumnezeu? Te rog să ne scrii aici! :)

Mesajde Bezna Zorilor » 23 Noi 2017, 22:35

Stie cineva daca LU' a citit biblia? Io ii pregatesc ceva, totusi. Ca se zice ca cica "de Craciun fii mai bun". :mrgreen:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori