Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Interventia in cuib

Mesajde jonny_it » 17 Noi 2017, 20:19

ignatov andrei scrie:Asa mi se pare, avand in vedere ca 90% din stupinele lumii se confrunta cu frigurile roitului!


Eu as zice 100%, totusi conteaza procentul. Una este sa iti roiasca 5% si una este sa iti roiasca 90%.
Cand aveam doar carpatina + orizontali procentu de roire era undeva intre 10 - 20%. Pe multietajat a scazut sub 5%, as zice eu acceptabil.
Pe ME am avut ani cand stateam cu toata stupina in 3-4 corpuri pline cu albine si botci zero. Adevarul este ca eram la munte si goluri de cules nu prea exista acolo.
Cu modelul potrivit de stup si modul de lucru adecvat si carpatina poate fi tinuta sub control fara prea mari eforturi si fara sa faci roi sau sa slabesti familiile, ca nu am rezolvat nimic asa.

Imi este dor sa vad un roi in copat, roi iesit de la mine. Mai iese cate o regina batrana cand apare cea tanara, dar nu este acelasi sentiment. :lol:

ignatov andrei scrie: (oricum nu rade nimeni de un anonim)...!!!


Este plin forumul de anonimi experti in apicultura care ne dau lectii. Si stupinele lor sunt tot anonime .. pardon, sublime, si lipsesc cu desavarsire :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Interventia in cuib

Mesajde teinegru64 » 17 Noi 2017, 22:00

Parafrazad un clasic in viata...daca nu ai un roi in copac...ai un c*cat.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Interventia in cuib

Mesajde asd5 » 20 Noi 2017, 08:39

Daca ar fi sa o iau de la inceput nu m-as mai chaca atat pe mine cu roitul. Doar asta am vrut sa spun. :lol:
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Interventia in cuib

Mesajde tiih » 20 Noi 2017, 12:43

Trei lucruri sunt greu de stapanit in apicultura,in ordinea importantei:bolile albinelor,iernarea si ...roitul...
Unii reusesc lucru asta dupa 2...4 ani de studiu si practica...
Altii ..nici dupa 20...40 de ani ...
Rezultatul final ptr ultimii ...kk profit la sfrsitul anului apicol.... :idea:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Interventia in cuib

Mesajde jonny_it » 20 Noi 2017, 15:13

teinegru64 scrie:Parafrazad un clasic in viata...daca nu ai un roi in copac...ai un c*cat.


Ai miere mai multa in butoaie la sfarsitul anului. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Interventia in cuib

Mesajde Shrek » 20 Noi 2017, 17:50

Nu ma încântă cu nimic sa fie mierea in butoaie la sfarsitul anului. Ar fi mai bine daca mierea s-ar metamorfoza in bani " pana la sfarsitul". Altfel, mos nae vine cu joarda nu cu sacu'!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Interventia in cuib

Mesajde jonny_it » 20 Noi 2017, 19:10

Shrek scrie:Nu ma încântă cu nimic sa fie mierea in butoaie la sfarsitul anului. Ar fi mai bine daca mierea s-ar metamorfoza in bani " pana la sfarsitul". Altfel, mos nae vine cu joarda nu cu sacu'!


Eu mai am 60 kg pentru casa si pentru "rudele" de pe la institutii.
Daca mai aveam o tona o dadeam si pe aia. Ma tot gandeam sa ma intind mai mult cu stupina, dar la pretul care il dau procesatorii nu prea renteaza, in special pentru ca fac doar stationar pentru moment. Mai bine vand la borcan in magazine si la clientii fideli si stau cuminte pe profit.
Ce nu imi place este ca vand cantitati mici treptat, tot asa vin si banii...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Interventia in cuib

Mesajde florinapi » 22 Noi 2017, 08:56

Dupa mine,o metoda simpla de prevenire a roitului este gasirea echilbrului intre puterea familiei de albine,rasa si culesurile principale.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Interventia in cuib

Mesajde cucubau » 22 Noi 2017, 11:44

florinapi scrie:Dupa mine,o metoda simpla de prevenire a roitului este gasirea echilbrului intre puterea familiei de albine,rasa si culesurile principale.

In linii mari da ... mai conteaza modelul de stup si experienta .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Interventia in cuib

Mesajde ignatov andrei » 22 Noi 2017, 11:59

florinapi scrie:Dupa mine,o metoda simpla de prevenire a roitului este gasirea echilbrului intre puterea familiei de albine,rasa si culesurile principale.


Familia de albine este ca un acordeon...
Cand clima si culesul permit si cer... CANTA, OMULE, TARE SI FRUMOS...!!!
Cand clima si culesul nu mai permit... STANGE-L, ADUNA-L si asteapta, cu rabdare, SA CANTI TARE SI FRUMOS...!
BAFTA, dragi colegi de dragoste si suferinta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Interventia in cuib

Mesajde tiih » 22 Noi 2017, 13:33

ignatov andrei scrie:.

[b][b]Familia de albine este ca un acordeon...
Cand clima si culesul permit si cer... CANTA, OMULE, TARE SI FRUMOS...!!![/b

LIKE

Cand clima si culesul nu mai permit... STANGE-L, ADUNA-L si asteapta, cu rabdare, SA CANTI TARE SI FRUMOS...!


PS.Asteapta cu rabdare... dar nu sta totusi "cu mainile in san".
-mai da-i niste stimulente(sirop...miere descapacita).....sa nu fii nevoit sa il strangi prea tare!
-mai da-i niste ceaiuri,niste sucuri...sa nu fii nevoit sa il strangi prea tare!
-mai schimba niste rame negre..sa nu fii nevoit sa-i dai medicamente..si sa il strangi prea tare!
- mai fa o selectie de matci prolifice,rezistente la iernare,adaptate ani de zile mediului in care traiesc.....sa nu fii nevoit sa il strangi prea tare!
- etc...etc...etc
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Interventia in cuib

Mesajde gica.mosu » 22 Noi 2017, 15:53

florinapi scrie:Dupa mine,o metoda simpla de prevenire a roitului este gasirea echilbrului intre puterea familiei de albine,rasa si culesurile principale.


Paiii ghini MO'(bine graisi=scrisesi)..dar scavai informatii suplimentare nu ne dai ...?..sa'nvata' si aistiea.... HANONIMII(de pe forum sa' nu numai) ca'ti ceva...de cum faci matale, de obtii si miere (nu d'aia a la T-64 8-) si de nu roiaste stuchiii tai... :D P.S1-eu di mult vroiam sa va za'c o metoda...ala "mama Omida",de nu roieaste stuchii nici de-i rogi frumos:Se intoarce stupul cu poterase=botci la 180* si se unge unde o fost urdinisul cu IR=pomada din seu de vita +propolis+"polutie diurna de trantori virgini"...si sigur, vor roii vecinii(stupii din dr si stanga celui intors)... :lol: ...P.S1-metoda nu da rezultate daca inainte de al intoarce ii pui C2-C3...s-au daca-i arati diploma de APICULTOR...si DALTA de INOX 8-) P.S2 pt eventuale nelamuriri, reclamatii...sunati la 113 :lol:P.S3-Florine si nu numai tu, luati-o ca o mica glumitaaa ala G M ...Hales baftalooo la toti..tradus= va pup pi portofeeeel(bine'nta'les plin)......
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Interventia in cuib

Mesajde mellis » 22 Noi 2017, 18:09

Nea Gica,
vezi "florinapi" pe forumul vechi - si cand mai treci prin zona...iti povestesc ..(i-am vizitat gradina)...
Sa traiesti Florin !
Sanatace buna.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Interventia in cuib

Mesajde ignatov andrei » 22 Noi 2017, 23:36

tiih scrie:
ignatov andrei scrie:.

[b][b]Familia de albine este ca un acordeon...
Cand clima si culesul permit si cer... CANTA, OMULE, TARE SI FRUMOS...!!![/b

LIKE

Cand clima si culesul nu mai permit... STANGE-L, ADUNA-L si asteapta, cu rabdare, SA CANTI TARE SI FRUMOS...!


PS.Asteapta cu rabdare... dar nu sta totusi "cu mainile in san".
-mai da-i niste stimulente(sirop...miere descapacita).....sa nu fii nevoit sa il strangi prea tare!
-mai da-i niste ceaiuri,niste sucuri...sa nu fii nevoit sa il strangi prea tare!
-mai schimba niste rame negre..sa nu fii nevoit sa-i dai medicamente..si sa il strangi prea tare!
- mai fa o selectie de matci prolifice,rezistente la iernare,adaptate ani de zile mediului in care traiesc.....sa nu fii nevoit sa il strangi prea tare!
- etc...etc...etc


Acum, ce sa mai spun...
Credeam ca lumea stie ce e ala... ACORDEON!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Interventia in cuib

Mesajde paul » 21 Apr 2018, 20:42

paul scrie:
irina scrie:Imi place/nu-mi place.....dar si daca intra in friguri.... umblu saptamanal in cuib ;) .Multam.

OK !
Cum procedez eu ... dupa ce adaug catul si acesta se ocupa de albine cam 70-80% ma apuc de ravasirea ramelor din cuib.Scot ramele marginase care de obicei au miere, polen si cateodata putin puiet. Caut ramele cu oua si ramele cu larvar si cu ele incep formarea noii structuri, concomitent din ambele laterale ale lazii (stg. - dr.) astfel ... prima rama cea de langa doaga este rama cu oua, a doua este cea cu larvar, urmatoarea cu puiet capacit mai proaspat si cealalta cu puiet capacit la eclozare. Raman cele doua rame marginase pe care le decapacesc si le pun exact in mijlocul cuibului,practic rup cuibul in doua. Daca catul de 1/2 este ocupat cam 7-8 rame ii mai dau un cat de 1/2 deasupra cuibului, deci catul care a fost peste cuib pana la ravasire devine catul 2. Si tot asa din 3 in 3 saptamani,pana fac roii sau pana prin august ... Timpul asta de 3 saptamani e relativ, functie de distanta unde am amplasati stupii, functie de acuwetter,functie de timpul pe care-l am disponibil ... mai devreme de 2 saptamani n-am trecut niciodata si cel mai tarziu cam dupa 23 zile.
Anul asta la sf. lui iunie aveam stupii cuib + 3 caturi ( un cat 3/4 + 2 caturi 1/2 )si nu aveam nicio botca sa fac si eu un roi. Eu nu stiu ce-i ala taiat botci .
Precizez ca lucrez cu rasa maidaneza F0 ! ;)
Rog emeritii sa nu-mi sara la beregata, atat ma pricep atat fac !
Si ca sa respect intru totul adevarul, m-am inspirat dintr-un filmulet pus pe Youtube postat de Dragoselu, caruia ii multumesc pentru acest lucru.

Am repostat asta la cererea unui stupar, coleg de forum. Mi-a cerut sa-i dau linkul pe privat dar ... habar n-am cum se face ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Interventia in cuib

Mesajde lucky5strike » 22 Apr 2018, 08:51

Simplu, copiezi linkul din www. .... .com si apoi il dai pe mp.

Orice interventie in cuib se face pe timpul si spinarea stuparului si a familei de albine.
Ca idee generala, mare atentie la pastrarea ordinii ramelor in cuib... spargerea cuibului este un concept depasit.

Daca nu trebuie, mai bine n-o faci.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 98 vizitatori