Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde bio » 23 Noi 2017, 00:11

ignatov andrei scrie:MAI FRATILOR... nu mai mancati ciuperci!
In 90% din probe, se regaseste sirop, din ala, adus in tara tot de achizitor, sau...!
MUCLES!

Daca dai mierea la pretul oferit... recunosti ce spune achizitorul...!!!



Nea' Andrei...achizitorii ne mint aiurea cu tot felul de motive ca sa tina pretul jos la miere. Sunt banditi. Eu nu cred ce spun achizitorii . poate ca or fi unu, doua cazuri izolate, poate nici alea... dar nu este chestie generala .

ca s-o gasii in 90% din cazuri usoare urme de sirop in miere undeva la 1-2% poate 3 %... dar nu este vorba de mai mult .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde cristian bh » 23 Noi 2017, 00:22

Bio,sunt ferm convins ca asa faci precum spui,...insa e plina tara de talhari si nemernici,...crezi ca astia pt un ban nu fac ceea ce am zis mai sus?
O fac,..si o duc mai bine decat tine,.care te straduiesti sa obtii de pe urma albinei o oarecare recompensa.ca despre mine nu poate fi vorba,...ca na,..mananca si gura mea o miere si atat,.. :)
Adica io,din cei cativa stupi,fara sa fac pastoral,nu prea nimeresc aceiasi culoare si aroma la miere ,ca depinde data extrasului,iara astia ce vand prin magazine,au aceiasi culoare,gust,la sortimente diferite,tei,poliflora,chiar si salcam?
Da de ce mierea mea nu are culoarea mierii din magazine,..ca de gust nu zic nimic,..ca n-are rost? :mrgreen:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Shrek » 23 Noi 2017, 10:10

Dincolo de realitățile folosirii de " indulcitori" la obtinerea mierii, prezentând niste puncte de vedere si insinuări nu facem decat sa plantam in mintea consumatorului de miere, îndoiala cu privire la autenticitatea acesteia. Ma asteptam ca marii apicultori sa ia atitudine si sa explice ca folosirea siropului in cules, este de fapt pentru crearea unui impuls, un fel de elan al fotbalistului cand loveste mingea sa intre in poarta.Dar vad ca acest lucru nu se intampla , probabil din lehamitea de a da o explicație părtinitoare în comparație cu atitudinea rauvoitoare a unora care, obisnuiti sa fure startul, au inceput sărbătorirea...centenarului, cu un an mai devreme!
Păcat, mare " pecat"!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde mellis » 23 Noi 2017, 12:05

Dragilor,
Daca esti in camp si vezi vecinul tau ca vine si toarna 1l de "ceva" in stup - tragi concluzia ca este sitrop?
Normal - ca doar tu faci miere buna - si el cine stie ce baga acolo..
Sigur sunt cazuri - de care am auzit si eu si le pot confirma ca se practica..
dar sunt cazuri in care omul pune APA...si cine trage concluzii gresite?
Daca la accesarea unui proiect trebuie sa predai miere x KG (tone) si anul este prost...
oamenii s-au adaptat...nu este moral si cinstit - dar mierea, vinul si altele se falsifica (indoaie) din cele mai vechi timpuri...
China este lider de piata cu miere ce greu o deosebesti...cel putin de cumparatorul credul ce sta la rand la casa...

nu incurajez pe nimeni sa faca sau sa cumpere - dar atat cat se permite de catre procesatori ce-si bat joc cu pretul de nimic si de importuri ilegale ... ce sa spunem...
inca se face miere multa si buna in Ro...dar si "indoita"...asta este adevarul..
calitatea este recunoscuta dar trebuie si infromare pozitiva despre "albina ucigasa", mierea adevarata..

fiecare poate decide de unde cumpara si cine are de incredere langa el..
Daca nu se implica apicultorul in procesul de informare al consumatorului - in scoli si nu numai - tot la supermarket vor cumpara generatiile ce vin..
si este pacat..
dar sa arunci cu rahat pe altii sa spui ca doar tu produci miere - ca si strategie de PIATA...spune mult despre "om".
sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Mircea_63 » 23 Noi 2017, 12:34

Daca ai extras, apoi pleci in pastoral si se strica vremea, ai stupii bine populati si nu mai au hrana suficienta, matcile reduc ponta sau chiar risca sa moara de foame, ce faci?
Nu e oare intelept sa iei cu tine sirop pentru a preintampina astfel de situatii?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Ioan Guist » 23 Noi 2017, 13:32

Afirmatiile ce sunt in dicutie, zicerile cu referire la 45 % dintre apicultori sunt niste borfasi, sunt false si reclama este una manelist-o cretinoidodobitoaca.

Daca pleci in pastoral , nu ai loc de sirop.Esti plin la maxim cu albina dusa in situatia sa valaorifice la maxim culesul vizat.Nu e cules? nu poti sa iesi de acolo sa te regrupezi la alt cules sau in apropierea vetrei, da atunci te duci cu sirop la ei.Si asa,personal nu am avut aceasta necesitate.Niciodata. Toti cei pe care-i cunosc nu au fost cu sirop la salcam sau tei sau FS sau rapita.Cu o singura exceptie , in 2007 la salcam niste cunostinte au fost nevoite sa le dea 1 litru de sirop de zahar.Parte dintre noi ne-am mutat la 400 km si am umplut stupii.Cu nectar !!
O data ca atunci cand ai cules, siropul nu-l baga in seama.Cand ai cules nu le mai dai si altceva de lucru tocmai pentru a aduna cat mai mult din copaci, GRATIS.
Cand nu ai cules...tre' sa fi prost sa mai stai acolo.Sa administrezi sirop in cantitati mari trebuie sa ai logistica si sa stai cu stupii nemiscati, in timp ce in alta parte este nectar GRATIS !!Ca sa nu mai spun despre riscul sa fi expus la analize si vizibil in teren de catre altcineva + munca si fuga lui Petrica..De asemenea nu am vazut si nu am intalnit apicultori in teren (salcam tei FS) care sa se ocupe cu de astea.Pot zice si ca am umblat prin padurile astea destul de mult si la orice ore din zi sau noapte si in toate provinciile patriei.La incepu si la sfarsit, in plin cules, inainte cu zile cat si dupa cules.De aceea chiar daca sunt si colegi in situatii critice sa zicem, procentajul compus de acestia este sub un procent.

Nu cunosc la fel de bine insa, situatia colegilor din stationar.

Cred ca am discutat deja prea mult despre o piatra aruncata in balta.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde alt stupar » 23 Noi 2017, 21:31

Lasa-i Ioane...
Ce sa mai povestesti ca daca sare cantarul de niste kile... poti sa tot pui sirop in uluce, ca nu ti-l ia nici dracu... ce sa mai povestesti ca la cantitati mari de miere dusa la procesator si lista cu analize e la fel de mare, ca un c*cat de test care sa deceleze F-urile ti-l face cu Tanin pana ce nici n-ai apucat tu sa iesi pe poartă... tipul de procesator neghiob care sa-ti plateasca sirop la pret de miere inca nu s-a infiintat ?
Asta-i boala lui ”3 stupi” care vand povesti la borcan... oricine face miere mai multa ca el o face fiindca a dat la troc si miere mai dulce si mai groasa ca a lui nu exista sa aiba cineva in lumea asta... :evil:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde daffid mihailov » 23 Noi 2017, 21:51

De-aia nu se mai face miere ca baga unu și altu sirop iar albină s-a învățat leneșă. Carpatin asta a luat-o pe urmele buckfast ului. Nu ii mai place munca.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde gica.mosu » 24 Noi 2017, 11:28

SINCER,ma asteptam la altfel de luari de pozitii pt a lamuri oamenii=consumatorii de miere,nu cele gen-DP si IA=dupa ani de studii in domeniu si altii... :oops: Indiferent ca ai in gradina 3-10 stupi s-au faci pastoral...si dai mierea cu borcanul=tona....tot consumatorul sufera daca ce cumpara este reala(miere naturala...nu CURATA cum se exprima ff multi...) s-au e falsificata :shock: ...Din pacate ff multi nu stiu=conosc(si ff multi apicultori) sa faca diferenta,ce sa-i ceri celui care vine'n piata si zice: pai eu vreau miere de albine...nu de tei, salcam, poliflora :lol: ..,s-au celui care la 40 de ani nu stie gustul mierii=nu mancase niciodataaaaa :oP.S- vine in piata Onesti o D-na(L..a) si ma'ntreaba: de ce mierea mea de salcam e asa de incolora...pai, cum vreti sa fie daca e scoasa din cat dupa ce am extras rapita si.... separat,si doar din caturile puse la salcam1-2...Ea fiind apicultor=100 de fam...pleca in pastoral, cu stupi 10r cu cat ME si cand extragea(pomi+ papadie, rapita+ ceva salcam) normal ca era mierea colorata=poliflora de primavaraaaa(valabil si pt cei din zone de munte care extrag de 2 ori/an)...ce sa mai cei unui consumator de rand.....,asadar, lipsa de informatii creaza confuzii inclusiv.... ZAHARISIREA=CRISTALIZAREA mierii :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Mihai80 » 24 Noi 2017, 12:38

Mergeti in magazinele mari de alimente din orasele dumneavostra. La noi este Kaufland. Eu unul am văzut miere de salcam productie 2017 care începea sa se zaharisească. Stiu ca salcamul nu zahariseste. In 2004 am mâncat miere de salcam veche de 17 ani si era usor gelatinoasa, dar nu zaharisita.
Mihai80
 
Mesaje: 34
Membru din: 21 Noi 2017, 11:08
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Shrek » 24 Noi 2017, 12:49

Mai .... cristalizează putin mierea ca iti creste nasu'!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Mircea_63 » 24 Noi 2017, 13:14

Toti dam miere si cu borcanul. Insa unii o dau numai cu borcanul, ca au putina.
"Mana intinsa care nu spune o poveste, nu primeste pomana". Unii povestesc despre binefacerile mierii, altii adauga culesul din zone nepoluate, etc, iar altii au gasit nisa asta cum ca a lor e miere d'aia adevarata si ceilalti vand falsuri.
Exact asa procedeaza in societate. Daca nu au cu ce se lauda, recunosc ca nu sunt ei cine stie de grozavi, dar pretind cu o modestie mandra ca oricum ceilalti sunt chiar ratati.
Nu conteaza cat de bun este, conteaza ca ceilalti sunt si mai putin buni ca el si se straduieste sa afle toti clientii.

Noi vorbim intr-un cerc mai restrans, unde nu prea intra clientii, ci producatorii. El o spune -inspirat- potentialilor clienti.
Clientii in general nu stiu ca tocmai cel ce vinde procesatorilor trece prin cele mai drastice analize. Colac peste pupaza, tocmai apicultorii fac mare galagie ca mierea din supermarketuri nu este tocmai miere. Pai nu era vorba ca acolo ajunge dupa verificari serioase??
Clientul nostru ce sa mai inteleaga? Nu rezulta de aici ca cei care vand en-gross, vand falsuri?

Ne supara ca un ...(ziceti-i cum vreti), afirma ca 45% e cu sirop, dar afirmam ca cea din magazine e facatura.

Am vazut pe net analiza din care rezulta ca mierea de la raft contine glucoza. Oau, glucoza??? au sarit unii in sus. Clar ca e falsa-zic ei. Pai ce naiba sa contina, mieroza? Ca mieroza nu exista! Premierul Nastase era alarmat cand a aflat de la ziaristi ca apa are 66% hidrogen. Aiurea, are de fapt 11,1% hidrogen -nici ziaristii nu erau bine documentati- dar figura a prins si Nastase s-a facut de ras.
Dar stuparii care au sarit in sus cand au auzit de glucoza in miere...?
Si nu era nicidecum vorba de glucoza industriala!

In societate barfa este mijloc de informare si reclama folosita de cand lumea. Sa incerci sa schimbi asta, e vanare de vant.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Ioan Guist » 24 Noi 2017, 13:35

Mircea 63
De la procesatorul ce o scoate in afara , pleaca conforma sau nu pleaca. De la procesatorul ce o ambaleaza si o pune la Kaufland mai trece prin niste malaxoare si omogenizatoare si legislatie Ro si prieteni si interese si las ca merge si asa.

Cea mai mare parte din miere pleaca afara.Deci conforma adica miere.Problemele la EG sunt cand ai rapita in salcam sau FS in tei nu alte bazaconii in miere.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde ignatov andrei » 24 Noi 2017, 13:57

Mircea_63 scrie:
Premierul Nastase era alarmat cand a aflat de la ziaristi ca apa are 66% hidrogen. Aiurea, are de fapt 11,1% hidrogen -nici ziaristii nu erau bine documentati- dar figura a prins si Nastase s-a facut de ras.


Este vorba de 1990, cand ADRIAN SEVERIN... si-a luat-o!
Premier era PETRE ROMAN!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde mellis » 24 Noi 2017, 14:31

Mierea din magazin este atat de buna?
De ce se tot plang oamenii ca produsele ajunse in tarile mai putin pretentioase sunt de o mai proasta calitate decat cele din "Germania"?
Daca este atat de buna mierea din magazine - la ce sa mai producem ceva - luam de pe raft!
de ce sa facem "gem" de casa cand putem lua din comert gata facut?
merg la kaufland sa-mi iau sanatace pe paine..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Un apicultor arunca noroi pe 45% din apicultori

Mesajde Mircea_63 » 24 Noi 2017, 16:21

Melis, pui absolut gresit problema!
Personal ma bucur sa gasesc de toate la magazin si daca prefer sa fac gem acasa, nu ma impiedica nimeni. Nu va doresc sa mai prindeti nici voi, nici urmasii vostrii vremea magazinelor goale.
Nu contest calitatea mai slaba a unor produse ieftine. De atatia bani atata peste.

Ma revolta psihozele colective. Astfel am vazut o poza cu un borcan de miere si intrebarea:
-Spuneti voi daca mierea asta e naturala!?
Apoi zeci de comentarii care sustineau ca evident, e falsa. O fi, n-o fi, din poza aia nu poti sa spui nimic sigur.
Am vazut post buletin de analiza din care nu rezulta nimic in neregula si alaturi de analiza era postat ceva de genul:
-Iata dovada falsului.
Probabil ca exista nereguli, dar nu e cazul sa trecem la acuzatii neintemeiate, deoarece am proceda exact ca postacul cu 45%.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori