Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: LAYENS - PRO SAU CONTRA?

Mesajde codrean.iulian » 23 Noi 2017, 19:24

Mihai80 scrie:In loc de roti cititi toți.

avem si pe facebook un grup "FAN LAYENS" cu mai multi detinatori ai acestui model. te asteptam si acolo ;)
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: LAYENS - PRO SAU CONTRA?

Mesajde codrean.iulian » 23 Noi 2017, 20:08

gabi bee scrie:Acum 5 sau 6 ani am populat 3 cutii layens iar dupa vreo trei ani aveam 35 de bucati ! de doi ani am redus din ei iar acum mai am 8 sau 10 nu stiu exact si vor mai scadea ! am incercat cateva cote de rame layens [am mai scris] si pe ultima varianta da cel mai bun randament ! concluzii -
AVANTAJE- necesita mai putine interventii, iernare mai buna, dezvoltare de primava ceva mai buna, consum mai mic de miere iarna !
DEZAVANTAJE- doua tipuri de rama de cuib in stupina, una la mana iar a doua, familiile pe layens se vand greu !
productia de miere nu difera !

teoretic daca e mai buna dezvoltarea ar trebui sa fie si productia mai buna....populatie mai multa rezulta miere mai multa....sau nu?
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: LAYENS - PRO SAU CONTRA?

Mesajde Mihai80 » 24 Noi 2017, 11:46

Multumesc pt. invitatie, dar consider ca Facebook colectează date despre populatii globului pt. USA. De exemplu: in China se desfasoara un program pilot pana in 2020 când va deveni obligatoriu. Se urmareste activitatea pe retelele de socializare, felul cum se comporta oamenii la serviciu si relatiile interumane. In fuctie de criteriile alese se face un punctaj, iar in functie de scor membrii familiei chinezului au acces la servciile sociale: scoli, spitale samd.
Am avut cont pe Facebook, l-am sters in primăvara.
Mihai80
 
Mesaje: 34
Membru din: 21 Noi 2017, 11:08
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: LAYENS - PRO SAU CONTRA?

Mesajde Mihai80 » 24 Noi 2017, 11:55

Cred ca trebuie decât 10 rame in cuib, pt a urca mai repede in cat. Chit ca este dadant sau layens RO.
Cunostiinta mea cu cei 180 de stupi verticali recunoste ca stupi cu 11 si 12 rame in cuib urca mai greu in cat decât cei cu 10 rame.
Ma gândesc ca facem stup layens RO pe 12 rame, lasam doar 10 rame in cuib si se va pune catul mai repede ca la un dadant clasic.
Mihai80
 
Mesaje: 34
Membru din: 21 Noi 2017, 11:08
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: LAYENS - PRO SAU CONTRA?

Mesajde codrean.iulian » 24 Noi 2017, 12:43

Mihai80 scrie:Cred ca trebuie decât 10 rame in cuib, pt a urca mai repede in cat. Chit ca este dadant sau layens RO.
Cunostiinta mea cu cei 180 de stupi verticali recunoste ca stupi cu 11 si 12 rame in cuib urca mai greu in cat decât cei cu 10 rame.
Ma gândesc ca facem stup layens RO pe 12 rame, lasam doar 10 rame in cuib si se va pune catul mai repede ca la un dadant clasic.

așa o să.i fac si eu pe 12 rame din care 10 rame normale o Rama clăditoare si diafragma
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: LAYENS - PRO SAU CONTRA?

Mesajde Mihai80 » 07 Dec 2017, 20:56

Mihai80
 
Mesaje: 34
Membru din: 21 Noi 2017, 11:08
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: LAYENS - PRO SAU CONTRA?

Mesajde Mihai80 » 07 Dec 2017, 21:24

Apropos de extragerea ramelor layens. Am găsit 2 filmulețe despre modul cum extrag spaniolii aceste rame in centrifuga:
https://m.youtube.com/watch?v=WsYSRsXTMiI
https://m.youtube.com/watch?v=0lHe5XIViRY
Mihai80
 
Mesaje: 34
Membru din: 21 Noi 2017, 11:08
Localitate: Ramnicu Valcea

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 68 vizitatori